U Vatikanu se raspravlja o ukidanju celibata!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

reformator

#1 U Vatikanu se raspravlja o ukidanju celibata!

Post by reformator » 14/11/2006 20:02

Papa Benedikt XVI sazvao je sastanak u cetvrtak s najvisim vatikanskim sluzbenicima kako bi razgovarali o eventualnom ukidanju svećeničkog celibata.Rasprava je potaknuta slucajem nadbiskupa Emmanuela Millinga,Zambijca koji je ekskomuniciran u septembru jer je cetiri ozenjena muskarca postavio za biskupe.Millingo,i sam ozenjen juznokorejskom doktoricom Mariom Sung,izjavio je da katolicka crkva mora prihvatiti vise od 150,000 ozenjenih svecenika diljem svijeta kako bi smanjila manjak svecenstva i uzvisila svetost braka.

reformator

Post by reformator » 14/11/2006 20:06

Vlč. Sudac protiv celibata!

"Celibat je nasilje nad bozanskom i ljudskom prirodom.Isusovi apostoli bili su ozenjeni",rekao je vlč. Zlatko Sudac nadodavsi kako je celibat "plod hipokrizije i nametnut iz ekonomskih i politickih razloga".

reformator

Post by reformator » 14/11/2006 20:19

Jedino nisu naveli da li se mogu međusobno(muskarci s muskarcima)zeniti.

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 14/11/2006 21:12

Izgleda da u Krscanstvu ne vaze Boziji zakoni, vec oni zakoni koji duhnu nekom Papi. Tuzno!

Pa jeli Krscanstvo objazljena Boznija vjera(sa svoim zakonima) ili objavljena Vatikanska vjera(dogma sa svoim zakonima)!?

reformator

Post by reformator » 14/11/2006 21:14

Papa se u kršćanstvu smatra nepogrješivom osobom pa prema tome ne moze ni pogriješiti u određivanju nekih pravila.

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 14/11/2006 21:20

Nepogrijesiv=Bezgrijesan, nebih se slozio sa time, ali ako oni tak' misle, onda neka im bude...!

pitt

Post by pitt » 14/11/2006 21:29

reformator wrote:Papa se u kršćanstvu smatra nepogrješivom osobom pa prema tome ne moze ni pogriješiti u određivanju nekih pravila.
Greska....papa se u KATOLICANSTVU smatra nepogrjesivim i bozijim namjesnikom. Protestanti ga ne priznaju a jos manje fermaju i kod njih se svecenice zene....i zenama je dozvoljeno da budu minisetrs. :)

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 15/11/2006 13:55

reformator wrote:Papa se u kršćanstvu smatra nepogrješivom osobom pa prema tome ne moze ni pogriješiti u određivanju nekih pravila.
Kako moze biti nepogresan? Jer ga kardinali izaberu? Kako on moze znati sta Bog hoce kada nije poslanik da sa Njim razgovara?

reformator

Post by reformator » 15/11/2006 15:58

Zasto bi ukidao krscanstvo!?Razlicitost povecava bogatstvo među ljudima, a to bogatstvo je razumijevanje i postivanje drugoga.Da smo svi isti...u najmanju ruku bi bilo dosadno.

marijindvorac

Post by marijindvorac » 15/11/2006 17:01

reformator wrote:Zasto bi ukidao krscanstvo!?Razlicitost povecava bogatstvo među ljudima, a to bogatstvo je razumijevanje i postivanje drugoga. Da smo svi isti...u najmanju ruku bi bilo dosadno.
Vala, nemere ni ta tvoja. Islam je kako nam ovdje tvrde uvijek bio i postojao... ali nekako, to se nije znalo . Pa kontam mora da je ustvari bilo sasvim drugacije: hriscanstvo je prepisalo sve od islama.

reformator

Post by reformator » 15/11/2006 17:40

Moguce da ce do tada svi postati muslimani!?Postoji izreka Muhammeda a.s.:"Nece nastupiti sudnji dan prije nego muslimani preuzmu vlast u dva grada-Konstantinopolju(Istanbulu) i Rimu".Pitanje Istanbula je rijeseno...Rim ce jos pricekati.Mozda papa prede sa latinskog na arapski!?Sve je moguce.

