U kojim slucajevima se ukida poslovna sposobnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Mujko

Post by Mujko » 23/05/2007 07:37

Dragi forumasi

Mozete li mi dati pravne savjete ako ste strucni za to?

Radim u jednojj firmi.I nisam bio u dobrim odnosima sa rukovodecim kadrom i bio sam meta njihove ljubomore zbog toga jer sam im konkurencija.Jednog dana oni me mene pozivaju i kazu da treba da me pregleda psiholog te firme.Ok ja sam pristao.I psiholog poslije pregleda je napisao svoje misljenje da sam je psihicki bolesnik i da nisam sposooban za sluzbu.Prijeti mi otkaz radnog mjesta.
Sta da radim u ovom slucaju i kako da se odbranim?Da li moze da se pobije misljenje psihologa.I da li psiholg moze u svakom momentu proglasitii pojedinca poslovno nesposobnim?

Unaprijed zahvalan na odgovoru

tempora

Re: U kojim slucajevima se ukida poslovna sposobnost?

Post by tempora » 23/05/2007 08:18

Mujko wrote:Dragi forumasi

Mozete li mi dati pravne savjete ako ste strucni za to?

Radim u jednojj firmi.I nisam bio u dobrim odnosima sa rukovodecim kadrom i bio sam meta njihove ljubomore zbog toga jer sam im konkurencija.Jednog dana oni me mene pozivaju i kazu da treba da me pregleda psiholog te firme.Ok ja sam pristao.I psiholog poslije pregleda je napisao svoje misljenje da sam je psihicki bolesnik i da nisam sposooban za sluzbu.Prijeti mi otkaz radnog mjesta.
Sta da radim u ovom slucaju i kako da se odbranim?Da li moze da se pobije misljenje psihologa.I da li psiholg moze u svakom momentu proglasitii pojedinca poslovno nesposobnim?

Unaprijed zahvalan na odgovoru

AKo je u toj struci u kojoj ti radis, potrebno ispitivanje psihickih sposobnosti po odredjenim protokolima, kako je moguce da psiho-test nisi prosao pri uposljavanju? :?

Mujko

Post by Mujko » 23/05/2007 08:56

Oni polaze od toga kao da mi je u medjuvremenu naruseno zdravlje.

nokia6170

Post by nokia6170 » 23/05/2007 09:01

ne moze ti psiholog oduzeti poslovnu sposobnost, niti firma. to moze samo da uradi jedino nadlezna drzavna (javna) ustanova.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 23/05/2007 09:04

Ma ja bih uzeo jednu debelu kompenzaciju i poselamio se sa njima. Ocigledno da nemas dobre odnose sa njima pa je vrlo vjerovatno cak i da si trenutno normalan da bi uskoro poludio.

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 23/05/2007 09:06

Poslovna sposobnost se moze oduzeti samo u vanparnicnom postupku pred nadleznim sudom :)

nokia6170

Post by nokia6170 » 23/05/2007 09:11

hajd da budem malo precizniji:)

Zakon o vanparnicnom postupku Federacije BiH

II - UREDJENJE OSOBNIH STANJA

1. Oduzimanje i vracanje poslovne sposobnosti

Clanak 29.

U postupku oduzimanja i vracanja poslovne sposobnosti sud utvrdjuje da li je punoljetna osoba zbog potupune ili djelomicne nesposobnosti za rasudjivanje u stanju da se samo brine o svojim pravima i interesima, te da sukladno s tim potpuno ili djelomicno oduzme poslovnu sposobnost punoljetnoj osobi, ili potpuno ili djelomicno vrati poslovnu sposobnost onoj punoljetnoj osobi kod koje su prestali razlozi za potpuno, odnosno djelomicno
oduzimanje poslovne sposobnosti. Postupak iz stavka 1. ovog clanka mora se zavrsiti sto prije, a najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema prijedloga.

Clanak 30.

Postupak za oduzimanje i vracanje poslovne sposobnosti pokrece se na prijedlog:
1) organa starateljstva,
2) tuzitelja,
3) bracnog druga, djeteta i roditelja osobe koja predlaze oduzimanje, odnosno vracanje poslovne sposobnosti,
4) djeda, babe, brata, sestre, unuka i drugih osoba, ukoliko trajno zive u istom obiteljskom domacinstvu sa osobom
za koju se predlaze oduzimanje, odnosno vracanje pos-lovne sposobnosti,
5) osobi kojoj se oduzima ili vraca poslovna sposobnost ukoliko ono moze da shvati znacaj i pravne poslijedice
svoga prijedloga,
6) drugih osoba ukoliko je to predvidjeno zakonom. Postupak moze pokrenuti i sud po sluzbenoj duznosti.

Clanak 31.

Za vodjenje postupka nadlezan je sud na cijem podrucju osoba kojoj se oduzima ili vraca poslovna sposobnost ima prebivaliste, odnosno boraviste.

itd.

mada iskreno mislim da se u tvom konkretnom slucaju ne radi o oduzimanju poslovne sposobnosti, vec o uslovima za obavljanje odredjenih poslova predvidjenih internim aktima firme koje svaki uposlenik mora da ispunjava.

u svakom slucaju, ukoliko dobijes otkaz u toj firmi na osnovu tog sto te oni smatraju "ludim" mozes zastitu potraziti kod nadleznog suda tuzbom protiv te firme gdje ces traziti povrat na posao i isplatu materijalne i nematerijalne stete.

p.s. moj savjet ti je da im to izneses sljedeci put kad ti budu rekli da si lud i zaprijetis angazovanjem advokata. pa nek onda procjene stepen tvoje ludosti:)

Bonnie-Clydova mala

Post by Bonnie-Clydova mala » 23/05/2007 09:34

Firma ti ne može oduzeti poslovnu sposobnost, to može samo sud. A firma nije ni ovlaštena pokrenuti taj postupak. Može ti jedino dati otkaz, a tad imaš mogućnost pokretanja radnog spora. Na firmi je tad da dokaže da si zbog nečega povrijedio radnu dužnost ili da više nisi sposoban za rad.

Još samo jedna opaska, psiholog ne može dati mišljenje o bilo kakvom duševnom obolenju, to može samo neuropsihijatar. Djelovanje psihologa se završava tamo gdje počinje sumnja na obolenje.

triton

Post by triton » 23/05/2007 09:47

pola litra loze, otvoris vrata nogom i kazes MAC MAC :D :D :D

Mujko

Post by Mujko » 23/05/2007 11:43

Hvala Sarajevo. Od sada vi ste moja braca.

nokia6170

Post by nokia6170 » 23/05/2007 11:44

:) i drugi put

Post Reply