Turske serije

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1 Turske serije

Post by plain vanilla »

Da mi je neko prosle godine rekao da cu otvoriti temu o turskim serijama kako bih se slatko nasmijala :D
Do ove godine nisam gledala nijednu tursku seriju i bilo mi je smijesno i cudno da to iko moze gledati. Ali, pocetkom godine otprilike odlucim se malo zabaviti ucenjem turskog jezika na Duolingo. Zasto bas turskog, ne znam ni ja...Osim turcizama koje koristimo, nisam znala nista o turskom jeziku. Da jesam, vjerovatno ga ne bih ni ucila. Elem, poslije nekoliko mjeseci skontam da bih trebala poceti gledati turske serije kako bi mi jezik malo usao u uho. Pravo mucenje je bilo gledati tu prvu seriju, ali malo pomalo i evo me sad ovisnik o serijama :mrgreen:
Imate li kakve preporuke, trenutno gledam 2 koje se tek emituju u Turskoj.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#2 Re: Turske serije

Post by Nierika »

Ja više znam za turske filmove nego serije, i režisere - Nuri Bilge Ceylan i Fatih Akin, ovaj drugi može i za učenje njemačkog. Na temi "Muzička scena bivše Jugoslavije" su se pominjali i turski bendovi a na temi "Filmsko-serijska svaštara" ima i filmskih preporuka. O serijama moram i ja još istražiti.
User avatar
pici
Posts: 43713
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3 Re: Turske serije

Post by pici »

Sanjalica / Džan / Ptica ranoranilica / Erkenci Kuş



Dzan i Sanem, odlicna romanticna komedija, bas za opustanje i smijeh uz izvrsnu ekipu i dvoje odlicnih glumaca. :thumbup:

kakavdanakneiskustvu
Posts: 59010
Joined: 03/08/2010 19:04

#4 Re: Turske serije

Post by kakavdanakneiskustvu »

plain vanilla wrote: 14/10/2022 19:39 Da mi je neko prosle godine rekao da cu otvoriti temu o turskim serijama kako bih se slatko nasmijala :D
Do ove godine nisam gledala nijednu tursku seriju i bilo mi je smijesno i cudno da to iko moze gledati. Ali, pocetkom godine otprilike odlucim se malo zabaviti ucenjem turskog jezika na Duolingo. Zasto bas turskog, ne znam ni ja...Osim turcizama koje koristimo, nisam znala nista o turskom jeziku. Da jesam, vjerovatno ga ne bih ni ucila. Elem, poslije nekoliko mjeseci skontam da bih trebala poceti gledati turske serije kako bi mi jezik malo usao u uho. Pravo mucenje je bilo gledati tu prvu seriju, ali malo pomalo i evo me sad ovisnik o serijama :mrgreen:
Imate li kakve preporuke, trenutno gledam 2 koje se tek emituju u Turskoj.
Masum,Sahsiyet
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7521
Joined: 16/01/2007 23:38

#5 Re: Turske serije

Post by banjaluka078 »

User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#6 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

@pici
Sanjalicu sam odgledala medju prvima, Can :mrgreen: slicna je i ona s Hande i Keremom, Pokucaj na.moja vrata
Gledala sam s Demet i Moj dom je moja sudbina s Ibrom.

Btw, ima nova serija s Demet, Izmedju svijeta i mene. Ni nalik na turske serije, psuju, puse, seksa ko u americkoj seriji. Pa eto ko voli :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28546
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#7 Re: Turske serije

Post by dale cooper »

Draga vanila. :shock: :| :run: :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#8 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/10/2022 21:19
Masum,Sahsiyet
Mahsum pretpostavljam, to je ona s plavookim Onurom, upravo su je ukinuli na samom pocetku 2.sezone. tu drugu moram vidjeti, ne znam sta je to
User avatar
pici
Posts: 43713
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#9 Re: Turske serije

Post by pici »

Sa Canom imaju jos dvije dobre romanticne serije Pun Mjesec je ozbiljnija a Gospodin pogresni nesto ko Sanjalica mada je Sanjalica vrh.

