trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

Poshteno

#1 trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Poshteno » 09/06/2009 21:38

nakon ovog starog intervjua: http://www.rockexpress.org/arhiva/rex2930/293005.html

Intervju: Goran Petranović - Rizo, pevač Elvis J. Kurtovich-a

Ja sam kralj Novog primitivizma!

Novi primitivizam sam osnovao JA, a Malkolm ga je umetnički objasnio i uobličio. To zna i zagrebački Elvis koji je napisao prvi proglas Novog primitivizma. Samim tim što živi u Zagrebu i svira u tamošnjem "Zabranjenom pušenju" izgubio je svaki istorijski značaj.

Kada se početkom 80-ih u Sarajevu pojavio "New Primitivs" pokret, Goran Bregović ga je definisao kao "jedini autentični jugoslovenski odgovor na punk muziku". Rodonačelnici ovog zanimljivog muzičkog žanra bili su "Elvis Dži Kurtović" i "Zabranjeno pušenje", uz svesrdnu pomoć menadžera & manipulatora Gorana Marića iliti Malkolma Muharema.

Ovaj uspešni, ali nikada do kraja objašnjeni kulturni fenomen, oduvek je imao dobru prođu kod publike i išao na živce predstavnicima sedme sile. New Primitivs je zvanično ukinut na "vanrednom VII plenumu" 1987. godine, kada su delegati Nele, Đuro, Elvis, Fu-Do, Minka, Drale i ostali primitivci jednoglasno odlučili da je bolje da ga sami ukinu, nego da to uradi neko drugi. I bi tako! Posle su se na scenu popeli neki mnogo primitivniji primitivci i po ovim prostorima počeli da prave sranja kakva ni vizionari poput "Nadrealista" nisu mogli zamisliti.
Povampireni primitivizam

Epilog je (skoro) svima dobro poznat: Ex-primitivci "Zabranjeno pušenje", sada "No smoking orcgestra" šlepuju se uz Kusturicu prezentirajući neukoj inostranoj publici muzičku papazjaniju nazvanu "Unza, unza". Postoji i hrvatska varijanta ove grupe u kojoj sviraju gitarista originalne postave Sejo Sexon i lik sa zulufima i "tegla" đozlucima poznat kao Mr. Elvis J. Kurtovich. Njihovi "večiti rivali" Elvis Dži Kurtović bend, predvođeni Goranom Petranovićem - Rizom, od prošle godine su ponovo scenski aktivni. Da li se to New primitivs povampirio?

"Čuo sam ja priču da je Novi primitivizam ukinut, al' to ne važi jer na tom plenumu nisam bio ja, a nije bio ni Malkolm Muharem", objašnjava rašomon Rizo, originalni pevač benda "Elvis Dži Kurtović". Ne možeš ni u ovoj sadašnjoj ljigavoj skupštini ukinuti nešto ako to nije zajednička odluka. Novi primitivizam sam osnovao JA, a Malkolm ga je umetnički objasnio i uobličio. To zna i zagrebački Elvis koji je napisao prvi proglas Novog primitivizma. Samim tim što živi u Zagrebu i svira u tamošnjem "Zabranjenom pušenju" izgubio je svaki istorijski značaj. Čuo sam razne priče o njemu, da je poludeo za vreme rata i tako to. Želim mu sve najbolje i poručujem mu da mi je žao što nije ovde u Beogradu sa svojom rajom. Jer Novi primitivizam je srpski pokret. Kao što se sećamo, posle Titove smrti pojavili su se Albanci koji su hteli republiku, a imali su autonomiju, i nastali su problemi. Mi smo tada bili u vojsci, videli smo da od Jugoslavije nema ništa, da niko ne šljivi nikog ni 2% i smislili smo pokret "Novi primitivizam".

Jedna od glavnih parola vašeg pokreta bila je i "Ko god ima ruke može da svira gitaru!" Znači li to da tada niste znali da svirate?

Nije tačno! Mi dobro sviramo. I Sex Pistolsi dobro sviraju, to je samo priča da ne znaju. Stvar je u tome šta ljudi hoće od svirke. Mi nudimo šou u kome trčimo, skačemo i uz to sviramo. Sve što se čuje na pločama, svirali smo i na koncertima. Odlično smo svirali!
Raja sa Baščaršije

Zašto su svi primitivci imali muslimanske nadimke?

Do rata, u Sarajevu ljudi koji nisu jebali ništa živo, bili su na Baščaršiji. To je deo grada koji ne jebe ni državu, ni vlast, bivšu i sadašnju. I sada je tako. Tu živi 99,9% muslimanskog stanovništva. Odatle su dolazili sitni lopovi koji su nama služili kao inspiracija. Nije tu bilo Dragana ni Milana kao u Neletovoj pesmi.

Menadžer Malkolm Muharem je izjavio da su Elvis i on najbolje prolazili kod riba jer su jedini imali normalne nadimke.

Malkolm nas je tu zajebao, al' šta ćeš. Tako je u svakom pokretu, zna se ko nosi vodu, a ko malter.

I šta ćete sada sa pesmama koje pevaju sve varijante Pušenja, odnosno Elvisa? Onaj drugi je čak predlagao da se to raspravi po Ženevskoj konvenciji, kao, njima refren - vama strofa.

Elvisu bi bilo bolje da se pozabavi pisanjem novih tekstova. Uskoro će biti krunisanje i postaću kralj Novog primitivizma za Jugoslaviju, Republiku Srpsku, a nadam se i za celi svet. Do sada su bila dva Elvisa. Prvi je bio Sejo Sexon i on je bio Elvis Dži Spahović, pa je onda Mirko Srdić bio Elvis Dži Kurtović, a sada sam ja treći Elvis. Napravićemo krunisanje, pozvaću Malkolma, pozvaću goste Neleta i Kustu (videćemo dal' će doći) i novinare. Svi će da posvedoče da sam ja novi Elvis, poljubiće mi ruku i više neće biti zajebancije. Kao treći Elvis doneću nove zakone i svima će nam doći lepši dani!
Kralj Elvis traži kraljicu

Svaki kralj ima i kraljicu...

Kraljica je Goca Malkolmova, al' ne može obavljati tu funkciju jer je udata za mog menadžera i vernog ministra za propagandu. Meni bi trabala domaćica koja ne puši i ne pije, koja će mi praviti kolače, držati stan da sve bude usisano. Prava kraljica pre svega mora da voli Novi primitivizam i da zna sve pesme "Elvis Dži Kurtovića" unatraške. Mora da je primitivno obučena, evo kao Nada (razgovoru je prisustvovala koleginica N.Grujić odevena u cicanu lepršavu lila-belu bluzu, crnu suknju iznad kolena, mrežaste čarape i cipelice sa visokim štiklama - prim.aut). To je kompliment Nado, nisam hteo da te uvredim, vidi je šta se ljutiš, bre...

