Tri besplatne usluge AMSBiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#1 Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by Prenj »

Da li ste znali da ...
Avaz wrote:Da li se namjerno krilo da vozači imaju pravo na tri besplatne usluge BIHAMK-a
Za putnička vozila naknada košta osam, a za teretna i autobuse po 15 KM * To je najveća pljačka vozača i vlasnika motornih vozila u FBiH, kaže Čengić

Vlasnici registriranih motornih vozila imaju pravo na tri besplatne usluge BIHAMK-a i HAK-a BiH. To pravo im je zagarantirano plaćanjem stavke Služba za pomoć i informiranje (SPI) prilikom registracije vozila, koja za putnička vozila košta osam, a za teretna i autobuse po 15 KM.
Sredstva uplaćena po osnovu SPI-ja idu na račun Direkcije za ceste FBiH. Ona je sa BIHAMK-om i HAK-om BiH 2002. godine potpisala ugovore prema kojima su se dva federalna autokluba obavezala da će, ukoliko se za to ukaže potreba, svim vozačima osigurati tri besplatne usluge, te da će o tim pogodnostima blagovremeno obavijestiti javnost.
Manji kvarovi

Generalni sekretar BIHAMK-a Elmedin Bajramović pojašnjava da besplatne intervencije podrazumijevaju popravak manjih kvarova na vozilu.
- Šlepanje je moguće samo kada nismo u stanju otkloniti kvar na licu mjesta i prijevoz se vrši do najbližeg servisa - rekao je Bajramović.
Kako tvrdi, ugovorna obaveza sa Direkcijom za ceste počela se primjenjivati tek od 2004. godine, "jer do tada nije bila jasno definirana".
Na pitanje zašto većina vozača nije znala za ovu pogodnost, naš sagovornik odgovara:
- Mi imamo interesa za što više intervencija. Novac prilikom registracije vozila ide na račun Direkcije i mi naplaćujemo samo onoliko koliko uradimo. Molimo za intervencije, ali izbjegavamo to previše oglašavati zato jer košta.
Međutim, nije mogao kazati koliko su imali intervencija po osnovu stavke SPI. Na to pitanje nisu nam odgovorili ni u Direkciji. Kratko je pojašnjeno da je "Mato Jozak, koji ima ove podatke, na bolovanju".
Iako iz BIHAMK-a tvrde da su putem medija informirali vozače o olakšici, izvršni direktor "Centrotransa" Safudin Čengić tvrdi da se tu radi o "najvećoj pljački vozača i vlasnika motornih vozila u FBiH".
- Prošle godine Privredna komora FBiH tražila je da se utvrdi gdje ide novac od ovih uplata, jer je BIHAMK udruženje građana i nema pravo na ta sredstva - kaže Čengić.
I federalni ministar prometa i komunikacija Nedžad Branković je, ističe Čengić, tražio da mu se dostavi detaljna informacija o utrošenim sredstvima, "međutim, nikada nije dobio odgovor".
Potrošit će se novac

Generalni direktor GRAS-a Ibrahim Jusufranić kazao je da je "čuo za ovu pogodnost, ali nikada je nisu koristili".
Kojo Jovanović, šef Odsjeka za održavanje u Federalnoj direkciji cesta, pojašnjava da su insistirali da se javnost obavijesti o pravima na tri besplatne usluge, dok su, kako tvrdi, iz BIHAMK-a odgovarali da im se ljudi ne javljaju.
- Vozač može dobiti najviše tri usluge u toku godine ili jednu u mjesecu. Jer, ako se neko "navadi" da mu održavaju vozilo, potrošit će se pare - kaže Jovanović.

