Ujeo me rodjeni kucni ljubima!!!

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
new_jazzWa
Posts: 930
Joined: 24/10/2006 20:28
Location: zamalo pa izgubljena

#1 Ujeo me rodjeni kucni ljubima!!!

Post by new_jazzWa »

E da...I to se dogodilo...I ne trazim opravdanje,jasno je sve iz vremenskih prognoza.Ali nije to jedini problem.Moj Max ima 4,5 godine i testisi mu se nikad nisu spustili...Veterinari su rekli da to nije razlog da "ne postane tata",
ali ima i druga strana medalje-po onome sto znam,testisi kad su napolju,normalno se hlade,a njegova su unutra,i samo mu stvaraju jos vecu nervozu po ovim vrucinama...Da ne spominjem poddlaku...Ono sto me zanima je-koliko kosta kastracija? I koliko bi pomogla u tome da bude makar malo manje agresivan...Kad ga covjek vidi reko bi melem,a ono lav pravi...PS-kad sam nabavljala psa,jedan uzgajivac mi je reko da ne uzimam kokera jer su "neotesani,bezobrazni,previse svojeglavi",ali sta cu kad ih volim??? Hvala unaprijed...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Ujeo me rodjeni kucni ljubima!!!

Post by _BosanaC »

new_jazzWa wrote:E da...I to se dogodilo...I ne trazim opravdanje,jasno je sve iz vremenskih prognoza.Ali nije to jedini problem.Moj Max ima 4,5 godine i testisi mu se nikad nisu spustili...Veterinari su rekli da to nije razlog da "ne postane tata",
ali ima i druga strana medalje-po onome sto znam,testisi kad su napolju,normalno se hlade,a njegova su unutra,i samo mu stvaraju jos vecu nervozu po ovim vrucinama...Da ne spominjem poddlaku...Ono sto me zanima je-koliko kosta kastracija? I koliko bi pomogla u tome da bude makar malo manje agresivan...Kad ga covjek vidi reko bi melem,a ono lav pravi...PS-kad sam nabavljala psa,jedan uzgajivac mi je reko da ne uzimam kokera jer su "neotesani,bezobrazni,previse svojeglavi",ali sta cu kad ih volim??? Hvala unaprijed...
Puno bi pomogla da bude manje agresivan :D

Odnosno - nadji mu kakvu zenku nek' odceifi pa ces biti mirna bar po' godine :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14838
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3

Post by DaysleepeR »

Nikakvo iznenadjenje za kokera.

To su jako agresivni i jako sebicni psi.

Oni imaju svoj pubertet u kojem vagaju ko ce biti gazda - on ili vlasnik.

Posto su jako slatkog izgleda, previse mazenja a premalo strogoce u pubertetu doprinese tome da u svojoj psihi stvore sliku kako su oni glavni i postani agresivni i ne prezaju da dobro ujedu vlasnika kao da ga nikad sreli nisu.

Nikakav pas, zalim svakog ko ga posjeduje.

A to ujedanje i agresivnost je tek pocelo, sa srecom.
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#4

Post by Papanka »

:shock: o cemu vi pricate? Mene je dva puta pas ujeo i svaki put mojom krivicom/ne znanjem.Prvi put kad mi je bilo 6 god i igrala sam se sa ogromnim amidzinim vucijakom i onda je strina bacila hranu ispred mene i on je jeo a ja ga i dalje dirala...i zavrsila sam sa rukom u njegovoj vilici. Drugi put sa 11 god istrcala iz auta prema sar planincu koji je godinama bio na lancu da ga pomilkim...pa sam opet zavrsila sa rukom u njegovoj vilici...znaci ni jednom nije bio moj pas.
Moja Sendi kad se kotila, sjedila sam pored nje i pomagala joj. Koliko pas tada moze biti opasan?Drugi put kad se okotila, vukla me je za nogavicu do mjesta okota da bi joj prebacila mlade u njenu kucicu.
Moj Medi koji me nije vidio tri godine, jer sam ga morala dati kad sam se vracala kuci...nije bi za stana...i nakon tri godine kad me je vidio prvih 5 min je lajao na mene a onda me prepoznao i zavalio na travu i cvilio...tri dana nakon toga je ugino od tuge...
Dalmatinera kojeg sam kupila odraslog, niko mu nije smjeo prici osim mene, bio je poprilicno agresivan...kad se jednom prilikom setnje nameracio na macku, a nevjerovatno je jak bio, bojala sam se da mi se ne otme iz ruku, jer je tu djece bilo, ja sam ga malo jace povukla a on se protego na zadnje noge i iskreno usrala sam se od straha kad sam vidjela njegove zvalje iznad moje glave...al nije me ujeo...

