Ugradite plin!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
boogy
Posts: 961
Joined: 28/04/2005 13:02

#1 Ugradite plin!

Post by boogy »

Ljudi nemojte se sekirati, ugradite plin.

1litar = 0,90 feninga i nemojte se obazirati na poskupljenja goriva.

Evo neki linkovi za više informacija.

http://www.boyski.hr/

http://www.thomgas.hr/autoplin.html

http://www.autoweb.hr/article.php?story ... mode=print


U Sarajevu ima firma za ugradnju plina međutim nemaju svoju web stranicu.
Pa hajde da malo pričamo o ovome dajte svoja iskustva, mišljenja itd.
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#2

Post by The_Flyer2002 »

kad god ja spomenem plin skoro vazda me usutkaju.

vidjet ce te sta buducnost nosi.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#3

Post by MRAVOJED »

ja kao jedan od najiskusnijih plinaša na forumu :D kažem :arrow: plin rules

mada, u hondu ga ne bih nikad ugradio :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#4

Post by manijak1 »

Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ? :D :D
Eksplozija ...........folovi golovi :D da ne linkam sad ono gore :D
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#5

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

manijak1 wrote:Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ? :D :D
Eksplozija ...........folovi golovi :D da ne linkam sad ono gore :D
plin unistava motor.
plin sagorjevanjem stvara previsoku temperaturu i ubrzava habanje motora. nebi nikom savjetovo ugradjivanje plinske instalacije!
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#6

Post by MRAVOJED »

joj inžinjer ne lupaj svijuti :roll:

ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj

1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivan :? opasan je samo kada počne curiti ali za to služe četiri sigurnosna ventila (toliko je imao ovaj na mom passatu) koji se zatvaraju čim plin krene van
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar


jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok

eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#7

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

mraVOjed wrote:joj inžinjer ne lupaj svijuti :roll:

ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj

1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivan :? opasan je samo kada počne curiti ali za to služe četiri sigurnosna ventila (toliko je imao ovaj na mom passatu) koji se zatvaraju čim plin krene van
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar


jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok

eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
probaj se sjeti: koju temperaturu postize benzin a koju plin prilikom sagorjevanja?
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#8

Post by MRAVOJED »

nemam pojma ali valjda su uzeti neki koeficijenti sigurnosti kod projektiranja motora, pa nije valjda temperatura benzina maksimalna koju motor može izdržati
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#9

Post by manijak1 »

Mravak :oops: ono znači da s vremena na vrijeme moraš voziti na benzin ? :oops:
Garancija nakon ugradnje ?
I jesu li cijene ugradnje od tipa vozila do vozila ?
Malo sam onog Boyskog pregledao i poslao sam upit .
Nego ovo 0,90 feninga jel to znači da :D :D se možeš vozat do Texasa :D s jednim punjenjem ?
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#10

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

mraVOjed wrote:nemam pojma ali valjda su uzeti neki koeficijenti sigurnosti kod projektiranja motora, pa nije valjda temperatura benzina maksimalna koju motor može izdržati
nije maksimalna ali plin pri sagorjevanju pravi vecu temperaturu i haba motor!
originalna lpg (plinska) auta su uvjek skuplja od benzin auta jer se motor pravi od skupljeg metala! tkz keramicki motor koji moze izdrzati i 2000 celzijusa! razmisli dobro!
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#11

Post by MRAVOJED »

@manijak

da, treba tu i tamo malo na benzin, mada ja nisam nikad osim kad mi je nestalo plina na putu do plinare :D

cijene ugradnje varira od modela do modela motora i modela plinske instalacije, npr. noviji motori su skuplji za ugradnju ali je i razlika neprimjetnija

moj passat je bio ili na plin ili na benzin, nije bilo treće opcije, a od starog berlingo pali na benzin i radi tako dok ga malo jače ne stišneš onda se automatski prebaci na plin

