U Skupstini RS-a nema Bosnjaka

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
mileS

U Skupstini RS-a nema Bosnjaka

Post by mileS » 02/10/2006 12:38

Prema izjavama SDS-a, SNSD-a i PDP-a
su samo ove tri stranke usle u Narodnu Skupstinu RS-a!!!!!!

:shock:

Ocisti (etnicki) pa vladaj!!!!!!!!

dr.iver

Post by dr.iver » 02/10/2006 12:40

Očisti č-etnički

ins

Post by ins » 02/10/2006 12:42

Bez panike, kada dodju glasovi "u odsustvu" ulaze SDA i SDP u skupstinu RS...

kobe_sa

Post by kobe_sa » 02/10/2006 12:55

podjeli se glasovi na SDP , SDA i SBIH i mozda fakat niko nece proci izborni prag od 3% jer da prodju onda bi to bilo preko 9% znaci oko 10% , cisto sumnjam da ce iko bit sem srba :sad: :roll:

taxi_driver

Post by taxi_driver » 02/10/2006 12:59

ma jarane,tako ce biti dok nam je izborni zakon takav.

ins

Post by ins » 02/10/2006 13:07

Ovako je do sada bilo: http://www.narodnaskupstinars.net/lat/s ... tranke.php

sada ce vjerovatno SDP biti malo jaci, SDA malo slabija, SBiH tu negdje. Ali sam broj "nesrpskih" poslanika bit ce vise manje isti.

neupucena

Svastara, baljezgarije, frustracije

Post by neupucena » 02/10/2006 13:10

... ... ...
Last edited by neupucena on 03/10/2006 17:07, edited 5 times in total.

T8

Post by T8 » 02/10/2006 13:33

Ovo je ono sto su planeri etnickog ciscenja, genocida odavno ocekivali da se desi. Nazalost nasi politicari ocito nisu dovoljno ozbiljno shvatili situaciju

Na ovim izborima ogroman broj biraca Bosnjaka i Hrvata izgubio je pravo glasa jer su izgubili status izbjeglice formalnim povratom imovine
Ako imate u vidu da je ona kod ogromnog broja ljudi unistena i da se nemaju gdje vratiti - moze se pretpostaviti gdje sada zive i za koga mogu glasati
Nadalje zbog nerijesenih problema vezanih za npr zdravstvo, penzije i sl mnogi povratnici imaju i dalje licne i federacije te nemogu glasati u svom mjestu prebivalista

Broj onih koji su imali pravo glasati u odsutnosti (osobe s privremenim licnim kartama) je neuporedivo manji nego prethodnih godina
Sto se tice inostranstva registrovano je samo 30 000 glasaca za glasanje putem poste - koliko je njih iz RS ne znam ali nevjerujem da ce vise od nekoliko hiljada glasova biti na ovaj nacin dobiveno

AVAZ, 10. Septembar 2006

Ramiz Salkic upozorava na katastofalne podatke iz birackog spiska

Bosnjake iz srednjeg Podrinja nece imati ko predstavljati

U odnosu na 1990. godinu, kada su cinili znatnu vecinu, Bosnjaci su sada desetkovani i na birackim spiskovima ih je cetiri puta manje nego Srba

Ramiz Salkic, sef Kluba Bosnjaka u Vijecu naroda RS, upozorava da je bosnjacko biracko tijelo u srednjem Podrinju, u odnosu na izbore 1990. godine, "u potpunosti desetkovano".

Primjer Zvornika

- Mislim da se u ovom trenutku svi bave visokom politikom, a niko ne zeli pogledati u oci stvarnosti koja je posljedica etnickog ciscenja u Podrinju.

Imao sam u rukama biracki spisak i podaci su, kada je u pitanju bosnjacko biracko tijelo, katastrofalni. U nasoj izbornoj jedinici, u kojoj je prije agresije zivio znatno veci broj Bosnjaka nego Srba, za ove izbore registrirano je oko 25 hiljada Bosnjaka i cetiri puta vise Srba - kazao nam je jucer Salkic.

Uvidom u biracki spisak prema kojem ce se glasati prvog oktobra, najveci broj Bosnjaka registriran je u Zvorniku.

- Zasad prednjaci Zvornik sa 10 hiljada registriranih biraca bosnjacke nacionalnosti, kako onih koji su se vratili, tako i onih koji ce glasati u odsustvu, te 900 iz inozemstva. Iako je ovo porazan broj u odnosu na broj Bosnjaka koji je zivio prije rata u ovom gradu, stanje je donekle prihvatljivije u odnosu na ostale gradove - kaze Salkic.

