TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
moni987
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 21:44

#1 TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by moni987 »

Molim pomoć jer ne živim u BiH!!
Imam naslijeđenu zemlju, no nije 1/1 na meni, pa mi treba preporuka nekog dobrog advokata za riješiti papire, a i ako može prodati bilo bi super! :-D
Zemlja se nalazi u Živinicama.
Ako ima i dobra agencija koja će to riješiti, može i tako.
I da - trebala bi to hitno prodati!
Unaprijed hvalaaaa :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by muminovic »

Pa ne moze niko prodati nesto sto nije na tebi :-)

Moras prvo rjesiti taj problem, da bi kasnije prodao, kupoprodaju vrsi NOTAR, ne odvjetnik.

Nema sanse da "hitno" prodas, jer sudski postupak moze trajati do 10 godina u BiH :-)

Nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet- Nitko ne može na drugoga prenijeti više prava nego što sam ima.
moni987
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 21:44

#3 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by moni987 »

ma sve mi je to jasno, no dobra je lokacija, blizu centra,
a moja vizija je bila dati odvjetniku da riješi papire uz proviziju (radi se u biti samo o nekim formalnim prijepisima, zemlja je meni prepisana,samo je treba uknjiziti..)
a nakon toga da nađe kupca jer ja nemam vremena se tamo zabavljati s tim..
sad..je li to izvedivo ili nije... :?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by muminovic »

Kazes da jos nije bilo ostavinsko, ako nije sve zavisi kako ce biti na njemu, mozda se pojavi neki nasljednik koji se ne slaze sa tvojom idejom, pa te onda lijepo tuzi i postupak potraje 5-10-15 godina.

Niko ne moze preuzeti slucaj takve vrste uz neki "procenat" jer je pitanje da li ce docekat dan kad ce se predmet okoncat u zivotu.

A mislim da je i zabranjeno uzminanje predmeta na procenat to bi trebalo da pise negdje u Zakonu ili Kodeksu odvjetnika, placa se po tarifi, kao i notar sto ima svoju tarifu, i sud tarifu za takse, ti placas svoj predmet.
Last edited by muminovic on 10/10/2013 22:30, edited 1 time in total.
moni987
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 21:44

#5 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by moni987 »

ma divno...
hvala svejedno :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by muminovic »

moni987 wrote:ma divno...
hvala svejedno :)
Ja ti zelim da se predmet rjesi na najbolji moguci nacin, ali ti govorim da u praksi to ne mora biti tako, dovoljno je samo jedan od naslijednika da nije saglasan, ili se pak na ostavinskom pojavi neko ko ima testament ili slicno...

Puno srece zelim
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#7 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by SundanceKid »

muminovic wrote:
moni987 wrote:ma divno...
hvala svejedno :)
Ja ti zelim da se predmet rjesi na najbolji moguci nacin, ali ti govorim da u praksi to ne mora biti tako, dovoljno je samo jedan od naslijednika da nije saglasan, ili se pak na ostavinskom pojavi neko ko ima testament ili slicno...

Puno srece zelim
Ovaj komentar istinu zbori.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#8 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by TheWatcher »

moni nikakav problem to nije :thumbup: samo dobar advokat i sve rijeseno :izet:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#9 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by muminovic »

TheWatcher wrote:moni nikakav problem to nije :thumbup: samo dobar advokat i sve rijeseno :izet:
Kako dobar advokat.

Dodje ostavinsko rociste, pojavi se XY i da sudu testament, u testamentu pred notarom sve lijepo pise da je poklonio svu imovinu svojoj ljubavnici.

Sta onda ?

Morao bi tuziti ljubavnicu, i dokazivati neki od razloga za ponistenje testamenta, i u to uloziti jako mnogo para i 10x toliko vremena.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#10 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by TheWatcher »

ma sve mi je to jasno, no dobra je lokacija, blizu centra,
a moja vizija je bila dati odvjetniku da riješi papire uz proviziju (radi se u biti samo o nekim formalnim prijepisima, zemlja je meni prepisana,samo je treba uknjiziti..)

obrati paznju na boldirano.ako je zemlja vec prepisana znaci bila je i ostavinska :izet:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#11 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by muminovic »

TheWatcher wrote:ma sve mi je to jasno, no dobra je lokacija, blizu centra,
a moja vizija je bila dati odvjetniku da riješi papire uz proviziju (radi se u biti samo o nekim formalnim prijepisima, zemlja je meni prepisana,samo je treba uknjiziti..)

obrati paznju na boldirano.ako je zemlja vec prepisana znaci bila je i ostavinska :izet:
pogledaj prvi post:

Imam naslijeđenu zemlju, no nije 1/1 na meni, pa mi treba preporuka nekog dobrog advokata za riješiti papire, a i ako može prodati bilo bi super! :-D

To "formalno", nakada u praksi cak znaci i pokrenuti DZAVOLJI postupak i tuzit 50-100 ljudi upisanih u zemljisne knjige od kojih je recimo 30 mrtvo i postupak koji traje 20 godina u BiH jer ga suci samo stave u ladicu, jer ga ne znaju radit.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#12 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by TheWatcher »

Imam naslijeđenu zemlju, no nije 1/1 na meni

pa to je to jebem ga ja :D ako nije 1/1 znaci treba samo provesti postupak u gruntu u sudu i gotova stvar :oops:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#13 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by muminovic »

TheWatcher wrote:Imam naslijeđenu zemlju, no nije 1/1 na meni

pa to je to jebem ga ja :D ako nije 1/1 znaci treba samo provesti postupak u gruntu u sudu i gotova stvar :oops:
Da li je ?

