U Vatikanu se raspravlja o ukidanju celibata!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#26

Post by Gost123 »

Anka wrote: Pravoslavni sveštenici mogu da se žene. Za razliku od katoličanstva,u pravoslavlju je monaštvo zasebna kategorija. Celibat važi za monahe,ali ne i za "obične" sveštenike i smatram da je to ispravno.
Mada, i tu postoji zez. Sveštenik mora da se oženi pre rukopoloženja.
i u katolicanstvu postoje neki redove gdje je moguce biti ozenjen i biti svecenik. zaboravih koji tocno... al kad ekipa ide na teologiju ne spominju im te redove :)
tek kad se zarede, onda saznaju za njih... al tada bude kasno :)
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#27

Post by Maksim »

Gost123 wrote:
Anka wrote: Pravoslavni sveštenici mogu da se žene. Za razliku od katoličanstva,u pravoslavlju je monaštvo zasebna kategorija. Celibat važi za monahe,ali ne i za "obične" sveštenike i smatram da je to ispravno.
Mada, i tu postoji zez. Sveštenik mora da se oženi pre rukopoloženja.
i u katolicanstvu postoje neki redove gdje je moguce biti ozenjen i biti svecenik. zaboravih koji tocno... al kad ekipa ide na teologiju ne spominju im te redove :)
tek kad se zarede, onda saznaju za njih... al tada bude kasno :)
Ima i tzv. Staro-katolicka crkva, oni se smiju zeniti. Oni su se odcijepili od Rimo-katolicke crkve kada je tada u 12. stoljecu uveden celibat.

Mozda su konacno poceli shvacati da se ne mogu boriti protiv svoje bioloske prirode i da je upravo celibat izvor njihove pedofilije. Covjek koji nema seks ne moze nikako dugotrajno ostati bez neke mentalne stete.
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#28

Post by parmezan »

koliko se ja sjećam, celibat je u katoličkoj crkvi postojao od najstarijih dana, ali nije poštovan. To će biti promijenjeno tek krajem srednjeg vijeka. Naime, mnogi su ulazili u službu katoličke crkve kako bi stekli korist, uglavnom financijsku. Kako bi se takvi ljudi udaljili iz crkve, ponovo je uveden celibat.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#29

Post by mr__bosnjak »

Smije li se u celibatu samozadovoljavat?(ozbiljno)
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#30

Post by Maksim »

Celibat i jest uveden iz tog razloga da sav kapital umrlog svestenika ostane u posjedu crkve. Sto mislis zasto su ovoliko bogati? U Austriji je crkva drugi najveci vlasnik imobilija. Odakle njima taj kapital? Naravno, tu su i "clanarine" :lol: , ali to ne objasnjava odkud im tolika financijska moc.
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#31

Post by Gost123 »

mr__bosnjak wrote:Smije li se u celibatu samozadovoljavat?(ozbiljno)
po katolickom nauku, to je grijeh... nije dozovljeno nikomu...
imas ovdje detaljnije o tome:
http://www.hbk.hr/katekizam/iii/18-pre1.html#RTFToC1
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#32

Post by patrius »

Eno,u Grassovoj biografiji mozete naci interesantnih detalja,koju je objavio povodom priznanja o svom ucescu u "SS"-odredu.Tako je u americkom logoru za nacisticke zarobljenike susreo i Josepha Ratzingera,te mu tom prilikom postavio pitanje,ili konstatirao:Josephe,ti sad vjerovatno zelis postati veliki inkvizitor,ili nesto vise".Ako je nesto vise i gore od toga moguce postati.No,na stranu to.Meni taj Ratzinger nimalo ne izgleda dobronamjeran za razliku od svog bezazlenog prethodnika Woytille.Mislim da bi trebali otvoriti posebnu temu o tome kad je to Gospod odlucio postaviti svog namjesnika na zemlji i kako je moguce tako se klanjati i obozavati obicnog covjeka kojeg biraju ljudi???I on preko noci postaje "sveti otac"!Kakav udarac zdravom razumu!!!
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#33

Post by spongebob »

patrius wrote:Mislim da bi trebali otvoriti posebnu temu o tome kad je to Gospod odlucio postaviti svog namjesnika na zemlji i kako je moguce tako se klanjati i obozavati obicnog covjeka kojeg biraju ljudi???I on preko noci postaje "sveti otac"!Kakav udarac zdravom razumu!!!
sjajan zakljucak, ali tvojim primjerom se ocigledno fokusiras na sitnice...citava institucionalizovana religija je udarac zdravom razumu
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#34

