Trebali BiH liberalnu politicku opciju?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
dashing

Trebali BiH liberalnu politicku opciju?

Post by dashing » 06/10/2006 15:01

Osobno sam jako razocarana rezultatima LDS-a (na momente pomislim da sam bezveze potrosila svoj glas) Poslje ovakvog izbornog debakla trebaju se postaviti neke fundamentalna pitanja?

Da li je u nasoj zemlji uopce potrebna ili pozeljna takva politicka opcija?

Koji su razlozi slabog rezultata LDS-a? Da li je divna gospodja Tanovic pametno vodila kampanju?

Da li Bosanci i Hercegovci razimuju sta znaci liberalizam centra i kako se on razlikuje od socijal-demokratije? Ili je doslo do nesporazuma i LDS je shvacena kao bespotrebna alternativa i otimacina glasova SDP-u koji je jedina prava nenacionalisticka alternativa?

Voljela bih cuti vasa misljenja.

seele

Post by seele » 06/10/2006 15:32

Bavim se istim razmišljanjem, i nemam nikakvih zaključaka (da se odmah ogradim).

Ovo je već drugi put da dajem glas LDS-u i da isti "propada". A onda se mislim koja bi to bila alternativa i stranka koja bi bila možda i najbliža, a koja prelazi izborni prag, je SDP. S druge strane, koji dan pred izbore dobijem u pošti letak (žao mi je što nemam isti ovdje da ga citiram) sa takvom populističkom retorikom da je to nevjerovatno. E na to nasjedat neću. I tako ne osta nijedna druga opcija.

Kampanja je bila konkretna, utemeljena, ciljana, barem čini se u Sarajevu. Za ostalo ne znam.

Građanima BiH slabo da je uopšte bitna razlika liberalizma ili bilo čega drugog. Glasa se po inerciji, pa tako i za SDP - koji nažalost nije prava nenacionalistička alternativa. Ne znam šta je to kvalificira kao takvu.

Kao što rekoh na početku, nemam zaključaka samo pitanja koja se nameću.

Jimmy_The_Saint

Re: Trebali BiH liberalnu politicku opciju?

Post by Jimmy_The_Saint » 06/10/2006 15:38

dashing wrote:Osobno sam jako razocarana rezultatima LDS-a (na momente pomislim da sam bezveze potrosila svoj glas) Poslje ovakvog izbornog debakla trebaju se postaviti neke fundamentalna pitanja?

Koji su razlozi slabog rezultata LDS-a? Da li je divna gospodja Tanovic pametno vodila kampanju?

Da li Bosanci i Hercegovci razimuju sta znaci liberalizam centra i kako se on razlikuje od socijal-demokratije? Ili je doslo do nesporazuma i LDS je shvacena kao bespotrebna alternativa i otimacina glasova SDP-u koji je jedina prava nenacionalisticka alternativa?

Našoj zemlji ta opcija je, u carstvu platonskih ideja, najpotrebnija od svih, a što se mene osobno tiče najpoželjnija.

Međutim, razlozi slabog rezultata tzv. LDS su u tome što tamo ima vrlo malo onih koji uopće znaju o čemu se tu uopće radi. Što je i normalno, jer ovdje je ime "liberal" uzurpirao i privatizirao Rasim Kadić, lik koji sa liberalizmom ima veze onoliko koliko je njegova firma profitirala na uvozu olovaka, digitrona i ostalih pizda mater'nih.

Volio bih da je takav zločin, lažno predstavljanje u političkom spektru, krivično kažnjiv. Ali nije. A i poslije orkestriranog "povlačenja", korumpirani likovi iz stare postave, koja se kurvala sa SDA radi par fotelja koje su bile same sebi svrha, iz pozadine vuku konce.

Divna gospođa Tanović, naprosto, nema jebenog pojma o politici... Nažalost. Ne znam kakva je s fizikom, ali ako neko 15 dana nakon što je postao Predsjednica stranke zvučnog imena, za novine izjavi "Ne volim se baviti politikom", onda normalan birač postavlja logično pitanje: "Pa koji ćeš qraz tu!"

Ako neko na pitanje "kakav je vaš ekonomski program" nastavlja papagajski vrtiti ploču, "mi imamo mlade eksperte i odličan ekonomski program", to je plitka demagogija i kompletni politički amaterizam i još gore, DILETANTIZAM. Jebi ga, ako nema DETALJNOG i PROVEDIVOG ekonomskog programa, korak po korak, onda tu nema ama NIKAKVOG liberalizma.