Ono sto posebno zabrinjava jeste da je u Srebrenici i Bratuncu, u gradovima gdje se dogodio najstrasniji genocid u proteklom ratu, za ove izbore registriran izuzetno mali broj biraca.

Bratunac i Srebrenica

- Nesto manje od 6.000 Bosnjaka Srebrenice, od cega oko 3.500 u Federaciji i 560 u inozemstvu, registrirano je za ove izbore. Nista bolja slika nije ni u Bratuncu, gdje ih je takodjer registrirano oko 6.000, od cega dvije hiljade u Federaciji i 550 u inozemstvu. Ne bude li izlaznost na izbore visa od 80 posto, mislim da ce Bosnjaci iz Podrinja biti svedeni na saku ljudi koju nece imati ko predstavljati. Zasto je to tako, odgovore trebaju dati oni u cijoj nadleznosti su bili povratak i briga o povratnicima - navodi Salkic.

Sta ce biti na opcinskim izborima

- Ne smijem ni zamisliti sta ce se tek dogoditi na narednim opcinskim izborima. Ko ce Bosnjake predstavljati u opcinama gdje je, sudeci prema ovom birackom spisku,srpska dominacija vec zaokruzena - navodi Salkic.

10. Septembar 2006, A. HADZIC

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 02/10/2006 13:48

AVAZ, 10. Septembar 2006

Ramiz Salkic upozorava na katastofalne podatke iz birackog spiska

Bosnjake iz srednjeg Podrinja nece imati ko predstavljati

U odnosu na 1990. godinu, kada su cinili znatnu vecinu, Bosnjaci su sada desetkovani i na birackim spiskovima ih je cetiri puta manje nego Srba

Ramiz Salkic, sef Kluba Bosnjaka u Vijecu naroda RS, upozorava da je bosnjacko biracko tijelo u srednjem Podrinju, u odnosu na izbore 1990. godine, "u potpunosti desetkovano".

Primjer Zvornika

- Mislim da se u ovom trenutku svi bave visokom politikom, a niko ne zeli pogledati u oci stvarnosti koja je posljedica etnickog ciscenja u Podrinju.

Imao sam u rukama biracki spisak i podaci su, kada je u pitanju bosnjacko biracko tijelo, katastrofalni. U nasoj izbornoj jedinici, u kojoj je prije agresije zivio znatno veci broj Bosnjaka nego Srba, za ove izbore registrirano je oko 25 hiljada Bosnjaka i cetiri puta vise Srba - kazao nam je jucer Salkic.

Uvidom u biracki spisak prema kojem ce se glasati prvog oktobra, najveci broj Bosnjaka registriran je u Zvorniku.

- Zasad prednjaci Zvornik sa 10 hiljada registriranih biraca bosnjacke nacionalnosti, kako onih koji su se vratili, tako i onih koji ce glasati u odsustvu, te 900 iz inozemstva. Iako je ovo porazan broj u odnosu na broj Bosnjaka koji je zivio prije rata u ovom gradu, stanje je donekle prihvatljivije u odnosu na ostale gradove - kaze Salkic.

Ono sto posebno zabrinjava jeste da je u Srebrenici i Bratuncu, u gradovima gdje se dogodio najstrasniji genocid u proteklom ratu, za ove izbore registriran izuzetno mali broj biraca.

Bratunac i Srebrenica

- Nesto manje od 6.000 Bosnjaka Srebrenice, od cega oko 3.500 u Federaciji i 560 u inozemstvu, registrirano je za ove izbore. Nista bolja slika nije ni u Bratuncu, gdje ih je takodjer registrirano oko 6.000, od cega dvije hiljade u Federaciji i 550 u inozemstvu. Ne bude li izlaznost na izbore visa od 80 posto, mislim da ce Bosnjaci iz Podrinja biti svedeni na saku ljudi koju nece imati ko predstavljati. Zasto je to tako, odgovore trebaju dati oni u cijoj nadleznosti su bili povratak i briga o povratnicima - navodi Salkic.

Sta ce biti na opcinskim izborima

- Ne smijem ni zamisliti sta ce se tek dogoditi na narednim opcinskim izborima. Ko ce Bosnjake predstavljati u opcinama gdje je, sudeci prema ovom birackom spisku,srpska dominacija vec zaokruzena - navodi Salkic.

