Turizam

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
sammo

Turizam

Post by sammo » 22/08/2011 10:18

HR je u prvih 6 mjeseci imala 7 mio turista. Koliko ih je u BIH bilo ne zna niko, ali je sigurno da ih je moglo doci vise. Ne mozemo uvijek kriviti politiku, jer turizam je cisti biznis. Dva pitanja za sve:
1. Sta i kako popraviti na tom podrucju?
2. Prvih 10 top turistickih destinacija u BIH?!

Comrad

Re: Turizam

Post by Comrad » 22/08/2011 11:10

Kratko i jasno Hrvatska ima more, mi nemamo, tj. imamo ono malo jada. Bas me zanima, ako postoji ta statistika koliko uopste turista dodje u Hrvatsku, a da posjeti samo Zagreb i ove gore sjevero-istočne dijelove, a ne ode na more.

Mi imamo stvarno lijepih mjesta, ali mislim da pretjerujemo s tim. Mi mislimo ako imamo lijepo brdo, sumu i rijeku da je to gotova stvar. Pa u svakoj zemlji ima tih stvari, ko god misli da nema, eno mu google pa nek malo ceslja. Tako da smo se opustili i ne pratimo trendove.

Npr. meni su Kravice prelijepo mjesto. Ali kako ce jedan evrpoljanin naci kravice, kad sam ih ja jedva nasao, a zivim u ovoj zemlji. Nikakvih putokaza, mapa, nista... I dodjes tamo, nikakvog sadrzaja, smeca na sve strane itd. Ne kazem da sad tu treba izgradit hotel na 12 spratova, nidje veze, ali se sigurno moze vise iskoristiti.

Sadrzaj, to je potrebno ponuditi turistima, Hrvate zaboli briga, on zna turista dodje i hop u vodu, zbog tog je dosao, to je njihov sadrzaj i jos mu pored toga ponudi hranu i pice i gotovo. Mi nemamo to i zato se moramo vise potruditi i biti kreativniji.

zlajci

Post by zlajci » 22/08/2011 13:03

Ja bih počeo ovako,
vjerujem da smo sami do bola neupučeni i neobrazovani kada je u pitanju naša država.
Istina da dolazim s drugog kraja zemlje...ali je velika sramota da nisam znao za Kravice :|
Isto tako sam siguran da rijetki iz Hercegovine znaju za Kulu u Gradačcu, Kulu u Gornjem Srebreniku ili Stari grad u Teočaku.

Hoću reći da slabo promoviramo naše.

Na stranici turističke zajednice pod sekcijom atrakcije možemo ovo naći:
http://www.bhtourism.ba/loc/tourismattractions.wbsp

Mislim da su planine i zimovanje nešto u čemu možemo biti konkurentni i cijenom privući mnoge...Bjalašnica,Jahorina,Vlašić, Kupres...

KalifornijskaGlista

Post by KalifornijskaGlista » 22/08/2011 14:35

Nijedan insan ne moze hodati gladan i posran. Ovo su dva temeljna postulata tranzitnog turizma.. a nafakali je ako jos koji i zanoci i baci koji gros na muziku..

Bumerang

Re: Turizam 2011

Post by Bumerang » 22/08/2011 15:17

Albanija ce do kraja 2011 g. imati preko 4 miliona turista i od toga ostvariti najmanje 4 milijarde eura bruto prometa. Eh sada, koliko ce im ostati neto zarade od te 4 milijarde prometa nakon placenih svih troskova je tema sama za sebe?
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=51416
Last edited by Bumerang on 23/08/2011 15:03, edited 1 time in total.

cranberries

Post by cranberries » 23/08/2011 13:59

tesko je kod nas voditi statistiku o turistima jer pansioni/hoteli/moteli ne prijavljuju turiste niti broj posjeta ali broj je puno veci nego sto nam zavod za statistiku ima ponuditi...

ja sam pri opcini tuzla vodio jednu delegaciju iz norveske na turisticke lokacije u tk i njihov komentar je bio tipa " vama i nije potrebno puno, samo napravite putic kroz ovo sve i imat cete turiste " dakle imamo puno toga za ponuditi ali ni sami ne znamo to isto cuvati... nazalost na "tom" puticu bi bilo uvijek smeca od lokalnih seljobera kojima je mrsko nositi smece do kante koje ujedno sutaju nogom

Post Reply