Ukratko, ta opcija je uzurpirana, korumpirana i iskurvana. Lamija je žrtva vlastite narcisoidnosti (koja je očito takvog kalibra da se Lagumdžija pored nje doima skromnim Bošnjom), jer je sebi dozvolila da odličnu reputaciju i pozitivan imidž upregne u bavljenje stvarima o kojima ne samo da nema pojma, nego očito NE ŽELI NI DA UČI.

Šteta.

neupucena

Post by neupucena » 06/10/2006 15:43

BiH ima manjak ljudi...

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 06/10/2006 15:44

PS. Čini mi se da Bosanci uglavnom malo ili nimalo razumiju šta je liberalizam centra. Ovdje piju vode samo opcije krajnjeg spektra, zasad. No, nije to samo njihova greška. TO je i greška LDS-a, koji kao i dobar dio SDP-a, razmišlja u okviru kruga sarajevskog tramvaja broj 3, ili čak popularnog keca koji ne ide dalje od Marindvora. Jel' neko vidio SDP da šalje aktiviste među rudare u Banoviće, ili Lamiju kako u Goraždu i/li Gradačcu, pa zašto ne i u Banja Luci ako već u Bileći ne smije, objašnjava prednosti liberalne opcije? Ako jeste, nek' mi javi da joj čestitam. A paradoks svega toga je u tome, da na kraju opet taj hudi Kanton Sarajevo izabere sve što ima nepogrešiv "bošnjački" šmek.

Odisej

Post by Odisej » 06/10/2006 15:51

Jimmy_The_Saint wrote:
dashing wrote:Osobno sam jako razocarana rezultatima LDS-a (na momente pomislim da sam bezveze potrosila svoj glas) Poslje ovakvog izbornog debakla trebaju se postaviti neke fundamentalna pitanja?

Našoj zemlji ta opcija je, u carstvu platonskih ideja, najpotrebnija od svih, a što se mene osobno tiče najpoželjnija.

Međutim, razlozi slabog rezultata tzv. LDS su u tome što tamo ima vrlo malo onih koji uopće znaju o čemu se tu uopće radi. Što je i normalno, jer ovdje je ime "liberal" uzurpirao i privatizirao Rasim Kadić, lik koji sa liberalizmom ima veze onoliko koliko je njegova firma profitirala na uvozu olovaka, digitrona i ostalih pizda mater'nih.

Volio bih da je takav zločin, lažno predstavljanje u političkom spektru, krivično kažnjiv. Ali nije. A i poslije orkestriranog "povlačenja", korumpirani likovi iz stare postave, koja se kurvala sa SDA radi par fotelja koje su bile same sebi svrha, iz pozadine vuku konce.

Divna gospođa Tanović, naprosto, nema jebenog pojma o politici... Nažalost. Ne znam kakva je s fizikom, ali ako neko 15 dana nakon što je postao Predsjednica stranke zvučnog imena, za novine izjavi "Ne volim se baviti politikom", onda normalan birač postavlja logično pitanje: "Pa koji ćeš qraz tu!"

Ako neko na pitanje "kakav je vaš ekonomski program" nastavlja papagajski vrtiti ploču, "mi imamo mlade eksperte i odličan ekonomski program", to je plitka demagogija i kompletni politički amaterizam i još gore, DILETANTIZAM. Jebi ga, ako nema DETALJNOG i PROVEDIVOG ekonomskog programa, korak po korak, onda tu nema ama NIKAKVOG liberalizma.

Ukratko, ta opcija je uzurpirana, korumpirana i iskurvana. Lamija je žrtva vlastite narcisoidnosti (koja je očito takvog kalibra da se Lagumdžija pored nje doima skromnim Bošnjom), jer je sebi dozvolila da odličnu reputaciju i pozitivan imidž upregne u bavljenje stvarima o kojima ne samo da nema pojma, nego očito NE ŽELI NI DA UČI.

Šteta.

Potpisujem i dodajem:

U nesretnoj zemlji BiH na brdovitom Balkanu , u zemlji poslušnih i za manipulisanje stvorenih stanovnika koji o svemu iracionalno odlučuju , u zemlji kolektivnih glasača i malobrojnih birača , još će mnogo vode njenim sve manje bistrim rijekama proteći , prije nego li odraste generacija GRAĐANA - GRAĐANKI BIRAČA dovoljno brojna da koristeći demokratski Ustav ( koga sada nema) i isti takav izborni Zakon ( koga sada nema ) prepozna , na temelju znanja , sve one ideje koje donose slobodu , nadu , sigurnost , jednakost i izvjesnu budućnost. Pa među takvim idejama i liberalnu...