Post by patrius »

spongebob wrote:
patrius wrote:Mislim da bi trebali otvoriti posebnu temu o tome kad je to Gospod odlucio postaviti svog namjesnika na zemlji i kako je moguce tako se klanjati i obozavati obicnog covjeka kojeg biraju ljudi???I on preko noci postaje "sveti otac"!Kakav udarac zdravom razumu!!!
sjajan zakljucak, ali tvojim primjerom se ocigledno fokusiras na sitnice...citava institucionalizovana religija je udarac zdravom razumu
Slazem se,no ja zelim samo jednim primjerom postaviti sustinsko pitanje.Dakako da religijska hijerarhija sugerise da su neki veci a neki manji,da su neki bolji a neki gori sluge bozji.Odnos covjeka s bogom je posve intimna stvar svakog pojedinca i niko,apsolutno niko ne treba da zna sta i kako ja vjerujem.A ako cemo o konkretnim primjerima onda moram reci da mi nije poznato kome su i kakvog dobra donijela ta "hodocasca svetog oca"?Ali sam vidio da izazivaju nevjerovatnu pometnju i blokadu prometa i uz to,sto je opet poraz logike,pakleno mnogo kostaju.Rekoh,nevjerovatna je hipokrizija da taj nevjerovatno materijalno mocni "poglavar" ne cini bas nista da pomogne svojoj pastvi koja doslovno umire gladna i bolesna!!!
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#35

Post by mr__bosnjak »

Gost123 wrote:
mr__bosnjak wrote:Smije li se u celibatu samozadovoljavat?(ozbiljno)
po katolickom nauku, to je grijeh... nije dozovljeno nikomu...
imas ovdje detaljnije o tome:
http://www.hbk.hr/katekizam/iii/18-pre1.html#RTFToC1
Hvala.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#36

Post by Bosanac sa dna kace »

Gost123 wrote:
Anka wrote: Pravoslavni sveštenici mogu da se žene. Za razliku od katoličanstva,u pravoslavlju je monaštvo zasebna kategorija. Celibat važi za monahe,ali ne i za "obične" sveštenike i smatram da je to ispravno.
Mada, i tu postoji zez. Sveštenik mora da se oženi pre rukopoloženja.
i u katolicanstvu postoje neki redove gdje je moguce biti ozenjen i biti svecenik. zaboravih koji tocno... al kad ekipa ide na teologiju ne spominju im te redove :)
tek kad se zarede, onda saznaju za njih... al tada bude kasno :)
koji su to redovi?
jel mozes navest?
pohiti dok nije kasno za neke! :roll:
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#37

Post by Gost123 »

patrius wrote:Eno,u Grassovoj biografiji mozete naci interesantnih detalja,koju je objavio povodom priznanja o svom ucescu u "SS"-odredu.Tako je u americkom logoru za nacisticke zarobljenike susreo i Josepha Ratzingera,te mu tom prilikom postavio pitanje,ili konstatirao:Josephe,ti sad vjerovatno zelis postati veliki inkvizitor,ili nesto vise".Ako je nesto vise i gore od toga moguce postati.No,na stranu to.Meni taj Ratzinger nimalo ne izgleda dobronamjeran za razliku od svog bezazlenog prethodnika Woytille.Mislim da bi trebali otvoriti posebnu temu o tome kad je to Gospod odlucio postaviti svog namjesnika na zemlji i kako je moguce tako se klanjati i obozavati obicnog covjeka kojeg biraju ljudi???I on preko noci postaje "sveti otac"!Kakav udarac zdravom razumu!!!
ali zakljucujes da se ljudi ne mogu promijeniti... pogotovo mladji... ako se ne varam, ratzinger je tada, kao i gunter grass bio u hitlerovoj mladezi... po tebi ispada da ni jedan ni drugi ne mogu promijetniti misljenja i stavove... iako se moze raspravljati i o tome, koliko su oni tada razumjeli i prihvacali sve ono sto je hitler i ekipa imala na umu... nije veliki problem zavesti mase...
Bosanac sa dna kace wrote: koji su to redovi?
jel mozes navest?
pohiti dok nije kasno za neke! Rolling eyes
nazalost ne znam... to su neki grcko-katolickog obreda... tom redu pripada i onaj don zivko kustic, koji pise kolumne u nekoliko hrvatskih novina...
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#38

