Tri historije...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Dolina avalona

Tri historije...

Post by Dolina avalona » 18/08/2006 18:23

U drzavi Bisni i Hercegovini zvanicno postoje tri historije, a mozda i vise...

Kada i na koji nacin je moguce doci do zajednickog usaglasavanja oko zajednicke historije naroda i gradjana Be i Ha!?

Jedan od primjera razilazenja je termin "Agresija na BiH".
S obzirom da naginjemo na zajednistvo, dali bi djeca u Sarajevu, Tuzli ili Zenici... trebala da ne uce taj termin, odnosno da uce netacnu proslost, a sve u cilju usaglasavanja/ujedinjenja nasih narodai historije!?

Drvosjeca iz Dejcica

Re: Tri historije...

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 18/08/2006 18:31

Dolina avalona wrote:U drzavi Bisni i Hercegovini zvanicno postoje tri historije, a mozda i vise...

Kada i na koji nacin je moguce doci do zajednickog usaglasavanja oko zajednicke historije naroda i gradjana Be i Ha!?

Jedan od primjera razilazenja je termin "Agresija na BiH".
S obzirom da naginjemo na zajednistvo, dali bi djeca u Sarajevu, Tuzli ili Zenici... trebala da ne uce taj termin, odnosno da uce netacnu proslost, a sve u cilju usaglasavanja/ujedinjenja nasih narodai historije!?

Sa mog stanovista termin "agresija na BiH" je tacan termin za ono sto se desilo u BiH. Sada sto se tice usaglasavanja istorije mislim da ce to ici vrlo, vrlo tesko. Slazem se da se trebaju iz udzbenika izbaciti neprimjerene i uvrijedljive rijeci, opet problem je usaglasiti i to sta je za koga neprimejreno i uvrijedljivo.

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 18/08/2006 18:43

Slazem se da se trebaju izbaciti uvredljive stvari.Ali dali treba izbaciti i termin "Agresija na BiH"!? Jeli i to uvredljiv termin kojeg bi trebalo prekriziti!? Ja mislim da NE! Ali ako ne prekrizimo, onda od usaglasavanja historije nema nista...!

sarlo

Post by sarlo » 18/08/2006 18:55

To je Rasomon. Vise pogleda na jedan dogadjaj. Istina je naravno samo jedna a razlicita vidjenja su zapravo lazi koji su poslijedica trenutnih zelja i neinformisanosti. Za dogadjaje koji su se desili u daljoj istoriji (40-50 godina i vise) treba posmatrati i kontekst, drustvo u tom vremenu. Npr. neki evropski intelektualci isticu Austro-ugarsku kao primjer kako se Evropa treba ujediniti. Ali na pocetku 20-og vijeka njoj su, bas intelektualci, dali ime "tamnica naroda"!
Najbolja je istina.
Odbrambeno-oslobodilacki rat je bio poslijedica agresije i gotovo. Sa istinom se ne kalkulise, to se radi samo sa sistemima koji su nepoznati pa je kalkulacija zapravo pretpostavka. Kompromis ovdje, kompromis ondje i dobijes mastodonta, danasnju BiH. I istina se uvijek isplati, izuzev kod zena, one vole male lazi.
Last edited by sarlo on 18/08/2006 18:59, edited 1 time in total.

Harrys

Post by Harrys » 18/08/2006 18:56

Historija se ne pise od danas prema unazad vec od unazad prema danas.Kad bi se usaglasila do 1990 godine mogli bismo reci da smo na konju.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 18/08/2006 19:38

posto niko nije pobijedio istorija konflikta (agresije na BIH) 90tih ce se mijenjati narednih 50 godina :(

281bih

Post by 281bih » 18/08/2006 23:33

Pitaj porodice nastradalih u Bosni i Hercegovini. Siguran sam da ces dobiti najispravniji odgovor. Konkretno pitaj gradjane Bijeljine, Zvornika, Bratunca, Visegrada, Foce, Prijedora i drugih mjesta koji su osjetili moc AGRESIJE vec krajem marta i pocetkom aprila 1992. godine.
Pitaj prezivjele logorase Trnopolja, Keraterma, Manjace, Batkovica i sve ostale koji su odredjeno vrijeme proveli u cetnickim kazamatima.
Pitaj gradjane Sarajeva koji su cijeli rat iscekivali momenat kad ce biti pogodjeni hicem snajpera ispaljenog sa jednog od okolnih sarajevskih brda ili iz sa zgrada koje su se nalazile na tada okupiranoj teritoriji.
Pitaj prezivjele srebrencane i sve one koji su osjetili juli 1995. godine.
Pitaj gradjane Bosne i Hercegovine.
Odgovor je kod njih.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 19/08/2006 00:31

historija, istorija, povijest u Bosni i Hercegovini

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 19/08/2006 16:33

Nismo mi problem. Mi znamo pravu historiju. Ali kako u to ubijediti one iz Republike sumske...!?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/08/2006 02:56

