Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Ivo Lola

Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by Ivo Lola » 20/03/2012 19:04

naslov teme je prikladan i potpuno relevantan nasljednik one nekadasnje "Trepca radi Beograd se gradi" a u nastavku vidite i zasto:

Pojedinačno učešće kantona u raspodjeli prihoda iz člana 6. ovog Zakona vrši se na osnovu formule koja se zasniva na sljedećim omjerima: - 57% na osnovu broja stanovnika u kantonu; - 6% na osnovu površine kantona; - 24% na osnovu broja učenika u osnovnom obrazovanju; - 13% na osnovu broja učenika u srednjem obrazovanju. Formula sadrži koeficijent, koji odražava posebne rashodovne potrebe Kantona Sarajevo. Taj koeficijent iznosi 2. Formula sadrži koeficijent koji odražava posebne rashodovne potrebe kantona sa najmanjim prihodima po stanovniku po osnovu poreza na promet, kako slijedi: - Bosansko-podrinjski kanton Goražde, koeficijent 1,8, - Kanton 10, koeficijent 1,1Tuzlanski je koeficijent 1,2.

Podaci za TK koji se uzimaju u obzir u raspodjeli prihoda!
PRIKAZ IZRAČUNA ZA TUZLANSKI KANTON za 2010. godinu
(prema metodologiji Federalnog Ministarstva finansija)

Iznos po broju stanovnika
• Ukupno stanovništvo Federacije BiH (FBiH) je 2.327.195;
• Ponderisano stanovništvo FBiH je 2.783.204;
• Stanovništvo TK je 497.813;
• Prihodi za raspodjelu kantonima po stanovniku iznose 626.345.412 KM;
• Iznos po stanovniku FBiH (ponderisana veličina) je 225 KM;
• Prihodi TK po ponderisanom broju stanovnika iznose 106.133.731 KM
• Iznos po stanovniku FBiH (realan broj) je 254,9 KM;
• Prihodi TK po realnom broju stanovnika iznose 126.892.533 KM (- 20.758.802 KM)
Iznos po broju učenika osnovnih škola
• Ukupan broj učenika OŠ u FBiH je 239.082;
• Ponderisani broj učenika OŠ u FBiH je 282.664;
• Broj učenika OŠ u TK je 49.985;
• Prihodi za raspodjelu kantonima po broj učenika OŠ iznose 263.724.384 KM;
• Prihodi po broju učenika OŠ FBiH (ponderisana veličina) je 933 KM;
• Prihodi TK po ponderisanom broju učenika OŠ iznose 44.186.740 KM
• Iznos po broju učenika OŠ FBiH (realan broj) je 1.044,9 KM;
• Prihodi TK po realnom broju učenika OŠ iznose 52.228.763 KM (- 8.042.023 KM)
Iznos po broju učenika srednjih škola
• Ukupan broj učenika srednjih škola (Sr.Šk.) u FBiH je 97.728;
• Ponderisani broj učenika Sr.Šk. u FBiH je 116.866;
• Broj učenika Sr.Šk u TK je 22.618;
• Prihodi za raspodjelu kantonima po broj učenika Sr.Šk. iznose 142.850.708 KM;
• Prihodi po broju učenika Sr.Šk. FBiH (ponderisana veličina) je 1.222 KM;
• Prihodi TK po ponderisanom broju učenika Sr.Šk. iznose 26.191.644 KM
• Iznos po broju učenika Sr.Šk. FBiH (realan broj) je 1.384,6 KM;
• Prihodi TK po realnom broju učenika Sr.Šk. iznose 31.317.293 KM (- 5.125.649 KM)
TK je u manjku u 2010. godinu preko 30 mil. KM!

http://www.vidiportal.ba/kolumne/10098- ... -je-sa-uom

valter.ba

Re: Tuzla radi, Sarajevo se gradi

Post by valter.ba » 20/03/2012 19:32

Ovo je Gebels radio svojevremeno, zamjene teza i propaganda. Pola Tuzle zaradjuje platu u Sarajevu ostavljajuci svoj kanton i grad bez radne i intelektualne snage jer im je zivotni cilj bio kupiti kartu za Sarajevo u jednom pravcu ;-). Sada shatro Tuzla radi a Sarajevo se gradi. Blago vama pa radite i tamo i ovamo :x .

