Treskavica i Veliki Treskac

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
Bosnian1980

Treskavica i Veliki Treskac

Post by Bosnian1980 » 13/11/2011 10:31

Nisam znao da je treskavica jedna od najbogatijih planina vodom u nasem regionu. Na njoj se mogu naci 365 izvora i vrela od kojih su 5 izvori malo vecih rijeka. Treskavica ima i 10 jezera od kojih je na jednom od njih u junu mjesecu 1985 godine izmjerena temperatura od samo 1 stepena Celzija!
Svako jezero je prica za sebe - nekima planinari nikako nisu mogli izmjeriti dubinu, dok se u drugim pastmke jako brzo debljaju (mozda je McD otvorio ispostavu i na Bjelasnici, ko zna :D).
Znam da na Treskavici ima puno mina - tako kazu, nisam ih ja postavljao :) -ali izgleda da se moze naci i pokoja stazica koja je sigurna za prolaz.

Cijelu hiking turu na Veliki Treskach mozete pogledati ovdje:

http://go2bosnia.com/discover-bosnia/it ... -tour.html

Image

Image

gibra

Re: Treskavica i Veliki Treskac

Post by gibra » 13/11/2011 13:04

ja mogu reci da je prije dva mjeseca nekoliko planinara u organizaciji pd treskavica ocistilo,i markiralo potpuno sigurnu turu na treskavicu, koja je prelijepa (kako kazu) , ono sto je najbitnije jeste da na ruti nema rizika od mina, i da je oznacena. sto se same treskavice tice, nemojte puno sarati, jer mina ima! i to je dovoljno da se ovoj ljepotici prilazi sa oprezom,i samo uz iskusne vodice!
poslije zelengore, treskavica je perfekcija!

Bosnian1980

Post by Bosnian1980 » 13/11/2011 18:33

Definitivno ne treba lutati ni po jednoj planini prije konsultacija sa iskusnim ljudima i onima koji su vec prosli zeljeni put. Mislim da je nemoguce "zasijati" ama bas cijelu planinu minama. Kod naseg naroda se zacas pronesu lose price. Mislim da ni danas neki ne idu na Trebevic jer se boje mina kojih gore nema.

Naravno, ne treba biti glup pa skakati tamo gdje ti nije mjesto i gdje prije tebe nijedna noga nije stala.

gibra

Post by gibra » 14/11/2011 00:28

ne bih da tema ode daleko, ali u deminiranju terena postoji termintzv.klizanje materijala...to bukvalno znaci da eksplozivne naprave tokom vremena klize dublje i dalje, znaci i po x i po y, sto zbog geografskog polozaja, tako i zbog klimatskih uvjeta,promjene godisnjih doba,padavina itd....ovo znam jer imam drugove koji su demineri,hodali i po bosni, i jordanu,sudanu sta ti ja znam. i neke simulacije koje sam ja vidio tog klizanja su fakt scary, pogotovo u kontinentalnim djelovima u sumama, gdje ima padavina i humus je rastresit. sta hocu reci? ni jedna planina nije 100% sigurna, i nazalost, neće nikad ni biti...nije to nista strasno, dosta planina u evropi su jos uvijek minirane od II s. rata. ja sam isao na trebevic, i miniran i ne, i jos uvijek sam citav, hvala Bogu.al sam na tim setnjama minimalno glumio tarzana, i cuvao se strogo utabanog puta. jes da to i nije neki gust,al et...bolje noge nego gust...
savjet: idite gdje hocete....samo nemoj glumit tarzana...

Bosnian1980

Post by Bosnian1980 » 14/11/2011 22:56

Tarzan obicno fura po lijanama tako da za njega nema zime - osim ako ne naleti na poteznu :)

Normalno, hodaj svugdje, ali nemoj nikada ici tamo gdje nije utabano i kamenito. A opet... uvijek se moze u ovoj nasoj Bosni naci i planina koje nisu vidjele rata - pa bujrum :)

ljuspica

Post by ljuspica » 23/11/2011 11:36

Kazu da ce biti suha i hladna zima bez snijega. Ne znam da li ce biti gušt obici Tresku u decembru kad budem slobodna jer sam prebukirana putovanjima do mozda polovine decembra. Vec su me zvali skoro na jednu turu, ali nisam mogla, isla sam tad na Bjelasnicu.
Ne znam koliko je izvodivo da za 8-9 sati (koliko imam dana u zimskom periodu) obidjem sve sto se da obici na Treski pa molim iskusne da mi to saopste.

