Trudnoca i pregledi

Sve o zdravlju...
Post Reply
tempora

Trudnoca i pregledi

Post by tempora » 04/07/2007 10:54

Interesuje me nakon koliko vremena, posto je trudnoca ustanovljena testom ili slicno, trudnica odlazi na pretrage i kakav tretman dobija? Sta je
"standard" kod nas po tom pitanju? Kako se tretiraju trudnice rizicne starosne dobi i koja je granica starosne dobi u koju spada jedna trudnica?

duda

Post by duda » 04/07/2007 11:24

Što ranije to bolje. Standard ti je manuelni pregled i uzimanje brisova za papa test, ukoliko ga nisi randila unazad 6 mjeseci, zatim UZV pregled.
Slijede ti pretrage krvne slike i urina, kao i internistički pregled.
Ako iz anamneze i porodičnih bolesti doktor nalazi za potrebno uraditi dodatne pretrage-radiš i to. S tim da se u prvom tromjesečju ne tretira ništa (ukoliko nije urgent), piješ samo folic.
Rizična starosna dob je čini mi se preko 35, trudnice se tretiraju normalno-ukoliko je trudnoća ok, sa preporukom na neko od testiranja za down sindrom, što opet možeš prihvatiti ili ne.A za gornju granicu ne znam šta bih rekla, znam ženu koja se sa 43 iznijela savršeno trudnoću i rodila zdravo dijete.

tempora

Post by tempora » 04/07/2007 11:27

duda wrote:Što ranije to bolje. Standard ti je manuelni pregled i uzimanje brisova za papa test, ukoliko ga nisi randila unazad 6 mjeseci, zatim UZV pregled.
Slijede ti pretrage krvne slike i urina, kao i internistički pregled.
Ako iz anamneze i porodičnih bolesti doktor nalazi za potrebno uraditi dodatne pretrage-radiš i to. S tim da se u prvom tromjesečju ne tretira ništa (ukoliko nije urgent), piješ samo folic.
Rizična starosna dob je čini mi se preko 35, trudnice se tretiraju normalno-ukoliko je trudnoća ok, sa preporukom na neko od testiranja za down sindrom, što opet možeš prihvatiti ili ne.A za gornju granicu ne znam šta bih rekla, znam ženu koja se sa 43 iznijela savršeno trudnoću i rodila zdravo dijete.

Hvala na informaciji.No interesuje me da li "tretman" i pretrage pocinju nakon tri mjeseca trudnoce ili ranije?

duda

Post by duda » 04/07/2007 11:32

Ranije, naravno. Vrlo je bitno završiti većinu bitnih pretraga u prva tri mjeseca, kako bi se ostavilo prostora za djelovanje, ako bi trebalo. Možeš otići odmahpo izostanku menstruacije tj. kada ti test potvrdi trudnoću.

pljuskavica

Post by pljuskavica » 04/07/2007 17:50

Nadam se da se uklapa u temu, zanima me gdje vodite trudnoce, gdje se poradjate(Kosevo ili Drzavna?), nadovezujem pitanje na nedavna dogadjanja oko poroda i tek rodjenih beba...

melb26sa

Post by melb26sa » 09/07/2007 21:33

http://www.forum.hr/showthread.php?t=105972&page=7

Preporucujem za procitati jer spominju prije trudnoce da se uradi i niz testova koji pokazuju ako se imaju: aerobne, anaerobne bakterije, klamidija, mikoplazma, ureoplazma (ne pokazuje se na PAPA testu iako je mozes imati godinama, a uzrokuje posljedice na bebi, tj. moguci su spontani pobacaji do 10-12 sedmica trudnoce - najcesci uzrok). Tako unaprijed mozes znati da je sve ok (ili nije, pa na vrijeme krenuti sa tretmanom) pa mirne duse krenuti na "zadatak".

Takodjer preporucujem za procitati sa http://www.roda.hr podforum price sa poroda - nisam jos naisla ni na jednu iz SA ili BiH ali i ono sto sam procitala mi je bilo poucno - znam da ne planiramo imati djece jos koje 3-4 godine (lijepi logest :D ) Mogu tek zamisliti kako je kod nas za poroditi se...

Edit: viska r u mikoplazmi :-D

Post Reply