Aj. DELIĆ
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#2

Post by karanana »

fino je ovo znati. samo daj boze da oni u bihamk-u to postuju
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#3

Post by Stitch__ »

drago mi je da i prenj cita najbolju novinu u bih :D
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#4

Post by Mahalac »

:roll:
Ma jok, on tamo cita index.hr....a da je najbolja sto jes jes :shock: :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#5

Post by Prenj »

Stitch__ wrote:drago mi je da i prenj cita najbolju novinu u bih :D
Citam sve novine!
A najbolju bih pitao, sta su cekali sve ove godine, jer doprinos za dd AMSBiH se placa godinama?
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#6

Post by Stitch__ »

he jebiga, valjda se Ajdo tek sad zarovio u papire pa to otkrio :?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#7 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by starii »

jel jos uvijek vazi ovo pravilo za bihamk tri besplatne usluge?
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#8 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by vnm »

vazi. pri pozivu te teta na telefonu pita za registarske oznake, zatim pretpostavljam da provjeri u racunaru da li si ih vec zvao ove godine i posalje ti vozilo, jer sam cuo kako nesto kuca i provjerava.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#9 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by AmADin_gospo »

ja sam više nego prezadovoljan uslogama BIHAMK-a, tj. pomoči na cesti dok sam imao i loših iskustava s servisom na ilidži. član sam več 7ma godina. prije sam imao ono puno članstvo od 60KM jer sam išao često po inostranstvu, dok zadnje 3 godine imam ono obično od 27KM.
reči ću vam ko što je i meni rečeno prvi put u direkciji kad sam se želio učlaniti "članarina nije velika, popit češ je za jedno veče u kafani, ali znati da si siguran na putu gdje odeš je neprocjenjivo" što sam se i složio.

ljudi fakar imaju previše posla (pomoč na cesti) ali dođu i stvarno su stručni.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#10 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by Dr.Mr.Fr. »

Moj poznanik upao u rigol na ciglanama i zvao ih da ga izvade i nisu htijeli doci...tako da ne pije to puno vode ako nisi clan :mrgreen:
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#11 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by GaRGa »

ovo je javna tajna odavno, a ako registrujete auto u BiHAMK-u dobijete clanstvo besplatno ;)
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#12 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by Henry Chinaski »

Nisam bio član. Nazvao sam ih i odmah su došli. Onda sam se učlanio kod momka koji je došao na intervenciju.
Korektni su skroz, po mojim iskustvima.
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#13 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by kakav nered »

ja sam ih zvala više puta u zadnje 2-3 godine i svaki put su došli iako nisam član...jeste da se načekaš dok dođu...
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#14 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by AmADin_gospo »

GaRGa wrote:ovo je javna tajna odavno, a ako registrujete auto u BiHAMK-u dobijete clanstvo besplatno ;)
nikakva javna tajna, tako je godinama, samo sto to agencije sute kako im posao nebi uzimali
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#15 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by Cossack »

Ja sam ih zvao kad mi se ispraznio akumulator. Dosli su za 10-15 minuta :thumbup:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#16 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by chuchumbamayumbe »

Ove 3 intervencije plaćate kroz registraciju, provjerite na računu šta piše.
Oni su godinama ovo tajili i nisu reklamirali (iz očiglednog razloga), ali je raja provalila.
Jedna stvar me interesuje, a to da li je BIHAMK privatna firma ili nešto drugo?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by drndalo »

Udruzenje gradjana... Neprofitno... ;-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#18 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by goran16v »

BIHAMK je bio duzan zvanicno obavjestavati gradjanje o njihovim pravima ali su to jedno vrijeme hinjski radili tako sto su zadovoljavali zakonsu normu objavljivanjem oglasa min dimenzija u dnevnim novinama. Eto koliko se zna kakva su nam prava da se vec haman 10 god raspitujemo na sta imamo pravo i sta znace 3 intervencije godisnje.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#19 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by johntra »

Jednom zvao kad mi se akumulator istrošio, došli za 10 minuta, sve udure...Drugi put zvao kad mi se natopio relej benzinske pumpe vodom, jer lik od kojeg sam kupio auto nije vidio da je auto imalo udes, pa ga neki lafo majstori kitovali u Zenici i stavili blatobran tako da se sliva voda u releje... :x
helem, intervencija bila besplatna i kako ga nismo mogli upaliti, odlučim da ga šlepam kod majstora...situacija se dešava u Velešićima i ja kontam imam sad i besplatno šlepanje do majstora, a njegova lokacija kod Bosnalijeka...kad teta kaže, plaćam prevoz do Bosnalijeka, a ne plaćam prevoz do ovlaštenog servisa... :lol:
Kako je servis haman preko puta (Unis), ja joj kažem da mi to ne treba, jer da to hoću, pregurao bih auto preko ceste, nego hoću kod svog majstora...na kraju nisam mogao dobiti šlep, dok se nisam učlanio u BIHAMK, jer tako imam besplatni prevoz na relaciji manjoj od 20 ili 15 km, nek me neko ispravi...tako da što se tiče šlepa, zaboravite na šlepanje na lokaciju koju vi želite, osim ako ne platite ili ako se ne učlanite u BIHAMK...
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#20 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by bordo gandalf »