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 06/10/2006 16:18

Što se tiče dodatka, zanimljiv detalj: predmet "Građansko obrazovanje i demokracija", ili kako se to već tačno naziva, uglavnom predaju kadrovi sa Odsjeka odbrane i zaštite na FPN....

:D :D :D

Al' bit će valjda nešto...

davis.ba

Post by davis.ba » 06/10/2006 16:19

LDS je još uvijek vrlo slaba i mala stranka. Ja ih pratkično nisam primjetio u predizbornoj kampanji osim onih letaka po gradu "za obrazovanje". Druga stvar, ja osim gospođe Tanović nikoga ne poznajem iz te stranke a računam da aktivno pratim domaću politiku. :-) Možda to sve govori.

car-x

Post by car-x » 06/10/2006 16:29

dao sam svoj glas LDS-u za kantonalnu i federalnu skupstinu.. a dan poslije sam sluso kako lamija tanovic kaze, ja nisam politicar - ja sam profesor.. da sam to cuo prije izbora, definitivno ne bi dao nijedan glas LDS-u..

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 06/10/2006 16:37

car-x wrote:dao sam svoj glas LDS-u za kantonalnu i federalnu skupstinu.. a dan poslije sam sluso kako lamija tanovic kaze, ja nisam politicar - ja sam profesor.. da sam to cuo prije izbora, definitivno ne bi dao nijedan glas LDS-u..

Ama o tome ti pričam, care. Ja sam samo im'o sreću pa sam to upratio PRIJE izbora (u Graciji), tako da sam je unaprijed prekrižio za sva vremena.

Dezze

Post by Dezze » 06/10/2006 17:35

Jimmy_The_Saint wrote:PS. Čini mi se da Bosanci uglavnom malo ili nimalo razumiju šta je liberalizam centra. Ovdje piju vode samo opcije krajnjeg spektra, zasad. No, nije to samo njihova greška. TO je i greška LDS-a, koji kao i dobar dio SDP-a, razmišlja u okviru kruga sarajevskog tramvaja broj 3, ili čak popularnog keca koji ne ide dalje od Marindvora. Jel' neko vidio SDP da šalje aktiviste među rudare u Banoviće, ili Lamiju kako u Goraždu i/li Gradačcu, pa zašto ne i u Banja Luci ako već u Bileći ne smije, objašnjava prednosti liberalne opcije? Ako jeste, nek' mi javi da joj čestitam. A paradoks svega toga je u tome, da na kraju opet taj hudi Kanton Sarajevo izabere sve što ima nepogrešiv "bošnjački" šmek.

Da. LDS / SDP /GDS i slicne stranke se ponasaju kao neke rojalisticke stranke. Nema ih medju rudarima, obicnim radnicima, ali su zato non-stop medju univerzitetskim profesorima i sl. A zaboravljaju da su mnogi sa univerziteta upravo u nacionalistickim strankama.

Dezze

Post by Dezze » 06/10/2006 17:39

Jimmy_The_Saint wrote:
car-x wrote:dao sam svoj glas LDS-u za kantonalnu i federalnu skupstinu.. a dan poslije sam sluso kako lamija tanovic kaze, ja nisam politicar - ja sam profesor.. da sam to cuo prije izbora, definitivno ne bi dao nijedan glas LDS-u..

Ama o tome ti pričam, care. Ja sam samo im'o sreću pa sam to upratio PRIJE izbora (u Graciji), tako da sam je unaprijed prekrižio za sva vremena.

Da, ili ono kad je rekla na TV-u u jednoj debati "Ja ne znam koliko ima Bosnjaka, Srba i Hrvata u nasoj stranci. Nama to nije ni vazno." Lijepo sto to njoj nije vazno, niti njenoj stranci. Nije ni meni. Ali kod nas se sve vrti oko toga, to je nasa politicka "zbilja" kako prof. Tanovic kaze. Mora baratati nekim konkretnim podacima. Ljudi se ovdje kolju zbog toga vec 15 godina, a ona kraljica kaze da je to ne zanima. Da je kojim slucajem dobila izbore, njena stranka bi morala pravilno rasporediti ova tri naroda po vladama i parlamentima. Jebiga, ali tako je. Meni je to neozbiljno.

Potogija

Post by Potogija » 06/10/2006 18:05

Dragi prijatelji,

Prije svega želio bih da se zahvalim svima koji su glasali za LDS BiH. Mišljenja sam da Bosni treba jaka liberalna politčka opcija koja će stvari posmatrati na drugacji nacin od uobicajenih šablona bh politike.