zelenashica

Post by zelenashica » 20/03/2012 19:39

valter.ba wrote:Ovo je Gebels radio svojevremeno, zamjene teza i propaganda. Pola Tuzle zaradjuje platu u Sarajevu ostavljajuci svoj kanton i grad bez radne i intelektualne snage jer im je zivotni cilj bio kupiti kartu za Sarajevo u jednom pravcu ;-). Sada shatro Tuzla radi a Sarajevo se gradi. Blago vama pa radite i tamo i ovamo :x .
Ako je to tako, zašto se bojiš "revizije" ovog pitanja?

jaime contra

Post by jaime contra » 20/03/2012 20:33

Uvijek se sjetim one zime kada je EPBiH, odnosno Termoelektrana Tuzla ugasila grijanje Tuzli radi ratnih dugova za paru, dok je u isto vrijeme vlada FBiH ( a ne vlade SA i ZEDO kantona, gdje se plin trosi) placala ratne dugove rusima za plin. Da ne spominenjem neplacanje ekoloske naknade. To je jednostavno tako u svim segmentima, npr, talgo vozovi se kupuju od para svih poreznih obveznika, ali prugu do Tuzle ne misle osposobiti...svi placamo za puteve, ali nikada da ih vidimo u TK. Ali mislim da nas ne treba iritirati sarajevska ignorancija i bahatost dok god nasi lokalni politicari jesu samo obicni beskicmenjaci i klimoglavci. Mi smo krivi jer nemamo jake i karakterne lokalne politicare sa stavom kojim ce stiti interese svoje sredine. A tendence u centralizaciji su sve gore, u TK cemo zaliti za i ovim vremenima, vidjecete. Isto vrijedi i za druge kantone.
Molim trolove i flejmere da zaobidju temu, hvala

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 20/03/2012 20:45

ja da sam tuzla ja bih se otcijepio :skoljka:

Ricken
Been thanked: 2 times

Post by Ricken » 20/03/2012 20:50

Ivo Lola wrote:naslov teme je prikladan i potpuno relevantan nasljednik one nekadasnje "Trepca radi Beograd se gradi" a u nastavku vidite i zasto:

Pojedinačno učešće kantona u raspodjeli prihoda iz člana 6. ovog Zakona vrši se na osnovu formule koja se zasniva na sljedećim omjerima: - 57% na osnovu broja stanovnika u kantonu; - 6% na osnovu površine kantona; - 24% na osnovu broja učenika u osnovnom obrazovanju; - 13% na osnovu broja učenika u srednjem obrazovanju. Formula sadrži koeficijent, koji odražava posebne rashodovne potrebe Kantona Sarajevo. Taj koeficijent iznosi 2. Formula sadrži koeficijent koji odražava posebne rashodovne potrebe kantona sa najmanjim prihodima po stanovniku po osnovu poreza na promet, kako slijedi: - Bosansko-podrinjski kanton Goražde, koeficijent 1,8, - Kanton 10, koeficijent 1,1Tuzlanski je koeficijent 1,2.

Podaci za TK koji se uzimaju u obzir u raspodjeli prihoda!
PRIKAZ IZRAČUNA ZA TUZLANSKI KANTON za 2010. godinu
(prema metodologiji Federalnog Ministarstva finansija)