cemu sva ova nabrajanja?
Pa kakav je to pas koji je u stanju ujesti svog vlasnika?Sta bi onda tek uradio nekom koga ne poznaje...e tu se dobro vidi zasta sluzi brnjica. Ja fakat volim zivotinje i skoro da neprodze ni jedan pas na vilsonovom da ga ja nepomilkim...u koliko vidim da imam sanse zato...al stvarno se sledim kad vidim "LAVA" tri metra ispred vlasnika kako grabi shapama po asfaltu, podvijenog repa...i jedino na sta se koncetrisem tada je....da ne osjeti strah.

nem ta vrucine i nervoze koja bi natjerala normalnog psa da ujede svog gazdu...koji mu redovno daje vode na ovoj vrucini. Jel rezao? Ma ne mogu da vjerujem...ili si nesto dobro presutila ovdje...radije bi mu odrezala jajca nego mu nashla zenku? Ja opet znam toliko pasa koji se nikad nisu parili, ali nisu agresivni a pogotovo NE ujesti svog vlasnika....
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#5

Post by Papanka »

Image


Mislis na ovakog kokera?

:shock:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14838
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#6

Post by DaysleepeR »

Stari ljudi su uspavljivali psa cim bi ovaj prvi put ujeo vlasnika.

To je nedopustiva i nezamisliva stvar i sa takvim psima nesto nije uredu.

Naravno pod pretpostavkom da nisu maltretirani od strane gazde, mada pogotovo maltretirani psi nisu agresivni prema vlasniku, cak naprotiv.
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#7

Post by SaraLe »

Ako te tvoj vlastiti pas ujede, ili ga uspavati ili dati nekom drugom, trece opcije nema :-?
Jer ako te ujeo, onda znaci da nisi u stanju da se brines o njemu i da mu JASNO stavis do znanja ko je gazda 8)
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#8

Post by Papanka »

Da, ali si rekao da to nije nista cudno za kokera...pa me bas iznenadilo.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#9

Post by Leonid Breznjev »

sta nije cudno? za svakog psa koji ugrize svog vlasnika je za mene bar cudno..

zasigurno da taj pas ne zna ko je ALFA kao sto rece sara le... i jos nesto, imas srece da nije rottweiler... :D
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#10

Post by Papanka »

DaysleepeR wrote:Nikakvo iznenadjenje za kokera.

To su jako agresivni i jako sebicni psi.

Oni imaju svoj pubertet u kojem vagaju ko ce biti gazda - on ili vlasnik.

Posto su jako slatkog izgleda, previse mazenja a premalo strogoce u pubertetu doprinese tome da u svojoj psihi stvore sliku kako su oni glavni i postani agresivni i ne prezaju da dobro ujedu vlasnika kao da ga nikad sreli nisu.

Nikakav pas, zalim svakog ko ga posjeduje.

A to ujedanje i agresivnost je tek pocelo, sa srecom.


mislila sam na ovaj jpost
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#11

Post by Shoshana »

Pas koji ujede covjeka (mislim, zaista ujede - progrize kozu, a ne samo uzme ruku u zube da priprijeti) je za uspavati - bez obzira ko je ugrizena osoba...

