Trudnicko bolovanje

Sve o zdravlju...
Post Reply
sht3lla

Trudnicko bolovanje

Post by sht3lla » 22/02/2011 16:00

Zanima me da li mi neko zna reci na koliko dana trudnickog bolovanja imam pravo .Porodila sam se u utorak (15.02.2011) i od tad mi se vodi bolovanje.Radim u skoli u Olovu (ZE-DO kanton) oko 5 mjeseci a ugovor mi istice 15.08.2011.E sada, neko kaze da imam pravo na bolovanje od godinu dana a neko da imam samo 42 dana, jer ne radim duze od 6 mjeseci.Posto mi ugovor istice u avgustu da li to znaci da mi se automatski prekida i trudnicko bolovanje.Pitala sam i kolege nisu ni oni sigurni koliko dana mogu uzeti.Moze li mi iko dati odgovor na ovo pitanje ili koga trebam zvati da mi da vise informacija o ovome.

convict
Been thanked: 1 time

Re: Trudnicko bolovanje

Post by convict » 22/02/2011 16:09

Čestitam na prinovi!

Mislim da po Zakonu o radu imaš pravo na godinu dana bez obzira na to što radiš manje od 6 mjeseci. Možda je Pravilnikom o radu drugačije regulisano, ali sumnjam da Pravilnik može ići protiv Zakona. Nažalost, ugovor ti ističe prije isteka ovog roka tako da ćeš na porodiljskom efektivno biti 6 mjeseci. Pretpostavljam da u ministarstvu imaju nekog pravnika ili kadrovsku službu i najbolje bi ti bilo da se njima obratiš.

zelenashica

Post by zelenashica » 22/02/2011 16:35

convict wrote:Čestitam na prinovi!

Mislim da po Zakonu o radu imaš pravo na godinu dana bez obzira na to što radiš manje od 6 mjeseci. Možda je Pravilnikom o radu drugačije regulisano, ali sumnjam da Pravilnik može ići protiv Zakona. Nažalost, ugovor ti ističe prije isteka ovog roka tako da ćeš na porodiljskom efektivno biti 6 mjeseci. Pretpostavljam da u ministarstvu imaju nekog pravnika ili kadrovsku službu i najbolje bi ti bilo da se njima obratiš.

Nažalost pravo na bolovanje je samo do datuma do kad traje Ugovor o radu,u ovom slučaju max do15.08.2011.godine.
Datumom 15.08.1011. godine ti prestaješ biti zaposlenikom te škole i dužni su da te odjave.

Dužina staža,odnosno vremena koju radiš po tom ugovoru ne igra ulogu za porodiljsko bolovanje(ta informacija koju si navela kao 42 dana).Ta dužina najmanje 6 mjeseci se samo "gleda" u svrhu rješenja o godišnjem odmoru.Znači nemaš pravo na puni godišnji odmor ako nemaš 6 mjeseci bez prekida u istoj firmi ili ako si sa prekidom dužim od 14 dana prešla iz neke druge firme.

maajaa

Post by maajaa » 22/02/2011 16:41

Cestitam na bebici :) Ovdje nije u pitanju bolovanje, vec porodiljsko odsustvo. Po zakonu o radu, minimum je 42 dana, maksimum 12 mjeseci. Iskreno, cudi me da ti konkretne informacije nisu dali direktor ili barem sekretar skole, valjda si sa njima razgovarala o odsustvu i valjda su ti trazili zamjenu.

zelenashica

Post by zelenashica » 22/02/2011 18:46

maajaa wrote:Cestitam na bebici :) Ovdje nije u pitanju bolovanje, vec porodiljsko odsustvo. Po zakonu o radu, minimum je 42 dana, maksimum 12 mjeseci. Iskreno, cudi me da ti konkretne informacije nisu dali direktor ili barem sekretar skole, valjda si sa njima razgovarala o odsustvu i valjda su ti trazili zamjenu.

Maksimalno jeste 12 mjeseci ukoliko je radnica sa rješenjem na neodređeno radno vrijeme.Ukoliko je kao u ovom slučaju sa rješenjem o određenom radnom vremenu onda je do datuma isteka ugovora(može se iz bolovanja izbiti vrijeme godišnjeg odmora te isti dio voditi kao godišnji odmor).

sht3lla

Post by sht3lla » 22/02/2011 22:46

Hvala na cestitkama i na brzom odgovoru.

Post Reply