Ugradite plin!
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- boogy
- Posts: 961
- Joined: 28/04/2005 13:02
#1 Ugradite plin!
Ljudi nemojte se sekirati, ugradite plin.
1litar = 0,90 feninga i nemojte se obazirati na poskupljenja goriva.
Evo neki linkovi za više informacija.
http://www.boyski.hr/
http://www.thomgas.hr/autoplin.html
http://www.autoweb.hr/article.php?story ... mode=print
U Sarajevu ima firma za ugradnju plina međutim nemaju svoju web stranicu.
Pa hajde da malo pričamo o ovome dajte svoja iskustva, mišljenja itd.
1litar = 0,90 feninga i nemojte se obazirati na poskupljenja goriva.
Evo neki linkovi za više informacija.
http://www.boyski.hr/
http://www.thomgas.hr/autoplin.html
http://www.autoweb.hr/article.php?story ... mode=print
U Sarajevu ima firma za ugradnju plina međutim nemaju svoju web stranicu.
Pa hajde da malo pričamo o ovome dajte svoja iskustva, mišljenja itd.
-
The_Flyer2002
- Posts: 1655
- Joined: 29/03/2004 20:58
- Location: US
- Contact:
#2
kad god ja spomenem plin skoro vazda me usutkaju.
vidjet ce te sta buducnost nosi.
vidjet ce te sta buducnost nosi.
- manijak1
- Posts: 47640
- Joined: 16/01/2003 00:00
- Location: https://www.klix.ba/
- Contact:
#4
Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?
Eksplozija ...........folovi golovi
da ne linkam sad ono gore 
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?
Eksplozija ...........folovi golovi
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#5
plin unistava motor.manijak1 wrote:Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?![]()
![]()
Eksplozija ...........folovi golovida ne linkam sad ono gore
plin sagorjevanjem stvara previsoku temperaturu i ubrzava habanje motora. nebi nikom savjetovo ugradjivanje plinske instalacije!
-
MRAVOJED
- Posts: 5224
- Joined: 03/12/2003 00:00
- Location: temple of vtec
#6
joj inžinjer ne lupaj svijuti
ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj
1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivan
opasan je samo kada počne curiti ali za to služe četiri sigurnosna ventila (toliko je imao ovaj na mom passatu) koji se zatvaraju čim plin krene van
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar
jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok
eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj
1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivan
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar
jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok
eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#7
probaj se sjeti: koju temperaturu postize benzin a koju plin prilikom sagorjevanja?mraVOjed wrote:joj inžinjer ne lupaj svijuti![]()
ovo što ću napisati jedina je istina i ako ne vjeruješ googlaj
1. gubiš na snazi do 20 posto ali dobro je da možeš mijenjati jačinu smjese, volja te ekonomičnije i sporije ili brže i malo skuplje (kod novijih motora i novim modela plinskih instalacija razlika u snazi je gotovo neosjetna)
2. plin NE šteti motoru, već sasvim suprotno, motori na plin traju i do 50 posto duže jer je plin sasvim čisto gorivo bez imalo prljavštine
3. plinska boca koja se ugrađuje na više načina je SIGURNIJa od rezervoara za benzin jer je lim debel 5 mm (benzin?), a plin propan-butan gori ali nije eksplozivanopasan je samo kada počne curiti ali za to služe četiri sigurnosna ventila (toliko je imao ovaj na mom passatu) koji se zatvaraju čim plin krene van
4. armatura na koju se ugrađuje plinska boca dodatno ukrućuje auto na bočni udar
jedino moraš recimo svaki 3-4 mjeseca odvoziti jedan tank na benzin da propušeš benzinotok
eto, ako se još nešto sjetim, napisat ću
- manijak1
- Posts: 47640
- Joined: 16/01/2003 00:00
- Location: https://www.klix.ba/
- Contact:
#9
Mravak
ono znači da s vremena na vrijeme moraš voziti na benzin ?
Garancija nakon ugradnje ?
I jesu li cijene ugradnje od tipa vozila do vozila ?
Malo sam onog Boyskog pregledao i poslao sam upit .
Nego ovo 0,90 feninga jel to znači da
se možeš vozat do Texasa
s jednim punjenjem ?
Garancija nakon ugradnje ?
I jesu li cijene ugradnje od tipa vozila do vozila ?
Malo sam onog Boyskog pregledao i poslao sam upit .
Nego ovo 0,90 feninga jel to znači da
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#10
nije maksimalna ali plin pri sagorjevanju pravi vecu temperaturu i haba motor!mraVOjed wrote:nemam pojma ali valjda su uzeti neki koeficijenti sigurnosti kod projektiranja motora, pa nije valjda temperatura benzina maksimalna koju motor može izdržati
originalna lpg (plinska) auta su uvjek skuplja od benzin auta jer se motor pravi od skupljeg metala! tkz keramicki motor koji moze izdrzati i 2000 celzijusa! razmisli dobro!