10. Septembar 2006, A. HADZIC

e da prostis, za to su krivi uglavnom ljudi koji su se prijavili da zive u Sarajevu, Zenici i ostalim mjestima... Srebrenica ima 10 puta manje registrovanih biraca od zvornika jer su sebi tako sami napravili prebacujuci se na druga mjesta i kantone...
ili mi hocete reci da je to neka CIPSova zavjera?

Mr_M

Post by Mr_M » 02/10/2006 18:40

A koliko srpskih poslanika ima u parlamentu FBiH?

Šandor

Post by Šandor » 02/10/2006 19:06

mIRCerka wrote:e da prostis, za to su krivi uglavnom ljudi koji su se prijavili da zive u Sarajevu, Zenici i ostalim mjestima... Srebrenica ima 10 puta manje registrovanih biraca od zvornika jer su sebi tako sami napravili prebacujuci se na druga mjesta i kantone...
ili mi hocete reci da je to neka CIPSova zavjera?

Nije to zavjera. To su plodovi genocida počinjenog od strane Srba. Činjenica je da naši nisu dovoljno učinili na povratku ali ni seljaci se nisu vratili u velikom broju (njima ne treba posao...imaju sami svoj posao...i sami sebi šefuju).

Nije ni realno očekivat da se ljudi vrate. Tako je ovaj epilog očekivan. Povratnici su uglavnom stariji ljudi. A povratak u Srebrenicu nema nikakvog smisla jer je velika većina muškaraca pobijena. Upravo s ciljem da se zatre nečije sjeme. U čemu su očito uspjeli.

Za par godina, kad majke Srebrenice odu pod zemlju....Srbi će imati barem 80% u Srebrenici.

windas

Post by windas » 02/10/2006 19:37

To je rezultat toga sto Bosnjaci i Hrvati, koji su iz RS nece da glasaju,
a i dijaspora nece da popuni glasacke listice, a kada pricaju puna su im usta domovine i slicnih stvari a zao im dati 5 eura za postarinu,
e to vam je razultat glasanj za skupstinu RS...

edikamedika

Post by edikamedika » 02/10/2006 19:41

Mr_M wrote:A koliko srpskih poslanika ima u parlamentu FBiH?

Pa ima ih, Sejdo Bajram... ovaj, Gavrilo Grahovac :D

mandy

Post by mandy » 02/10/2006 19:53

windas wrote:To je rezultat toga sto Bosnjaci i Hrvati, koji su iz RS nece da glasaju,
a i dijaspora nece da popuni glasacke listice, a kada pricaju puna su im usta domovine i slicnih stvari a zao im dati 5 eura za postarinu,

sve si upravu jedino ovih 5 eura neradi se o tome.
Jednostavno,ljenost.Licno sam nekima printala formulare za prijavu i nosila po kucama ovdje da ih privolim da se prijave.Da li su poslali neznam.Ti ljudi jednostavno vide BiH kao zemlju godisnjeg odmora.Ne mora vise kopati i orati,zene koje nikada prije nisu imale svog dinara i zivjele od muzeve plate,takve ni puskom ne bi mogao odavde otjerati.Draga socijala draza od kucnog praga :-) . Bili su skoro svi ovog ljeta u BiH,ali koliko ih je izvadilo licne dokumente BiH,pitanje je.Licno sam u dijaspori i glasala sam.i moj grad je u rs(namjerno malim slovima)

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 02/10/2006 20:06

Evo upravo sam cuo da ce biti 4 Bosnjaka u NSRS-a. Ima li neko dodatnu informaciju?

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 02/10/2006 20:13

windas wrote:To je rezultat toga sto Bosnjaci i Hrvati, koji su iz RS nece da glasaju,

Bosnjaci i Hrvati su u RS-u trebali nastupati zajedno u koaliciji, SDA, SDP, SBiH, NHI, HDZ, i tada bi bilo nesto, a ovako slabo...ako nista treba iskoristiti ovaj period za povratak u RS dok se jos moze, a onda cemo u demontazu genocidne tvorevine...

neupucena

Post by neupucena » 02/10/2006 21:38

... ...
Last edited by neupucena on 03/10/2006 13:21, edited 1 time in total.