Bosnian1980

Post by Bosnian1980 » 12/12/2011 20:35

Odlican album slika sa Treskavice i Djokinog tornja:

http://go2bosnia.com/hiking/item/107-tr ... -tour.html

muniza

Post by muniza » 19/02/2012 21:28

ljuspica wrote:Kazu da ce biti suha i hladna zima bez snijega. Ne znam da li ce biti gušt obici Tresku u decembru kad budem slobodna jer sam prebukirana putovanjima do mozda polovine decembra. Vec su me zvali skoro na jednu turu, ali nisam mogla, isla sam tad na Bjelasnicu.
Ne znam koliko je izvodivo da za 8-9 sati (koliko imam dana u zimskom periodu) obidjem sve sto se da obici na Treski pa molim iskusne da mi to saopste.
Nemoj "sve odjednom", mislm da ti je ljepše otkrivati polako Tresku, idi prvo turu tipa par jezera, onda pređi na vrhove, onda možeš uklopiti i kružnu turu. Uglavnom da obiđeš sve šta se može obići na Treski treba ti par dana, šteta je zbrzavati onakav raj.
Ja kontam otić do jezera dok je još snijega i leda, mora da je poseban doživljaj...

ljuspica

Post by ljuspica » 20/02/2012 11:21

muniza wrote:
ljuspica wrote:Kazu da ce biti suha i hladna zima bez snijega. Ne znam da li ce biti gušt obici Tresku u decembru kad budem slobodna jer sam prebukirana putovanjima do mozda polovine decembra. Vec su me zvali skoro na jednu turu, ali nisam mogla, isla sam tad na Bjelasnicu.
Nemoj "sve odjednom", mislm da ti je ljepše otkrivati polako Tresku, idi prvo turu tipa par jezera, onda pređi na vrhove, onda možeš uklopiti i kružnu turu. Uglavnom da obiđeš sve šta se može obići na Treski treba ti par dana, šteta je zbrzavati onakav raj.
Ja kontam otić do jezera dok je još snijega i leda, mora da je poseban doživljaj...
I ja bih...ima li opasnosti od mina?Lavina? Znas li put? Pretpostavljam da si isao/la do sada?

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

Post by Admir_1984 » 20/02/2012 11:50

Velki Treskac je vrh na Treskavici koji pripada kalinovickoj Treskavici, visok je 1964m, a prvi ormaric sa planinarskom sveskom postavio je poznati planinar koji je nazalost prosle godine preminuo, Ferdinand Ferdo Žagovec. Vrh je dobio ime po gromovima koji redovno tresu ovaj vrh. Ispod vrha nalazi se jezero Simovica Bara, nekada, a kazu i sada da ima dobre ribe. Pristup vrhu je najlaski preko Gvoznog Polja, na magistralnom putu prema Kalinoviku skrene se desno i ide par km makadamom do lovacke kuce i odatle krece markacija koje se treba drzati jer se pretpostavlja, a imaju i table da je šire podrucje minirano. Stazu su prije dvoje godine markirali Braco Babić i Kemo Mutapčić . Staza od jezera do izlaska na sedlo prema vrhu je poprilicno zahtjevna i prijeti opasnost od odrona kamenja

Image

muniza

Post by muniza » 20/02/2012 23:18

ljuspica wrote:
muniza wrote:
I ja bih...ima li opasnosti od mina?Lavina? Znas li put? Pretpostavljam da si isao/la do sada?
ja sam bio 3x prošle godine, kako sam napokon probio led i usudio se, nikad dosta...
za mine je već neko gore rekao ako se držiš markiranih staza nema frke, čak sam jesenas bio u sezoni borovnica i vidio sam desetine berača u rejonu jezera kako bezbrižno po livadama ćopaju a po snijegu je svakako opasnost od mina dosta manja.
Do jezera nije neki veliki problem doći niti zahtjeva previše kondicije iako bi za prvi put preporučio da ideš sa nekim ko je već bio. Što se opasnosti od lavina tiče, po mojoj procjeni opasnost počinje tek iznad jezera, do jezera je šumovito i mislim da nema frke, problem je samo da li je iko prolazio u zadnje vrijeme i da li je išta staze utabano...

Post Reply