Nema tu moja krivica - tvoja krivica. Ne moze vlasnik biti pored psa 24/7 da ga kontrolise. Pas koji misli da ima pravo da zavodi red, sutra moze odluciti da zavodi red kad ga trogodisnje dijete cupne za uho - pa da dijete na dusi nosis.
dizzy_devil
Posts: 52
Joined: 23/07/2007 10:57

#12

Post by dizzy_devil »

Vidi, i sama imam psa, ali mislim da nije uredu odmah poletit da ga uspavas a da prethodno nista ne pokusas, u principu, mozda i grijesim, ali evo kroz vlastito iskustvo koje je za sada Bogu hvala bez psecih ugriza, nekako mogu primijetit da pas nece ujesti bez razloga, osim ako nije malo :?
meni se cini citajuci ovo kako ti govoris eto znas da su takvi i takvi ali ih volis, da si ti njega lijepo razmazila i da mr. ima feeling da je gazda(alfa) a sad je tvoj zadatak da mu taj stav razbijes, ja sam s mojim Lordijem imala problem sto je bio jako posesivan kao stene vec od 2-3mj jer je kod nas dosao sa mjesec dana i onda sam ga grozno razmazila i npr kad bi vani zgrabio neko smece odma bi brecao na mene kao da ce ujesti, naravno nikad nije, ali je to bas onako ruzno izgledalo, ali sam ja to s njim rijesila za nekih 15ak dana, imas sad cu ti dole zaljepit link super ˝trening˝da se ti njemu nametnes kao alfa, evo moj cuko sad ima godinu i kusur i otkako smo sredili nikad po meni nije pucao agresivu pa ti probaj, nemas sta izgubiti, a ako je on vec kod tebe 4,5god iako mogu mislit kako je grozno kad te vlastiti cuko ugrize mislim da mu bar dugujes da pokusas...

http://www.bhtornjak.com/forum/viewtopic.php?t=41

http://www.geocities.com/hogar_strasni02/alfa-cro.html

p.s. a sto se tice kastracije, promjena ponasanja ti se javlja tek nakon 4-6mjeseci dok se krv ne iscisti od hormona, ali su ti i tu sanse 50-50 jer se neki psi promijene a neke koji su kastrirani a ja ih znam, ostanu isti, ali mislim ako ga vec nemas namjeru pariti a pas ima taj problem s testisima koji mu vjerovatno smeta bolje onda i to uradit...

SRETNO :)
User avatar
new_jazzWa
Posts: 930
Joined: 24/10/2006 20:28
Location: zamalo pa izgubljena

#13

Post by new_jazzWa »

hvala na svemu recenom...o uspavljivanju ne razmisljam,o davanju sam razmisljala,ali vise ne...kastracija je mogucnost cisto zbog toga sto bih voljela da mu olaksam,jer ti testisi nisu dobri za njega...i da,Papanko,to je taj koker,i moj Max je isti takav...uvijek se znalo ko je alfa kod nas,ja sam ta koja se slusa,nemam problem da uzimanjem hrane ispred njega,tako da nikad nismo imali ovakav "konflikt"...eto,hvala jos jednom...bice bolje :D
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#14

Post by realna do boli »