Iznos po broju stanovnika
• Ukupno stanovništvo Federacije BiH (FBiH) je 2.327.195;
• Ponderisano stanovništvo FBiH je 2.783.204;
• Stanovništvo TK je 497.813;
• Prihodi za raspodjelu kantonima po stanovniku iznose 626.345.412 KM;
• Iznos po stanovniku FBiH (ponderisana veličina) je 225 KM;
• Prihodi TK po ponderisanom broju stanovnika iznose 106.133.731 KM
• Iznos po stanovniku FBiH (realan broj) je 254,9 KM;
• Prihodi TK po realnom broju stanovnika iznose 126.892.533 KM (- 20.758.802 KM)
Iznos po broju učenika osnovnih škola
• Ukupan broj učenika OŠ u FBiH je 239.082;
• Ponderisani broj učenika OŠ u FBiH je 282.664;
• Broj učenika OŠ u TK je 49.985;
• Prihodi za raspodjelu kantonima po broj učenika OŠ iznose 263.724.384 KM;
• Prihodi po broju učenika OŠ FBiH (ponderisana veličina) je 933 KM;
• Prihodi TK po ponderisanom broju učenika OŠ iznose 44.186.740 KM
• Iznos po broju učenika OŠ FBiH (realan broj) je 1.044,9 KM;
• Prihodi TK po realnom broju učenika OŠ iznose 52.228.763 KM (- 8.042.023 KM)
Iznos po broju učenika srednjih škola
• Ukupan broj učenika srednjih škola (Sr.Šk.) u FBiH je 97.728;
• Ponderisani broj učenika Sr.Šk. u FBiH je 116.866;
• Broj učenika Sr.Šk u TK je 22.618;
• Prihodi za raspodjelu kantonima po broj učenika Sr.Šk. iznose 142.850.708 KM;
• Prihodi po broju učenika Sr.Šk. FBiH (ponderisana veličina) je 1.222 KM;
• Prihodi TK po ponderisanom broju učenika Sr.Šk. iznose 26.191.644 KM
• Iznos po broju učenika Sr.Šk. FBiH (realan broj) je 1.384,6 KM;
• Prihodi TK po realnom broju učenika Sr.Šk. iznose 31.317.293 KM (- 5.125.649 KM)
TK je u manjku u 2010. godinu preko 30 mil. KM!

http://www.vidiportal.ba/kolumne/10098- ... -je-sa-uom
Da ti pravi kažem nemam živaca ovo čitat i analizirati, mene interesuje koliki je porezni prihod KS, a koliki TK, drugim riječima koliko to u Sarajevo ode novca poreznih obveznika iz TK?

Fakat imam dosta poznanika iz TK, a pogotovo iz Zenice koji žive i rade u Sarajevu, tako da ne znam čemu priča o Sarajevskoj aroganciji ako pola Zenice i dobar dio TK radi i živi u SA.

zeko071

Post by zeko071 » 20/03/2012 20:57

Vec vidim Tuzlu, nezavisnu u svojim stoljtnim granicama.Jesu li vam ovo Dacic i BIA dobacio ove podatke? Nesto kao ratne price po Tuzli da "sarajlice bacaju humanitarnu u kontejnere".

Platformas

Post by Platformas » 20/03/2012 20:58

I men je malo neugodno kad dodjem u Sarajevo, mislim EU naspram Tuzle.
A TK kao najmnogoljudniji kanton i kanton sa kakvom takvom industrijom.

Uzmite samo podatke o nezaposlenosti, razliku u primanjima policije, prosvjetnih radnika i td.

jaime contra

Post by jaime contra » 20/03/2012 21:13

Ma mislim da je tema za forum promasena jer odmah sijevaju uvrede i valjaju se gluposti, kao da ljudi zele pokazati manjak inteligencije. Ili anonimnost foruma ne obavezuje na smislenost!?
Rekoh poenta je da se mi moramo uzdati da cemo u buducnosti imati predstavnika koji ce artikulirati ono sto ljudi misle i povesti debatu o tome, na ozbiljan i argumentiran nacin. A ne kao Imamovic u predizborno vrijeme, a sada suti kada je ekipa iz njegove partije na vlasti, kako se vidi u navedenom clanku (ograda: komentar nije vezan za politicku opciju, niti me ona zanima, vec za odnos odredjenog politicara prema lokalnoj sredini)
A kad se ricken vec napenalio, da ga citiram: "Da ti pravi kažem nemam živaca ovo čitat i analizirati, mene interesuje koliki je porezni prihod KS, a koliki TK, drugim riječima koliko to u Sarajevo ode novca poreznih obveznika iz TK?
Fakat imam dosta poznanika iz TK, a pogotovo iz Zenice koji žive i rade u Sarajevu, tako da ne znam čemu priča o Sarajevskoj aroganciji ako pola Zenice i dobar dio TK radi i živi u SA."
O porezima i raspodijeli i govori, a to sto ti je mrsko citati brojke o kojima se i prica, zar ne govori o ignoranciji. A vjeruj mi da su TK, ZEDO i SA kanton puno vise od kruga tvojih poznanika (da se ne ponavljam o ignoranciji).
Pozdrav