Kako to da tvrdiš da ste vi "nešto najlepše što se desilo na našoj muzičkoj sceni" kad vas publika ne kapira? Beogradskom koncertu u SKC-u prisustvovalo je tek negde oko 200 duša!

Nije tačno! Prodali smo 500 karata! To je dovoljno s obzirom da u Beogradu nismo svirali 16 godina. Što kaže Toni Montano, pogotovo su moje kolege trebale doći, da ispoštuju to što sam odlučio da radim u Beogradu (e baš si našao koga ćeš da citiraš - prim.ur). Sve to potvrđuje da smo jedna velika žabokrečina i govna koja ne cene svoje umetnike i svoje vrednosti. Mi smo ovde poludeli! Emir Kusturica je svetska zvezda i gde god da se pojavi napolju, ljudi se prema njemu tako i ophode. U hotelima odseda u najvećim apartmanima, daje intervjue, deli autograme, samo je ovde niko i ništa. Svi pričaju kako nas u filmovima predstavlja kao Cigane. To što je Kusta došao u Beograd je sasvim dovoljno. Narod uopšte ne vidi da smo slepo crevo sveta. Samo je Albanija gora!
Nisam drkao, odmah sam guzio!

Dali si i ti počeo da sviraš Rock'n'Roll zbog devojaka?

Ja sam odmah guzio! Evo raja, da se pohvalim: Nisam drkao, odmah sam guzio! Čim sam video sisice, ovo-ono, rek'o sam sebi: "Ovo je kraj, totale!" Imao sam brčiće, bio ružniji nego sada, ali sam išao srčano. Odmah sam obarao ribe svih vera, nisam, gledao šta je koja. Sve sam žene voleo, svih boja, a volim ih i sad. Šteta što u Beogradu nema više crnkinja...

Oštar si prema Elvisu, blagonaklon prema Neletu; šta misliš o ostalim su-osnivačima New primitivsa?

Nele ima svoju istorijsku ulogu. Zenit Đozić Fu-Do, ili Zena, isto ima učešće i to kao Musliman koji je podržao srpsku stvar. On jedini iz ekipe nije znao da svira, ali je dobro izgledao i postao je naš seks simbol. Branko Đurić - Đura takođe ima istorijsku ulogu kao Srbin. Mislim da se zajebao što je otišao u Sloveniju. Nezgodno je kad Srbin tamo nešto izigrava. Ali Đuro će njih da išalta i ja mu želim sreću, jer su Slovenci levaci. Mogao je i u Beogradu da glumi i osniva pozorište. Pa svaki režiser bi ga angažovao! Kad su mene zvali, gde neće Džudžija?

Igrao si u filmu "Lepa sela lepo gore" ranjenika na štakama koji peva "Ko to kaže, ko to laže" na muziku "Give Peace A Chance". Ipak, nisu te potpisali na odjavnoj špici, zašto?

Srđan Dragojević nije hteo da stavi moje ime na špicu jer smo se stalno svađali. Na primer, dođe Branka Katić i zove: "Ćamile, Ćamile!" Ja reagujem i kažem joj da ne može tako, da mora da kaže "Ćam'le", da se ne čuje slovo "i". Gluma nije uzbudljiva kao rokenrol. Jednostavno, uključiš kameru, ako ne valja - ponoviš. Ja nisam ponavljao jer sam prirodno nadaren. Jedino gde me je Srđan do besvesti vraćao da ponavljam je scena kada padam sa štaka. Vraćao me je samo kad treba da se lomi i razbija. Jebiga, opet mi je drago da sam glumio u filmu koga smatram najznačajnijim u našoj kinematografiji.

Imali ste hit "Da bogda crk'o rokenrol (kad ga svako svira)"...

To je još uvek hit!

Ma jeste, ali Rolling Stonesa.

To nije njihov hit, već naš. Da nije, Blaža bi ga snimio na engleskom. To ti je Novi primitivizam - uzmeš pesmu neke poznate grupe, izbaciš tekst jer je loš i ubaciš svoj jer je dobar.

Da rezimiramo: Novi primitivizam nije crk'o?

Kakvi crk'o! Vidiš da smo živi i zdravi!

Fratris

#2 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Fratris » 09/06/2009 22:14

Na stranu sad politika i sve to, ali mi ide na zivce sto se Rizo sad predstavlja kao nekakav idejni guru NP-a a i same grupe EJK i Meteori.

Pjesme su na prvom albumu pisali EJK(Mirko Srdic), Sejo Sexon(Davor Sucic), i pokojni Zijo iz Jabuke(Drazen Ricl). Nakon Zijine pogibije, pjesme pisu samo Elvis i Sejo. Rizo je pjevac, ni manje ni vise. S obzirom na njihov stil muzike, mogao sam i ja otpjevati te pjesme.

Vitamin C

#3 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Vitamin C » 09/06/2009 22:25

Sitan lopov, visok metar i šezdeset.

Bandierra Rossa

#4 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Bandierra Rossa » 09/06/2009 22:28

Kakvo je to pitanje,treba li nam on u Sarajevu???

Jok,nego mi treba Ljuba Aličić...

eddy2211

#5 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by eddy2211 » 09/06/2009 22:59

Elvis .J . Kurtovic - video kolekcija

zbirka video spotova i live snimke.

-koncert sa balkan rock legends bendom iz holandije
-nastupi beogradskog dijela grupe.
-par starih spotova u originalnoj postavi.

track lista:
-kad se babo vrati kuci pijan
-sta da radi insan
-hajle selasije
-dabogda crko rokenroll
-yugo 45
-guzonjin sin
-uhljup glamour papak
-bluz bogatog covjeka
-bascarsi hanumen
-balada o pisonji i zugi
i druge.
http://rapidshare.com/files/241695812/E ... .part1.rar
http://rapidshare.com/files/241794002/E ... .part2.rar

sve je u mp4 formatu. snimak dobar.
sada mozete usporediti sta je sta.
prijatno uzivanje

Αθήνα

#6 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Αθήνα » 09/06/2009 23:08

Ne branim čovjeka, ali činjenica je da veci dio intervjua obično biva izmišljen u propagandne svrhe, tako da ne znam šta da mislim o ovome. Pitate li njega, sigurno će reći da je izmišljeno...pitate li ove što su ga intervjuisali, zakleće se da je istinito i do prave istine nećemo niakda doći. Neka ga što se mene tiče, neka svira....u svoje vrijeme je bio budala za sebe........samo mi smeta što se prodaje na ime Elvis Dži Kurtović, pritom okupivši grupu muzičara koji s novim primitivizmom imaju veze koliko i naše babe....... sve skupa nije u redu prema jedinom istinskom Elvisu, koji je odbio da nastupa zajedno na ovom predstojećem koncertu. Mogao je brate čovjek uzeti neko ime tipa "Rizo Kurtovich from the Meteors band", ali to bi mu opet donijelo manje publike.....ali siguran sam da bi istinski fanovi ovog benda znali o kome i o čemu se radi, pa bih i ja sam vjerovatno otišao na tu svirku da vidim o čemu se radi. Nije uredu tako na prevaru uzimati ljude, kada se dobro zna u ovom gradu na koga je prva asocijacija kada se spomene EJK. Ovako mi se sva ta priča sa nekoliko Zabranjenih Pušenja, pa evo sada i dva Elvisa, poprilično gadi.......Odoh sebi pustiti Mitove i legende da uživam u svojoj sobi....

