treba li ukinuti vjeronauku u skoli

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked

treba
104
65%
ne treba
55
34%
neodlucan sam
2
1%

Total votes: 161

casper_

Post by casper_ » 13/03/2011 14:28

treba li il ne treba pitanje je sada?

ja mislim da to treba premjestiti u okvire vjerskih ustanova a u skolu uvesti neki predmet kao sto je historija religija
Last edited by casper_ on 13/03/2011 16:05, edited 1 time in total.

callmethebreeeze

Re: treba li ukinuti vjeronauku u skoli

Post by callmethebreeeze » 13/03/2011 14:33

treba.
ali mislim da ce prvo ova tema biti ukinuta. nije da se nije prije diskutovalo o vjeronauci u skolima.
:D

Šef

Post by Šef » 13/03/2011 14:37

Naravno da treba. Sama riječ je besmislena. Vjera je vjera i ne može da bude nauka.

frngla

Post by frngla » 13/03/2011 14:41

casper_ wrote:treba li il ne treba pitanje je sada?

ja mislim da to treba premjestiti u okvire vjerskih ustanova a u skolu uvesti neki predmet kao sto je historija religija

ne treba jer je svakako neobavezan

istorija religija vec postoji predmet u osnovnim skolama i obavezan je :)

spreca
Has thanked: 7 times

Post by spreca » 13/03/2011 14:42

Nije nikada ni trebalo uvodit.

casper_

Post by casper_ » 13/03/2011 14:45

frngla wrote:

ne treba jer je svakako neobavezan

istorija religija vec postoji predmet u osnovnim skolama i obavezan je :)

ne postoji u mome kantonu

nosara
Has thanked: 14 times
Been thanked: 11 times

Post by nosara » 13/03/2011 14:46

Ukinuti vjeronauk u skolama i vrticima, uvesti "vjerske" poreze, ogranicit u svakom smislu sirenje tih besmislica iskljucivo na prostore vjerskih zajednica... Jednom rjecju, utopija... :zzzz:

Barcafan

Post by Barcafan » 13/03/2011 14:51

Treba li ovu temu zakljucati?
Treba.

bilo ih je nekoliko pa sve neslavno zavrsise...
ako je vjeronauka fakultativna nastava onda je pricanje o ukidanju u najmanju ruku glupo a sa jednog aspekta diskriminirajuće i zlonamjerno

kada imas predmet koji spada pod fakultativnu (izbornu) nastavu onda je pitanje o njenom ukidanju suvisno i krajnje glupo jer postojanje takvog predmeta uslovljeno je postojanjem zainteresovanih za pohađanje tog predmeta, kada ne bude zainteresovanih, onda nece ni biti predmeta

nadam se da je pokretacu teme sad malo jasnije šta znači pojam fakultativna nastava

casper_

Post by casper_ » 13/03/2011 14:55

Barcafan wrote:Treba li ovu temu zakljucati?
Treba.

ako je vjeronauka fakultativna nastava onda je pricanje o ukidanju u najmanju ruku glupo a sa jednog aspekta diskriminirajuće i zlonamjerno

kada imas predmet koji spada pod fakultativnu (izbornu) nastavu onda je pitanje o njenom ukidanju suvisno i krajnje glupo jer postojanje takvog predmeta uslovljeno je postojanjem zainteresovanih za pohađanje tog predmeta, kada ne bude zainteresovanih, onda nece ni biti predmeta

nadam se da je pokretacu teme sad malo jasnije šta znači pojam fakultativna nastava

zasto bi se ovo zakljucalo?
ako ti se ne svidja citaj nesto drugo

edi edi

Post by edi edi » 13/03/2011 14:59

Naravno, treba ukinuti.

maksi

Post by maksi » 13/03/2011 14:59

Evo pitam ja tebe zašto bi se ukinula vjeronauka? Zašto ti ista smeta? Navede mi nekoliko razloga pa da nastavimo diskusiju koja, kao i obično, neće promjeniti ni moje a ni tvoje stavove.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 13/03/2011 15:03

Šef wrote:Naravno da treba. Sama riječ je besmislena. Vjera je vjera i ne može da bude nauka.

Nauka je nesto sto se naucava, vjeru naucavas kroz nauku koja se time bavis. U skoli se ucenici obucavaju stvarima koje bi im ponajprije mogle trebat i zivotu. Neke nekome nece trebati nikad, neke druge, ne uce se uopce a trebace im.

