u rvackoj nemere sa maramom...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Nindža Kornjača

u rvackoj nemere sa maramom...

Post by Nindža Kornjača » 13/08/2006 16:38

Dvadesettrogodišnja Enesa Šemić iz Gejkovca rezignirano je napustila Policijsku postaju u Vojniću kada su joj u jednom danu dvaput odbili napraviti novu osobnu iskaznicu, i to zato što je priložila fotografije s maramom na glavi.

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... a,38830.jl

O toleranciji susjeda toplo preporučam komentare istih. Bljak......

amalka

Post by amalka » 13/08/2006 16:43

Mene vise nista ne iznenadjuje, iako cula sam da ce i u Austriji (za ostale zemlje Evrope ne znam) zabraniti nosenje marame u skoli i slicno.

Ali, sta se Hrvatska buni, oni nisu u EVROPI :D

Ipak, ja mislim da to nije lijepo, trebali su joj dopustiti, ali to nije na meni!

Nindža Kornjača

Post by Nindža Kornjača » 13/08/2006 17:22

a cuj, casne sestre mogu, ali jedna Enesa ne moze.
Ako se ona kao takva svakodnevno krece sa maramom na glavi, a na licnoj karti je bez marame, u datom trenutku prilikom legitimacije moze se od nje traziti da ukoni tu istu maramu, sto je vjerovatno suprotno njenim slobodama kako da bude odjevena.

ja sam ovom temom ipak htio skrenuti paznju na jedan dio hrvatske javnosti koliko to podrzavaju ili osudjuju, sto se moze procitati u komentarima na clanak.

izblajhana

Re: u rvackoj nemere sa maramom...

Post by izblajhana » 13/08/2006 17:34

Nindža Kornjača wrote:Dvadesettrogodišnja Enesa Šemić iz Gejkovca rezignirano je napustila Policijsku postaju u Vojniću kada su joj u jednom danu dvaput odbili napraviti novu osobnu iskaznicu, i to zato što je priložila fotografije s maramom na glavi.

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... a,38830.jl

O toleranciji susjeda toplo preporučam komentare istih. Bljak......

ne mogu da vjerujem...odvratnih komentara...uzas :shock: :( :x

pentesileja

Post by pentesileja » 13/08/2006 17:43

zakon je zakon. nisu joj trebali dopustit ni sliku na pasosu :D imam slicno iskustvo. kad sam prvi put se za licnu slikala, dosla sam sa sesiricem jer mi je bila prljava kosa a i htjlea sam se sa sesiricem slikat. nisu mi dali. MORALA SAM SKINUT SESIRIC, jer se to protivi zakonu. i ja sam skinula sesiris, iako mi je fakat bilo zao. al sam ga skinula. i nisam se zalila po medijima. :D

amalka

Post by amalka » 13/08/2006 17:46

pentesileja wrote:zakon je zakon. nisu joj trebali dopustit ni sliku na pasosu :D imam slicno iskustvo. kad sam prvi put se za licnu slikala, dosla sam sa sesiricem jer mi je bila prljava kosa a i htjlea sam se sa sesiricem slikat. nisu mi dali. MORALA SAM SKINUT SESIRIC, jer se to protivi zakonu. i ja sam skinula sesiris, iako mi je fakat bilo zao. al sam ga skinula. i nisam se zalila po medijima. :D

Drugo je sesiric, a drugo je odjevanje koje ti vjera predvidja! To dvoje se ne moze porediti!

pentesileja

Post by pentesileja » 13/08/2006 17:52

amalka wrote:
pentesileja wrote:zakon je zakon. nisu joj trebali dopustit ni sliku na pasosu :D imam slicno iskustvo. kad sam prvi put se za licnu slikala, dosla sam sa sesiricem jer mi je bila prljava kosa a i htjlea sam se sa sesiricem slikat. nisu mi dali. MORALA SAM SKINUT SESIRIC, jer se to protivi zakonu. i ja sam skinula sesiris, iako mi je fakat bilo zao. al sam ga skinula. i nisam se zalila po medijima. :D

