Trazim domacice, majke i zaposlene zene koje su sve to :)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Radiodjeva
Posts: 156
Joined: 20/03/2006 09:44

#1 Trazim domacice, majke i zaposlene zene koje su sve to :)

Post by Radiodjeva »

Zanima me koliko vrijedi rad domacice, da li bi se on mogao smatrati poslom? Trebaju li zene za takvo nesto dobijati platu? Mozda tako zaraditi penziju? Sta je sa majcinstvom? Sta mislite?
Radiodjeva
Posts: 156
Joined: 20/03/2006 09:44

#2

Post by Radiodjeva »

Naime, nedavno je pokrenuta inicijativa u RS-u da se majkama sa četvoro i više djece roditeljstvo prizna u radni staž. Sve bi primale i materinske plate u visini minimalne odnosno prosečne plate u Srpskoj, a to pravo koristile bi do ispunjenja uslova za penziju. Time bi se stimuliralo radjanje...
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#3

Post by flora.sa »

meni je ovo odlicna inicijativa, jer ni odgajanje djece, posebno 4 i vise nije maciji kasalj...zasto da ne...time bi se roditelji podstakli na rađanje vise od 1-2 djece, rastao bi natalitet, a i domacice se u tom slucaju ne bi osjecale kao "manje vrijedne", jer za svoj posao bi dobijale mjesecnu naknadu...ionako, kad se popunjava neki formular u koji treba upisati zanimanje, upisuje se domacica...pa zasto onda to ne priznati u poptunosti?...ovako ostaje samo na papiru...

ali sumnjam da ce ovo ikada, ili bar u skorije vrijeme zazivjeti...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#4

Post by Shoshana »

Meni se sve cini da mi je bivsa svekrva pricala da je za (onih davnih) nenarodnih rezima takvo nesto postojalo. Ako se dobro sjecam, zaposleni suprug bi dobivao dodatak od 30% od svoje plate za zenu domacicu. Koliko je tacno - ne znam...

MIslim, 30% nije puno, a i isplacivalo se muzu, ali za te neke tiranske rezime i ne zvuci lose.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5

Post by Bosanac sa dna kace »

Shoshana wrote:Meni se sve cini da mi je bivsa svekrva pricala da je za (onih davnih) nenarodnih rezima takvo nesto postojalo. Ako se dobro sjecam, zaposleni suprug bi dobivao dodatak od 30% od svoje plate za zenu domacicu. Koliko je tacno - ne znam...

MIslim, 30% nije puno, a i isplacivalo se muzu, ali za te neke tiranske rezime i ne zvuci lose.
kojih rezima? jel onih prije II sv. rata????


P.S. ja ako se vrnem u BiH nastanicu se u R.Sumskoj
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#6 Re: Trazim domacice, majke i zaposlene zene koje su sve to :

Post by Lace »

Radiodjeva wrote:Zanima me koliko vrijedi rad domacice, da li bi se on mogao smatrati poslom? Trebaju li zene za takvo nesto dobijati platu? Mozda tako zaraditi penziju? Sta je sa majcinstvom? Sta mislite?
po mom skromnom misljenju, da...to je full time job...briga o domacinstvu i odgoj djece...i nije ogranicen na 8 sati, tj. 40 sati sedmicno...e sad kako to pravno regulisati (uplata radnog staza, iz kojih fondova obezbjedjivati naknade i penzije, do koliko godina je rad a od koliko penzija...ali bi ozbiljno trebalo razmisliti o ovome

naravno, sada kada penzioneri sa 40 godina staza ne dobijaju penziju, ili nije na vrijeme, ili je nema nikako, ili je vrlo mala...utopijski je razmisljati o naknadama i penzijama za domacice i majke :-? za koje nikad niko nije uplatio ni dan staza kao osnovu za penziju :-?
Ddur
Posts: 114
Joined: 11/12/2006 16:16

#7

Post by Ddur »

"Majke sa troje i više djece u Francuskoj ne moraju više odlaziti na posao jer im država uplaćuje socijalno i daje novčanu nadoknadu".

