Treba nam igrani film o Srebrenici

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Post Reply
Drvosjeca iz Dejcica

Treba nam igrani film o Srebrenici

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 10/07/2015 19:25

Smatram da je krajnje vrijeme da nakon 20 godina, kada nismo ranije, dobijemo igrani film o Srebrenici koji će biti baziran na istinitim događajima i pratiti sudbine recimo desetak ljudi, različite dobi, te da prikaže i cjelokupna dešavanja netom prije pada Srebrenice, tokom pada a pogotovo nakon. Sramota da nemamo jedan takav fim za buduće generacije. Ne znam gdje je Kenović, Tanović i ostali, šta rade, da li rade, ali to nam je potrebno radi nas samih. Cijeli svijet je prepoznao Srebrenicu kao genocid a igrani film treba da bude kao tačka na jedan strašan period koji se ne smije zaboraviti ni za 1000 godina. Mislim da novac nije problem te da za takav projekat uvijek mora imati novca. Po meni scenarij bi mogao (morao) napisati Sidran, zna on taj "zanat" vrlo dobro. Režiser neko sa iskustvom, neko od ove dvojice gore pomenutih mada nemam ništa protiv i da bude neki anonimus samo da je dobro snimljeno.

Zamislite priču Nedžada Avdića u filmu gdje sa 15 godina ranjen preživljava strijeljanje, ili Adela Šabanović koji je sa 11 godina morao četnicima donositi vodu da peru krv sa ruku. :( Prestrašne i mučne scene ali prijeko potrebne. :(

L u c i f e r

Re: Treba nam igrani film o Srebrenici

Post by L u c i f e r » 10/07/2015 19:31

Bosnjacki kongres bi to trebao izlobirati sa Holivudom.

Angelina je nasa.

Ne treba se kaciti sa jevrejskim lobijima, a i valjali su nam u ratu, a i mi njima u istoriji.

Ako nas Izrael omrzne, gubimo i najjaceg saveznika - Ameriku.

Ne trebam gurati nos dje mu nije mjest vec se fokusirati na oslobadjanje, propagiranje i razvoj nase drzave.

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 12/07/2015 01:31

Angelina Jolie, Brad Pitt, Collin Farrel. ..Imamo valjda dosta jakih imena na nasoj strani. :-)

JanuaryJones

Post by JanuaryJones » 12/07/2015 11:13

Samo domaća produkcija, stranci eventualno za promociju i distribuciju.

Tyke

Post by Tyke » 12/07/2015 17:14

Domaca produkcija bi mozda uticala na jos vecu podjelu i netrpeljivost, nazalost. Nemamo ni toliko glumaca, a tesko bi nam priskocili u pomoc oni koji cak i negiraju genocid, u slucaju da se snimi serija, sto je po meni pametnija stvar, imao bi dovoljno prostora da ubacis sto vise detalja, momenata, likova, sto realnije stvoris i predocis sliku publici. Mislim, mozda grijesim, ali ako zelis zadrzati istinitu pricu tesko bi se mogao osloniti na balkansku glumacku ekipu, tj. na srpsku potporu(?).

Ideja je sasvim dobra, ali sam za snimanje serije, drama/war...

artime

Post by artime » 12/07/2015 17:24

Mada sam protiv eksploatacije tragedije, ovdje su haman svi holivudski elementi zadovoljeni. Imamo jednodimenzijalnog neprijatelja protiv nenaurazonog stanovnistva plus izdaju i pokolj.

Heller

Post by Heller » 12/07/2015 17:31

Inace bi reko da, al kad se samo sjetim kakva su se smeca snimala, nemojte hljeba vam.

brown.sugar

Post by brown.sugar » 12/07/2015 19:11

Jucer sam gledala na FTV-u emisiju u kojoj je gostovao neki covjek (nisam uhvatila ime) koji je rekao da ce snimati film na osnovu knjige "Zivot protiv smrti - Srebrenica", Kadira Habibovica koji je prezivio strijeljanje praveci se mrtav, hranio se liscem... Ukljucila sam se pri kraju, ali koliko sam shvatila, sve je zavrseno sto se tice scenarija, izbora lokacija, cekaju se samo novcana sredstva (dio je prikupljen, ali cilj je da se skupi neka pristojna svota jer ne zeli da zbog malog budzeta film ne ispadne dostojan price).

http://www.klix.ba/vijesti/bih/srebreni ... /140711159

zrakomlat

Post by zrakomlat » 12/07/2015 19:19

L u c i f e r wrote:Bosnjacki kongres bi to trebao izlobirati sa Holivudom.

Angelina je nasa.

Ne treba se kaciti sa jevrejskim lobijima, a i valjali su nam u ratu, a i mi njima u istoriji.

Ne trebam gurati nos dje mu nije mjest vec se fokusirati na oslobadjanje, propagiranje i razvoj nase drzave.

Kako nam je Izrael valjao u ratu? Ako nije problem rečenica, dvije, nešto ne mogu da skontam.
A u pravu si u ostatku posta.

JanuaryJones

Post by JanuaryJones » 12/07/2015 19:48

Ivica Đikić privodi kraju dokumentarni roman o Srebrenici, eto baze za scenarij.

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 12/07/2015 20:15

zrakomlat wrote:

Angelina je nasa.

Kako nam je Izrael valjao u ratu? Ako nije problem rečenica, dvije, nešto ne mogu da skontam.