Bombarder73

Post by Bombarder73 » 02/10/2006 23:32

Znam da ce me sad svi napasti, ali zasto se bunite zbog ovakvog rezultata u RS? Koliko, stvarno koliko, se ljudi vratilo u istocnu Bosnu? Ja ne znam tacan broj, ali vjerujem da je taj broj irelevantan u odnosu na onaj koji je ostao u Kantonu Sarajevo. I nemojte mi reci: joj, pa ne mozemo se mi tamo vratiii. Kako su se vratili Prijedorcani i Kozarcan?. Dosadasnji ratovi su pokazali da ko je god dosao u ratu iz istocne Bosne, ostao je u SA...

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 03/10/2006 00:25

Grom iz vedra neba wrote:Bosnjaci i Hrvati su u RS-u trebali nastupati zajedno u koaliciji, SDA, SDP, SBiH, NHI, HDZ, i tada bi bilo nesto, a ovako slabo...ako nista treba iskoristiti ovaj period za povratak u RS dok se jos moze, a onda cemo u demontazu genocidne tvorevine...

Ma baš bi li? :lol:

Od kad vi manjinu i za nešto pitate?

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 03/10/2006 00:47

Tomislav MO wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Bosnjaci i Hrvati su u RS-u trebali nastupati zajedno u koaliciji, SDA, SDP, SBiH, NHI, HDZ, i tada bi bilo nesto, a ovako slabo...ako nista treba iskoristiti ovaj period za povratak u RS dok se jos moze, a onda cemo u demontazu genocidne tvorevine...

Odkad ste poceli tlapnje o povijesnim bespucima mirogojskog stanovnika.

T8

Post by T8 » 03/10/2006 03:01

Ja ne znam jestel vi setali po tim opstina Podrinja nakon rata. Recimo u Bratuncu i Srebrenici su za razliku od Prijedora unistena apsolutno sva sela, niti jedna kuca nije ostala citava.

Do 1999 godine nije bilo moguce niti teorijski zavirit tamo jer su vlasti sprijecavale povratak - ljudi su ubijani, napadani, obnavljene kuce paljene.
Situacija se nesto smirila 2001/2002 god. - 10 god od pocetka rata.
10 godina u zivotu jednog covjeka je puno - Dotad su mnogi htjeli to ili ne morali pronaci rijesenje za posao, smjestaj, skolu za djecu - pa nece zivjet 20 godina u hibernacijskim kapsulama dok se situacija ne promjeni.

Obnova porusenih kuca ide jako sporo, u administraciji i policiji radi samo par Bosnjaka.
Veliki broj ljudi koji se vratio ima licne karte iz federacije zbog lijecenja, penzija i sl. - to im onemogucava glasanje u mjestu prebivalista
Neko pomenu seljake -kao oni se mogu vratiti njima ne treba posao - pa nije Podrinje Posavina da ljudi mogu zivjeti od poljoprivrede - radi se o uglavnom malim parcelama, brdskom zemljistu. Poljoprivreda je i prije rata predstavljala samo dodatnu djelatnost a ne glavni izvor prihoda.
Pokusava se nesto postici s uzgojem malina, kupina, jagoda ali je problem u jako niskim otkupnim cijenama

Pominje su Prijedor, Zvornik kao opstine u koji se vratio veci broj Bosnjaka - razlog po meni je taj sto se te opstine granice s federacijom.
Druga stvar, to su opstine s duplo vecim brojem stanovnika i treba vidjet koliki se procenat ljudi vratio

Proces povratka je nazalost uspjesno opstruiran tako da ne ocekujem neka znacajna povecanja ovih brojeva.

Nasi politicari moraju rijesiti problem zdravstva, skolstva i drugih zivotnih pitanja.

Ja ne znam jel vam poznato da je tek prosle godina uspostavljena redovna autobuska linija Sarajevo-Srebrenica
Dotad je postojao jedan autobus sedmicno i veliki broj ljudi je morao stajati tri i po sata da bi stigao do odredista

Mora se ulagati u odrzivi povratak kroz izgradnju mini pogona, kredite i sl jer tamo niti jedan predratni pogon ne radi - a i da rade mislite da bi Bosnjak mogao dobiti posao.

Pa nek se upita svako od vas bil ostavio Sarajevo i otisao u Srebrenicu da zivi. Nema tamo ni sjedista drzavnih i organa, nema medjunarodnih organzacija i EUFORA u kojem se mozete zaposliti i da ne nabrajam...

Bosnjacke partije moraju iznaci formu zajednickog nastupa na izborima jer je to jedini nacin da se udje u skupstinske organe koji su ionako i u godinama nakon rata kad je ogroman broj povratnika glasao, bili dominantno srpski.