Drugo je sesiric, a drugo je odjevanje koje ti vjera predvidja! To dvoje se ne moze porediti!

pogresno. u odnosu za zakon koji nije serijat, potpuno je isto. a mogo je i moj sesiric bit iz religioznih razloga, pa sam ga skinula.

amalka

Post by amalka » 13/08/2006 17:55

pentesileja wrote:
amalka wrote:

pogresno. u odnosu za zakon koji nije serijat, potpuno je isto. a mogo je i moj sesiric bit iz religioznih razloga, pa sam ga skinula.

Ali nije iz vjerskih razloga, vec ti je bilo muka prati kosu :D

chinese_water

Post by chinese_water » 13/08/2006 17:57

eh cuj sesiric iz religioznih razloga, haj' sto me komsije sa svojom odvratnoscu ne mogu iznenaditi...ali ...

addo888

Post by addo888 » 13/08/2006 17:57

Ako joj smeta neka ide u Bosnu,ili Tursku..hrvatska je zemlja koja ima svoje zakone

:D :D

Nindža Kornjača

Post by Nindža Kornjača » 13/08/2006 18:00

pentesileja wrote:
amalka wrote:

kakva je to religija koja promovira peksinluk?
e sta neces procitat.

amalka

Post by amalka » 13/08/2006 18:02

Beatrice_22 wrote:slazem se amalka, kao i sto se slazem da bi u skolama trebalo dopustiti svima da se oblace kako zele, ukoliko to nije neuljudno ili vrijedja dignitet obrazovne ustanove. grozim se prica da zele pokrivenim djevojkama zabraniti da sa maramom dolaze u skolu. jednostavno ne mogu vjerovati
:roll: ljudi su gadni i puni predrasuda da poludis, a o histeriji i propagandi da ne govorim.

ali pazi jednu stvar: sve drzavne institucije su sekularne. za njih nema razlike izmedju tvoje odluke da nosis sesir, periku, naocari ili mindjusu u nosu i odluke da nosis maramu, odnosno da se pokrijes. to je jednostavno tako.

u neku ruku tako i sama zivim: to sto ja nisam religiozna, ali imam svoje cvrste principe u uvjerenja mora da se postuje kao i principi religiozne osobe. po mome misljenju, buduci da nisam religiozna, nema nikakve razlike izmedju moje odluke da stavim privremenu tetovazu, protestujem ispred skupstine ili npr. ne pijem alkohol jer mi ne prija i izmedju odluke djevojke da ne pije i ne pokazuje tijelo jer joj vjera tako nalaze. oboje zasluzuje jednako postovalje, u ljudskom drustvu.

jer, ako ona vjeruje i ako je muslimanka, nisu svi i ne mogu svi vjerovati da je njena odluka vrjednija od bilo cije druge. ti mozes, ali ne mogu SVI.

E nek' se iko slozi sa mnom, a ti si to i vjerodostojnije objasnila, hvala! :-D

pentesileja

Post by pentesileja » 13/08/2006 18:02

chinese_water wrote:eh cuj sesiric iz religioznih razloga, haj' sto me komsije sa svojom odvratnoscu ne mogu iznenaditi...ali ...

sto ne bi bio sesiric iz religioznih razloga? sta je tu odvratno? meni je recimo odvratno kad se vrsi masakr nad ovcama iz religoznih razloga da ne pominjem dr. stvari.

pentesileja

Post by pentesileja » 13/08/2006 18:03

Nindža Kornjača wrote:
pentesileja wrote:
amalka wrote:

kakva je to religija koja promovira peksinluk?
e sta neces procitat.

hahha

to se i ja pitam nad tvojim komentarom, nindza :D :D

addo888

Post by addo888 » 13/08/2006 18:12

pentesileja wrote:
chinese_water wrote:eh cuj sesiric iz religioznih razloga, haj' sto me komsije sa svojom odvratnoscu ne mogu iznenaditi...ali ...