To velim po svom sjecanju iz ratnog perioda.

Evo samo par citata i linkova sa neta:

Amerika je još uvijek bila i ostala taj veliki prijatelj ove države koji nastavlja štiti bosansko-hercegovačke građane, njihovu državu i njenu cjelovitost i suverenitet. Ono što je manje-više nepoznato u našoj javnosti jeste činjenica da iza takvog stajališta vodeće svjetske sile prema BiH stoje prvenstveno američki Jevreji. Dakle, upravo su američki Jevreji, kroz svoje predstavnike u politici, ekonomiji, kroz istupe senatora i zastupnika u Kongresu SAD-a, i devedestih, ali i danas vodili veliku bitku za opstojnost države BiH.
http://tacno.net/novosti/prijateljstvo- ... jek-braca/

Roy Gutman - Pulitzer Prize-winning journalist best known for his coverage of the war in the former Yugoslavia
published A Witness to Genocide in 1993 (the Jerusalem Post called it an "indispensable" book on genocide)
https://www.google.ba/search?q=roy+gutm ... 1&ie=UTF-8

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bernard-Henri_Lévy
In 2010, The Jerusalem Post named Lévy 45th on a list of the world's 50 most influential Jews.
The Boston Globe has said that he is "perhaps the most prominent intellectual in France today"
In the 1990s, Lévy called for European and American intervention in the Bosnian War during the break-up of Yugoslavia after the fall of the Soviet Union. He spoke about the Serb POW camps which were holding Muslims. He referred to the Jewish experience in the Holocaust as providing a lesson that mass murder cannot be ignored by those in other nations.

Od mene im hvala beskrajno i zauvijek.

zrakomlat

Post by zrakomlat » 12/07/2015 20:18

L u c i f e r wrote:
zrakomlat wrote:

Angelina je nasa.

To velim po svom sjecanju iz ratnog perioda.

Evo samo par citata i linkova sa neta:

Amerika je još uvijek bila i ostala taj veliki prijatelj ove države koji nastavlja štiti bosansko-hercegovačke građane, njihovu državu i njenu cjelovitost i suverenitet. Ono što je manje-više nepoznato u našoj javnosti jeste činjenica da iza takvog stajališta vodeće svjetske sile prema BiH stoje prvenstveno američki Jevreji. Dakle, upravo su američki Jevreji, kroz svoje predstavnike u politici, ekonomiji, kroz istupe senatora i zastupnika u Kongresu SAD-a, i devedestih, ali i danas vodili veliku bitku za opstojnost države BiH.
http://tacno.net/novosti/prijateljstvo- ... jek-braca/

Roy Gutman - Pulitzer Prize-winning journalist best known for his coverage of the war in the former Yugoslavia
published A Witness to Genocide in 1993 (the Jerusalem Post called it an "indispensable" book on genocide)
https://www.google.ba/search?q=roy+gutm ... 1&ie=UTF-8

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bernard-Henri_Lévy
In 2010, The Jerusalem Post named Lévy 45th on a list of the world's 50 most influential Jews.
The Boston Globe has said that he is "perhaps the most prominent intellectual in France today"
In the 1990s, Lévy called for European and American intervention in the Bosnian War during the break-up of Yugoslavia after the fall of the Soviet Union. He spoke about the Serb POW camps which were holding Muslims. He referred to the Jewish experience in the Holocaust as providing a lesson that mass murder cannot be ignored by those in other nations.

Od mene im hvala beskrajno i zauvijek.

:thumbup:

Partijaner

Post by Partijaner » 13/07/2015 18:00

Je li ko gledao ovaj dokumentarac, navodno neki Norvezani radili ?

https://www.youtube.com/watch?v=RUuhSGnLvv8

Hasan006

Post by Hasan006 » 20/08/2015 23:43

Ja i ne znam bas treba li nam sad to... Takav film ne bi mogao biti snimljen bez hrpe nasilnih scena zbog kojih se upravo skoro nikome nije svidjao Angelinin prvijenac "U zemlji krvi i meda". Ne treba nam to bas sad...

bhnapoleon1

Post by bhnapoleon1 » 21/08/2015 01:15

Ali treba biti upecatljiv nesto kao Šindlerova lista da ostavlja gledaoca zamisljenog.

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 21/08/2015 02:06

Hasan006 wrote:Ja i ne znam bas treba li nam sad to... Takav film ne bi mogao biti snimljen bez hrpe nasilnih scena zbog kojih se upravo skoro nikome nije svidjao Angelinin prvijenac "U zemlji krvi i meda". Ne treba nam to bas sad...

Ma ja. Ko nas bre zavadi, nemoj da se neko uvrijedi slucajno. :oops: .

Nemoj da nam se @dustaban i ekipa nakon zastave sa ljiljanima, unezgode i zbog filma o Srebrenici.

Jebo ti nas, eksperti u lizanju tudjih supaka.

Bansuri

Post by Bansuri » 15/09/2015 01:37

snimit će Žbanić iduće gdoine

The film, titled Srebrenica, will centre on the true story of UN interpreter Hasan Nuhanović, who was based at the town when it fell to the Bosnian Serb Army in July 1995. Nuhanović’s family was among more than 5,000 civilians who joined 25,000 refugees seeking shelter on a UN base in Potočari.

http://www.screendaily.com/news/zbanic-reveals-srebrenica-drama-details/5091945.article

Post Reply