Ja sam imala kokera ( kao na ovoj slici gore) i nikada mi nije bilo jasno kada za tu rasu kazu da je agresnivna, bezobrazna.Tvrdoglavi jesu ,ali se daju "slomiti" .Oni zaista traze strogost u naredbama, tu ne treba i ne smije biti kompromisa, moraju se nauciti redu od malena,poslije je lako .Vole slusati i moj je bio presretan kada samo radili komande kada je mogao slusati ,igrati se .Nikada se nije dogodilo da ne krene kuci kada ga zovnem.
Kastrirala sam ga kada je imao godinu dana.Te dane necu zaboraviti nikada, mrzila sam sebe i plakala nocima.Prvu noc sam provela mijenjajuci mu obloge koje su bile pune krvi ,veterinar mu je dolazio u kucnu posjetu , davao injekcije da zaustave krvarenje .Na kraju je to sve proslo o.k.Nije se udebljao jer je redovno imao djir i svoju porciju trcanja.
Kako je bio "vaspitan" ja nisam primijetila nikakvu promjenu ponasanja kod njega,jedino ga nisu zanimale kujice , tu sam bila mirna,a to je i bio razlog za kastraciju .
Ja se raspisah.....
Kolegica je nabavila kokericu :) godinu poslije mene i nista joj ne moze .
Ne slusa je ,grize, vuce ..i ona samo dize ruke i kuka...ta njena kujica je primjer kokera koje ljudi opisuju ..
OSNOVNO..psa morate vaspitati , dresirati od prvog dana kada dodje u vasu kucu .Ako to niste uradili na vrijeme ,poslije ,taj posao morate prepustiti dreseru koje ce slomiti njegovu volju i nauciti i vas i psa koje ALFA.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14838
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#15

Post by DaysleepeR »

Pa naravno da je razmazila kokera a ovi znaju kako to da vrate.

4,5 godine, mislim da tu nema vaspitanja.

Znao sam osobu koja je imala kokera, razmazenog i agresivnog.

Taj pas je redovno ujedao sve po kuci do kosti i opet dobivao samo mazenje i slijeganje ramenima, uzasno stvorenje koje je bilo gazda cijele kuce.

Koker je isto kukavicije jaje, kad je mali sladak je i tesko ga je ne razmaziti, a onda kad sazrije, puf, surprise :D
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#16

Post by realna do boli »

Koker je isto kukavicije jaje, kad je mali sladak je i tesko ga je ne razmaziti, a onda kad sazrije, puf, surprise ..
Ovaj opis kokera mi se dopao.

Mene je cesto znao iznenaditi njegov "stav" ja sam lav ..kada se nadje u drustvu pasa.Ali je znao i lijepo zaleci na pod na prvu i "predati" se bez "borbe".
Joj ..o kokerima bi mogla dugoo i dugoo pisati ..ali na zalost to mi je bolna tema pa moji komentari prestaju ovdje ..bar za sada....
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

Arslan wrote:sta nije cudno? za svakog psa koji ugrize svog vlasnika je za mene bar cudno..

zasigurno da taj pas ne zna ko je ALFA kao sto rece sara le... i jos nesto, imas srece da nije rottweiler... :D
Ne bih se slozio s ovim predzadnjim... Taj pas ZNA ko je gazda - on.

Na mene je pas samo jednom zalajao, i vise mu nikad nije na pamet palo, a kamo li da me ugrize...

Imate na http://www.balkankinology.net dobrih tekstova o psiholoskom razvoju psa, pa procitajte... Vjerujte da vrijedi.
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#18

Post by bonsai »

Nema veze dali je u pitanju koker ili rot,psi su zivotinje copora a u svakom coporu se zna ko je gazda.Ako vlasnik psa nije sposoban da bude "gazda" svom psu onda ne treba da ima psa,jer pas ce uvijek pokusavati da se nametne(neki manje a neki vise agresivno).Najbolji nacin da se psu pokaze ko je "gazda" to jeste ko je jaci, je kroz igru,prikljestiti ga tako da ne moze da se pomakne par trenutaka(cuj "par trenutaka") bolje receno desetak sekundi,i onda se nastaviti igrati kao da se nista nije desilo .(ponavljati po potrebi) Tako ce pas najlakse shvatiti ko je jaci,bez udaranja i nepotrepnog maltretiranja i psa a i vas samih.A ako stvari ipak izmaknu kontroli ,onda uhvatiti psa za vrat i ,bukvalno zaljepiti za zemlju ,sve dok se ne prestane opirati (i to ponoviti po potrebi).U situaciji u kojoj se nezna ko je gazda i psi su nesretni kao i vlasnici istih.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#19

Post by amrino »