Stako ako je on vlasnik 1/20, a 5 ljudi mrtvo nije proveden ostavinski, 5 ljudi se ne zna adresa odeselili u ratu, 5 nisu saglasni sa prevodom, i 4 nece nista da radi u predmetu bez obzira sto nista ne bi platili ?

Pravo i pravda nisu matematika, niti je BiH Luxemburg.
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#14 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by sioux113 »

Malo sam preletio postove, i neke su mi stvari konfuzne;
- govoriš da imaš naslijeđenu nekretninu ali da nije 1/1 na tebi
- u slijedećem opet da je tebi prepisana i treba provesti na tebe u z.knjigu

Ovo 2 , mada zvuči slično nije isto.
u 1. slučaju ti možeš prodati,ali samo u dijelu koji tebi pripada, koji se već može izraziti u razlomku, i kako ti je već objašnjeno taj dio oko prenosa vlasništva će ti notar morati uraditi, naravno da ti možeš angažovati advokata tj.dati mu punomoć da ti to sve izganja do konačnog
u 2. slučaju, ako ti je već prepisana, i to ti je moralo biti notarski obrađeno, koliko ti je prepisano? Da li je onaj koji ti je prepisao živ ili je umro?
Ako je bila ostavinska rasprava i rješenje o naslijeđivanju postalo pravosnažno,onda se taj dio svakako po službenoj dužnosti knjiži.
Dadni ti namam još podataka, ako imaš.
U svakom slučaju, možeš i nije ti loša ideja da angažiraš advokata da ti ubrza postupak prodaje.
moni987
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 21:44

#15 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by moni987 »

Ukratko,
roditelji su oporukom ostavili da se zemlja podijeli na 4 dijela (3 sestre i brat),
2 sestre su poklonile svoj dio bratu, a ja sam uzela svoj dio, a nema više nasljednika niti se moze pojaviti netko peti..
bio je geometar i odijelio zemlju, a sad bi trebalo tu zemlju prepisati 1/1 na mene (ne znam kako bi se izrazila stručno :) )
ima nesto malo puta koji je 2/1.. i to je to..
zato sam rekla "formalno" jer su svi suglasni i nema dvojbi oko toga koliko kome pripada niti ista slično... samo prijepis u zemljišnu knjigu-ili kako vec se zove gruntovnica ili.. dakle, samo mi treba vlasnicki list da mogu dat agenciji da proda-ili odvjetniku ako moze-ne znam je tamo mogu odvjetnici i prodati zemlju?
:)
moni987
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 21:44

#16 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by moni987 »

i da ono najbitnije na sto nisam dobila odgovor- ime odvjetnika :-D ??
:wink:
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#17 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by udrch »

ti si Moni u biti u pravu, treba ti advokat, ali je loše što ga tražiš u Sarajevu, ipak je ovo manje više uglavnom sarajevski portal, bolje nađi nekoga u Živinicama kome je to bliže obilaziti..
ako je oporuka otvorena, te ako su se neki nasljednici već odrekli svog dijela, to znači da je ovo već bilo na sudu, tako da je dosta posla već i urađeno..možda u gruntu nije čista situacija, ali zato postoje advokati i načini da se to riješi..ne može sabrati nasljednike, ali ima pravo u odnosu na katastar da pokrene ovo pitanje, vlasnicima po gruntu se može uputiti poziv i na osnovu obavijesti u sudu ili putem medija..
vjerovatno se nećeš dogovoriti po procentu, već po fiksnoj cijeni, ali svejedno, ako je dobra lokacija, prodaće se..
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#18 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by sioux113 »

moni987 wrote:Ukratko,
roditelji su oporukom ostavili da se zemlja podijeli na 4 dijela (3 sestre i brat),
2 sestre su poklonile svoj dio bratu, a ja sam uzela svoj dio, a nema više nasljednika niti se moze pojaviti netko peti..
bio je geometar i odijelio zemlju, a sad bi trebalo tu zemlju prepisati 1/1 na mene (ne znam kako bi se izrazila stručno :) )
ima nesto malo puta koji je 2/1.. i to je to..
zato sam rekla "formalno" jer su svi suglasni i nema dvojbi oko toga koliko kome pripada niti ista slično... samo prijepis u zemljišnu knjigu-ili kako vec se zove gruntovnica ili.. dakle, samo mi treba vlasnicki list da mogu dat agenciji da proda-ili odvjetniku ako moze-ne znam je tamo mogu odvjetnici i prodati zemlju?
:)

Generalno ovdje i nema problema, ostaje ti tehnika a o pošto si vani, advokat ti i treba. Nemaš potrebe gubiti vrijeme više ovdje, što se tiče advokata evo ti probaj na ovom linku, pošto je to tuzlanska regija, malo se raspitaj i proberi si;
http://www.raktz.ba/, sretno!
moni987
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 21:44

#19 Re: TREBA MI DOBAR ODVJETNIK ZA RIJEŠITI ZEMLJIŠTE

Post by moni987 »

hvala svima :)
Post Reply