LDS BiH je u kantonu Sarajevo dobilo 4200 glasova što trenutno iznosi 2.5 % i to struktura glasova je sljedeca, presli smo izborni prag u svim gradskim opcinama osim u Novom Gradu gdje smo dobili 2.8 %

Nasa slaba tacka, radi koje nismo usli u kantonalnu skupstinu su opcine Hadjici i Vogosca gdje smo dobili manje od 1 %.

Komparirajuci izbore 2002 i izbore 2006 LDS je narastao 10 puta, dakle sa 450 glasova popeli smo se na 4500 glasova. Medjutim ono sto svi moraju uzeti kao cinjenicu jeste da je 15 000 glasova proglaseno nevazecim sto baca sumnju na demokraticnost procesa. Informacije sa terena pokazuju da je sigurno 15 % ovih nevazecih listica LDS-ovih.

Medjutim da ne bih isao putem "svi sto gube oni se ljute" smatram da je ovo znacajan iskorak za sirenje liberalne ideje koja netreba i nesmije da se bazira u licima pojedinaca koji su trenutni lideri LDS-a. Lideri su prolazni a ideja je vjecna, a samo liberalna demokratija je pravo rjesenje za BiH.

Bez obzira na greske pojedinaca, svi ljudi koji se osjecaju liberalnim demokratama trebaju da sire liberalnu ideju jer ako stanemo koje nam alternative ostaju tako da vas glas nije izgubljen on je ugradjen u temelje jedne nove Bosne koja ce uvazavati pojedinca i koja ce se boriti za prava pojedinaca bez obzira na vjersku, nacionalnu, seksualni ili bilo koju drugu orjentaciju. Ja znam da ja necu stati, i znam da necu dopustiti da da me sistem demoralise.

Liberalno Vas,

Tarik Potogija
Bivsi nosliac lista LDS-a za Kanton Sa :)

Potogija

Post by Potogija » 06/10/2006 18:06

Dragi prijatelji,

Prije svega želio bih da se zahvalim svima koji su glasali za LDS BiH. Mišljenja sam da Bosni treba jaka liberalna politčka opcija koja će stvari posmatrati na drugacji nacin od uobicajenih šablona bh politike.

LDS BiH je u kantonu Sarajevo dobilo 4200 glasova što trenutno iznosi 2.5 % i to struktura glasova je sljedeca, presli smo izborni prag u svim gradskim opcinama osim u Novom Gradu gdje smo dobili 2.8 %

Nasa slaba tacka, radi koje nismo usli u kantonalnu skupstinu su opcine Hadjici i Vogosca gdje smo dobili manje od 1 %.

Komparirajuci izbore 2002 i izbore 2006 LDS je narastao 10 puta, dakle sa 450 glasova popeli smo se na 4500 glasova. Medjutim ono sto svi moraju uzeti kao cinjenicu jeste da je 15 000 glasova proglaseno nevazecim sto baca sumnju na demokraticnost procesa. Informacije sa terena pokazuju da je sigurno 15 % ovih nevazecih listica LDS-ovih.

Medjutim da ne bih isao putem "svi sto gube oni se ljute" smatram da je ovo znacajan iskorak za sirenje liberalne ideje koja netreba i nesmije da se bazira u licima pojedinaca koji su trenutni lideri LDS-a. Lideri su prolazni a ideja je vjecna, a samo liberalna demokratija je pravo rjesenje za BiH.

Bez obzira na greske pojedinaca, svi ljudi koji se osjecaju liberalnim demokratama trebaju da sire liberalnu ideju jer ako stanemo koje nam alternative ostaju tako da vas glas nije izgubljen on je ugradjen u temelje jedne nove Bosne koja ce uvazavati pojedinca i koja ce se boriti za prava pojedinaca bez obzira na vjersku, nacionalnu, seksualni ili bilo koju drugu orjentaciju. Ja znam da ja necu stati, i znam da necu dopustiti da da me sistem demoralise.

Liberalno Vas,

Tarik Potogija
Bivsi nosliac lista LDS-a za Kanton Sa :)

spongebob

Post by spongebob » 06/10/2006 18:26

nije mi jasno na koja to fundamentalna pitanja mislis? Da ljudi pate od autoriteta, da glasaju samo za stranke koje su im poznate? Da ne zele nista da mijenjaju cak i pod uslovom da su svjesni da glasaju za lopove, ali im je ime stranke vazno kako bi zadrzali iluziju da postoje konstante u zivotu?

dashing wrote:Da li je u nasoj zemlji uopce potrebna ili pozeljna takva politicka opcija?