Jebote- ne mogu da vjerujem....cijelu vjecnost pricate o pravima zivotinja...bucate se u prsa time da su zivotinje haman na istom nivou kao ljudi....a svaka stvar koju oni urade svojevoljno iz bilo kojeg razloga- nazivate CUDNOM, nenormalnom i odmah pocne prica o poduzimanju preventivnih mjera.... Covjece- pa i pas ima potrebe, osobenost, zivce, zute minute, i on ustane na lijevu nogu...zaljubi se, napali se....cuj samo jednom zalajao i nikad vise.....sta si mu uradio _BosanaC pa nikad vise nije zalajao?! Istukao ga? Patio ga gladju ili upotrijebio neku drugu "metodu"....Ispada da te jadne zivotinje nisu vasi najbolji prijatelji kako obicavate reci nego vasi robovi koji mogu samo da se ponasaju onako kako im GAZDE odnosno VI dopustite...jer ako VI ne smatrate da neka vrsta ponasanje nije UREDU to mora da je tako....jer ipak ga vi hranite....i zivi pod vasim krovom....Snjuf snjuf....smrde mi neki dvostruki (a i trostruki) arsini... :oops:
User avatar
new_jazzWa
Posts: 930
Joined: 24/10/2006 20:28
Location: zamalo pa izgubljena

#20

Post by new_jazzWa »

Da ne bi bilo zabune-Max nije dresiran kod dresera,ali vrlo dobro zna sta smije sta ne smije! Nije on samo mazen od mene,zna on dobit i batine ,i zabrane,i ignoriranje...Inace je jako poslusan,samo mi nisu bas jasne njegove reakcije kad je jako toplo...O tome sam htjela da pricamo,ne o tome koliko je vaspitan ili ne...Ne zna jeste li imali priliku vidjeti psa/a mislim da jeste) koji vise nalikuje "mrtvom tijelu" sto bi reko nas svijet.Kad je ovako vruce kao ovih dana njegove oci su na pola kplja,on jedva hoda,
koliko ima lijenosti,koliko je vrucina u pitanju ne znam...njegovo je cijelo dvosrite mada ima box,i bez pogovora ide kad mu se samo kaze "Max u kucicu".Max na zapovjed sjeda,dolazi,hoda,nemam problema sa takvim stvarima...Zanimalo me vase misljenje,koliko testisi utjecu,i kolika je mogucnost da takav vid agresije ispoljava zbog tog svog nedostatka.Eto.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14838
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#21

Post by DaysleepeR »

Koliko god da je vruce pas nebi smio da bude agresivan prema vlasniku.

Ako je izludio od vrucine, onda imas opasnog psa.
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#22

Post by Papanka »

Iznenadzena da ovu rasu nazivate agresivnom, laganini sam malo iscitavala textove, forume i blogove o kokerima. Uglavnom, sve se svede na jedno - genetska greshka. Jedna je gospodza imala slican problem, koker je poceo prvo da grize nepoznate ljude (4puta), pa je onda ugrizao vlasnicu, zatim njenog muza koji je dok je koker spavao, pokusao da mu namjesti uho koje je bilo blizu grijalice i koker ga je gricno...Uspavali su ga jer su se bojali da im i kcerku ne ugrize. Navodno, prije svih tih incidenata, nazvali su vlasnika majke njihovog kokera i rekli su da su je uspavali jer se razbolila a nisu htjeli detaljisati zasto. Kad se pocelo desavati to sa njihovim kokerom, saznali su da je to radila i njegova majka.

Svi opisi karaktera kokera govore da je rijec o veselim, miroljubljivim i pametnim psima i da jesu malo tvrdoglavi. A otkud onda to zvono da su agresivni?

osudzuju jednog veoma priznatog uzgajivaca/sudca da je zaprljao ovu rasu sa svojim psom muzijaka kokera koji se pario sa vrhunskim zenkicama. Posto je on bio veoma poznat i cijenjen, ljudi su se otimali da svoje kujice pare sa njegovim psom, ali niko nije provjeravao karakter i porijeklo. Sudac je tog kokera dovezao iz madzarske i bio je za jako losu ocjenu, sistemom ja tebi ti meni...koker je imao odredzene medalje i medaljice i nicim zasluzenu titulu "najbolji".


