Torinski imam poziva na pokolj ateista

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 20:45

Kad govori na talijanskom iznosi umjerene stavove. Na arapskom, u džamiji, imam zabranjuje pastvi da se miješa s nevjernicima i poziva na pokolj ateista.

RIM - Novinari televizijske emisije Anno Zero ušli su u džamiju u Torinu sa skrivenom kamerom i snimili ne samo propagandni materijal al Kaide, nego i hudbu tamošnjeg imama, Mohameda Kohaile (44), koji je bio na glasu kao umjerenjak po onome što je govorio na talijanskome - sve dok nisu snimili što govori javno na arapskome i preveli.

U tiskanim glasilima, odnosno lecima, uredno izloženima, vjernici su poticani - tvrdi RAI - da se ne miješaju s nevjernicima, a na jednom mjestu se kaže da "ateiste treba ubiti bez raspravljanja", piše Jutarnji list.
Net.hr
31.03.2007.

GandalfSivi
Been thanked: 5 times

Post by GandalfSivi » 31/03/2007 20:49

Dakle moram izbjegavati Torino. Ionako sam fan Rome, hebo ih Juventus njihov...

sejfoman

Post by sejfoman » 31/03/2007 21:59

Vjerujem RAI-u i Jutarnjem listu ne treba ti...
Pazi izvora RAI...
Taj imam je u slucaju koji oni iznose okarakterisan kao licemjer, a ja bi jos dodao, buduci da se radi o "pravim" objektivnim info medijima, da je vrlo lahko sto sta izvuceno iz konteksta.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 22:14

sejfoman wrote:Vjerujem RAI-u i Jutarnjem listu ne treba ti...
Pazi izvora RAI...
Taj imam je u slucaju koji oni iznose okarakterisan kao licemjer, a ja bi jos dodao, buduci da se radi o "pravim" objektivnim info medijima, da je vrlo lahko sto sta izvuceno iz konteksta.

Ima li u danasnji vakat i jedan medij da mu treba vjerovati kada pise nesto sto mi licno ne zelimo cuti?

Shoshana

Post by Shoshana » 31/03/2007 22:27

U Saffu, bogumi, nis o tom ne pise... A ni u Havazu... :D

NIN

Post by NIN » 31/03/2007 22:27

sejfoman wrote:Vjerujem RAI-u i Jutarnjem listu ne treba ti...
Pazi izvora RAI...

Posto vidim da si veoma dobar poznavalac objektivnosti medija (aludirajuci na relevantne zapadne medije, neukljucjuci susjede) mogao si prosvijetliti moju svijest o tome koji su to OBJEKTIVNI mediji da i ja znam u buduce jer, kako je krenula karakterizacija objektivnosti, ne znam kome vise vjerovati!? ...(haman da svi skrenuse sa "pravog puta")... Spektar objektivnosti medija, kako mi se cini i kako nasi forumasi daju sebi za pravo da iste karakteriziraju, se polako svodi na par dnevnih mahala-novina i mahala-televizija...

(...jednom na ovom forumu mi je receno i to da je cak i National Geographic jako subjektivan(!) u nekima "osjetljivim" temama :-), pa sam se, eto, "prosvijetlio"..)

Pa eto, ako ti nije tesko, da ne lutam uzalud.

Pozdrav...

boletus67

Post by boletus67 » 31/03/2007 22:31

znaci pise jutarnji ono sto je RAI objavio da je neki imam nesto rekao.

ko je taj imam ? znas li ga? , mozda je tipicni placeni americki huskac ,
kome trebaju takvi ?, islamu ne ,
istini ne treba mrznja

nego zar ti ne htjede iz sarajeva, mozda ces tamo cuti ono sto hoces

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 22:48

boletus67 wrote:znaci pise jutarnji ono sto je RAI objavio da je neki imam nesto rekao.

ko je taj imam ? znas li ga? , mozda je tipicni placeni americki huskac ,
kome trebaju takvi ?, islamu ne ,
istini ne treba mrznja

nego zar ti ne htjede iz sarajeva, mozda ces tamo cuti ono sto hoces

:-) :-) :-) :-)

Jos samo jedan dokaz da ljudska glupost nema granica :oops:

Kukuruz_Barbe-q

Post by Kukuruz_Barbe-q » 31/03/2007 22:52

KAd ulete sa ovim pricama o "placenim amerskim huskacima" :lol: :lol:

Shoshana

Post by Shoshana » 31/03/2007 22:55

Kukuruz_Barbe-q wrote:KAd ulete sa ovim pricama o "placenim amerskim huskacima" :lol: :lol:

Da nije mossad :shock: :?

rashomon

Post by rashomon » 31/03/2007 23:02

Užas, kakogod se pogleda, da li kao istinita vijest, ili kao laž...

boletus67

Post by boletus67 » 31/03/2007 23:07

a jos su i preveli sa arapskog

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 23:10

boletus67 wrote:a jos su i preveli sa arapskog

Kakve to ima veze? :?