Post by patrius »

Gost123 wrote:
patrius wrote:Eno,u Grassovoj biografiji mozete naci interesantnih detalja,koju je objavio povodom priznanja o svom ucescu u "SS"-odredu.Tako je u americkom logoru za nacisticke zarobljenike susreo i Josepha Ratzingera,te mu tom prilikom postavio pitanje,ili konstatirao:Josephe,ti sad vjerovatno zelis postati veliki inkvizitor,ili nesto vise".Ako je nesto vise i gore od toga moguce postati.No,na stranu to.Meni taj Ratzinger nimalo ne izgleda dobronamjeran za razliku od svog bezazlenog prethodnika Woytille.Mislim da bi trebali otvoriti posebnu temu o tome kad je to Gospod odlucio postaviti svog namjesnika na zemlji i kako je moguce tako se klanjati i obozavati obicnog covjeka kojeg biraju ljudi???I on preko noci postaje "sveti otac"!Kakav udarac zdravom razumu!!!
ali zakljucujes da se ljudi ne mogu promijeniti... pogotovo mladji... ako se ne varam, ratzinger je tada, kao i gunter grass bio u hitlerovoj mladezi... po tebi ispada da ni jedan ni drugi ne mogu promijetniti misljenja i stavove... iako se moze raspravljati i o tome, koliko su oni tada razumjeli i prihvacali sve ono sto je hitler i ekipa imala na umu... nije veliki problem zavesti mase... O.K.Covjek moze i treba mijenjati misljenje,ako zato nadje valjane argumente,ali zar ne mislis da je to,u slucaju doticne dvojice,uradjeno s dobrim predumisljajem,dakle kalkulantski,jer su prvo sacekali da postignu zamisljene ciljeve,Nobelovu i pontifikat,pa da se onda "pokaju"???
Bosanac sa dna kace wrote: koji su to redovi?
jel mozes navest?
pohiti dok nije kasno za neke! Rolling eyes
nazalost ne znam... to su neki grcko-katolickog obreda... tom redu pripada i onaj don zivko kustic, koji pise kolumne u nekoliko hrvatskih novina...
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#39

Post by Gost123 »

patrius wrote:O.K.Covjek moze i treba mijenjati misljenje,ako zato nadje valjane argumente,ali zar ne mislis da je to,u slucaju doticne dvojice,uradjeno s dobrim predumisljajem,dakle kalkulantski,jer su prvo sacekali da postignu zamisljene ciljeve,Nobelovu i pontifikat,pa da se onda "pokaju"???
mislim da je bilo kalkulacija... osobno nisam uvjeren da su njihova razmisljanja i uvjerenja povezana na neki nacin sa nacizmom...
Last edited by Gost123 on 25/11/2006 18:07, edited 1 time in total.
-=DoMaGoJ=-
Posts: 91
Joined: 11/12/2004 02:45

#40

Post by -=DoMaGoJ=- »

Koliko je na ovom topicu gluposti u vezi katoličanstva nadrobljeno, pa to je za nepovjerovati.

Ja kao katolik, pošto imam u susjednoj državi muslimane, pokušavam što više o njima i njihovoj vjeri naučiti, ali vidim kako kod puno muslimana to ne vrijedi za katolike. Pročitajte barem na Wikipediji di vam ima dosta opširno i točno.

Nemojte bezveze lupati. Neznanje škodi.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#41

Post by Bosanac sa dna kace »

Gost123 wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: koji su to redovi?
jel mozes navest?
pohiti dok nije kasno za neke! Rolling eyes
nazalost ne znam... to su neki grcko-katolickog obreda... tom redu pripada i onaj don zivko kustic, koji pise kolumne u nekoliko hrvatskih novina...
ama grko-katolici su ti sasvim nesto drugo, sasvim druga ekipa u krscanstvu, ko sto su pravoslavni katolici....uglavnom su to Ukrajinnci ili osobe porijekolm iz istocne Evrope... priznaju papu ali su pravoslavnog obreda, i kod njih potoji celibat ali samo za one u manastirima!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#42

Post by Bosanac sa dna kace »

-=DoMaGoJ=- wrote:Koliko je na ovom topicu gluposti u vezi katoličanstva nadrobljeno, pa to je za nepovjerovati.