Image

Image



GOLD je izbacio jos jednu novu romanticnu komediju Ljepsa sam od tebe, upravo gledam i nije loša.Dosta glumaca iz Sanjalice je u njoj.

Image
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#10 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

pici wrote: 14/10/2022 23:39

GOLD je izbacio jos jednu novu romanticnu komediju Ljepsa sam od tebe, upravo gledam i nije loša

Image
Gledala sam Pogresnog, ovu drugu nisam, potanka je bas.
A ta sto gledas je prekinuta zbog lose gledanosti. Turci nisu normalni, imaju svaki dan 4-5 serija.koje se bore za gledanost i cim krene nizbrdo ili upropaste scenarij ili ukinu skroz seriju
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59010
Joined: 03/08/2010 19:04

#11 Re: Turske serije

Post by kakavdanakneiskustvu »

plain vanilla wrote: 14/10/2022 23:32
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/10/2022 21:19
Masum,Sahsiyet
Mahsum pretpostavljam, to je ona s plavookim Onurom, upravo su je ukinuli na samom pocetku 2.sezone. tu drugu moram vidjeti, ne znam sta je to
Ne,baš Masum


https://m.imdb.com/title/tt6478318/
HelaS
Posts: 5796
Joined: 22/09/2018 13:21

#12 Re: Turske serije

Post by HelaS »

plain vanilla wrote: 14/10/2022 19:39 Da mi je neko prosle godine rekao da cu otvoriti temu o turskim serijama kako bih se slatko nasmijala :D
Do ove godine nisam gledala nijednu tursku seriju i bilo mi je smijesno i cudno da to iko moze gledati. Ali, pocetkom godine otprilike odlucim se malo zabaviti ucenjem turskog jezika na Duolingo. Zasto bas turskog, ne znam ni ja...Osim turcizama koje koristimo, nisam znala nista o turskom jeziku. Da jesam, vjerovatno ga ne bih ni ucila. Elem, poslije nekoliko mjeseci skontam da bih trebala poceti gledati turske serije kako bi mi jezik malo usao u uho. Pravo mucenje je bilo gledati tu prvu seriju, ali malo pomalo i evo me sad ovisnik o serijama :mrgreen:
Imate li kakve preporuke, trenutno gledam 2 koje se tek emituju u Turskoj.
Od početne, potentne teme o učenju jezika kroz TV serije, o turskim serijama i njihovim "teškim" temama, itd, stigli ste do nabrajanja turskih serija, ko je koju gledao i koja je bolja od bolje :-)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#13 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

kakavdanakneiskustvu wrote: 15/10/2022 09:38
Ne,baš Masum


https://m.imdb.com/title/tt6478318/
Takve serije gledam samo ako ima koji od zgodnih glumaca :mrgreen: u toj bome nema
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#14 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

HelaS wrote: 15/10/2022 10:02
Od početne, potentne teme o učenju jezika kroz TV serije, o turskim serijama i njihovim "teškim" temama, itd, stigli ste do nabrajanja turskih serija, ko je koju gledao i koja je bolja od bolje :-)
Pa tema jesu turske serije, ja sam trazila preporuke. Zato na ovom pdfu tema.
Za ucenje turskog imam Duolingo, serije i idem na kurs.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23589
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Turske serije

Post by Sanjarko »

gledam "za moje kceri", kako svijet moze bit pogan i iza dzale ti svasta radit
User avatar
Sanjarko
Posts: 23589
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Turske serije

Post by Sanjarko »

plain vanilla wrote: 15/10/2022 10:05
HelaS wrote: 15/10/2022 10:02
Od početne, potentne teme o učenju jezika kroz TV serije, o turskim serijama i njihovim "teškim" temama, itd, stigli ste do nabrajanja turskih serija, ko je koju gledao i koja je bolja od bolje :-)
Pa tema jesu turske serije, ja sam trazila preporuke. Zato na ovom pdfu tema.
Za ucenje turskog imam Duolingo, serije i idem na kurs.
pored toga svega zapisujte rijeci u svesku pa ih ucite, prolazite kroz njih i prepisujte ih u novu i opet sve tako, tako se rijeci najlakse nauce, davno nas uciteljica u OS tako ucila Engleski
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59010
Joined: 03/08/2010 19:04

#17 Re: Turske serije

Post by kakavdanakneiskustvu »

plain vanilla wrote: 15/10/2022 10:03
kakavdanakneiskustvu wrote: 15/10/2022 09:38
Ne,baš Masum


https://m.imdb.com/title/tt6478318/
Takve serije gledam samo ako ima koji od zgodnih glumaca :mrgreen: u toj bome nema
Ajd ok
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#18 Re: Turske serije

Post by tranquil »

Generalno nisam fan turskih serija.

