Trazim Polsovnig Partnera

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderator: Bobi

Post Reply
Pocetak1

Trazim Polsovnig Partnera

Post by Pocetak1 » 24/02/2011 17:01

Pozdrav svima :-D
Interesuje me dali ima neko ko je zainteresovan za saradnju proizvodnje Gljiva Bukovaca i vjestacki uzgoj Puzeva.
Na internetu sam nasao mnogo Foruma na kojim se diskutuje na tu temu ...medjutim na zalost sve je to na podrucju Republike Hrvatske ili Srbije
Idalno bi bilo da uspostavim kontakt sa osobom koja vec zna po nesto o tome a i o papirologiji koja sigurno je potrebna te plasmanu proizvoda
Ja sam licno totalno zelen u ovom poslu ali bih se okusao....posjedujem dobru volju i skromna materijalna sredstva .Prednost imaju gradjani koji zive u Kantonu Sarajevo i rubna naselja koja granice sa tim podrucjem.

Amidza Efendija

Re: Trazim Polsovnig Partnera

Post by Amidza Efendija » 29/03/2011 17:40

Prednost u cemu? Da ti daju svoje znaje i pare?

Meni se cini da ti trazis posao. Ili, brate, probaj sam, pa kad ti krene, trazi partnere i onda im daji prednost koliko hoces.

kurty

Post by kurty » 01/04/2011 00:29

Prije 5 godina... Minimalno si morao imati dulum zemlje... Moras ga ograditi limom, recimo, koji je ukopan minimalno 30cm... Taj dulum podjelis na dvije povrsine... puzeve drzis u jednom, dok se hrana obnavlja u drugom, pa obrnuto... Ulog na jedan dulum je bio (ako imas svoju livadu) oko 2450KM, a dobitak je trebao biti veci, ali nisam odradio nista, pa ne znam tacno...Rekla kazala...
Moram imati nekoga ko ce biti 24/7 uz puzeve... SVasta moze da se desi... Oko otkupa, samo s talijanima radi, nista nasi ljudi... Uzimaj pare odmah, mojne nista cekati, da se proda, ovo ili no...

Sad mozda ima nekih restorana u Sarajevu, koji bi ti vrsili otkup...

To je sto se puzeva tice... I to je mozda maksimum sto mozes dobiti bez da platis za informacije

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 01/04/2011 00:35

Moram imati nekoga ko ce biti 24/7 uz
puzeve... SVasta moze da se desi...

To je, bolan, divlje, to bježi, to granje lomi...

:mrgreen:

kurty

Post by kurty » 01/04/2011 00:44

Ridjobrki wrote:
Moram imati nekoga ko ce biti 24/7 uz
puzeve... SVasta moze da se desi...

To je, bolan, divlje, to bježi, to granje lomi...

:mrgreen:

sta ti je ba :D
ja jednom pogledao na drugu stranu... neka riba prolazila... ja nazad na puzeve, kad nigdje ih... Tamo vamo, policija, vatrogasci, GSS... i nadjem ih 333 kilometra od placa... :D :lol: :lol:

Salim se naravno... ma doci ce neko i pogaziti to namjerno.. uletit ce neka zivuljka, sta vec...zato sam to rekao :lol: :oops:

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 01/04/2011 00:48

:lol:

Ma znam šta govoriš, samo što to u mojoj glavi odmah dobije spin...

:lol:

Toto

Post by Toto » 01/04/2011 06:32

@pocetak

Probaj ovdje pronaci partnere
http://www.poljoprivreda.ba/
http://www.poljoprivreda.ba/forum/viewt ... p=703#p703
ovo je forum od posla

Djele nas hiljade kilometara pa ti ne mogu bit od koristi. Mogu te jedino ohrabriti u tvom naumu. Obje ove poslovne ideje su kurentne, prije svega sto u nasoj prirodi imamo najkvalitetnije resurse potrebne za razvoj ovih bisnisa, pa mozes razviti posao i sa jako malim pocetnim sredstvima. Jedino sto ti treba je transfer znanja i tehnologije te vise vremena. Ali, onaj ko nema para i nema pristup kreditima po pravilu ima vremena na pretek Sreca je da zivis u vrijeme interneta pa i ovu potrebu mozes realizovati sa minimalnim troskovima.