Ja kao katolik, pošto imam u susjednoj državi muslimane, pokušavam što više o njima i njihovoj vjeri naučiti, ali vidim kako kod puno muslimana to ne vrijedi za katolike. Pročitajte barem na Wikipediji di vam ima dosta opširno i točno.

Nemojte bezveze lupati. Neznanje škodi.
pa nisu ti ovdje na ovom forumu svi muslimani...
+ svako ima klasicne predrsude o drugacijima od sebe!
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#43

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:
Gost123 wrote:
Anka wrote: Pravoslavni sveštenici mogu da se žene. Za razliku od katoličanstva,u pravoslavlju je monaštvo zasebna kategorija. Celibat važi za monahe,ali ne i za "obične" sveštenike i smatram da je to ispravno.
Mada, i tu postoji zez. Sveštenik mora da se oženi pre rukopoloženja.
i u katolicanstvu postoje neki redove gdje je moguce biti ozenjen i biti svecenik. zaboravih koji tocno... al kad ekipa ide na teologiju ne spominju im te redove :)
tek kad se zarede, onda saznaju za njih... al tada bude kasno :)
koji su to redovi?
jel mozes navest?
pohiti dok nije kasno za neke! :roll:
PROTESTANTI

Oni su bili katolici koji su se odvojili od tog ubjedjenja da se velecasni ("pop" se kaze u pravoslavnom hriscanstvu) ne smije zeniti.

Proganjani su od strane tadasnjeg pape i mnogi su zavrsili na lomaci kao heretici (otpadnici).
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#44

Post by Bosanac sa dna kace »

KOGOD KADGOD wrote: PROTESTANTI

Oni su bili katolici koji su se odvojili od tog ubjedjenja da se velecasni ("pop" se kaze u pravoslavnom hriscanstvu) ne smije zeniti.

Proganjani su od strane tadasnjeg pape i mnogi su zavrsili na lomaci kao heretici (otpadnici).
haj ne hlupaj ko maksim po diviziji, procitaj temu od pocetka, protestanti ne sljive papu nimalo, grko-katolici ga priznaju ako za svog vodju al su opet poseban odred...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#45

Post by KOGOD KADGOD »

-=DoMaGoJ=- wrote:Koliko je na ovom topicu gluposti u vezi katoličanstva nadrobljeno, pa to je za nepovjerovati.

Ja kao katolik, pošto imam u susjednoj državi muslimane, pokušavam što više o njima i njihovoj vjeri naučiti, ali vidim kako kod puno muslimana to ne vrijedi za katolike. Pročitajte barem na Wikipediji di vam ima dosta opširno i točno.

Nemojte bezveze lupati. Neznanje škodi.
Potpisujem.

O bilo kojoj religiji trazite informaciju iz originalnih spisa a ne od obicnih pripadnika te religije jer mnogi samo vjeruju sta im kaze pop, hodza ili velecasni, ili rabbaj.

Obratite se njhovim Svetim Knjigama (Stari Zavjet, Psalmi, Novi Zavjet, Qur'an tj. Posljednj Zavjet)pa i raznim INTERPRETACIJAMA tih Knjiga prije nego li udjete u raspravu.

Naravno, imate pravo na svoj komentar i stav npr: "ja se ne slazem s tim jer mislim tako i zato"...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#46

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:
KOGOD KADGOD wrote: PROTESTANTI

Oni su bili katolici koji su se odvojili od tog ubjedjenja da se velecasni ("pop" se kaze u pravoslavnom hriscanstvu) ne smije zeniti.

Proganjani su od strane tadasnjeg pape i mnogi su zavrsili na lomaci kao heretici (otpadnici).
haj ne hlupaj ko maksim po diviziji, procitaj temu od pocetka, protestanti ne sljive papu nimalo, grko-katolici ga priznaju ako za svog vodju al su opet poseban odred...
Nema potrebe za uvrede.

Protestanti "ne sljive" VISE papu. Prije su ga smatrali glavnim autoritetom kao i ostali katolici jer su i SAMI BILI KATOLICI.