Bega_ludi

#7 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Bega_ludi » 10/06/2009 13:11

Mene je ovo sve fkt zbunilo :S
Kolk ja znam pravi Elvis J Kurtovich je taj Mirko Srdic ( ak sam pogrijeshio sry ) koji je pokrenuo sve to ?
Jel on radio SVE pjesme, ukljucujuci ovaj album sa Samo za raju, Nekome Sam Drag, Mala slatka rokerka i te il je to radio ovaj fejker ?

Basta

#8 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Basta » 10/06/2009 13:45

Nikao istjerati taj komunizam iz ljudi. Stalni pogledi u proslost, analize proslosti, ubiranje lovorika iz proslosti, istjerivanje pravde iz proslosti, dokazivanje proslosti... PA DOKLE VISE??? Halo ljudi sa takvim pogledom se neide u Evropu. Pa zamislite da Evropa ide nasom logikom i gleda stalno u proslost, pa nikad nebi bila tu gdje je danas. Buducnosti se treba okrenuti, misliti na sutra, prekosutra, za sledecu godinu, sledeci vijek...

lab3352

#9 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by lab3352 » 10/06/2009 13:59

Nisam imao namjeru da se javljam, ali kako sam volio i odrastao uz New Primitives nekako mi se javiti ... Rizo, sitan lopov, visok metar šesed' ... Intervju vise žalostan nego smješan i ne spominje njegove turneje s krnjim ostatkom Audicijoe (mislim da su bili samo on i Saša Petrović) i što je bio užas ... Elem, teško da će on (i kroz zajebanciju) dobiti ikada titulu novoga kralja NP-a. NP ne postoji vise, postoje samo dobra sjecanja i super je vidjeti raju (stariju) na koncertu Pusenja kako pjevaju "Baš Čelik", dok klinci dole blago stoje i gledaju ... :D

Basta

#10 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Basta » 10/06/2009 14:27

lab3352 wrote:Nisam imao namjeru da se javljam, ali kako sam volio i odrastao uz New Primitives nekako mi se javiti ... Rizo, sitan lopov, visok metar šesed' ... Intervju vise žalostan nego smješan i ne spominje njegove turneje s krnjim ostatkom Audicijoe (mislim da su bili samo on i Saša Petrović) i što je bio užas ... Elem, teško da će on (i kroz zajebanciju) dobiti ikada titulu novoga kralja NP-a. NP ne postoji vise, postoje samo dobra sjecanja i super je vidjeti raju (stariju) na koncertu Pusenja kako pjevaju "Baš Čelik", dok klinci dole blago stoje i gledaju ... :D
Klinci stoje i pitaju se, pa zar je moguce da su se ovi starci palili na ovakve gluposti.

Αθήνα

#11 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Αθήνα » 10/06/2009 17:30

Da, Mirko Srdić je radio skoro sve pjesme sto su ikada izasle pod etiketom Elvis J. Kurtović i nedvojbeno je da publika ocekuje u domu mladih njega...sto se ipak nece desiti, s tim što je veoma malo svirao u bendu,jer čovjek jednostavno ne zna svirati i pjevati...ali većina ideja vezana za Elvis J. Kurtović bend i novi primitivizam uopste, su Elvisove (Mirkove). Eh sad se pojavio Rizo (pjevac grupe na 3 prva albuma) koji je pocetkom rata otisao u Beograd, nazvao sebe novim Elvis J. Kurtovićem, okupio trojicu muzičara koji veze nemaju s NP pokretom i krenuo eto i na turneju, gdje se prodaje pod tim imenom.

Αθήνα

#12 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Αθήνα » 10/06/2009 17:33

Basta wrote:
lab3352 wrote:Nisam imao namjeru da se javljam, ali kako sam volio i odrastao uz New Primitives nekako mi se javiti ... Rizo, sitan lopov, visok metar šesed' ... Intervju vise žalostan nego smješan i ne spominje njegove turneje s krnjim ostatkom Audicijoe (mislim da su bili samo on i Saša Petrović) i što je bio užas ... Elem, teško da će on (i kroz zajebanciju) dobiti ikada titulu novoga kralja NP-a. NP ne postoji vise, postoje samo dobra sjecanja i super je vidjeti raju (stariju) na koncertu Pusenja kako pjevaju "Baš Čelik", dok klinci dole blago stoje i gledaju ... :D
Klinci stoje i pitaju se, pa zar je moguce da su se ovi starci palili na ovakve gluposti.
To da je novi primitivizam glupost, moze izjaviti samo neko ko o istome nema pojma. Mozes ne voljeti takvu muziku, ali pricati da se radi o gluposti, u isto vrijeme ne poslušavši nije uredu. To je isto da ja kažem da je Rat i mir sranje roman, samo zato što mi je uvijek bilo mrsko da ga čitam ili imam neku unaprijed oblikovanu predrasudu u odnosu na nj.

JThomas

#13 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by JThomas » 10/06/2009 18:12

Basta wrote:Nikao istjerati taj komunizam iz ljudi. Stalni pogledi u proslost, analize proslosti, ubiranje lovorika iz proslosti, istjerivanje pravde iz proslosti, dokazivanje proslosti... PA DOKLE VISE??? Halo ljudi sa takvim pogledom se neide u Evropu. Pa zamislite da Evropa ide nasom logikom i gleda stalno u proslost, pa nikad nebi bila tu gdje je danas. Buducnosti se treba okrenuti, misliti na sutra, prekosutra, za sledecu godinu, sledeci vijek...
koji paćeni paćenik...

pa new primitives su u to vrijeme možda i jedini kroz zajebanciju, pjesme i skečeve kritikovali vladajući sistem, jesi ti uopšte gledao nadrealiste ili slušao pušenje? nisi, vjerovatno, zato što su ti u centrali stranke rekli da je to zaostavština mrskog komunizma? probudi se čovječe, zemlja te zove...

eddy2211

#14 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by eddy2211 » 10/06/2009 23:34

malo on puno sere za ovo da je srbin i da je to srbska stvar itd. koji mu je racku. izgleda da je obolio isto ko i nele i kusta. ne brani im niko da budu ono sta hoce . meni licno to smeta kad se neko ko rizo tako ponasa. sve u svemu elvis bend bez elvisa je bez veze. skinite snimke koje sam ja postavio,pa cete onda sami moci procjeniti da elvis bez elvisa ne ide. ruzno brate za pogledati. momci sto sviraju nemaju vise od 20 godina i kad je elvis bio elvis oni nisu bili rodjeni. i sad oni sa rizom se samo prosipaju. mozda su oni malo to uvjezbali, ali nema tu optike bez elvisa.pozzdraw

tigarsazapada

#15 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by tigarsazapada » 11/06/2009 12:13

Bio je u Sl. Bosni intervju Mirka Srdica (alias EJ KUrtovica) u kojem on kaze da ga Rizo vec godinama pegla da ponovo sviraju...i da je dobro da je sada nasao bend i da ga vise ne pegla.