Ako ima neko ko živi u Franuckoj, volio bih da mi potvrdi ovo.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#8

Post by Shoshana »

Bosanac sa dna kace wrote:
Shoshana wrote:Meni se sve cini da mi je bivsa svekrva pricala da je za (onih davnih) nenarodnih rezima takvo nesto postojalo. Ako se dobro sjecam, zaposleni suprug bi dobivao dodatak od 30% od svoje plate za zenu domacicu. Koliko je tacno - ne znam...

MIslim, 30% nije puno, a i isplacivalo se muzu, ali za te neke tiranske rezime i ne zvuci lose.
kojih rezima? jel onih prije II sv. rata????
Ja kojih drugih? "Nenarodni rezimi" je izraz koji se, medju starijim svijetom, za vrijeme SFRJ ironicno upotrebljavao za staru Jugoslaviju. POsebno u slucajevima kada bi poredjenje nekih stvari iz Stare i Nove islo u korist Stare.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#9

Post by danas »

najs :)

samo da priupitam -- da li i one koje rade van kuce a opet stignu roditi i odgojiti dijete onda dobijaju dupli staz i penziju? jedan za 'vanjski posao' a drugi za domacinstvo i odgoj djece... jer nisam nesto primjetila da njima neko drugi radja i odgaja djecu... :-)

PS shoshana:
moguce je da je bilo nesto takvo ali sumnjam... znam da je moja nena rodila 10-oro :-) za vrijeme nenarodnog rezima, a dinara nije vidjela od toga :D da jeste bili bi milioneri :lol: koliko znam, narodni rezim mozda nije formalno davao novcanu pomoc, ali je tu bilo dosta drugih stvari... od pristojnog porodiljskog pa do skoro besplatnih vrtica...
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#10

Post by bonsai »

U Belgiji je to rijeseno tako sto na svako dijete porodica ima dodatak.Visina istog zavisi od starosti djeteta. Sa troje djece porodica je oslobodzena drzavnog poreza,dok sa cetvero djece visina djecijeg dodatka se moze popeti do visine prosjecne plate. (jedno dijete od 8 godina-oko 90 eura). Sto se tice penzije za majke,to neznam.
User avatar
_ja_
Posts: 424
Joined: 08/11/2005 16:58

#11

Post by _ja_ »

Ddur wrote:"Majke sa troje i više djece u Francuskoj ne moraju više odlaziti na posao jer im država uplaćuje socijalno i daje novčanu nadoknadu".

Ako ima neko ko živi u Franuckoj, volio bih da mi potvrdi ovo.
To je tacno , po svakom djetetu dobijas po dvije godine radnog staza, i naravno pravo na penziju .
Sa troje ili vise djece majka nema potrebe da radi jer ima djeciji doplatak i neki kao dodatak za to vrijeme koje nije u mogucnosti da radi.
U Fr. jedna mjka sa troje djece ima djeciji doplatak od 300 eura i 160 eura za to sto se brine o djeci. Sad sve zavisi ipak moras ispunjavati neke uslove da bi to ostvario.Sad po novom zakonu djeca moraju biti dobri ucenici , da nisu upusteni da tako kazem od strane roditelja, jer po primanjima koja se ostvaruju za troje ili vise djece dosta raje se drzi teze" sta da radim bezveze radjat cu djecu bolje mi je" , ali ta djeca moraju biti pod nadzorom tj. da nisu prepsteni ulici , da su cista i uredna i da su dobra u skoli.........ima toga jos sto je sasvim normalno jer dosta roditelja radjaju djecu bas zbog tih primanja i onda poslije ne vode nikakvu brigu o toj djeci
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12

Post by Bosanac sa dna kace »

i sta kazu hocel bit ista od tog kod nas? :roll:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#13

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote: narodni rezim mozda nije formalno davao novcanu pomoc, ali je tu bilo dosta drugih stvari... od pristojnog porodiljskog pa do skoro besplatnih vrtica...
cek bona zar nije bio neki djeciji doplatak? :roll:
imal ista danas od tog sto je bilo u narodnom rezimu? :roll:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#14