Kada su se pojavili odredjeni REFORMATORI (da ne nabrajam) oko 17-og vijeka, koji su radi svojih uvjerenja i smatrani hereticima (izmedju ostalog i neispravnost celibata), od tada pripadnici tog ogranka (tj.istomisljenjici onih reformatora) sebe nazivaju
protestantima i PAPU NE SMATRAJU SVOJIM AUTORITETOM.

Irci su protestanti dok su Britanci katolici, i zato se vodi dugogodisnja bitka oko britanskog autoriteta nad Irskom.

Procitaj ti malo vise o SVEMU a ne samo ovu stranicu "od pocetka"...

Takodje, MORMONI, LUTERANI i mnoge "sekte" katolicizma koje imaju svoje razlike u misljenjima sa opcim katolicizmom dok sebe smatraju katolicima.

Kao Shije i Sunnije u Islamu, pa opet Sunni imaju Hanefi, Shafi, Maliki, Hanbali (i druge manje) mezhebe "skole misljenja" a isto i Shije imaju svoje "mezhebe"...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#47

Post by KOGOD KADGOD »

Ovo razmatranje pitanja o ukidanju celibata moralo je "izroniti" kad-tad.

MILIJARDE a ne milioni, dolara se isplacuju godisnje od strane Vatikana (i zasebnih crkava) djecacima (i nekim djevojcicama) zlostavljanim od strane katolickih "popova", da bi se "ZATASKALO" od javnosti.

Sve vise ih odbija novcane nadoknade (kompenzacije) i svoje slucajeve daju u javnost (novine, televizija itd) medijima.

Posto je sve teze "zataskati" ovu pedofiliju, nije cudo sto se stvari mijenjaju.

Ovo se najcesce desava u katolickim privatnim skolama, gdje velecasni i casne sestre sa uciteljskim i nastavnickim kvalifikacijama poducavaju jedni djecake a drugi djevojcice. Takodje na "nedjeljnim casovima" vjeronauke u lokalnim crkvama.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#48

Post by KOGOD KADGOD »

Interesantno je da postoje mnogi historijski izvori koji navode da Isus NIJE bio nezenja. On je bio Jevjrej (vidi upis u temi "dzehennemska vatra") a jevrejima je brak obavezan.

Bog je ljude stvorio sa pozudom sto je samo PROKREATIVNI INSTINKT. Za razliku od zivotinja (koji taj instinkt ne mogu suzdrzati) ljudi imaju INTELEKT koji ima sposobnost da bude produhovljen i time nadjacaju instinkt.

Stoga sto ljudi taj instinkt mogu samo do neke mjere "obuzdavati", Bog je stvorio koncept BRAKA u okviru kojeg se taj instinkt moze zadovoljiti UMJERENO. Sve religije osudjuju VANBRACNE ODNOSE jer oni ukazuju na "neobuzdanost".

Neki ljudi koji su predani bogosluzenju do te mjere da nastoje potpuno "obuzdati" sve pozude (seks, gramzivost, prejedanje itd), koriste POST i druge religiozne obrede da "skrenu paznju" sa razmisljanja o pozudama (jer razmisljanjem se pozude i "raspaljuju") na razmisljanje o Bozijem Bicu i Stvaranju, molitvom, zaokupiraju se pomaganjem slabih, siromasnih i bolesnih, itd.
Ovdje bi "trebali" spadati velecasni, kardinali, pape, casne sestre (a u drugim religijama takodje ih ima) samo sto je to POSVECENJE BOGU stvar ISKRENOSTI a to se ne moze naucii na teoloskim fakultetima.

Neki ljudi, opet, koji nemaju mogucnost da sklope brak a ne zele vanbracne odnose (iz religioznih razloga ili zdravstvenih), zaokupiraju svoj um i tijelo studijama i radom i tako "isprazne" suvisnu energiju koju stvara seksualna pozuda.

To nesto malo mog misljenja na temu.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#49

Post by stickitout »

KOGOD KADGOD wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
KOGOD KADGOD wrote: PROTESTANTI

Oni su bili katolici koji su se odvojili od tog ubjedjenja da se velecasni ("pop" se kaze u pravoslavnom hriscanstvu) ne smije zeniti.