Imali smo slucaj recimo da je Dodik kao nekakva demokratska alternativa izasao iz anonimnosti glasovima Bosnjaka postavsi premijer - sta se desilo - da bi dokazao da nije uvlakac "balijama" on je postao gori cetnik od Seselja.
Uloga bosnjackih parlamentaraca se svodila na podizanje glasa u skupstini bez bilo kakvog bitnog utjecaja. Tako je bilo i u skupstinama opstina sirom RS - izuzevsi Srebrenicu

Prema njihovim izjavama ostalo im je jos trn u oku Vijece naroda - i kad njega ukinu imat ce apsolutnu kontrolu

Za kraj: Tokom skupa SNSD-a u Bijeljini zacuo se ezan s gradske Atik dzamije. Milan JELIC, buduci Predsjednik RS je to prokomentirao rijecima: "Pobijedit ćemo i ovu buku"

#Beograd "bliži" za lijecenje od Tuzle
Pitanje je u otvorenom pismu, a u ime Kluba Bošnjaka Vijeca naroda Republike Srpske, postavio predsjednik spomenutog Kluba Ramiz Salkic, promovišuci ideju da se u okviru Vijeca ministara BiH, a tokom pregovora o ustavnim pregovorima u BiH, pronade mjesto i za ministarstvo zdravstva.

Obrazlažuci pismo, upuceno inace predsjednicima SDPBiH, SBiH i SDA BiH, Salkic nam tvrdi da ce, ukoliko se nešto ne ucini na nivou države, “ionako malo bošnjacko biracko tijelo u RS, upravo zbog aktuelnog nacina lijecenja, vrlo skoro biti prepolovljeno.”

“Da li se i to hoce”, pita Salkic, napominjuci da u 2006. istice važnost privremenih licnih karata, a što znaci da ce se povratnici, pretežno Bošnjaci i Bošnjakinje, od kojih neki i stvarno žive u RS, a neki samo tamo gostuju, najmanje svojom krivicom, morati i definitivno odluciti za jedno mjesto boravka. - Može u SCG
“Mnogi su i do sada zadržali privremene karte samo zato da bi se mogli nesmetano lijeciti u Federaciji”, kaže Salkic, naglašavajuci da se gradani RS svakodnevno upucuju ljekarima Loznice, Valjeva, Beograda i u druge gradove u SCG, cak i za najbezazlenije zdravstvene probleme, a i inace. Navodi vlastiti primjer.

“Meni je napisano kako ne mogu biti upucen u Klinicki centar Tuzla, u inostranstvo, a mogu u SCG”, tvrdi Salkic...

Slucaj Ahmeda Muharemovica iz Bratunca.

Upucen je zbog bolesti djeteta na Institut za majku i dijete u Beograd 20. decembra prošle godine, što on nije tražio. Iako u rješenju stoji da jeste. Nakon što je Muharemovic sa suprugom i djetetom došao u Beograd, tamo su ga odbili primiti jer se dijete može lijeciti i u Bratuncu. Izmaltretiran, izložen raznim troškovima, povrijeden, Ahmed mi se žalio, i nije jedini. Posebno ovo cesto doživljavaju Bošnjaci, i ne samo oni iz pogranicnih mjesta. Znam mnoge Srbe koji bi se radije lijecili u Tuzli, recimo, ali ih šalju u Beograd”, tvrdi Salkic.

edikamedika

Post by edikamedika » 03/10/2006 10:03

Tomislav MO wrote:

:D

Da, sad bi pomoc Hrvata, e pa malo morgen. Hrvati su kao nikad blizi stajalistima Milorada Dodika.

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 03/10/2006 10:06

edikamedika wrote:
Tomislav MO wrote:

:D

Da, sad bi pomoc Hrvata, e pa malo morgen. Hrvati su kao nikad blizi stajalistima Milorada Dodika.

Upravo tako :thumbup:

edikamedika

Post by edikamedika » 03/10/2006 10:08

I za to su krivi upravo Bosnjaci, svojim samodopadnim busanjem kako su "zajebali ustase".

Vidjecemo jos ko ce koga zajebati.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 03/10/2006 10:09

iako sam hrvat,mogu reci da su vecina hrvata supci.posebno iz ovih mjesta gdje su u vecini.vidi se po ova dva maloumnika na forumu.

Post Reply