-
MRAVOJED
- Posts: 5224
- Joined: 03/12/2003 00:00
- Location: temple of vtec
#11
@manijak
da, treba tu i tamo malo na benzin, mada ja nisam nikad osim kad mi je nestalo plina na putu do plinare
cijene ugradnje varira od modela do modela motora i modela plinske instalacije, npr. noviji motori su skuplji za ugradnju ali je i razlika neprimjetnija
moj passat je bio ili na plin ili na benzin, nije bilo treće opcije, a od starog berlingo pali na benzin i radi tako dok ga malo jače ne stišneš onda se automatski prebaci na plin
@ inžinjer
ja vjerujem da je to tako ko što ti govoriš ali ljudi već decenijama furaju na plin i rezulati idu u korist plina, možda ti je teorija u redu ali u praksi je plin pobjednik (evo mi smo vozili passata na plin skoro deset godina (još ga vozi novi vlasnik, ali pazi to je passat iz 83., znači ugrađen plin u auto staro 12 godina i nikad nikakvih problema)
da, treba tu i tamo malo na benzin, mada ja nisam nikad osim kad mi je nestalo plina na putu do plinare
cijene ugradnje varira od modela do modela motora i modela plinske instalacije, npr. noviji motori su skuplji za ugradnju ali je i razlika neprimjetnija
moj passat je bio ili na plin ili na benzin, nije bilo treće opcije, a od starog berlingo pali na benzin i radi tako dok ga malo jače ne stišneš onda se automatski prebaci na plin
@ inžinjer
ja vjerujem da je to tako ko što ti govoriš ali ljudi već decenijama furaju na plin i rezulati idu u korist plina, možda ti je teorija u redu ali u praksi je plin pobjednik (evo mi smo vozili passata na plin skoro deset godina (još ga vozi novi vlasnik, ali pazi to je passat iz 83., znači ugrađen plin u auto staro 12 godina i nikad nikakvih problema)
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#14
mravojed,
mjenjas li ulje puno cesce nego na benzinskom autu?
mjenjas li ulje puno cesce nego na benzinskom autu?
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#17
benzin i dizel u sebi sadrze ulje koje se oslobadja pri sagorjevanju a plin je puno cistije gorivo i nema dodataka ulja!mraVOjed wrote:nemam više plinaša ali ne, nisam češće mijenjao ulje
čak mislim da se interval izmjene povećava
jesul porez i osiguranje puno skuplji?
kakve su kazne ako imas ilegalnu instalaciju?
-
MRAVOJED
- Posts: 5224
- Joined: 03/12/2003 00:00
- Location: temple of vtec
#18
gledaj, ja živim u hrvatskoj i stvari ovako stoje ovdje:
ideš svakih pet godina na atest boce i to košta oko 500 kuna ja mislim.
osim toga kod svake registacije plaćaš još 500 kuna nekih taksa nemam pojma čemu. ovo je totalna glupost jer svugdje u svijetu vožnja na plin je još dodatno subvencionirana od strane države, a ovdje te još globe
ali svejedno, kad natankam imaju 20000 mahanja od mene
opet se isplati s obzirom da je ovdje plin još jeftiniji nego u bosni, 3 kune i 5 lipa 
ideš svakih pet godina na atest boce i to košta oko 500 kuna ja mislim.
osim toga kod svake registacije plaćaš još 500 kuna nekih taksa nemam pojma čemu. ovo je totalna glupost jer svugdje u svijetu vožnja na plin je još dodatno subvencionirana od strane države, a ovdje te još globe
ali svejedno, kad natankam imaju 20000 mahanja od mene
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#21
nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#22
radimo na tome!hananah wrote:Ma ugradite vi kakav motor sto radi na jestivo ulje, jer je i ono jeftinije od benzina
-
MRAVOJED
- Posts: 5224
- Joined: 03/12/2003 00:00
- Location: temple of vtec
#23
ali zato smijete pušiti travu, šta ćeš, bog negdje uzme negdje daSalko Agić - dipl.ing. wrote:nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.
odoh ja spavati, laku noć
-
Salko Agić - dipl.ing.
- Posts: 213
- Joined: 05/09/2005 09:21
#24
laku nocmraVOjed wrote:ali zato smijete pušiti travu, šta ćeš, bog negdje uzme negdje daSalko Agić - dipl.ing. wrote:nije svugdi u svijetu voznja na plin jeftija!
zivim u nizozemskoj i porez i osiguranje su tri puta skuplji nego za benzin auto! LPG(plinsko) auto je isplatljivo ako godisnje pravis 18000 km.![]()
odoh ja spavati, laku noć
-
The_Flyer2002
- Posts: 1655
- Joined: 29/03/2004 20:58
- Location: US
- Contact:
#25
nidje veze. koliko ga haba??? gore ga haba nepravilna vrsta goriva u motoru vec plin.Salko Agić - dipl.ing. wrote:plin unistava motor.manijak1 wrote:Koliko plin smanjuje učinak motora ?
Mada kako laički razmišljam , jel' to šta opasno ?![]()
![]()
Eksplozija ...........folovi golovida ne linkam sad ono gore
plin sagorjevanjem stvara previsoku temperaturu i ubrzava habanje motora. nebi nikom savjetovo ugradjivanje plinske instalacije!
isto tako zasto bi mjenjo cesce ulje? benzin stvara cadji koje stete. plin ih nema u tim kolicinama i time je cisci motor. jedina stvar je sto bi se mozda trebalo posvetiti malo vise paznje vec uobicajno na provjeravanje kolicine ulja u motoru.
i kakve veze ima ta veca temparatura. dokle god je hladnjak i sistem za hladjenje ok motor bi trebao biti OK.