Država

Post by Država » 20/03/2012 21:17

Jes" vala, Sarajevo je krivo za sve. Ne kontam samo zašto se samoodrživa Tuzla ne odcijepi od BiH...

valter.ba

Post by valter.ba » 20/03/2012 21:24

Da se pitam 5 minuta nesto u ovoj drzavi za pocetak bih zajednicke institucije prebacio na Sokolac, OSCE, UNDP i OHR u Zenicu, Opcinski sud Sarajevo u Tuzlu. Vi biste bili zadovoljni, radna mjesta bi vam prebacili u zavicaj te ne bi bilo potrebe da se selite ili vozarite svakodnevno sto je dobro takodjer posmatrajuci sa ekoloskog aspekta zagadjivanja okoline, oslobodili bi se parkinzi u SA a vi bi takodjer ustedili na gorivu itd.itd.
Popustite vise s tom pricom, pa ni bingo u Sarajevo ne moze od Zenice i TZ a samo kukate i doseljavate se :-? .

zelenashica

Post by zelenashica » 20/03/2012 21:41

valter.ba wrote:Da se pitam 5 minuta nesto u ovoj drzavi za pocetak bih zajednicke institucije prebacio na Sokolac, OSCE, UNDP i OHR u Zenicu, Opcinski sud Sarajevo u Tuzlu. Vi biste bili zadovoljni, radna mjesta bi vam prebacili u zavicaj te ne bi bilo potrebe da se selite ili vozarite svakodnevno sto je dobro takodjer posmatrajuci sa ekoloskog aspekta zagadjivanja okoline, oslobodili bi se parkinzi u SA a vi bi takodjer ustedili na gorivu itd.itd.
Popustite vise s tom pricom, pa ni bingo u Sarajevo ne moze od Zenice i TZ a samo kukate i doseljavate se :-? .
A to o čemu ti govoriš su sporadične pojave, kojih ima svugdje.

hurmasica

Post by hurmasica » 20/03/2012 21:47

valter.ba wrote:Ovo je Gebels radio svojevremeno, zamjene teza i propaganda. Pola Tuzle zaradjuje platu u Sarajevu ostavljajuci svoj kanton i grad bez radne i intelektualne snage jer im je zivotni cilj bio kupiti kartu za Sarajevo u jednom pravcu ;-). Sada shatro Tuzla radi a Sarajevo se gradi. Blago vama pa radite i tamo i ovamo :x .
potpisujem u potpunosti...znam masu raje koji su dosli iz tuzle, zenice i stalih BH gradova u Sarajevo da studiraju i naravno uvijek tu i ostaju kao da je Sarajevo jedini grad na svijetu koji ima fakultet i u kojem se moze zivjeti.Znam jednu djevojku koja vozari na relaciji Tuzla-Sarajevo jer zivi u TUzli a radi u Sarajevu. Et ko je tu luD????

Platformas

Post by Platformas » 20/03/2012 21:54

hurmasica wrote:
potpisujem u potpunosti...znam masu raje koji su dosli iz tuzle, zenice i stalih BH gradova u Sarajevo da studiraju i naravno uvijek tu i ostaju kao da je Sarajevo jedini grad na svijetu u kojem se moze zivjeti. Znam jednu djevojku koja vozari na relaciji Tuzla-Sarajevo jer zivi u TUzli a radi u Sarajevu. Et ko je tu luD????

Zar to ne pokazuje neperspektivnost TK kantona, neperspektivnost je uzrokovana vec navedenim nepravednim raspodjelama.