NIJE. Nasoj zemlji treba diktator, kralj, neko ko donosi sve odluke umjesto naroda, neko u ciji se autoritet ne sumnja.

dashing wrote:Koji su razlozi slabog rezultata LDS-a? Da li je divna gospodja Tanovic pametno vodila kampanju?

25% ih ne zna ni pisati a koliko ih je politicki obrazovano moglo se vidjeti na proteklim izborima.

LDS- mozda neki drugi put. Nikad ne bih glasao za njih iz sasvim jednostavnog razloga: Toliko je nelogicnosti, kriminala i lopovluka u nasoj drzavi a nista ili malo toga su uzeli kao adut u predizbornoj kampanji. E pa kad ne znaju nisu nista drugo ni zasluzili.

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 06/10/2006 20:14

Ne kaze se 'trebali bih' vec 'trebali bi'. :P :D

danas

Post by danas » 06/10/2006 20:17

jeza u ledja wrote:Ne kaze se 'trebali bih' vec 'trebali bi'. :P :D

:lol: :lol: :lol:

izbode mi oci ovaj naslov... :roll: reci kolegici da razdvoji sta treba... :D

Goran_35

Post by Goran_35 » 06/10/2006 20:22

dashing wrote:Voljela bih cuti vasa misljenja.

Kratko jasno :oops: - na pogresnom si mjestu !

mala-i

Post by mala-i » 06/10/2006 22:01

manje vise ste vec rekli sve sto sam i ja zeljela reci,a i vec sam pisala na zadatu temu.LDS je bio moj prvi izbor na svim nivoima vlasti,da bi kako je kampanja odmicala ja bila sve razocaranija mlakim istupima gospodje tanovic(jer druge nazalost nisam imala prilike da cujem).
i na kraju im ne dadoh nijedan glas...

Goran_35

Post by Goran_35 » 06/10/2006 23:57

mala-i wrote:manje vise ste vec rekli sve sto sam i ja zeljela reci,a i vec sam pisala na zadatu temu.LDS je bio moj prvi izbor na svim nivoima vlasti,da bi kako je kampanja odmicala ja bila sve razocaranija mlakim istupima gospodje tanovic(jer druge nazalost nisam imala prilike da cujem).

Pa kako ces cuti kad je citav medijski prostor u ovoj drzavi podredjen samo nekim politickim elitama i pokriven agitatorima "foteljasha"?Jos se zovu k'o fol nezavisni mediji ?:lol:
Tacno vidis koji novinar kojoj partiji pripada!Haj' k'o fol nezavisni mediji,ali kada drzavni javni servis,odnosno neki novinari u nekim emisijama otvoreno stanu iza samo jedne politicke partije?

E to je onda dno-dna ...

mala-i

Post by mala-i » 07/10/2006 00:28

Goran_35 wrote:
mala-i wrote:manje vise ste vec rekli sve sto sam i ja zeljela reci,a i vec sam pisala na zadatu temu.LDS je bio moj prvi izbor na svim nivoima vlasti,da bi kako je kampanja odmicala ja bila sve razocaranija mlakim istupima gospodje tanovic(jer druge nazalost nisam imala prilike da cujem).

Pa kako ces cuti kad je citav medijski prostor u ovoj drzavi podredjen samo nekim politickim elitama i pokriven agitatorima "foteljasha"?Jos se zovu k'o fol nezavisni mediji ?:lol:
Tacno vidis koji novinar kojoj partiji pripada!Haj' k'o fol nezavisni mediji,ali kada drzavni javni servis,odnosno neki novinari u nekim emisijama otvoreno stanu iza samo jedne politicke partije?

E to je onda dno-dna ...

meni je gore kad je nezavisni medij zavisan jer onda pridjev nezavisan postaje besmislen i nepotreban.
al meni je ipak najgore kad je narod zavisan od necega sto propagira bilo koji medij.a sto se mene tice,nek palamudi ko god sta hoce.moje je da se trudim da prepoznam laz i smatram nesto bljuvotinom.valjda toliko kapaciteta posjedujem.

Dezze

Post by Dezze » 07/10/2006 13:17

mala-i wrote:
Goran_35 wrote:

E to je onda dno-dna ...

meni je gore kad je nezavisni medij zavisan jer onda pridjev nezavisan postaje besmislen i nepotreban.
al meni je ipak najgore kad je narod zavisan od necega sto propagira bilo koji medij.a sto se mene tice,nek palamudi ko god sta hoce.moje je da se trudim da prepoznam laz i smatram nesto bljuvotinom.valjda toliko kapaciteta posjedujem.

E onda si u ovoj zemlji endemicna vrsta.... :(

Post Reply