Stari stao u gradu nazvao ih odslepali ga do kuce bez ikakvih problema
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by goran16v »

Evo, nasao sam malo vise podataka o tome kako je BIHAMK obavjestanao gradjane o njihovim pravima.31.01.2007. godine potpisao Ugovor za pruzanje usluga SPI za koje se pri registraciji placa 8,00 KM po vozilu i tim ugovorom je bio duzan da javni obavjestava gradjane o njihovim pravima proisteklim iz tog ugovora. BIHAMK je tek poslije cca 3 god ispunio obaveze tako sto je na objavio oglas na 1/8 novinske strane u vrijednosti od 175 KM sa PDV-om. Oglas tacno navodi na sta se odnose "besplatne" intervencije (placene 8,00 KM godisnje), te kao ih u jednog godini moze biti max 3 kom, odnosno max jednom mjesecno. Sto znaci, pokvari ti se auto se danas imas pravo na pomoc, pokvariti se audo 29.02. nema pravo, pokvarili li ti se dan poslije opet imas???!!!
Probao sam naci nesto vise o 3 intervencije na zvanicnoj BIHAMK stranici, mozda sam slijep pored ociju, ali nisam uspio nacii, u SPI scroll baru ga nema.

Evo oglasa:
Image
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#22 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by 530i »

johntra wrote:...na kraju nisam mogao dobiti šlep, dok se nisam učlanio u BIHAMK, jer tako imam besplatni prevoz na relaciji manjoj od 20 ili 15 km, nek me neko ispravi...tako da što se tiče šlepa, zaboravite na šlepanje na lokaciju koju vi želite, osim ako ne platite ili ako se ne učlanite u BIHAMK...

Upravu si, šlepa je besplatna za članove BIHAMK-a, ali i tad je povoljna...s obzirom na iznose koji pojedinci znaju tražiti da te šlepaju. Samo je caka da mora proći dan ili dva od učlanjenja da se šlepaš...šlepaju te besplatno da te sklone sa ceste i to ulazi u onih osam maraka.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by goran16v »

Kakvi smo mi naivci... Nema besplatnog slepanja jer smo to sto oni navode da he besplatno vec platili 8 KM, a koliko je nas to platilo i nikad nije imalo potrebu da iz zove. Evo, od 2007 do danas uz registracije sam 18 x platio stavku SPI od 8 maraka i jos ih nisam zvao, sto znaci da bi me ove godine svaka intervencija na koju imam pravo kostala 50 KM.
To je isto kao kad bi tvrdili da nam osigiranja besplatno popravljaju auta.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#24 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by chuchumbamayumbe »

chuchumbamayumbe wrote:Ove 3 intervencije plaćate kroz registraciju, provjerite na računu šta piše.
Oni su godinama ovo tajili i nisu reklamirali (iz očiglednog razloga), ali je raja provalila.
Jedna stvar me interesuje, a to da li je BIHAMK privatna firma ili nešto drugo?
Mislim da sam negdje pročitao da je BIHAMK većinski privatna firma, ne bi bilo loše da se javi neko ako nešto više zna da razjasni?
:)
User avatar
Rosebud_
Posts: 345
Joined: 18/04/2011 21:10
Location: We're gonna need a bigger boat.

#25 Re: Tri besplatne usluge AMSBiH

Post by Rosebud_ »

Ih, nista ovo. Sad fino pogledat u saobracajnoj kad je registrovano auto, onda brojgodinax3 i sve naplatit.
Stvarno jadno, cuj, nisu smjeli previse razglasit, ljudi ce pocet koristit te "beneficije". A razglase na sve strane kad poskupljuje registracija ili bilo sta drugo. Ccc. Najgore je sto vise ovakve vijesti i ne iznenadjuju.
Post Reply