Drugo, zvanicna nauka je sta? Nepobitna istina do istine ili zapravo skup koji se sastoji od cvrstih dokazanih cinjenica pomijesanih sa mnogo teorija i pretpostavki. Te prepostavke i(ili) teorije su opet vjerovanja, neka vise a neka manje utemeljena. Ako citas clanke o novim "naucnim" otkricima primijetices da se redovno ti clanci pocinju sa "naucnici vjeruju". Znaci sta?
Zapravo moglo bi se reci, kad bi se to dalo izvagati, da je mozda cak i vise stvari u koje naucnici "vjeruju" od onih koji su sto posto nepobitni fundamenti. Naravno ne smiju se zanemariti ni oni segmenti koji se drze pod fundamentima no zapravo oni to nisu nego su samo manje ili vise opceprihvaceni i drze se kao aksiomi.
Pod naukom se svasta moze naci, pod nauku stavljaju i evoluciju koja je zapravo samo teorija, odnosno VJEROVANJE evolucionista. Za mene recimo (a ja nisam sam u ovom nego predstavljam vecinu u svijetu, sto ne mora nista znaciti, ali da usput spomenem) ovo je samo i samo vjerovanje. Veliki prasak je puka teorija, bez ikakvog nepobitnog argumenta. Moze biti ali ne mora. No to punih usta mnogi zovu naukom! Za nekog drugog je vjerovanje u Boga vjerovanje. Okej. Ali odakle nekome pravo da svoje vjerovanje pretpostavlja mom vjerovanju?

Naravno, glede teme, glas vjero-nauci :)

No nebitan je glas, bitno je pitanje? Odakle takva netrpeljivost prema vjeri i mozda i prema vjernicima?!
Jel vjeronauka obavezna? Nije, da jeste ja bih prvi pokrenuo inicijativu da se to ukine. Na dobrovoljnoj je bazi. Isto da se ja sad zalazem za ukidanja džuda iz skola :S Ko hoće da se džudiše nek se džudiše, jer ja moram na tome lijeciti svoje komplekse? :roll: :(
Last edited by Abu FEED el-Castro on 13/03/2011 15:16, edited 1 time in total.

spreca

Post by spreca » 13/03/2011 15:05

maksi wrote:

Evo pitam ja tebe zašto bi se ukinula vjeronauka? Zašto ti ista smeta? Navede mi nekoliko razloga pa da nastavimo diskusiju koja, kao i obično, neće promjeniti ni moje a ni tvoje stavove.

Nekako mi nauka i religija neidu skupa i zato im nije mjesto pod jednim krovom.Ko hoce da se religiozno obrazuje za to imaju dzamije crkve itd.Ja sam iso u mejtef i da ti kazem da ne zalim ali ipak sam protiv da se vjero nauka odrzava u skolama.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times

Post by plain vanilla » 13/03/2011 15:08

Apsolutno!

Imamo dovoljno dzamija i crkvi gdje djeca mogu nauciti sve sto njihovi roditelji zele :D da djeca nauce

nosara

Post by nosara » 13/03/2011 15:11

plain vanilla wrote:Apsolutno!

Imamo dovoljno dzamija i crkvi gdje djeca mogu nauciti sve sto njihovi roditelji zele :D da djeca nauce

Dakako... U slobodnom vremenu, o trosku vjerskih zajednica, a ne drzave...
Last edited by nosara on 13/03/2011 15:13, edited 1 time in total.

Barcafan

Post by Barcafan » 13/03/2011 15:12

casper_ wrote:
Treba.

Nedavno citam negdje članak o tome kako su u BiH napravili testiranje, malo sirih razmjera, vezano za koeficijent inteligencije pa nađoh da su došli do šokantnih rezultata da od tih nekoliko stotina testiranih svega 50% ima normalan koeficijent inteligencije :bih:

Nadam se da ti je sad jasno zasto bi se ova tema trebala zakljucati :D
Mislim, samo se nadam, znam ja da tebi nista nije jasno, bitno je da si ti negdje cuo da treba ukinut vjeronauku i dosao na formu malo da se ispraznis :bih:

over and out
Last edited by Barcafan on 13/03/2011 15:14, edited 1 time in total.

because_of_you

Post by because_of_you » 13/03/2011 15:14

Treba, da već jednom budu na miru oni kojima smeta. :zzzz:

nosara

Post by nosara » 13/03/2011 15:15

Barcafan wrote:
casper_ wrote:
Treba.