281bih wrote:Pitaj porodice nastradalih u Bosni i Hercegovini. Siguran sam da ces dobiti najispravniji odgovor. Konkretno pitaj gradjane Bijeljine, Zvornika, Bratunca, Visegrada, Foce, Prijedora i drugih mjesta koji su osjetili moc AGRESIJE vec krajem marta i pocetkom aprila 1992. godine.
Pitaj prezivjele logorase Trnopolja, Keraterma, Manjace, Batkovica i sve ostale koji su odredjeno vrijeme proveli u cetnickim kazamatima.
Pitaj gradjane Sarajeva koji su cijeli rat iscekivali momenat kad ce biti pogodjeni hicem snajpera ispaljenog sa jednog od okolnih sarajevskih brda ili iz sa zgrada koje su se nalazile na tada okupiranoj teritoriji.
Odgovor je kod njih.
:thumbup:

vesela

Post by vesela » 20/08/2006 08:05

mr__bosnjak wrote:
281bih wrote:Pitaj porodice nastradalih u Bosni i Hercegovini. Siguran sam da ces dobiti najispravniji odgovor. Konkretno pitaj gradjane Bijeljine, Zvornika, Bratunca, Visegrada, Foce, Prijedora i drugih mjesta koji su osjetili moc AGRESIJE vec krajem marta i pocetkom aprila 1992. godine.
Odgovor je kod njih.

de, sine bosnjak, spusti ovaj palac, jer te mati, izmedju ostalog, zbog ove tri istorije odvede u Svedsku :P ...haman kao i ja moju djecu :-)

nekad ce morati postojati jedna istorija, samo je pitanje koja generacija ce je uvesti i u kakvom drzavnom uredjenju!...za sad sve ide po onoj narodnoj: dabogda 'ceri da te hadzija uzme ali...

repeater

Post by repeater » 20/08/2006 15:27

kod nas se jedno selo ne moze usaglasiti po pitanju zajednicke istorije, a de ne govorimo o drzavi. to nema toliko veze sa zadnijm ratom koliko sa nedostatkom tradicije kolektivnog sjecanja. u bosni se istorija mrvi na sjecanje njenih gradjana koji jedni drugima rijetko kad vjeruju.

talijan

Post by talijan » 20/08/2006 20:31

Istoriju, historiju ili povijest bi trebalo odmah ukinuti u svim skolama, jer od istorije,historije ili povijesti kod nas niko, nista, nikad nije naucio.

danas

Post by danas » 20/08/2006 20:35

talijan wrote:Istoriju, historiju ili povijest bi trebalo odmah ukinuti u svim skolama, jer od istorije,historije ili povijesti kod nas niko, nista, nikad nije naucio.

apsolutno ispravno. ja bih takodje ukinula i maternji jezik (srpski, hrvatski, i bosanski). djecu u skolama treba samo elementarno opismeniti, a onda ih uciti metafizici. sve ostalo na nasim terenima je kriminal.

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Post by manijak1 » 20/08/2006 20:58

Znači .... :D nešto kao Totalni opoziv ...... :D pa nek' nas jebe ko god hoće i koliko god može ......najteže je istinu napisati .......pa makar svi akteri bili i partizani ......koji su recimo isti kao četnici :D sve je to dio kosmosa ......a najviše naših prostora......ja sam naučio da su partizani kad se sve sabere i spoji , bili pozitivni :oops: kao i oni .......koji su branili ovu zemlju .
P.S. jebo te ......kad napišem ovo branili ovu zemlju ........ko da sam se ........pretvorio u frazu otrcanu zbog nekažnjenih lopova ....profitera ....i ostale snalažljive gamadi.
Na kraju ovdje se desila klasična agresija ....... :oops: izvana i kako Norvežani kažu .......a i partizani su tako pričali ......uz nesebičnu pomoć domaćih kvislinga :D .

King Kikapu

Post by King Kikapu » 20/08/2006 22:04

rajvosa^ wrote:historija, istorija, povijest u Bosni i Hercegovini

(h)istorija i povijest nisu isto. povijest je sveukupnost prosle zbilje, a (h)istorija je nauka o povijesti prema modernom, tj. pripovijest o povijesti prema postmodernom shvatanju.

a svima koje interesuju nacini na koji se kroji i zloupotrebljava (h)istorija toplo preporucujem:

http://www.mala.bc.ca/~johnstoi/Nietzsche/history.htm

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/08/2006 22:52

vesela wrote:
mr__bosnjak wrote:
Odgovor je kod njih.

de, sine bosnjak, spusti ovaj palac, jer te mati, izmedju ostalog, zbog ove tri istorije odvede u Svedsku :P ...haman kao i ja moju djecu :-)

nekad ce morati postojati jedna istorija, samo je pitanje koja generacija ce je uvesti i u kakvom drzavnom uredjenju!...za sad sve ide po onoj narodnoj: dabogda 'ceri da te hadzija uzme ali...

Nuto! :shock:

Mene je u Svedsku odvela agresija a mislio sam i tebe... :-)

Cuj tri historije me u Svedsku odnijele... :lol:

Nacionalizam svih strana je kriv za rat :D je´l tako? :-)

Post Reply