Srdic kaze da mu se ne da da otpjeva tih nekoliko pjesama sa njim i da mu legalitet, jer kaze da je Rizo /vec 20/30 god. bolestan covjek i da nije za ozbiljnog posla.

amrica

#16 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by amrica » 11/06/2009 12:21

Kad se sjetim, gotovo svaki koncert u Domu mladih kad su svirale neke druge grupe, Goran je dobio batina... i to se napije pa maksuz trazi da ga neko prebije, ljudi ga mlatili, dok im nije dosadilo...

A ta prica o srBstvu... nekako mmi ne ide uz njega, znam da nikad nije bio skroz dobar, ali mozda je to furka da "ispadne" u novinama, drugacije ne moze.

Mojo

#17 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Mojo » 11/06/2009 14:07

Hm, rizikujuci da izadjem iz zeljene anonimnosti reci cu ovo:

Poznajem i Rizu i Malcoma i Elvisa. U ovom intervjuu uocljivo je u kojem se pravcu razvijao (ili krzljao) koji mozak proteklih godina-decenija.

Rizo konstantno naglasava ko je koje nacionalnosti, sto je ocigledana refleksija zivota u jednonacionalnoj sredini (ili bar kretanja u takvom drustvu). Dakle, od neke sarajevske price u kojoj je rodjen pokret koji predstavlja - ni traga ni glasa. Vec bar 5 godina posjedujem CD tzv. Rizinog Elvisa i mogu reci da je to nesto najodvratnije sto sam slusao. Presaltati u textovima pjesama (i to tudjih) Sarajevo u Beograd je skrnavljenje za Haga. Za razliku od Neleta koji je sa svojom verzijom pusenja napravio nekoliko dobrih pjesama, Rizo se svojim albumom dokazao kao autorski i aranzeski diletant. Cak ako se zanemari njegova nacionalisticko-primitivna retorika, Rizo je muzicki les koji svojim pozivanjem na staru slavu samo moze dobiti prefiks "podgrijani".

O Malcomu necu puno, tek da se njegov nacin razmisljanja ne razlikuje puno od Rizinog (na zalost).

Sto se originalnog Elvisa (Mirka Srdica) tice on nikada nije "prvo ubacivao zelenu kuglu", a takav je ostao i dan danas. Sa pusenjem (Sejom) se davno razisao, a potpuno apsurdno je pitati ga za misljenje o Rizinom Elvisu. To bi bilo kao Bregu pitati o karikaturi Bijelog Dugmeta koju cine tri pjevaca (Alen, Bebek i Tifa) od kojih nijedan nije autor muzike i textova niti vlasnik autorskih prava, a ipak putuju svijetom pod tim imenom (bez svih ostalih clanova Dugmeta).

Evis J Kurovic je Mirko Srdic i na nasu srecu jedan je od rijetkih clanova svoje generacije koji se uspio izdici iznad cunamija primitivnog nacionalizma koji je nedavno brutalno pregazio ove prostore (ili sto bi Cicak rekao "krajolike"). Uostalom, njegov trenutni rad na "novom radnom mestu" najvise podsjeca na Sarajevo kakvo je nekad bilo i kakvom se samo bolesni optimisti ponovo nadaju ;-)

Jimmy_The_Saint

#18 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Jimmy_The_Saint » 11/06/2009 14:21

Čovjek je očito potpuni autsajder i budaletina i garib, i dolazi nakon pola miliona godina u SVOJ grad, evocirati uspomene i smiriti gajbu pive, pred stotinjak dokonih i zalutalih malodobnika. Pa, bujrum, Rizo, neka nam te.

Ako neko misli da to nije u redu, trebao se spaliti pred kancelarijom Nedžada Ajnadžića u znak protesta.... Ali ne zbog Gorana Riza. nego zbog one Živojinovićke.

doktor78

#19 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by doktor78 » 11/06/2009 19:42

Mojo wrote:Hm, rizikujuci da izadjem iz zeljene anonimnosti reci cu ovo:

Poznajem i Rizu i Malcoma i Elvisa. U ovom intervjuu uocljivo je u kojem se pravcu razvijao (ili krzljao) koji mozak proteklih godina-decenija.

Rizo konstantno naglasava ko je koje nacionalnosti, sto je ocigledana refleksija zivota u jednonacionalnoj sredini (ili bar kretanja u takvom drustvu). Dakle, od neke sarajevske price u kojoj je rodjen pokret koji predstavlja - ni traga ni glasa. Vec bar 5 godina posjedujem CD tzv. Rizinog Elvisa i mogu reci da je to nesto najodvratnije sto sam slusao. Presaltati u textovima pjesama (i to tudjih) Sarajevo u Beograd je skrnavljenje za Haga. Za razliku od Neleta koji je sa svojom verzijom pusenja napravio nekoliko dobrih pjesama, Rizo se svojim albumom dokazao kao autorski i aranzeski diletant. Cak ako se zanemari njegova nacionalisticko-primitivna retorika, Rizo je muzicki les koji svojim pozivanjem na staru slavu samo moze dobiti prefiks "podgrijani".

O Malcomu necu puno, tek da se njegov nacin razmisljanja ne razlikuje puno od Rizinog (na zalost).

Sto se originalnog Elvisa (Mirka Srdica) tice on nikada nije "prvo ubacivao zelenu kuglu", a takav je ostao i dan danas. Sa pusenjem (Sejom) se davno razisao, a potpuno apsurdno je pitati ga za misljenje o Rizinom Elvisu. To bi bilo kao Bregu pitati o karikaturi Bijelog Dugmeta koju cine tri pjevaca (Alen, Bebek i Tifa) od kojih nijedan nije autor muzike i textova niti vlasnik autorskih prava, a ipak putuju svijetom pod tim imenom (bez svih ostalih clanova Dugmeta).