Nedavno citam negdje članak o tome kako su u BiH napravili testiranje, malo sirih razmjera, vezano za koeficijent inteligencije pa nađoh da su došli do šokantnih rezultata da od tih nekoliko stotina testiranih svega 50% ima normalan koeficijent inteligencije :bih:

Nadam se da ti je sad jasno zasto bi se ova tema trebala zakljucati :D
Mislim, samo se nadam, znam ja da tebi nista nije jasno, bitno je da si ti negdje cuo da treba ukinut vjeronauku i dosao na formu malo da se ispraznis :bih:

Garant je u tih 50% normalnih sve i jedan vjernik... :lol:

MAN-lion's coach
Been thanked: 5 times

Post by MAN-lion's coach » 13/03/2011 15:19

U osnovnoj sam imala vjeronauku,u srednjoj Kultura religija...mislim da je kao vjeronauku treba ukinuti i da svi trebaju bez obzira na konfesiju imati jedan predmet da malo razviju svoje moždane ćelije u ovom iskvarenom društvu.
Last edited by MAN-lion's coach on 13/03/2011 15:20, edited 1 time in total.

bailaor

Post by bailaor » 13/03/2011 15:19

nosara wrote:Ukinuti vjeronauk u skolama i vrticima, uvesti "vjerske" poreze, ogranicit u svakom smislu sirenje tih besmislica iskljucivo na prostore vjerskih zajednica... Jednom rjecju, utopija... :zzzz:

I sad ti meni koja je razlika između ovog tvog stava i nacističke prakse spaljivanja nepodobnih knjiga?

nosara

Post by nosara » 13/03/2011 15:22

bailaor wrote:
nosara wrote:Ukinuti vjeronauk u skolama i vrticima, uvesti "vjerske" poreze, ogranicit u svakom smislu sirenje tih besmislica iskljucivo na prostore vjerskih zajednica... Jednom rjecju, utopija... :zzzz:

I sad ti meni koja je razlika između ovog tvog stava i nacističke prakse spaljivanja nepodobnih knjiga?

Spaljivanje je izmislila crkva... Doduse, spaljivanje zivih ljudi, a knjige su bile samo zabranjene... :D

Ja nisam za zabranu vjeroispovjesti (to bi bilo previse), samo za svodjenje racuna i uokvirivanje iste u okvire vjerskih zajednica... Ako opet nekom padne na pamet da spaljuje, neka spaljuje u svojoj kuci...

bailaor

Post by bailaor » 13/03/2011 15:28

A zasto ne bi dali mogucnost izbora, ako pokusavamo biti demokratsko drustvo?

maksi

Post by maksi » 13/03/2011 15:28

spreca wrote:

Ja bih bio prvi protiv vjeronauke u školama da se ona silom nameće kao u RS (mislim da je tako), nisam siguran 100 %. Međutim ako je to na dobrovoljnoj bazi kao što je u FBiH onda ne vidim problem u tome. Našao sam negdje podatak da u FBiH preko 90 % Bošnjačke djece pohađa vjeronauku. Zašto tim roditeljima uskraćivati to pravo da im djeca iskoriste tu priliku da nešto nauče o svojoj vjeri. Mnogi će reći da imamo mekteb. Da, imamo, ali većina roditelja želi za vikend izaći sa djecom, dal u prirodu, da li do rodbine, ili jednostavno djeca žele da se odmore.

Kad je u pitanju finansiranje, slažem se da bi IZ trebala snositi troškove plaća vjeroučiteljima, ako ne sve makar lapo lapo.

nosara

Post by nosara » 13/03/2011 15:30

bailaor wrote:A zasto ne bi dali mogucnost izbora, ako pokusavamo biti demokratsko drustvo?

Pa ko osporava mogucnost izbora...? Ali van drzavnih institucija...

Ili proglasiti vjersku drzavu, pa koliko potraje...

spreca

Post by spreca » 13/03/2011 15:31

bailaor wrote:

Necu da ulazim u prostoriju gdje stoji krst i sveti savo isus itd(kao u manjem entitetu)a isto neko nece da udje tamo gdje stoji zvijezda i polumjesec,danas nas to najvise razdvaja, vise nego koce biti u vijecu ministara isl.mada to i jeste posledica svega toga odnosno ko ce biti gore Mujo,Djuro ili Ante

Locked