sto ne bi bio sesiric iz religioznih razloga? sta je tu odvratno? meni je recimo odvratno kad se vrsi masakr nad ovcama iz religoznih razloga da ne pominjem dr. stvari.

a jeli ti mrsko isto tako jesti meso?

monolog

Post by monolog » 13/08/2006 18:50

Beatrice_22 wrote:slazem se amalka, kao i sto se slazem da bi u skolama trebalo dopustiti svima da se oblace kako zele, ukoliko to nije neuljudno ili vrijedja dignitet obrazovne ustanove. grozim se prica da zele pokrivenim djevojkama zabraniti da sa maramom dolaze u skolu. jednostavno ne mogu vjerovati
:roll: ljudi su gadni i puni predrasuda da poludis, a o histeriji i propagandi da ne govorim.

ali pazi jednu stvar: sve drzavne institucije su sekularne. za njih nema razlike izmedju tvoje odluke da nosis sesir, periku, naocari ili mindjusu u nosu i odluke da nosis maramu, odnosno da se pokrijes. to je jednostavno tako.

u neku ruku tako i sama zivim: to sto ja nisam religiozna, ali imam svoje cvrste principe u uvjerenja mora da se postuje kao i principi religiozne osobe. po mome misljenju, buduci da nisam religiozna, nema nikakve razlike izmedju moje odluke da stavim privremenu tetovazu, protestujem ispred skupstine ili npr. ne pijem alkohol jer mi ne prija i izmedju odluke djevojke da ne pije i ne pokazuje tijelo jer joj vjera tako nalaze. oboje zasluzuje jednako postovalje, u ljudskom drustvu.

jer, ako ona vjeruje i ako je muslimanka, nisu svi i ne mogu svi vjerovati da je njena odluka vrjednija od bilo cije druge. ti mozes, ali ne mogu SVI.

Beatrice, dix points :-) :)

Usput, mislim da su Francuzi prvi tokom devedesetih godina uveli zabranu marama u javnim skolama sa objasnjenjem da su drzavne institucije sekularne i kao takve ne prihvataju "isticanje religije". U isto vrijeme, lancici sa raznim religioznim simbolima su objasnjeni kao stvar mode. :?
Ovdje naravno nije rijec o tome, ali hocu reci da se uvijek moze naci neko objasnjenje zakona koje zvuci logicno, a u biti taj zakon cilja na odredjenu grupu ljudi.

Ni ja nisam religiozan, i trebalo bi mi biti svejedno. Ali kao sto ne zelim da mene neko na osnovu ateizma ugrozava, zamotava, odmotava ili zakucava, tako i drugi trebaju imati slobodu da se ponasaju kako zele, a da pri tome ne povrijede ili vrijedjaju ljude oko sebe. Pa zar je to nemoguce?

Anka

Post by Anka » 13/08/2006 19:39

Ne znam kako je to zakonom propisano,mislim da kosa mora da se vidi na slikama u ličnim dokumentima. Nije isto braniti odlazak u školu sa maramom (Francuska) i imati maramu na slici u ličnoj karti.
Kada sam se ošišala rekli su mi da moram da promenim ličnu kartu jer mi je izmenjen lični opis! Bunila sam se, ma ljudi,to je bezveze,pa valjda vidite da sam to ja. Ne i ne! Moraš da promeniš ličnu kartu !

monolog

Post by monolog » 13/08/2006 19:52

Anka wrote:Ne znam kako je to zakonom propisano,mislim da kosa mora da se vidi na slikama u ličnim dokumentima. Nije isto braniti odlazak u školu sa maramom (Francuska) i imati maramu na slici u ličnoj karti.
Kada sam se ošišala rekli su mi da moram da promenim ličnu kartu jer mi je izmenjen lični opis! Bunila sam se, ma ljudi,to je bezveze,pa valjda vidite da sam to ja. Ne i ne! Moraš da promeniš ličnu kartu !