Evis J Kurovic je Mirko Srdic i na nasu srecu jedan je od rijetkih clanova svoje generacije koji se uspio izdici iznad cunamija primitivnog nacionalizma koji je nedavno brutalno pregazio ove prostore (ili sto bi Cicak rekao "krajolike"). Uostalom, njegov trenutni rad na "novom radnom mestu" najvise podsjeca na Sarajevo kakvo je nekad bilo i kakvom se samo bolesni optimisti ponovo nadaju ;-)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Chisum

#20 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Chisum » 11/06/2009 20:03

Poshteno wrote:nakon ovog starog intervjua: http://www.rockexpress.org/arhiva/rex2930/293005.html

Intervju: Goran Petranović - Rizo, pevač Elvis J. Kurtovich-a

Ja sam kralj Novog primitivizma!

Novi primitivizam sam osnovao JA, a Malkolm ga je umetnički objasnio i uobličio. To zna i zagrebački Elvis koji je napisao prvi proglas Novog primitivizma. Samim tim što živi u Zagrebu i svira u tamošnjem "Zabranjenom pušenju" izgubio je svaki istorijski značaj.

Kada se početkom 80-ih u Sarajevu pojavio "New Primitivs" pokret, Goran Bregović ga je definisao kao "jedini autentični jugoslovenski odgovor na punk muziku". Rodonačelnici ovog zanimljivog muzičkog žanra bili su "Elvis Dži Kurtović" i "Zabranjeno pušenje", uz svesrdnu pomoć menadžera & manipulatora Gorana Marića iliti Malkolma Muharema.

Ovaj uspešni, ali nikada do kraja objašnjeni kulturni fenomen, oduvek je imao dobru prođu kod publike i išao na živce predstavnicima sedme sile. New Primitivs je zvanično ukinut na "vanrednom VII plenumu" 1987. godine, kada su delegati Nele, Đuro, Elvis, Fu-Do, Minka, Drale i ostali primitivci jednoglasno odlučili da je bolje da ga sami ukinu, nego da to uradi neko drugi. I bi tako! Posle su se na scenu popeli neki mnogo primitivniji primitivci i po ovim prostorima počeli da prave sranja kakva ni vizionari poput "Nadrealista" nisu mogli zamisliti.
Povampireni primitivizam

Epilog je (skoro) svima dobro poznat: Ex-primitivci "Zabranjeno pušenje", sada "No smoking orcgestra" šlepuju se uz Kusturicu prezentirajući neukoj inostranoj publici muzičku papazjaniju nazvanu "Unza, unza". Postoji i hrvatska varijanta ove grupe u kojoj sviraju gitarista originalne postave Sejo Sexon i lik sa zulufima i "tegla" đozlucima poznat kao Mr. Elvis J. Kurtovich. Njihovi "večiti rivali" Elvis Dži Kurtović bend, predvođeni Goranom Petranovićem - Rizom, od prošle godine su ponovo scenski aktivni. Da li se to New primitivs povampirio?

"Čuo sam ja priču da je Novi primitivizam ukinut, al' to ne važi jer na tom plenumu nisam bio ja, a nije bio ni Malkolm Muharem", objašnjava rašomon Rizo, originalni pevač benda "Elvis Dži Kurtović". Ne možeš ni u ovoj sadašnjoj ljigavoj skupštini ukinuti nešto ako to nije zajednička odluka. Novi primitivizam sam osnovao JA, a Malkolm ga je umetnički objasnio i uobličio. To zna i zagrebački Elvis koji je napisao prvi proglas Novog primitivizma. Samim tim što živi u Zagrebu i svira u tamošnjem "Zabranjenom pušenju" izgubio je svaki istorijski značaj. Čuo sam razne priče o njemu, da je poludeo za vreme rata i tako to. Želim mu sve najbolje i poručujem mu da mi je žao što nije ovde u Beogradu sa svojom rajom. Jer Novi primitivizam je srpski pokret. Kao što se sećamo, posle Titove smrti pojavili su se Albanci koji su hteli republiku, a imali su autonomiju, i nastali su problemi. Mi smo tada bili u vojsci, videli smo da od Jugoslavije nema ništa, da niko ne šljivi nikog ni 2% i smislili smo pokret "Novi primitivizam".

Jedna od glavnih parola vašeg pokreta bila je i "Ko god ima ruke može da svira gitaru!" Znači li to da tada niste znali da svirate?

Nije tačno! Mi dobro sviramo. I Sex Pistolsi dobro sviraju, to je samo priča da ne znaju. Stvar je u tome šta ljudi hoće od svirke. Mi nudimo šou u kome trčimo, skačemo i uz to sviramo. Sve što se čuje na pločama, svirali smo i na koncertima. Odlično smo svirali!
Raja sa Baščaršije

Zašto su svi primitivci imali muslimanske nadimke?

Do rata, u Sarajevu ljudi koji nisu jebali ništa živo, bili su na Baščaršiji. To je deo grada koji ne jebe ni državu, ni vlast, bivšu i sadašnju. I sada je tako. Tu živi 99,9% muslimanskog stanovništva. Odatle su dolazili sitni lopovi koji su nama služili kao inspiracija. Nije tu bilo Dragana ni Milana kao u Neletovoj pesmi.

Menadžer Malkolm Muharem je izjavio da su Elvis i on najbolje prolazili kod riba jer su jedini imali normalne nadimke.

Malkolm nas je tu zajebao, al' šta ćeš. Tako je u svakom pokretu, zna se ko nosi vodu, a ko malter.

I šta ćete sada sa pesmama koje pevaju sve varijante Pušenja, odnosno Elvisa? Onaj drugi je čak predlagao da se to raspravi po Ženevskoj konvenciji, kao, njima refren - vama strofa.

Elvisu bi bilo bolje da se pozabavi pisanjem novih tekstova. Uskoro će biti krunisanje i postaću kralj Novog primitivizma za Jugoslaviju, Republiku Srpsku, a nadam se i za celi svet. Do sada su bila dva Elvisa. Prvi je bio Sejo Sexon i on je bio Elvis Dži Spahović, pa je onda Mirko Srdić bio Elvis Dži Kurtović, a sada sam ja treći Elvis. Napravićemo krunisanje, pozvaću Malkolma, pozvaću goste Neleta i Kustu (videćemo dal' će doći) i novinare. Svi će da posvedoče da sam ja novi Elvis, poljubiće mi ruku i više neće biti zajebancije. Kao treći Elvis doneću nove zakone i svima će nam doći lepši dani!
Kralj Elvis traži kraljicu

Svaki kralj ima i kraljicu...

Kraljica je Goca Malkolmova, al' ne može obavljati tu funkciju jer je udata za mog menadžera i vernog ministra za propagandu. Meni bi trabala domaćica koja ne puši i ne pije, koja će mi praviti kolače, držati stan da sve bude usisano. Prava kraljica pre svega mora da voli Novi primitivizam i da zna sve pesme "Elvis Dži Kurtovića" unatraške. Mora da je primitivno obučena, evo kao Nada (razgovoru je prisustvovala koleginica N.Grujić odevena u cicanu lepršavu lila-belu bluzu, crnu suknju iznad kolena, mrežaste čarape i cipelice sa visokim štiklama - prim.aut). To je kompliment Nado, nisam hteo da te uvredim, vidi je šta se ljutiš, bre...