Halcyon
Been thanked: 1 time

Post by Halcyon » 20/03/2012 21:55

Propagandna mašinerija na djelu, ništa novo. Okrivi Sarajlije, Hercegovce, Marsovce i koga sve ne za nesposobnost lokalne i kantonalne vlasti u Tuzli.

Da bi se bilo šta promijenilo po tom pitanju prvo moramo imati ljude koji su se spremni boriti za Tuzlu i TK, a ne paćenike koji čekaju prvu priliku da se ispare za Sarajevo, a onda iz Sarajeva prosipaju lažnu brigu za Tuzlu.

hurmasica

Post by hurmasica » 20/03/2012 22:05

Platformas wrote:
hurmasica wrote:
potpisujem u potpunosti...znam masu raje koji su dosli iz tuzle, zenice i stalih BH gradova u Sarajevo da studiraju i naravno uvijek tu i ostaju kao da je Sarajevo jedini grad na svijetu u kojem se moze zivjeti. Znam jednu djevojku koja vozari na relaciji Tuzla-Sarajevo jer zivi u TUzli a radi u Sarajevu. Et ko je tu luD????

Zar to ne pokazuje neperspektivnost TK kantona, neperspektivnost je uzrokovana vec navedenim nepravednim raspodjelama.
a kao situacija je u sarajevu bolja? ovdje sve prsti od slobodnih radnih mjesta, plate nikad ne kasne, nema sirotinje...ma ne nikako

Ivo Lola

Post by Ivo Lola » 20/03/2012 22:06

zanimljivo je da niko od ovih "sarajlija" nije ni na sekundu obratio paznju na masu neobjasnjivih cinjenica u mom prvom komentaru nego su uglavnom udarili po prici odcjepite se, sijete unutarnji razdor, ako vam je tako lose...
ovo AKO je kljucna rijec, jer ona znaci u ovom kontekstu da vi mislite da nije tako lose
pa za sve ove koji kazu AKO vam je tako lose, preporuka da procitaju uvodni komentar tu se vidi kako nam je u odnosu na sarajevo

hurmasica

Post by hurmasica » 20/03/2012 22:09

Ivo Lola wrote:zanimljivo je da niko od ovih "sarajlija" nije ni na sekundu obratio paznju na masu neobjasnjivih cinjenica u mom prvom komentaru nego su uglavnom udarili po prici odcjepite se, sijete unutarnji razdor, ako vam je tako lose...
ovo AKO je kljucna rijec, jer ona znaci u ovom kontekstu da vi mislite da nije tako lose
pa za sve ove koji kazu AKO vam je tako lose, preporuka da procitaju uvodni komentar tu se vidi kako nam je u odnosu na sarajevo
pa eto onda svi vi iz zenice, tuzle, gracanice, gradacca, bihaca i ostalih lijepih bh gradova nahrlite u sarajevo pa da svi skupa rovimo po kontejnerima!!! jer ne samo da u sarajevu nema posla za sarajlije, uskoro ce ponestati i rodbinskih radnih mjesta za ove koji dolaze sa strane. a sta cemo onda?
da li bi vi sarajlije kojim slucajem objerucke primili da radimo u tuzli? evo ja odmah se selim u tuzlu nije nikakav problem!

amko76

Post by amko76 » 20/03/2012 22:12

Hm ja nikog više ne znam iz Sarajeva, a s kim god iz bilo kojeg dijela BiH prođem ulicom sve zna.

O čemu vi? Pa nema u Sa 20% Sarajlija. Sami sebe finansirate :-)

hurmasica

Post by hurmasica » 20/03/2012 22:14

amko76 wrote:Hm ja nikog više ne znam iz Sarajeva, a s kim god iz bilo kojeg dijela BiH prođem ulicom sve zna.

kaze ovaj gore to su sporadicne pojave, pa jebo te u mojoj firmi od nas 10 na jednom spratu samo smo nas dvoje rodjeni sarajlije, sve ostalo doslo iz vana. pa hajd ne kazem ja dosli ljudi da studiraju, bolji uslovi, pa i posao nasli, al gori su ovi sto su zavrsili studij u drugom gradu i tamo imali posao pa im kao to nesto nije valjalo pa se prebacili u sarajevo. pa zar to nije sramota?!