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 31/03/2007 23:27

Zašto se ne mogu oteti utisku da su i tema i tekst tendenciozni?
Tekst je jako šturo napisan. Postavljen je bez ikakvog komentara i bilo kakvih naznaka o smjeru diskusije kojeg očekuje postavljač teme.
A što se samog teksta tiče:

Kad govori na talijanskom iznosi umjerene stavove. Na arapskom, u džamiji, imam zabranjuje pastvi da se miješa s nevjernicima i poziva na pokolj ateista.

Pošto nemamo transkript snimljenog materijala moraću malo nagađati. Kad govori na italijanskom vjerovatno iznosi lične stavove. Nije precizirano da li su slušaoci u džamiji svi arapi pa da im se imam obraća na arapskom. Ako nisu, onda takav govor nema nikakvog uticaja. Ili je samo citirao ajete iz Kur'ana. Nemam sad vremena tražiti, ali znam da postoje ajeti koji govore o mješanju sa nevjernicima i borbi protiv nevjernika, koji se, izvađeni iz konteksta, mogu protumačiti kako god želite.
RIM - Novinari televizijske emisije Anno Zero ušli su u džamiju u Torinu sa skrivenom kamerom i snimili ne samo propagandni materijal al Kaide, nego i hudbu tamošnjeg imama, Mohameda Kohaile (44), koji je bio na glasu kao umjerenjak po onome što je govorio na talijanskome - sve dok nisu snimili što govori javno na arapskome i preveli.

I zamisli odmah nađu materijal na kome je pisalo Published by Al-Qaeda. I opet imam govorio na arapskom jeziku. Pitam se da li onaj ko je radio prevod zna išta o Islamu.
U tiskanim glasilima, odnosno lecima, uredno izloženima, vjernici su poticani - tvrdi RAI - da se ne miješaju s nevjernicima, a na jednom mjestu se kaže da "ateiste treba ubiti bez raspravljanja"

Koja su to tiskana glasila. Može biti da je čisto vjerska literatura sa citatima koje, izvučene iz konteksta, svako može protumačiti prema svom nahođenju.
Nemojte misliti da branim dotičnog imama. Samo nisam siguran da je ovo što nam je dostupno kompletna istina a ne fragmenti.

boletus67

Post by boletus67 » 31/03/2007 23:29

haha kao kojekakvi prevodi Kurana
ima ih dovoljno, moze
al nekome koji misli da je tamo negdje bolje
glupost je i objasnjavati

neko ko ne konta danasnju situaciju u svijetu i sta znaci ova hajka protiv islama, jednostavno mi ga je zao,
jer je ili glup ili ogranicen ili zivi u oblacima ili je isti kao i sami zlocinci

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 23:34

Tekst je jako šturo napisan. Postavljen je bez ikakvog komentara i bilo kakvih naznaka o smjeru diskusije kojeg očekuje postavljač teme.

Namjerno nisam postavio nikakve smjernice za diskusiju jer sam smatrao da:

- Gdje ima dima ima i vatre.
- Mediji prodaju price i senzacije.
- Imam se sam nije oglasio po ovom pitanju kao ni IVZ.

U svjetlu nedavnog clanka o skoli u Engleskoj, bi mi ovo pomalo interesantno... I to ne proziva pravovjerne i krivovjerne nego bas ateiste. Znaci, oni koji se nisu ni sa kim asimilirali, odstrjel? :?

Iskreno, najvise me je interesovalo koliko ce odredjenim forumskim dusebriznicima i zastitnicima ljudskih prava trebati da ovo shvate kao islamofobiju, napad na islam, zavjeru, namjestaljku, podmetanje zapadnih medija...

Ne aludiram na tebe, ali se osvrni malo iznad pa pogledaj ostatak postova.