Kako to da tvrdiš da ste vi "nešto najlepše što se desilo na našoj muzičkoj sceni" kad vas publika ne kapira? Beogradskom koncertu u SKC-u prisustvovalo je tek negde oko 200 duša!

Nije tačno! Prodali smo 500 karata! To je dovoljno s obzirom da u Beogradu nismo svirali 16 godina. Što kaže Toni Montano, pogotovo su moje kolege trebale doći, da ispoštuju to što sam odlučio da radim u Beogradu (e baš si našao koga ćeš da citiraš - prim.ur). Sve to potvrđuje da smo jedna velika žabokrečina i govna koja ne cene svoje umetnike i svoje vrednosti. Mi smo ovde poludeli! Emir Kusturica je svetska zvezda i gde god da se pojavi napolju, ljudi se prema njemu tako i ophode. U hotelima odseda u najvećim apartmanima, daje intervjue, deli autograme, samo je ovde niko i ništa. Svi pričaju kako nas u filmovima predstavlja kao Cigane. To što je Kusta došao u Beograd je sasvim dovoljno. Narod uopšte ne vidi da smo slepo crevo sveta. Samo je Albanija gora!
Nisam drkao, odmah sam guzio!

Dali si i ti počeo da sviraš Rock'n'Roll zbog devojaka?

Ja sam odmah guzio! Evo raja, da se pohvalim: Nisam drkao, odmah sam guzio! Čim sam video sisice, ovo-ono, rek'o sam sebi: "Ovo je kraj, totale!" Imao sam brčiće, bio ružniji nego sada, ali sam išao srčano. Odmah sam obarao ribe svih vera, nisam, gledao šta je koja. Sve sam žene voleo, svih boja, a volim ih i sad. Šteta što u Beogradu nema više crnkinja...

Oštar si prema Elvisu, blagonaklon prema Neletu; šta misliš o ostalim su-osnivačima New primitivsa?

Nele ima svoju istorijsku ulogu. Zenit Đozić Fu-Do, ili Zena, isto ima učešće i to kao Musliman koji je podržao srpsku stvar. On jedini iz ekipe nije znao da svira, ali je dobro izgledao i postao je naš seks simbol. Branko Đurić - Đura takođe ima istorijsku ulogu kao Srbin. Mislim da se zajebao što je otišao u Sloveniju. Nezgodno je kad Srbin tamo nešto izigrava. Ali Đuro će njih da išalta i ja mu želim sreću, jer su Slovenci levaci. Mogao je i u Beogradu da glumi i osniva pozorište. Pa svaki režiser bi ga angažovao! Kad su mene zvali, gde neće Džudžija?

Igrao si u filmu "Lepa sela lepo gore" ranjenika na štakama koji peva "Ko to kaže, ko to laže" na muziku "Give Peace A Chance". Ipak, nisu te potpisali na odjavnoj špici, zašto?

Srđan Dragojević nije hteo da stavi moje ime na špicu jer smo se stalno svađali. Na primer, dođe Branka Katić i zove: "Ćamile, Ćamile!" Ja reagujem i kažem joj da ne može tako, da mora da kaže "Ćam'le", da se ne čuje slovo "i". Gluma nije uzbudljiva kao rokenrol. Jednostavno, uključiš kameru, ako ne valja - ponoviš. Ja nisam ponavljao jer sam prirodno nadaren. Jedino gde me je Srđan do besvesti vraćao da ponavljam je scena kada padam sa štaka. Vraćao me je samo kad treba da se lomi i razbija. Jebiga, opet mi je drago da sam glumio u filmu koga smatram najznačajnijim u našoj kinematografiji.

Imali ste hit "Da bogda crk'o rokenrol (kad ga svako svira)"...

To je još uvek hit!

Ma jeste, ali Rolling Stonesa.

To nije njihov hit, već naš. Da nije, Blaža bi ga snimio na engleskom. To ti je Novi primitivizam - uzmeš pesmu neke poznate grupe, izbaciš tekst jer je loš i ubaciš svoj jer je dobar.

Da rezimiramo: Novi primitivizam nije crk'o?

Kakvi crk'o! Vidiš da smo živi i zdravi!

Koji pachenik. :)

Fratris

#21 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Fratris » 11/06/2009 20:15

Mojo wrote:Sto se originalnog Elvisa (Mirka Srdica) tice on nikada nije "prvo ubacivao zelenu kuglu", a takav je ostao i dan danas. Sa pusenjem (Sejom) se davno razisao, a potpuno apsurdno je pitati ga za misljenje o Rizinom Elvisu.
Kad kazes da se razisao sa Sejom, mislis li na cinjenicu da se Elvis vise ne pojavljuje na albumima ZP ili da ne govore?

Fratris

#22 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Fratris » 11/06/2009 20:17

A meni ne treba Goran Petranovic da mi objasnjava tko je pravi Elvis. Kad Rizo napravi ovako nesto, nek se javi:

ObiVan

#23 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by ObiVan » 11/06/2009 20:30

