Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 531
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#1 Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by Dr_Help »

Da li je moguće da u svaki tržni centar koji sam ušao da nema tačnih cijena ispod artikla. U ovom slučaju BINGO sarajevo . Bukvalno čokolada ispod koje piše cijena 3 km kad sam odnio na kasu 6 km . I odlučio sam da svaki artikal uzimam po bar kodu. da vidim koliko me zakidaju i vjerovali ili ne 90% artikala ili nije bilo cijene ili je bila pogrešna cijena . Još kad bih otišao na kasu x puta gledali bi me ko nekog idiota :) ali vjeruj ovdje gubimo na veliko :) Interesuje me da li se ovome može stati u kraj ili gdje prijaviti inspekciji ili slično .
mistek
Posts: 3416
Joined: 23/05/2010 15:16

#2 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by mistek »

Pa za svaki artikal gdje je pogrešno navedena cijena, reklamiraj na kasi i MORA ti naplatiti cijenu koja piše. Nije da sam imao neke aman drastične slučajeve, ali kad se zainatim, prijavim, obično zovnu nekakvu šeficu (šefica smjene ili šta li je), koja to isto konstatuje i uredno naplati nižu cijenu.

Normalno, i treba gledati po bar kodu, jer se dešava da je cijena neposredno ispod artikla ustvari cijena drugog artikla. Tu ti niko ne može pomoći.
lajkujMe
Posts: 12393
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#3 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by lajkujMe »

mistek wrote:Pa za svaki artikal gdje je pogrešno navedena cijena, reklamiraj na kasi i MORA ti naplatiti cijenu koja piše. Nije da sam imao neke aman drastične slučajeve, ali kad se zainatim, prijavim, obično zovnu nekakvu šeficu (šefica smjene ili šta li je), koja to isto konstatuje i uredno naplati nižu cijenu.

Normalno, i treba gledati po bar kodu, jer se dešava da je cijena neposredno ispod artikla ustvari cijena drugog artikla. Tu ti niko ne može pomoći.

To ti je mjesavina ne motivisanih radnika i dobavljaca koji kolju jedni druge guraju se, skidaju cijene ili jednostavno boli i njih briga.
Nije to bas planski organizovano od bilo kojeg lanca jer su oni na gubitku na taj nacin.
Dozivio sam hiljadu puta raspad sistema od sefova koji ne mogu svoje natjerati da rade svoj posao.
Najvise problema s cijenama ima na dan pocetka akcija i kataloga i prestankom istih.
Kod jednog binga to moze znaciti mijenjanje po par hiljada cijena u jednom danu a s obzirom da lanci limitiraju svoju radnu snagu na minimum to moze znaciti da na jednom odjelu radi samo jedan radnik po smjeni.
Ko mora izlagati, slagati, cijene postavljati, skidati neupotrebljivu robu, pratiti rokove i plus biti na usluzi kupcima. Sta to znaci ako imas jednog radnika na 15.000 artikala sta koliko on moze sve napravit perfect? Nikako.
S tim da moram priznati da ima i izrazito losih radnika koji razmisljaju na nacin ne moze ti mene malo platiti koliko ja malo mogu raditi. Pa se zna desavati da ima robe kojem je istekao rok prije godinu ili da je ne slozen odjel.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#4 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by zlo zlo »

meni neki dan u bingu, označena cijena suhog mesa bila 14,50 na kasi mi naplatili 16,90, kući tek vidjeli.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#5 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by toure123 »

zlo zlo wrote:meni neki dan u bingu, označena cijena suhog mesa bila 14,50 na kasi mi naplatili 16,90, kući tek vidjeli.
Sto si mezetio, mezetio si, vise neces jelda ? :lol: :lol: :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by zlo zlo »

nije problem u parama, al da su lopine.. jesu :lol: ne odričem se suhog :lol:
User avatar
ElRe
Posts: 11137
Joined: 12/12/2011 11:28

#7 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by ElRe »

Šta se dešava sa ponudom Kinder jaja? Samo kancerogena turska i Kinder Joy...negdje se naleti na standardne Kinder Surprise.
User avatar
nepass1
Posts: 10066
Joined: 06/07/2017 07:35

#8 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by nepass1 »