Maksim

Post by Maksim » 31/03/2007 23:36

Ne vidim razlog zasto bi drzavna televizija RAI objavljivala lazne informacije, jer RAI je izvor a ne Jutarnji list kojem vjerujem svega 2 % od svakodnevnog huskanja.
No, ovakvo pozivanje na mrznju od strane imama i popova je kofol nesto novo. Neki od vas koji se beskrajno pozivaju na "zlouporabu islama" i "pogresno tumacenje islama" se prave mutavi kao da je sumnjiva ova informacija i da je sakoro nemoguce da jedan imam siri vjersku ljubav na nesto malo drugaciji nacin. Je li se pravite mutavi ili ste stvarno mutavi? Kao nikada niste vidjeli kako se poziva na klanje "cafira", nevjernika, cifuta (tako me je nazvao jedan makedonski musliman) ili od strane srpskih pravoslavnih popova pozivanja na klanje muslimana i opet nevjernika. Tu se ujedinjuju svi zastupnici monoteistickih krivovjera. Ja sam sam imao priliku slusati kenjanje beckog imama o nevjernicima a oko njega sve njegovi novokompanovani vjernici.

Kad mi netko pocne o "pogresnom tumacenju"..... u teoloskoj bibliografiji necete pronaci direktno prozivanje "nevjernika", ali masu predrasuda s kojima sve pocinje. Ku´ran je pun takvih "kritika" nevjernika koji su za njih i krscani i jevreji. Isto ce se naci i u katolickoj doktrini sto je dalo dovoljan doprinos vjecitom antisemitizmu mada je krscanska vjera koju zastupa Katolicka crkva pocela kao jevrejska sekta i razvila se poslije u samostalnu vjeru isto kao i islam koji je pokupio filozofiju iz ove dvije pa se poklase.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 23:36

boletus67 wrote:haha kao kojekakvi prevodi Kurana
ima ih dovoljno, moze
al nekome koji misli da je tamo negdje bolje
glupost je i objasnjavati

neko ko ne konta danasnju situaciju u svijetu i sta znaci ova hajka protiv islama, jednostavno mi ga je zao,
jer je ili glup ili ogranicen ili zivi u oblacima ili je isti kao i sami zlocinci

Ili se drzi teme ili nemoj pisati nista.

Smatraj ovo opomenom.

I drugi put preskacem vrijedjanje usmjereno direktno na mene. Iduci put neces imati priliku za to.

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 31/03/2007 23:40

_BosanaC wrote:

Namjerno nisam postavio nikakve smjernice za diskusiju jer sam smatrao da:

- Gdje ima dima ima i vatre.
- Mediji prodaju price i senzacije.
- Imam se sam nije oglasio po ovom pitanju kao ni IVZ.

U svjetlu nedavnog clanka o skoli u Engleskoj, bi mi ovo pomalo interesantno... I to ne proziva pravovjerne i krivovjerne nego bas ateiste. Znaci, oni koji se nisu ni sa kim asimilirali, odstrjel? :?

Iskreno, najvise me je interesovalo koliko ce odredjenim forumskim dusebriznicima i zastitnicima ljudskih prava trebati da ovo shvate kao islamofobiju, napad na islam, zavjeru, namjestaljku, podmetanje zapadnih medija...

Ne aludiram na tebe, ali se osvrni malo iznad pa pogledaj ostatak postova.

U redu, shvatio sam šta si htio postići. Ali moraš priznati da je tekst sam po sebi pun "rupa".

_BosanaC

Post by _BosanaC » 31/03/2007 23:48

seljak_cojek wrote:U redu, shvatio sam šta si htio postići. Ali moraš priznati da je tekst sam po sebi pun "rupa".

Naravno, nisam ni rekao da nije. Samo sto me to niko nije, prije tebe, ni pitao, nego se hvata prenesenog teksta kao mog stava.

babanovac

Post by babanovac » 31/03/2007 23:51

Prica mi jaran (ja sam ateista,pa nisma licno upoznat sa slicnim slucajevima) ima kod njega u Tojsicima kod Kalesije (nema veze sa vehabijama) jedan imam slican ovom "americkom" placeniku iz Torina.
Torino=Tojsici

Shoshana

Post by Shoshana » 31/03/2007 23:55

Posto ovo ode na 'zaozbilje', evo originalni clanak - ko razumije, a ko ne razumije moze prevesti na engleski...

http://www.lastampa.it/Torino/cmsSezion ... girata.asp

Inace, donositi sud o islamu, Italiji, narodima, globalnoj politici i kojecemu drugom na osnovu jednog (pa i nekoliko, ako treba) novinskih clanaka, posebno kad se druga (i treca i peta strana) nikad ne mogu cuti, je ... :-) :-)