Proganjani su od strane tadasnjeg pape i mnogi su zavrsili na lomaci kao heretici (otpadnici).
haj ne hlupaj ko maksim po diviziji, procitaj temu od pocetka, protestanti ne sljive papu nimalo, grko-katolici ga priznaju ako za svog vodju al su opet poseban odred...
Nema potrebe za uvrede.

Protestanti "ne sljive" VISE papu. Prije su ga smatrali glavnim autoritetom kao i ostali katolici jer su i SAMI BILI KATOLICI.

Kada su se pojavili odredjeni REFORMATORI (da ne nabrajam) oko 17-og vijeka, koji su radi svojih uvjerenja i smatrani hereticima (izmedju ostalog i neispravnost celibata), od tada pripadnici tog ogranka (tj.istomisljenjici onih reformatora) sebe nazivaju
protestantima i PAPU NE SMATRAJU SVOJIM AUTORITETOM.

Irci su protestanti dok su Britanci katolici, i zato se vodi dugogodisnja bitka oko britanskog autoriteta nad Irskom.
Procitaj ti malo vise o SVEMU a ne samo ovu stranicu "od pocetka"...

Takodje, MORMONI, LUTERANI i mnoge "sekte" katolicizma koje imaju svoje razlike u misljenjima sa opcim katolicizmom dok sebe smatraju katolicima.

Kao Shije i Sunnije u Islamu, pa opet Sunni imaju Hanefi, Shafi, Maliki, Hanbali (i druge manje) mezhebe "skole misljenja" a isto i Shije imaju svoje "mezhebe"...
De malo o budizmu, pravoslavlju, hare krisna i ostalim da saznamo jos koju pametnu :D

Ovo podebljano je obratno da si ziva i zdrava i ne Britanci nego Englezi, kraljica ima telefonsku vezu sa bogom kod protestanata a kod katolika papa :oops:, druga stvar, konflikt je samo u sjevernoj Irskoj a Republika Irska je cidto katolicka.

I dobro ti je rekao, ne lupaj ko maksim po diviziji, bez uvrede :oops:
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#50

Post by KOGOD KADGOD »

Maksim wrote:Celibat i jest uveden iz tog razloga da sav kapital umrlog svestenika ostane u posjedu crkve. Sto mislis zasto su ovoliko bogati? U Austriji je crkva drugi najveci vlasnik imobilija. Odakle njima taj kapital? Naravno, tu su i "clanarine" :lol: , ali to ne objasnjava odkud im tolika financijska moc.
Zanimljivo... Ima tu nesto (jer je celibat "uveden" 300-tinjak godia NAKON Isusa).

Svi Hriscani, a Katolici (mislim Vatikan) narocito, kazu da slijede Isusa.

Isus ('Isa) je bio jedan od najsiromasnijih (svojevoljno) Poslanika jer je bas osudjivao gomilanje bogatstva (kao Jevrej kritikovao je to sto su Jevrejski svestenici toga doba to podrzavali dok nisu i bogomolju u "pijacu" pretvorili pa Isus poobarao pijacne prodajne stolove).

Kako Vatikan "opravdava" svoje gomilanje bogatstva (od gotovine do umjetnickih djela neprocjenjive vrijednosti)?

Vecinom kazu da taj novac koriste za "sirenje" katolicizma i "dobrotvorne svrhe", ali kako se ogromni posjedi i neprocjenjiva umjetnicka djela "koriste" u dobrotvorne svrhe?

Zar to nije licemjerstvo? Drugima Crkva govori da se ordicu bogatstva a sama ga gomila.

Po jednom predavanju, Isus je legao na golu zemlju da se odmori i pod glavu stavio kamen. Sotona mu pridje i rece "uzivas dunjalucke (ovosvjetske) blagodati"! Na to Isus uze taj kamen, baci ga prema Sotoni i stavi glavu na zemlju...

A da se ne spominje kako je (kao i Muhammed kasnije kada su muslimani bili protjerani) sta god mu je neko donio na poklon, iz postovanja, odmah dao nekome drugom kojem je to bilo potrebno, pa i haljinku s ledja...

Naravno, ni u tome ne treba pretjerivati, zavisno od okolnosti (vidi temu "Odricanje od Dunjaluka").

Sigurno je da nisu svi katolicki svestenici "licemjeri", vecina ih ima najbolje namjere, ali nekako, bas oni "najzesci" dospiju do vaznih i visokih polozaja...
Post Reply