ElRe wrote: 13/05/2023 12:06 Šta se dešava sa ponudom Kinder jaja? Samo kancerogena turska i Kinder Joy...negdje se naleti na standardne Kinder Surprise.
Jbg negdje sam vidio merkator ili bingo milion kinder jaja
Ugl oko te price pitam seficu poslovnice sta je sa kinder jajima kao ljeto kako ide izbacuju se kinder jaja samo joy ostaje radi topljenja.
User avatar
_Reds_
Posts: 9384
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#9 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by _Reds_ »

Vezano za ovo, nedavno u Hrvatskoj kupili neki ukras za kuću, pisala cijena 3 eura.
Došli na kasu, kažu ovo je 15 eura, ali obzirom da zaista pise 3eur, naša greška je i moramo vam naplatiti 3 eura.
NediM17
Posts: 21933
Joined: 05/11/2009 11:49

#10 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by NediM17 »

Pa tako je i ovdje.
E sad sto mnogi to ne znaju njihov problem.
Nokian808
Posts: 943
Joined: 13/05/2013 20:50

#11 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by Nokian808 »

Iskreno u zadnje vrijeme nisam imao previse slucajeva razlika....pratim to pa znam. Zadnji put Bingo prije 3-4 dana Floriol ulje 2.90 ili 2.95 KM a naplaceno 3.10.
User avatar
Casual's
Posts: 5784
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#12 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by Casual's »

Glupo je više pisati o tim razlikama u cijeni. Nenamjerna greška (najviše zbog nezadovoljnih djelatnika i rada preko klinca), i ako se uoči problem riješe razliku - moraju. Isto tako, glupo je napadati Bingo, Konzum i Amko zbog poskupljenja, oni su zadnji u lancu dizanja cijena.
User avatar
konektovan
Posts: 41251
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by konektovan »

Casual's wrote: 15/05/2023 23:58 Glupo je više pisati o tim razlikama u cijeni. Nenamjerna greška (najviše zbog nezadovoljnih djelatnika i rada preko klinca), i ako se uoči problem riješe razliku - moraju. Isto tako, glupo je napadati Bingo, Konzum i Amko zbog poskupljenja, oni su zadnji u lancu dizanja cijena.
Moraju li marze biti 200, 300, 400% ?? Tako da je i do njih itekako..

.
semsasuljakovic
Posts: 2045
Joined: 02/08/2015 21:30

#14 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by semsasuljakovic »

Interesantno je da Bingo reklamira da se odriče marže za dječju hranu do kraja godine.
A kad im usporediš cijene, iste su kao u drugim marketima. Kako to logički objasniti osim da lažu kao psi?
User avatar
Casual's
Posts: 5784
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#15 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by Casual's »

konektovan wrote: 16/05/2023 00:02
Casual's wrote: 15/05/2023 23:58 Glupo je više pisati o tim razlikama u cijeni. Nenamjerna greška (najviše zbog nezadovoljnih djelatnika i rada preko klinca), i ako se uoči problem riješe razliku - moraju. Isto tako, glupo je napadati Bingo, Konzum i Amko zbog poskupljenja, oni su zadnji u lancu dizanja cijena.
Moraju li marze biti 200, 300, 400% ?? Tako da je i do njih itekako..

.
Gdje su marže 200, 300, 400? Marže u prosjeku ne idu više od 20% na redovnu, odnosno 10% na akcijske cijene.
User avatar
liaar
Posts: 3794
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#16 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by liaar »

semsasuljakovic wrote: 16/05/2023 08:15 Interesantno je da Bingo reklamira da se odriče marže za dječju hranu do kraja godine.
A kad im usporediš cijene, iste su kao u drugim marketima. Kako to logički objasniti osim da lažu kao psi?
Nije istina.