Gost123

Post by Gost123 » 15/11/2006 18:31

pitt wrote:
Greska....papa se u KATOLICANSTVU smatra nepogrjesivim i bozijim namjesnikom. Protestanti ga ne priznaju a jos manje fermaju i kod njih se svecenice zene....i zenama je dozvoljeno da budu minisetrs. :)
jos jedna greska. u katolicanstvu je papa nepogresiv onda i samo onda kad izlaze neki vjerski ili moralni nauk ex cathedra...

znaci da on moze svasta pricati i vjerovati, al kad naucava ex cathedra, onda mu je zajamcena pomoc duha svetoga... prema vjerovanju naravno...

patrius

#13 vatikan raspravlja o ukidanju celibata

Post by patrius » 15/11/2006 22:30

Pitanje je cemu je i sluzio taj celibat?Svasta pada na um tom inkvizitorsko-pedofilskom klanu!Na stranu casni izuzeci.

Opomena!

Admin

njonjica

#14 Re: vatikan raspravlja o ukidanju celibata

Post by njonjica » 15/11/2006 23:16

patrius wrote:Pitanje je cemu je i sluzio taj celibat?Svasta pada na um tom inkvizitorsko-pedofilskom klanu!Na stranu casni izuzeci.
Mislim da je celibat kod katolickih svestenika u stvari ostatak nekih starih vjerovanja.....

Hajd za inkvizitorsku, stoji, ali ovo drugo prijatelju.....ovo ne citaju samo muslimani, znas.....

digger

#15 Re: vatikan raspravlja o ukidanju celibata

Post by digger » 15/11/2006 23:53

njonjica wrote: Mislim da je celibat kod katolickih svestenika u stvari ostatak nekih starih vjerovanja...
Ne paganskih ako si tako mislila nego je citava ideja bila da neko ko uziva seks ne moze "nepristrasan" tumac katolickog pogleda oko "cistoce."

Vidi ovaj link oko previranja po pitanju celiabata: http://www.futurechurch.org/fpm/history.htm

digger

Post by digger » 15/11/2006 23:55

reformator wrote:Moguce da ce do tada svi postati muslimani!? Postoji izreka Muhammeda a.s.:"Nece nastupiti sudnji dan prije nego muslimani preuzmu vlast u dva grada-Konstantinopolju(Istanbulu) i Rimu".Pitanje Istanbula je rijeseno... Rim ce jos pricekati. Mozda papa prede sa latinskog na arapski!?
Sve je moguce.
You wish! :D

danas

#17 Re: vatikan raspravlja o ukidanju celibata

Post by danas » 16/11/2006 00:21

digger wrote:
njonjica wrote: Mislim da je celibat kod katolickih svestenika u stvari ostatak nekih starih vjerovanja...
Ne paganskih ako si tako mislila nego je citava ideja bila da neko ko uziva seks ne moze "nepristrasan" tumac katolickog pogleda oko "cistoce."

Vidi ovaj link oko previranja po pitanju celiabata: http://www.futurechurch.org/fpm/history.htm
zar ovo oko celibata nije bilo ponajvise glede nacina da crkva zadrzi posjede? "novotvorija" ovdje nije ukidanje celibata, vec je njegovo uspostavljanje na prvom mjestu to sto je bilo novotarija. recimo, prije svega 500 godina, papa aleksandar VI (bordzija) je imao ljubavnice i djecu. i vecina religija ima sasvim drugaciji pristup svestenstvu od katolika -- veoma je pozeljno (a nekad i obavezno) da je klerik neko ko je ozenjen covjek sa porodicom.

Anka

Post by Anka » 16/11/2006 00:38

Mislim da bi to bio pametan potez. Verovatno bi bilo manje nekih neprijatnih događanja koja se dešavaju, te sveštenik napao dečaka,te sveštenik pipao ovog,onog...
Pravoslavni sveštenici mogu da se žene. Za razliku od katoličanstva,u pravoslavlju je monaštvo zasebna kategorija. Celibat važi za monahe,ali ne i za "obične" sveštenike i smatram da je to ispravno.
Mada, i tu postoji zez. Sveštenik mora da se oženi pre rukopoloženja. Ako se rukopoloži (zvanično postane sveštenik) nakon toga nema pravo da se ženi. I zato se većina oženi dok su veoma mladi. Mislim da bi i to trebalo promeniti. Šta on zna sa 19,20 godina? Takođe,ako se razvede,nema pravo da se ponovo oženi. Ili, ako mu ne daj Bože umre supruga nakon samo 2 meseca braka, njegov bračni život je završen zauvek,nema pravo da se oženi ponovo. Mnogi se ožene na brzinu, da bi mogli da se rukopolože, i ako shvate da su napravili grešku, pokaju se, zaključe da ta osoba nije za njih, nema povratka. To ti je što ti je pa ljuljaj. Po mom mišljenju,uskraćena su im neka osnovna ljudska prava. Ali, to je njihov izbor,niko ih na to nije naterao, to je jedna od žrtava njihovog poziva.