Odgovor na pitanje postavljeno naslovom teme se nalazi u posljednjih deceniju i pol. Da li nam je trebao? Nije, a vjerujem niti ce ikada. Zaista smo mi crna rupa za sve moguce apsurde i paradoksalne, pa i perverzne fenomene, koji su davno presli granicu bezobraznosti. Skoro pa davno je najavljivan koncert Prelepe Brene, pa se aktivirala kolektivna svijest ko rijetko dosad, pomislih kako brzo i efikasno se nase drustvo organizuje i krene zalagati protiv necega skoro apsurdno nebitnog. Grupe, inicijative, religijsko-patriotski pokreti, urbano-sovinisticke sile, ma nema ko se nije javio i "zabranio" Prelepoj dolazak, a kamo li pjevanje u nasoj carsiji. Nisam ni A rekao vezano za taj dogadjaj, jer sam znao da ima i previse dusa koji taj spektakl cekaju godinama, a jos manje da "veliku" vecinu ljubitelja te muzike verbalno lincujem i osudjujem. Zasto? Zato sto se bas nesto ne sjecam da je Prelepa pricala previse sranja, a cak i da jeste, ona kao ona i ta njena potencijalna sranja bi me minimalno do nikako tangirala. Zasto? Brena mi nikada nije bila ni prost, ni slozen faktor u zivotu, nisam je nikada smatrao simbolom necega sto mi imalo krade pozornost ili cak trenutak identifikacije sa istom ili onim sto ona radi. Da na nasim geografskim sirinima i duzinama ima dovoljno neistomisljenika samo bi budalu cudilo. Ali naslo se i previse nadobudno-urbano-poremecenih glava, koji su zaokruzivali i iscrtavali Brenin maskirno-safari outfit i deklarisali je ravnogorskim simbolom, sto mi nikada nije bilo posve jasno. Ali bolje Lepa Fahreta, nego li ti neko drugi. A silom nase urodjene paradoksalnosti je to nekako i najlakse. Ali necu da offtopiciziram, tema je navodni "novoprimitivni" king, kralj, car ili ti sta vec. Prvo bih rekao da decko nije nimalo duhovit, ali bas nimalo, sto je skoro pa i endemski s obzirom odakle dolazi, ali sad vise i ne dolazi. U tome je odgovor na mnoga pitanja. Sta hocu reci? Prica je tekla ovako. Decko je rodjen kao Srbin, odrastao kao Srbin, pricao srpski, druzio se vecinom sa Srbima, eto Zenit je bio simpatican, njega je imao kao jarana jer je privlacio koke, nije nikad drkao, guzio je ne samo Srbe, jer po tom pitanju nikada nije bio nacionalista. E odrastao je u gradu, gdje je bilo puno NeSrba, a znas, oni su bili nadasve simpaticni, onako vrtili se po carsiji, furali svoj film, pa se valjalo furati malo na njih. E pa se malo ime promijenilo, malo se kupilo folova i tako to. RIzo je tu bio kralj svega, on je sve izmislio, svi drugi su krali od njega folove, on je prvi bio originalan. Nekad tamo je Rizo odlucio da ode sa tog mjesta , jer on ipak nema veze s tim bre. Kad je krenuo, pokupio je sve te folove sa sobom, valjda je sve stalo u kofer, sve ono sto imalo valja, nista nije moglo drugima ostati, jer samo RIzo zna sta je pravo, a sta nije. Ovi iz Zagreba, ma pusti njih, pa to je sve kopiranje originala. A mi sto smo ostali tu negdje, mi smo ostali zedni i gladni Rize i njegovog originalnog novog primitivizma, jer bez njega Sarajevo ne bi bilo ono sto jeste, ustvari sve ove godine nije postojalo. Ovi ostali, Djuro, Zenit, Sejo, ma tanko je sve to. Djuro ko Srbin nesto pokusava u Sloveniji, dobar je on, uspio je ove srpske folove prodati slovencima. Zenit je valjda i dalje musliman, ustvari RIzo sad ne zna jel veliko ili malo M, ali nema veze, falio mu je zbog koka. A Sejo? Ma pusti Seju, veze ti on nema s muzikom, on je samo bio gitarista pusenju, Rizo je sve ostalo odradio. E sad zaboravismo Elvisa, jer je on skroz nebitan, ustvari Elvis uopste nije Elvis, pazite sad, Rizo je Elvis.
E sad da sumiram. Rizo je odnio sve folove, drzao ih pazljivo u zamrzivacu, sad nam dolazi iz Beograda i nosi te "svjeze" folove, da bi nam ih iz mikrovalne fino servirao. Hvala RIzo, al nemoj svega ti, blatis nam skoro ovog "naseg" Rizu Ruzu. Jel on isto Srbin? Nesto ne znam, moram to ispitati. U Sarajevu mi to oduvijek pratimo, ko sta gdje kako. Tako mi sad znamo da ti nama dolazis, da si Srbin i tako to. E hvala ti Rizo, bas si pravi...Nikada nisam rekao da je crko New-primitivs pokret, ali Rizo, tvojim intervjuom si me natjerao ne da pomislim da je crko, nego da se pitam da li je ikada postojao u onom obliku kako sam ga ja vidio. A sto se tebe tice, za vecinu ljudi si bio sam glas na Elvisovim plocama, nista drugo decko, ama bas nista. A sto se tebe tice, moze se jos reci da JESTE RIZO JARANE FUKARA, DEFAKTO NIJE UMJETNIK...
Kada sam cuo ko dolazi, odmah sam pomislio na mladje generacije, koje zive distanciranije od turbofolklornog plemena, pa kako ce slusajuci doticnog DANAS osjecati sto sam ja osjecao nekad. Samo ovo danas nije ono nekad, volio bih da smo svi malo pametniji, samo malo, da nismo obojeni, da smo najmanje glupi, da za nekoga nismo malo-veliko S, H, M. Nekada su svi muzicari osjecalu vrstu pozitivne treme pred svirke u Sarajevu. Zasto? Jer je publika bila posebna, cak i zahtjevna. Nisi joj mogao prodavati tek tako maglu. Ako ti je prosao fol u Sarajevu, onda si mogao ici bilo gdje. Imali smo dovoljno dobrog lokalnog kvaliteta, tako da si morao doci sa necim drugim. Nisi morao biti Malkolm, Zijo, Sejo, Elvis, niti kopirati nekoga sa carsije. Morao si biti autentican, iskren i originalan, odmah bi te raja zavolila. Danas nam dolazi Rizo i drzi predavanja, ma decko prosetaj bolje ti je, a i nama...

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#24 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by Pera Trta » 11/06/2009 21:14