Post by Lace »

danas wrote:najs :)

samo da priupitam -- da li i one koje rade van kuce a opet stignu roditi i odgojiti dijete onda dobijaju dupli staz i penziju? jedan za 'vanjski posao' a drugi za domacinstvo i odgoj djece... jer nisam nesto primjetila da njima neko drugi radja i odgaja djecu... :-)

PS shoshana:
moguce je da je bilo nesto takvo ali sumnjam... znam da je moja nena rodila 10-oro :-) za vrijeme nenarodnog rezima, a dinara nije vidjela od toga :D da jeste bili bi milioneri :lol: koliko znam, narodni rezim mozda nije formalno davao novcanu pomoc, ali je tu bilo dosta drugih stvari... od pristojnog porodiljskog pa do skoro besplatnih vrtica...

i meni je to palo na pamet...ko nase mame nekada a i majke sada...rade, brinu se o kuci i djeci...dipli staz nego sta

ovo sto sada dobijaju je samo ...djeciji doplatak :-?
stranacc
Posts: 941
Joined: 30/04/2006 06:11
Location: Amerika to je rad i znoj

#15

Post by stranacc »

Samo da zene ne rade..... nc nc nc
Ako je neko rodio 10 djece ..pa sebi ih je rodio , nije meni. Sto bih mu ja placao za to. Da treba nekakav vid pomoci , bezbeli treba . Ali da rodi troje djece i u peMziju e to nemere . Ako ipak mogne ja mjenjam pol i radjam trojke . Nisam toliko lud da vucem citav zivot ..ha ja :zzzz:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#16

Post by mamica papucarka »

dze me nadjoste sa temom :D

ja kazem da su nas ovi zemski pokreti debelo sjebali. :D
Hajd sto radjamo, nego sad valja i ici radit te pare donosit u kucu. Ma jebo to. Samo smo sebi natovarile belaj na kosti. :D
Hebo pravo glasa kad te s vrata pregaca doceka :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17

Post by Bosanac sa dna kace »

mamica 31 wrote:dze me nadjoste sa temom :D

ja kazem da su nas ovi zemski pokreti debelo sjebali. :D
Hajd sto radjamo, nego sad valja i ici radit te pare donosit u kucu. Ma jebo to. Samo smo sebi natovarile belaj na kosti. :D
Hebo pravo glasa kad te s vrata pregaca doceka :D
ja cuo vhbije zenama placaju u Bosni 500 maraka da nose feredzu namjesto pregace :lol:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by Lace »

stranacc wrote:Samo da zene ne rade..... nc nc nc
Ako je neko rodio 10 djece ..pa sebi ih je rodio , nije meni. Sto bih mu ja placao za to. Da treba nekakav vid pomoci , bezbeli treba . Ali da rodi troje djece i u peMziju e to nemere . Ako ipak mogne ja mjenjam pol i radjam trojke . Nisam toliko lud da vucem citav zivot ..ha ja :zzzz:
sutra ce to 10-ero djece zaradjivati tvoju peMziju :P
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#19

Post by danas »

Image

pregaca :D :D :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#20

Post by mamica papucarka »

danas wrote:Image

pregaca :D :D :D
e ova vala ne zna ni pure skuhat :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#21

Post by danas »

mamica 31 wrote:
danas wrote:Image

pregaca :D :D :D
e ova vala ne zna ni pure skuhat :D
e, to je narocito sjebaje u zivotu... :D nasekirala se pravo :-) :-)
Ledena Princeza
Posts: 70
Joined: 10/01/2007 17:49

#22

Post by Ledena Princeza »

stranacc wrote:Samo da zene ne rade..... nc nc nc
Ako je neko rodio 10 djece ..pa sebi ih je rodio , nije meni. Sto bih mu ja placao za to. Da treba nekakav vid pomoci , bezbeli treba . Ali da rodi troje djece i u peMziju e to nemere . Ako ipak mogne ja mjenjam pol i radjam trojke . Nisam toliko lud da vucem citav zivot ..ha ja :zzzz:
Drugačije bi mislio kad bi imao djecu. Ako bog da !!!
8)
Post Reply