Evo ja uzimam sedmično Hipp Organic Combiotic 1, veliko pakovanje. U Bingu je 36,xx KM a u osstalim prodavnicama je 39.xx KM
User avatar
nivla
Posts: 4323
Joined: 12/01/2008 23:44

#17 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by nivla »

semsasuljakovic wrote: 16/05/2023 08:15 Interesantno je da Bingo reklamira da se odriče marže za dječju hranu do kraja godine.
A kad im usporediš cijene, iste su kao u drugim marketima. Kako to logički objasniti osim da lažu kao psi?
pa mozda su u fazonu prodaju po cijenama kao i ostali, a onda zaradu kad se odbiju porezi uplate razliku u neki humanitarni fond
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#18 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by HelaS »

liaar wrote: 16/05/2023 09:58
semsasuljakovic wrote: 16/05/2023 08:15 Interesantno je da Bingo reklamira da se odriče marže za dječju hranu do kraja godine.
A kad im usporediš cijene, iste su kao u drugim marketima. Kako to logički objasniti osim da lažu kao psi?
Nije istina.

Evo ja uzimam sedmično Hipp Organic Combiotic 1, veliko pakovanje. U Bingu je 36,xx KM a u osstalim prodavnicama je 39.xx KM
9% razlika
User avatar
liaar
Posts: 3794
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#19 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by liaar »

HelaS wrote: 16/05/2023 10:00
liaar wrote: 16/05/2023 09:58

Nije istina.

Evo ja uzimam sedmično Hipp Organic Combiotic 1, veliko pakovanje. U Bingu je 36,xx KM a u osstalim prodavnicama je 39.xx KM
9% razlika
pa eto, 3 KM je razlika u svakom slučaju. Je l' to svima marža takva, ili Bingo i dalje drži nešto malo marže, uglavnom prodaju jeftinije za par maraka od ostalih, kako su i rekli do kraja godine da će biti.
User avatar
konektovan
Posts: 41251
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#20 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by konektovan »

Je li vi stvarno vjerujete da je marza 9 % i da se srvarno tako krecu kod trgovaca?! :-)
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#21 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by HelaS »

konektovan wrote: 16/05/2023 10:56 Je li vi stvarno vjerujete da je marza 9 % i da se srvarno tako krecu kod trgovaca?! :-)
Hajd' prvo pročitaj šta je bilo napisano i na koji tekst sam napisao 9% marže, pa onda iskači iza grmlja pun pameti
U Bingu je 36,xx KM a u osstalim prodavnicama je 39.xx KM
User avatar
konektovan
Posts: 41251
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by konektovan »

HelaS wrote: 16/05/2023 10:58
konektovan wrote: 16/05/2023 10:56 Je li vi stvarno vjerujete da je marza 9 % i da se srvarno tako krecu kod trgovaca?! :-)
Hajd' prvo pročitaj šta je bilo napisano i na koji tekst sam napisao 9% marže, pa onda iskači iza grmlja pun pameti
U Bingu je 36,xx KM a u osstalim prodavnicama je 39.xx KM
Nisam mislio na tebe i tvoj post samo, vec generalno, cifru sam.samo uzeo kao primjer
semsasuljakovic
Posts: 2045
Joined: 02/08/2015 21:30

#23 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by semsasuljakovic »

Lupaju oni po 25% marže.
Ja sam poredio jednokomadne HIPP-ove kašice sa drugima. Ista cijena, nisu jeftiniji uopšte.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3795
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#24 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by anex »

Otvorite prodavnice pa puknite maržu 100% na nešto pa ćeš vidjeti šta ćeš i kada prodati.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41418
Joined: 29/06/2011 23:39

#25 Re: Tržni centri ( Bingo , Konzum , Amko ...) ZLOUPOTREBA cijena

Post by dječak sa šibicama »

Ako se trgovci lijepo dogovore, mogu imati marzu i beskonacno, a ovi su se dogovorili.

Jer ovdje trgovci rade sta hoce, bez ikakve kontrole, i to je lijepa cijena feudalizma u koji smo dovedeni.
Evo dosla nova vlast, ni da zucnu o cijenama, trgovinama, inflaciji.

Konzum, imaju nekakav katalog cijena uz Pika karticu, snizenja, ponovo su to uveli. U malim prodavnicama, 90% tih artikala nema posebno istaknutu plavu cijenu, kupci dakle niti ne znaju da sa Pika karticom mogu ustediti, osim ako ne gledaju u katalog. Vrlo vjerovatno je trgovcima samo mrsko staviti cijene, ili ni njih niko ne kontrolise sto mi je tesko vjerovati.
Post Reply