Pearl

#19 Re: vatikan raspravlja o ukidanju celibata

Post by Pearl » 16/11/2006 10:26

danas wrote:
digger wrote:

zar ovo oko celibata nije bilo ponajvise glede nacina da crkva zadrzi posjede? "novotvorija" ovdje nije ukidanje celibata, vec je njegovo uspostavljanje na prvom mjestu to sto je bilo novotarija. recimo, prije svega 500 godina, papa aleksandar VI (bordzija) je imao ljubavnice i djecu. i vecina religija ima sasvim drugaciji pristup svestenstvu od katolika -- veoma je pozeljno (a nekad i obavezno) da je klerik neko ko je ozenjen covjek sa porodicom.
slazem se.. jer kako neko ko nema porodicu moze pricati i savjetovati kako porodica treba da funkcionise? iz knjiga? :-) da ne pricam o ostalom.. celibat nije rpirodno stanje ljudske jedinke.. ipak svi ljudi imaju "reproduktivne instrinkte".. a po katolicanstvu je koliko ja znam i onanisaje zabranjeno.. sto jos vise pogorsava stvar.. i dovodi do grijeha unutar katolicke klerikalne zajednice ..

patrius

#20 Re: vatikan raspravlja o ukidanju celibata

Post by patrius » 18/11/2006 06:15

njonjica wrote:
patrius wrote:Pitanje je cemu je i sluzio taj celibat?Svasta pada na um tom inkvizitorsko-pedofilskom klanu!Na stranu casni izuzeci.
Mislim da je celibat kod katolickih svestenika u stvari ostatak nekih starih vjerovanja.....

Hajd za inkvizitorsku, stoji, ali ovo drugo prijatelju.....ovo ne citaju samo muslimani, znas.....
Pa ko to kaze da sam ja musliman?Rekao sam na stranu casni izuzeci,koji su rijetki u svim religijama.Ne mislim ja nista bolje ni o pravoslavnim "strasilima" ni o islamskim "ispiracima mozga".Svi oni skupa uglavnom zastrasuju i pljackaju neuki puk,pritom ni sami ne shvatajuci i ne vjerujuci ono sto propovijedaju.Ali,slozit ces se,vrlo je profitabilno.Ponavljam ,cast izuzecima poput pojedinih bosanskih franjevaca.

stickitout

Post by stickitout » 18/11/2006 07:03

Totalno ste neozbiljni :D :D :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/11/2006 10:49

stickitout wrote:Totalno ste neozbiljni :D :D :D
a sto???

stickitout

Post by stickitout » 18/11/2006 13:10

Bosanac sa dna kace wrote:
a sto???
Ti prvi zato sto zadacu ne radis nego ovde vrijeme gubis :D

justika_sa

Post by justika_sa » 18/11/2006 13:31

e ovako...

celibat u katoličanstvu vezan je za stara vjerovanja da onaj ko ima obitelj i brine o ženi i djeci i njihovim odnosima i svemu što iz toga proizlazi... zaokupljen je suviše obitelji i nemože bez opterećenja brinuti o katoličkoj, dodijeljenoj mu zajednici (u terminologiji današnjoj: župa)... da je dakle katolički svećenik bez obitelji rasterečen uobičajenih briga i može svoje vrijeme... misli... i sve snage posvetiti brizi za dobrobit katoličke zajednice...
pomoć Duha Svetoga jača ga da izdrži i podnese celibat...

no, sve više u modernom dobu, postaje jasno koliko je neprirodan celibat... i do čega sve takav vid celibata može dovesti...
toplo se nadam da će doista Vatikan donijeti takvu odluku... premda sam malo skeptična...

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/11/2006 13:53

stickitout wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
a sto???
Ti prvi zato sto zadacu ne radis nego ovde vrijeme gubis :D
imam samo jos ispit u srijedu, ostalo je sve gotovo! :-)

Post Reply