Ankice, moze biti da si naletila na nekog drota koji ne zna pravila. Poznajem djevojaka koje se sisaju, farbaju, sminkaju, prave mini val pa peglaju kosu (u stvari sve to rade), do tacke neprepoznatljivosti (barem meni), i niti jedna nije morala mijenjati vozacku, licnu i pasos... Pa znas li ti koliko bi to kostalo??? To je smijesno. Licni opis se mijenja operativnim zahvatom, nesrecom ili kao posljedica bolesti.

Nadam se da ce tehnologija staviti tacku na ovo pitanje, i ljudi ce se identifikovati otiskom prsta, roznjacom, potkoznim cipom ili sta se vec smisli...

kicky

Post by kicky » 13/08/2006 19:54

Ovu smo temu apsolvirali lani ili preklani kad je bio aktualan onaj zakon u Francuskoj.
Ovaj slučaj pokazuje kolika je nezrelost pa i licemjerje tzv. novih demokracija ko što je hrvatska. Neću ulaziti u osobne izbore djevojke iz priče, a vidim da su to razglabali na jutarnjem.hr. Lakše je tako, tražit problem gdje on zapravo nije. Problem je u jednoj činjenici, ako je za sve onad je za sve. Ako nije ni za koga, onda nije ni za koga. Imamo djevojku Eminu (ili kako se već zove) i šta ja znam, časnu sestru Bonafaciju. Pitam se ZAŠTO, ZAŠTO i još jednom ZAŠTO č.s Bonafacija na svojoj osobnoj nosi pokrivalo čije službeno ime ne znam, a mala Emina svoju maramu ne smije. ZAŠTO? Očito to nitko ne zna, ali mislim da je riječ o onome OD SLUČAJA DO SLUČAJA, pa ću bit malo zločest i reći da se ovako nešto nikad ne bi dogodilo u npr. Rijeci ili Istri.

Beslija

Post by Beslija » 13/08/2006 19:57

Hrvatska je demokratska zemlja
u demokratskoj zemlji na najvecem stupnju se nalaze ljudska prava
po ljudskim pravima svako ima pravo na religiju

dovoljno receno...........

a te ustase koje ne dozvoljavaju slikanje u marami........su u krivu. :)

hool

Post by hool » 13/08/2006 20:07

Zna li neko da li se casne sestre u BiH mogu slikati u svojoj odori i sa maramom na glavi za dokumente?

Beslija

Post by Beslija » 13/08/2006 20:11

hool wrote:Zna li neko da li se casne sestre u BiH mogu slikati u svojoj odori i sa maramom na glavi za dokumente?

Da . Bas kao sto se zene mogu slikati u maramama , tako se i casne sestre slikaju pokrivene....(sad ne znam , mozda je njima i DOZVOLJENO da se otkriju)

monolog

Post by monolog » 13/08/2006 20:16

hool wrote:Zna li neko da li se casne sestre u BiH mogu slikati u svojoj odori i sa maramom na glavi za dokumente?

Ne znam, vjerovatno mogu. Ali nije u tome poenta. Ako se slazes ili ne slazes sa nekim principom, ne treba traziti primjere ili protuprimjere kojim ces ga opravdati/oboriti. Nego argumente.

hool

Post by hool » 13/08/2006 20:22

monolog wrote:

Ne znam, vjerovatno mogu. Ali nije u tome poenta. Ako se slazes ili ne slazes sa nekim principom, ne treba traziti primjere ili protuprimjere kojim ces ga opravdati/oboriti. Nego argumente.

Cisto me zanimalo kako je kod nas to regulisano
Sad bi ja trebao kao EVROPSKI HRVATI za djevojku u marami, reci za tu casnu sestru
Mars u Hrvatsku pa se tamo slikaj u odori casne sestre :sad:

mukkii

Post by mukkii » 13/08/2006 20:32

Image

Post Reply