@ inžinjer

ja vjerujem da je to tako ko što ti govoriš ali ljudi već decenijama furaju na plin i rezulati idu u korist plina, možda ti je teorija u redu ali u praksi je plin pobjednik (evo mi smo vozili passata na plin skoro deset godina (još ga vozi novi vlasnik, ali pazi to je passat iz 83., znači ugrađen plin u auto staro 12 godina i nikad nikakvih problema)
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#12

Post by MRAVOJED »

boogy, gukni golube :D ti samo priheftaš temu i nema te više :D

8)
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#13

Post by MRAVOJED »

aha, i kontaj da će ti ipak malo više plina trošiti ali sve u svemu ušteda je 50 posto
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#14

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

mravojed,
mjenjas li ulje puno cesce nego na benzinskom autu?
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#15

Post by MRAVOJED »

nemam više plinaša ali ne, nisam češće mijenjao ulje

čak mislim da se interval izmjene povećava
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#16

Post by MRAVOJED »

salko, izvinjavam se što sam ti rekao da ne lupaš :?
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#17

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

mraVOjed wrote:nemam više plinaša ali ne, nisam češće mijenjao ulje

čak mislim da se interval izmjene povećava
benzin i dizel u sebi sadrze ulje koje se oslobadja pri sagorjevanju a plin je puno cistije gorivo i nema dodataka ulja!
jesul porez i osiguranje puno skuplji?
kakve su kazne ako imas ilegalnu instalaciju?
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#18

Post by MRAVOJED »

gledaj, ja živim u hrvatskoj i stvari ovako stoje ovdje:

ideš svakih pet godina na atest boce i to košta oko 500 kuna ja mislim.
osim toga kod svake registacije plaćaš još 500 kuna nekih taksa nemam pojma čemu. ovo je totalna glupost jer svugdje u svijetu vožnja na plin je još dodatno subvencionirana od strane države, a ovdje te još globe :?

ali svejedno, kad natankam imaju 20000 mahanja od mene :D opet se isplati s obzirom da je ovdje plin još jeftiniji nego u bosni, 3 kune i 5 lipa :D
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#19

Post by MRAVOJED »

i još da nadodam kako ljeti u dubrovniku gdje ljetujem ne možeš doći na red za plin, stranci ko da svi voze plinaše :? sve nova auta

sva sreća da mi je plinara ispod kuće :D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#20

Post by hananah »

Ma ugradite vi kakav motor sto radi na jestivo ulje, jer je i ono jeftinije od benzina :x
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#21

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#22

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

hananah wrote:Ma ugradite vi kakav motor sto radi na jestivo ulje, jer je i ono jeftinije od benzina :x
radimo na tome!
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#23

Post by MRAVOJED »

Salko Agić - dipl.ing. wrote:nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
ali zato smijete pušiti travu, šta ćeš, bog negdje uzme negdje da :D

odoh ja spavati, laku noć
Salko Agić - dipl.ing.
Posts: 213
Joined: 05/09/2005 09:21

#24

Post by Salko Agić - dipl.ing. »

mraVOjed wrote:
Salko Agić - dipl.ing. wrote:nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
ali zato smijete pušiti travu, šta ćeš, bog negdje uzme negdje da :D

odoh ja spavati, laku noć
laku noc
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#25

Post by The_Flyer2002 »

Salko Agić - dipl.ing. wrote:
manijak1 wrote:Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ? :D :D
Eksplozija ...........folovi golovi :D da ne linkam sad ono gore :D
plin unistava motor.
plin sagorjevanjem stvara previsoku temperaturu i ubrzava habanje motora. nebi nikom savjetovo ugradjivanje plinske instalacije!
nidje veze. koliko ga haba??? gore ga haba nepravilna vrsta goriva u motoru vec plin.

isto tako zasto bi mjenjo cesce ulje? benzin stvara cadji koje stete. plin ih nema u tim kolicinama i time je cisci motor. jedina stvar je sto bi se mozda trebalo posvetiti malo vise paznje vec uobicajno na provjeravanje kolicine ulja u motoru.
i kakve veze ima ta veca temparatura. dokle god je hladnjak i sistem za hladjenje ok motor bi trebao biti OK.
Post Reply