ObiVan wrote:Odgovor na pitanje postavljeno naslovom teme se nalazi u posljednjih deceniju i pol. Da li nam je trebao? Nije, a vjerujem niti ce ikada. Zaista smo mi crna rupa za sve moguce apsurde i paradoksalne, pa i perverzne fenomene, koji su davno presli granicu bezobraznosti. Skoro pa davno je najavljivan koncert Prelepe Brene, pa se aktivirala kolektivna svijest ko rijetko dosad, pomislih kako brzo i efikasno se nase drustvo organizuje i krene zalagati protiv necega skoro apsurdno nebitnog. Grupe, inicijative, religijsko-patriotski pokreti, urbano-sovinisticke sile, ma nema ko se nije javio i "zabranio" Prelepoj dolazak, a kamo li pjevanje u nasoj carsiji. Nisam ni A rekao vezano za taj dogadjaj, jer sam znao da ima i previse dusa koji taj spektakl cekaju godinama, a jos manje da "veliku" vecinu ljubitelja te muzike verbalno lincujem i osudjujem. Zasto? Zato sto se bas nesto ne sjecam da je Prelepa pricala previse sranja, a cak i da jeste, ona kao ona i ta njena potencijalna sranja bi me minimalno do nikako tangirala. Zasto? Brena mi nikada nije bila ni prost, ni slozen faktor u zivotu, nisam je nikada smatrao simbolom necega sto mi imalo krade pozornost ili cak trenutak identifikacije sa istom ili onim sto ona radi. Da na nasim geografskim sirinima i duzinama ima dovoljno neistomisljenika samo bi budalu cudilo. Ali naslo se i previse nadobudno-urbano-poremecenih glava, koji su zaokruzivali i iscrtavali Brenin maskirno-safari outfit i deklarisali je ravnogorskim simbolom, sto mi nikada nije bilo posve jasno. Ali bolje Lepa Fahreta, nego li ti neko drugi. A silom nase urodjene paradoksalnosti je to nekako i najlakse. Ali necu da offtopiciziram, tema je navodni "novoprimitivni" king, kralj, car ili ti sta vec. Prvo bih rekao da decko nije nimalo duhovit, ali bas nimalo, sto je skoro pa i endemski s obzirom odakle dolazi, ali sad vise i ne dolazi. U tome je odgovor na mnoga pitanja. Sta hocu reci? Prica je tekla ovako. Decko je rodjen kao Srbin, odrastao kao Srbin, pricao srpski, druzio se vecinom sa Srbima, eto Zenit je bio simpatican, njega je imao kao jarana jer je privlacio koke, nije nikad drkao, guzio je ne samo Srbe, jer po tom pitanju nikada nije bio nacionalista. E odrastao je u gradu, gdje je bilo puno NeSrba, a znas, oni su bili nadasve simpaticni, onako vrtili se po carsiji, furali svoj film, pa se valjalo furati malo na njih. E pa se malo ime promijenilo, malo se kupilo folova i tako to. RIzo je tu bio kralj svega, on je sve izmislio, svi drugi su krali od njega folove, on je prvi bio originalan. Nekad tamo je Rizo odlucio da ode sa tog mjesta , jer on ipak nema veze s tim bre. Kad je krenuo, pokupio je sve te folove sa sobom, valjda je sve stalo u kofer, sve ono sto imalo valja, nista nije moglo drugima ostati, jer samo RIzo zna sta je pravo, a sta nije. Ovi iz Zagreba, ma pusti njih, pa to je sve kopiranje originala. A mi sto smo ostali tu negdje, mi smo ostali zedni i gladni Rize i njegovog originalnog novog primitivizma, jer bez njega Sarajevo ne bi bilo ono sto jeste, ustvari sve ove godine nije postojalo. Ovi ostali, Djuro, Zenit, Sejo, ma tanko je sve to. Djuro ko Srbin nesto pokusava u Sloveniji, dobar je on, uspio je ove srpske folove prodati slovencima. Zenit je valjda i dalje musliman, ustvari RIzo sad ne zna jel veliko ili malo M, ali nema veze, falio mu je zbog koka. A Sejo? Ma pusti Seju, veze ti on nema s muzikom, on je samo bio gitarista pusenju, Rizo je sve ostalo odradio. E sad zaboravismo Elvisa, jer je on skroz nebitan, ustvari Elvis uopste nije Elvis, pazite sad, Rizo je Elvis.
E sad da sumiram. Rizo je odnio sve folove, drzao ih pazljivo u zamrzivacu, sad nam dolazi iz Beograda i nosi te "svjeze" folove, da bi nam ih iz mikrovalne fino servirao. Hvala RIzo, al nemoj svega ti, blatis nam skoro ovog "naseg" Rizu Ruzu. Jel on isto Srbin? Nesto ne znam, moram to ispitati. U Sarajevu mi to oduvijek pratimo, ko sta gdje kako. Tako mi sad znamo da ti nama dolazis, da si Srbin i tako to. E hvala ti Rizo, bas si pravi...Nikada nisam rekao da je crko New-primitivs pokret, ali Rizo, tvojim intervjuom si me natjerao ne da pomislim da je crko, nego da se pitam da li je ikada postojao u onom obliku kako sam ga ja vidio. A sto se tebe tice, za vecinu ljudi si bio sam glas na Elvisovim plocama, nista drugo decko, ama bas nista. A sto se tebe tice, moze se jos reci da JESTE RIZO JARANE FUKARA, DEFAKTO NIJE UMJETNIK...
Kada sam cuo ko dolazi, odmah sam pomislio na mladje generacije, koje zive distanciranije od turbofolklornog plemena, pa kako ce slusajuci doticnog DANAS osjecati sto sam ja osjecao nekad. Samo ovo danas nije ono nekad, volio bih da smo svi malo pametniji, samo malo, da nismo obojeni, da smo najmanje glupi, da za nekoga nismo malo-veliko S, H, M. Nekada su svi muzicari osjecalu vrstu pozitivne treme pred svirke u Sarajevu. Zasto? Jer je publika bila posebna, cak i zahtjevna. Nisi joj mogao prodavati tek tako maglu. Ako ti je prosao fol u Sarajevu, onda si mogao ici bilo gdje. Imali smo dovoljno dobrog lokalnog kvaliteta, tako da si morao doci sa necim drugim. Nisi morao biti Malkolm, Zijo, Sejo, Elvis, niti kopirati nekoga sa carsije. Morao si biti autentican, iskren i originalan, odmah bi te raja zavolila. Danas nam dolazi Rizo i drzi predavanja, ma decko prosetaj bolje ti je, a i nama...
Svaka čast! :thumbup: I što bi mi uvijek morali dupeta lizati svakome ko se nekad očešao o ovaj grad? Ko je Rizo...pjevač samo, što ti reče, i to čak ne ni previše dobar, tj. sasvim prosječan. On, jedan od najnepoznatijih rokera u predratnom Sarajevu (jer je sve to išlo pod firmom "Elvis J. Kurtovich", čiji je on bio samo glas) sada je kao neki kralj "New primitivesa". Može on tu šuplju prodavati po Beogradu (začinivši je sa velikom količinom srBstva, jer zna on šta tamo prolazi), ali ovdje...mojne meni to, Rizo!

pemanapemani

#25 Re: trebal nam Rizo (Elvis Dzi Kurtovic band) u Sarajevu...

Post by pemanapemani » 11/06/2009 21:16

Kada su u proslom stoljecu ubijane gorile u centralnoj africi, citav svijet se zgrazao. 90% zgrazajucih nikad u zivotu nije vidjelo pripadnike te zivotinjske vrste, a opet su se na neki nacin solidarisali sa njihovom borbom za opstanak. Rizo je gledao kako ubijaju neke tamo ljude u gradu i zemlji u kojoj je rodjen. Propagandnom masinerijom su ga uvjerili da to "oni" rade sami sebi, ili pak da su kolateralna steta za neki jebeno visi cilj.
Svaki iole human humanoid, koji vidi stradanja,na neki nacin salje poruku podrske neduzno stradalim. Rizo, Nele i Co. salju "sa ocem na Vraca".
Na svirkama po Srbiji nastupa okicen vecom kolicinom zlatnih lanaca i religijskih simbola. Mozda zlato zahrdja u dodiru sa krvlju djece kojima je pogled ka Vracama bilo zadnje sto su vidjeli u svom prekratkom zivotu.
"Kad se babo vrati kuci pijan...", zajedno sa Rizom zapjeva poneki omladinac ciji tata nije uspio da dozivi da se vrati kuci pijan i napravi zijan, jebi ga.

Post Reply