Iznenadila sam se i koliko je ljudi razocarano kupovinom kokera kod "vrhunskih" uzgajivaca...deformacije i razne bolesti su ono o cemu oni pricaju, a htjeli su kupiti zdravog psa sa pedigreom.


zasto sam ja vako vrisnula na sve ovo :D pa najdraze dvije rase pasa su mi
koker i retriver
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#23

Post by realna do boli »

Takva pitanja ipak trebas postaviti njegovom vetrinaru .
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by _BosanaC »

amrino wrote:Jebote- ne mogu da vjerujem....cijelu vjecnost pricate o pravima zivotinja...bucate se u prsa time da su zivotinje haman na istom nivou kao ljudi....a svaka stvar koju oni urade svojevoljno iz bilo kojeg razloga- nazivate CUDNOM, nenormalnom i odmah pocne prica o poduzimanju preventivnih mjera.... Covjece- pa i pas ima potrebe, osobenost, zivce, zute minute, i on ustane na lijevu nogu...zaljubi se, napali se....cuj samo jednom zalajao i nikad vise.....sta si mu uradio _BosanaC pa nikad vise nije zalajao?! Istukao ga? Patio ga gladju ili upotrijebio neku drugu "metodu"....Ispada da te jadne zivotinje nisu vasi najbolji prijatelji kako obicavate reci nego vasi robovi koji mogu samo da se ponasaju onako kako im GAZDE odnosno VI dopustite...jer ako VI ne smatrate da neka vrsta ponasanje nije UREDU to mora da je tako....jer ipak ga vi hranite....i zivi pod vasim krovom....Snjuf snjuf....smrde mi neki dvostruki (a i trostruki) arsini... :oops:
Ne znam smijem li ti odgovoriti da mi sta na oku ne iskoci :D Ali moram :D

(Cestitaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam :D )

Psa mozes razmaziti ili ne razmaziti. Pendrek nije jedino odgojno sredstvo. Psu cak zna cesto puta biti gore kada se vlasnik ljuti, ignorise ga, ne gleda ga u oci, okrece glavu od njega. Onda radi po tvome :D

S druge strane... Znao sam ustajati po cijelu noc kada je pokusavao hinjski da se popne da spava na kauci a ja to nisam dao. Pa je na kraju naucio da ne smije. I takvih primjera je hiljadu. I zato sada radi ono sto ja kazem, a mene ne boli glava - a zadovoljan i on. Jer ako mi je ceif da bude na kaucu reknem mu i bice - s druge strane ako nije kada mu reknem da sidje on ce momentalno sici.

Poenta je da nisam ja prvi covjek koji ima psa, da su i mnogi drugi prolazili vec sve ovo sa psima, da postoje rjesenja do kojih su mnogi prije nas dosli a na nama je samo da ih upotrijebimo... A ne kosta nista. Osim mozda to sto ce te tvoj ljubimac jednom tuzno pogledati a tebi ce puci srce i zaboravices na sve sto si ga ucila - a on ce dobiti ono sto hoce.

I rekoh vec ranije, na http://www.balkankinology.net ima toliko toga i za procitati i za nauciti, i za one koji imaju pse a i za one koji nemaju nego ih cisto informativno interesuju neke stvari, sve je na nasem, ljudi su normalni, mozete pitati sta vas interesuje...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14838
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#25

Post by DaysleepeR »

Evo gledam ovaj forum sto je bosanac stavio link i ne nadjoh nijedan jedini slucaj gdje je pas ujeo vlasnika.

katastrofalnom se smatra situacija kada pas ujede kucnog prijatelja, gosta i sl ali nijedan slucaj da ujede vlasnika.

Pa ti sad skontaj koliko je to ozbiljna stvar.
Post Reply