Ivo Lola

Post by Ivo Lola » 20/03/2012 22:15

druze opet izbjegavas poentu
sta ste vi sad jel neki dobrocinitelji primate radnike sa strane ?
pa ako ikome ne mozes pricati o tome onda je to tuzla, koja je primila pola podrinja
kakve to sad veze ima ?

de mi napisi nesto o tome zasto tvoja glava vrijedi 2 a moja 1.2 , odnosno o onome sa pocetka teme ?

hurmasica

Post by hurmasica » 20/03/2012 22:18

Ivo Lola wrote:druze opet izbjegavas poentu
sta ste vi sad jel neki dobrocinitelji primate radnike sa strane ?
pa ako ikome ne mozes pricati o tome onda je to tuzla, koja je primila pola podrinja
kakve to sad veze ima ?

de mi napisi nesto o tome zasto tvoja glava vrijedi 2 a moja 1.2 , odnosno o onome sa pocetka teme ?
ne dragi moj, ne vrijedi moja glava vise u sarajevu nego upravo tvoja i slicnih kao ti. jer uvijek ovi sa strane imaju prednost nad nama sarajlijama. jel shvacas? ponavljam u mojoj firmi na 10 stranih dolaze 2 sararajlija. i ko je tu vrijedniji? mislim da su sarajlije u rodjenom gradu diskriminirani, jer svi koji sa strane dodju i uspiju da se ubace na neke vazne pozicije, dovlace svu svoju jebenu rodbinu u sarajevo.
Ok nije problem, nek se zaposaljvaju i drugi ljudi, svako ima pravo na to, ali mislim da zbog toga ne bi trebali ispastati ljudi koji ovdje zive i rade generacijama.
Samo obrni situaciju, kao bi se ti osjecao da u vlastitom gradu ne mozes dobiti posao, a npr. tamo neko iz podrinja ostavlja posao u svom gradu da bi dosao u tvoj da uzme tebi hljeb ispred nosa????

Ivo Lola

Post by Ivo Lola » 20/03/2012 22:22

to nema apsolutno nikakve veze
ja nisam rodjeni tuzlak, dobio sam vojni stan nakon rata, dijete sam bio tad

haj vako, zasto glave tuzlaka i sarajlija u sarajevu vrijede vise nego glave tuzlaka i sarajlija u tuzli ?

moze li moderator usmjeravati ovu temu, jer prica o strancima u gradu je isto jako zanimljiva tema i zasluzuje pricu ali ne ovde
razumijem ja da se to povlaci kad ne mozes objasniti ovo sto sam gore pitao ali... boze moj, nemojte braniti neodbranjivo

zelenashica

Post by zelenashica » 20/03/2012 22:23

amko76 wrote:Hm ja nikog više ne znam iz Sarajeva, a s kim god iz bilo kojeg dijela BiH prođem ulicom sve zna.

Imaju li oni prijave boravka, jesu li osigurani u PIO?
Ako jesu, i oni se računaju u te "sarajavske glave" čije vrijede više nego dvije tuzlanske!

Znači Tuzlak koji odseli u Sarajevo vrijedi 2 Tuzlaka u Tuzli :-)
To je poenta...u glavama,...ali očito je da niko ne želi da je shvati.

zelenashica

Post by zelenashica » 20/03/2012 22:24

Ivo Lola wrote:to nema apsolutno nikakve veze
ja nisam rodjeni tuzlak, dobio sam vojni stan nakon rata, dijete sam bio tad

haj vako, zasto glave tuzlaka i sarajlija u sarajevu vrijede vise nego glave tuzlaka i sarajlija u tuzli ?

moze li moderator usmjeravati ovu temu, jer prica o strancima u gradu je isto jako zanimljiva tema i zasluzuje pricu ali ne ovde

razumijem ja da se to povlaci kad ne mozes objasniti ovo sto sam gore pitao ali... boze moj, nemojte braniti neodbranjivo
Pridužujem se molbi moderacije, da temu drži u okviru ekonomije a ne ovog čemu teže pojedinci na temi!

Locked