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 31/03/2007 23:58

Maksim wrote:Ne vidim razlog zasto bi drzavna televizija RAI objavljivala lazne informacije, jer RAI je izvor a ne Jutarnji list kojem vjerujem svega 2 % od svakodnevnog huskanja.
No, ovakvo pozivanje na mrznju od strane imama i popova je kofol nesto novo. Neki od vas koji se beskrajno pozivaju na "zlouporabu islama" i "pogresno tumacenje islama" se prave mutavi kao da je sumnjiva ova informacija i da je sakoro nemoguce da jedan imam siri vjersku ljubav na nesto malo drugaciji nacin. Je li se pravite mutavi ili ste stvarno mutavi? Kao nikada niste vidjeli kako se poziva na klanje "cafira", nevjernika, cifuta (tako me je nazvao jedan makedonski musliman) ili od strane srpskih pravoslavnih popova pozivanja na klanje muslimana i opet nevjernika. Tu se ujedinjuju svi zastupnici monoteistickih krivovjera. Ja sam sam imao priliku slusati kenjanje beckog imama o nevjernicima a oko njega sve njegovi novokompanovani vjernici.

Kad mi netko pocne o "pogresnom tumacenju"..... u teoloskoj bibliografiji necete pronaci direktno prozivanje "nevjernika", ali masu predrasuda s kojima sve pocinje. Ku´ran je pun takvih "kritika" nevjernika koji su za njih i krscani i jevreji. Isto ce se naci i u katolickoj doktrini sto je dalo dovoljan doprinos vjecitom antisemitizmu mada je krscanska vjera koju zastupa Katolicka crkva pocela kao jevrejska sekta i razvila se poslije u samostalnu vjeru isto kao i islam koji je pokupio filozofiju iz ove dvije pa se poklase.

A po čemu se nihova mržnja razlikuje od tvoje?

Maksim

Post by Maksim » 01/04/2007 00:06

seljak_cojek wrote:
Maksim wrote:Ne vidim razlog zasto bi drzavna televizija RAI objavljivala lazne informacije, jer RAI je izvor a ne Jutarnji list kojem vjerujem svega 2 % od svakodnevnog huskanja.

A po čemu se nihova mržnja razlikuje od tvoje?

Cuj, moja mrznja..... razlika je u tome da ja nisam odrastao i nisam ucen da mrzim, tako da bolje prepoznajem mrznju a i brze je osjetim. Problem je u tome da ja ljude gledam primarno kao ljude, dok ovaj pljuje po svima koji nisu muslimani i to jos u po "nevjernickog" svijeta.

tempora

Post by tempora » 01/04/2007 00:29

Shoshana wrote:Posto ovo ode na 'zaozbilje', evo originalni clanak - ko razumije, a ko ne razumije moze prevesti na engleski...

http://www.lastampa.it/Torino/cmsSezion ... girata.asp

Inace, donositi sud o islamu, Italiji, narodima, globalnoj politici i kojecemu drugom na osnovu jednog (pa i nekoliko, ako treba) novinskih clanaka, posebno kad se druga (i treca i peta strana) nikad ne mogu cuti, je ... :-) :-)

Na zalost, ne znam sta pise u clanku, ali cijela tematika je krajnje senzacionalna, povrsna i hranjiva za siroke mase.Ne znam zasto bilo kakva vijest ne bi bila upitna? Pogotovo ovakva "kopirajuca"-koja je trend na forumu.
Za Italiju ne znam, ali eto slucajno znam za Holandiju i poznato mi je koliko i na koji nacin mediji hrane drustvo-a trenutno je ta hrana islamofobija.
I iako recimo nacuni savjet za vlast iznosi istrazivanja i preporuke vladi, da je jako povrna po pitanju Islama, te da mnogi mediji iznose poluistine i neistine -niko se ne osvrce na isto.A sve televizijske kuce-te uvazene novine, izbace redovno kojekakve tekstove koji aludiraju na mrznju i poziv muslimana da se bore protiv nevjernika i postojeceg rezima.
Srecom, pa postoje krasne emisije kao sto je " laz vlada" u kojima se analiziraju clanci i informacije koje se postavljaju-te se ukaze na to koliko ima istine a koliko senzacije i fantazije u napisanom, prikazanom.Na zalost, takve emisije nemaju popularnost kao sto ih donosi jedan ovakav tekst.
Naravno, ne treba bagatalizirati ni "probleme" glede radikalizacije i propovjedanja pojedinih imama u Evropi, ali sobzirom da su oni mikroskopska cestica u viziru raznih obavjestajnih sluzbi i pod stalnim prismotrama vlade-( koje cine sve kako bi iznasle nacina da se rijese takvih) pomislim -kome je potrebna ovakva informacija? I zasto? :?

Post Reply