Ali prije koji mjesec sam odgledao Netflixovu apokaliptičnu seriju Yakamoz, koja je spin-off belgijske serije "Into the night".

Originalna belgijska serija prati grupu ljudi koji avionom kruže oko Zemlje bježeći od sunčevog zračenja koje je naglo postalo smrtonosno. Ta serija je bila popularna u Turskoj, jer je jedan od glavnih likova bio Turčin, pa su Turci u saradnji sa originalnim autorima napravili svoj spinoff, koji se dešava u turskoj vojnoj podmornici koja preživi katastrofu, i radnja je paralelna prvoj i drugoj sezoni belgijske serije.

Ispostavilo se da nije ništa posebno, sve isto kao original, ali u podmornici, i sa Turcima. Nije ni totalni odron, malo produbljava čitavu "NATO je znao da dolazi katastrofa" priču iz originalne serije, završava identično kao belgijska.

Ono što me je trznulo je kada u jednoj epizodi čujemo dijagetično, dakle jedan od likova je pustio na kasetofonu, pjesmu "Ederlezi" (verzija Bregovićevog orkestra), sve uz scene koje pomalo podsjećaju na neke scene iz "Doma za vješanje" - jedan lik ulazi u vodu, u susret nadolazećem izlasku Sunca.

Ispostaviće se da je lik koji je pustio pjesmu, inače glavni negativac, iz Bosne, i da je preživio žestoke ratne traume, i na kraju usvojen u tursku porodicu.

Dakle dočekali smo Bosanca u turskoj apokaliptičnoj seriji.

Eto rečenice za koju sam mislio da je nikada neću izgovoriti.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#19 Re: Turske serije

Post by TheWatcher »

Jama :izet:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#20 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

I ova je na Netflixu, meni jako dobra
https://m.imdb.com/title/tt13317582/
swanfilter
Posts: 7984
Joined: 06/06/2008 18:52

#21 Re: Turske serije

Post by swanfilter »

Inek Saban. Preporuka ...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

Sad je pomama za nekom novom serijom Zenskaros iz vile/Vodomar tek je pet epizoda izaslo, a vec kao obara rekorde. Meni nista posebno
Serija s Demet koja ima samo 8 epizoda je odlicna i skroz netipicna za turske serije. Valjda snime jos sezona. Izmedju svijeta i mene se zove
User avatar
Sanjarko
Posts: 23589
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Turske serije

Post by Sanjarko »

nisam znao da ima ime Tajfun, dobro ime
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#24 Re: Turske serije

Post by plain vanilla »

Sanjarko wrote: 26/10/2022 17:16 nisam znao da ima ime Tajfun, dobro ime
Ima i Serkan :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23589
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: Turske serije

Post by Sanjarko »

plain vanilla wrote: 16/11/2022 23:47
Sanjarko wrote: 26/10/2022 17:16 nisam znao da ima ime Tajfun, dobro ime
Ima i Serkan :mrgreen:
Imena ženska po pticama, Kumru, Sumru, Huma itd. Pratimo ja i stara seriju na BHT naziva Za moje Kćeri.

Nije loša serija. Pokazuje dobro kako te može snaći nevolja zbog pakosti drugih ljudi.

Još pratimo jednu na FTV. Glumi onaj brkati glumac iz Sulejmana veličanstvenog, šta je glumio našeg bega. Balibeg, tako nekako.

Dnevnik jedne ljubavi se zove serija. I tu isto opisuje petljavinu itd drugih ljudi prema nekome.

Dobre su. I nisu preduge izgleda.
Post Reply