Opredjelio si se za proizvodnju pa bi ti nesto predlozio:
Kod pokretanja posla sa puzevima imat ces najveci probem sa nabavkom maticnog stada, to ce ti biti najskuplji dio. Bosnom jezde razni manageri uglavnom iz okolnih zemlja koji su preskupi i nepouzdani, pogotovo kod kvaliteta raznih analiza tla i certifikata.
Ako nisi u mogucnosti da platis certificirano maticno stado kreni u samostalni razvoj, jer mi na nasem podrucju imamo najkavklitetnije puzeve i prirodni genetski materijal, koji se moze odlicno iskoristiti. U proslom stoljecu su italijani iz instituta za heliculturu dolazili u BiH po gentski materija upravo zbog kvaliteta. Doktor nauka po nasim vinogradima facali puzeve za instituta ilabaratorija.
Kreni sa sopstvenim inkubatorom od par desetaka kvadrata povrsine, a inicijalno stado nakupi sam u prirodi. U toku rada sa inkubatorom ces savladati tehnologiju, ali i mnogo jeftinije proizvesti maticno jato.
Ako se puzarstvo bude razvijelo u BiH mozes se specijalizirati samo da proizvodis maticna stada. Za biznis sa reprodukcionim materijalima ti treba mani prostor, manje rada i pocetnih srestava a kljuc uspjeha je znanje, koje ti omogucuje konkurentske prednosti. Svaki reprocentar u puzarstvu se lako moze pretvoriti u prozivodni pogon, jer je kod puzeva kljuc prvo maticno stado.
Plasman je posebna prica. ZA razvoj biznisa je vazno da je najvece svjetsko trziste puzeva (francuska, Italija, spanija, porugal) deficitarno sa ovom robom i u konstantnom je porastu -sto je u korist ovog biznisa. EU najvise uvozi puzeva iz Meksika i Kine, samo su kinezi u belaju - jer njihovi puzevi nemju kucice, pa kupuju prazne kucice po EU. U Istri imas par privatnih firmi sa kojima se mozes povezati radi plasmana.
Osim plasmana puzeva na trziste puzevi se jos koriste kao organska hrana u novim tehnologijam organske proizvodnje mesa. Organic akvakultura, akvaponics tehnologije te tehnologije organic uzgoja peradi (koke, fazani) koriste zive puzeve kao odlicnu prirodnu hranu za tov ribe i peradi. Visedimenzionalne tehnologije su izuzetno rentabilne.
nedavno sam imao priliku da vidim izuzetno prerspektivan sistem, koji je povezao akvaponics (tov ribe i uzgoj povrca bez tla -na rastvoru vode i hranjivih materijala) sa uzgojem kalifornijskih glista i puzeva. Finansijski efekti ovakvih sistema su vrhunski. Krediti se mogu vracati i za dvije godine. Kalifornijske gliste i puzevi su hrana za ribe a puzevi se uzgajaju u dijelu hidroponic podsistemau u kojem se proizvodi povrce. Humus kojeg proizvode gliste se rastapa kao hranjivo u hidroponom sistemu. kucica puzeva koje pojedu ribe i se prodaje restoranima kod serviranja puzve koje kupuju konzervirane. a od kucica se moze previt i nakit.. Osim sto puzevi jedu salatu iz hidroponic sistema oni u njemu imaju izvor optimalne vlaznosti -neophodne za ugoj puzeva. a posto salata i puzevi plivaju u bazenima sa vodom, obezbjedena je i odlicna zastita puzeva od predatora koji su velika smetnja kod uzgoja puzeva.

Sto se tice bukovaca: istrazi potencijale ekstenzivnog uzgoja gljive bukovace na drvenim trupcima.
Image

Koliko je biznis sa gljivama perspektivan govori ti i podatak da preko interneta moze nabaviti cak i spore gljiva da sam pravis micelij, ili micelij na drvenim tiplovima
Image

nemoj se puno obazirati na nase podjebancije koje trebas ocekivati .. zadnjih godina je porasla svijest i mnogi spozanju istinu da je hrana strateska sirovina i vrlo prespektivan biznis. Silicijska dolina poslije kompjutera najvise izvozi hrane. Hakeri koji su namlatili pare na kompjuterskoj tehnologiji investiraju lovu u plantaze nara/sipka farme shitake gljiva vinograde

zonbirile

Post by zonbirile » 01/04/2011 07:46

Pocetak1 wrote:Pozdrav svima :-D
Interesuje me dali ima neko ko je zainteresovan za saradnju proizvodnje Gljiva Bukovaca i vjestacki uzgoj Puzeva.
Na internetu sam nasao mnogo Foruma na kojim se diskutuje na tu temu ...medjutim na zalost sve je to na podrucju Republike Hrvatske ili Srbije
Idalno bi bilo da uspostavim kontakt sa osobom koja vec zna po nesto o tome a i o papirologiji koja sigurno je potrebna te plasmanu proizvoda
Ja sam licno totalno zelen u ovom poslu ali bih se okusao....posjedujem dobru volju i skromna materijalna sredstva .Prednost imaju gradjani koji zive u Kantonu Sarajevo i rubna naselja koja granice sa tim podrucjem.

---------------------------------------
ja imam lopatu,javi se ....Nabaviću i motiku

redskylz

good.

Post by redskylz » 30/12/2011 19:06

good post.

Post Reply