Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81991
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

dosta je bilo
dok oni ne plaćaju i vozaju se kolima
ja plaćam sve i odmah te idem pjehe :evil: :evil: :evil: :run:
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#77 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

[.
Last edited by RahatHurmašica on 06/02/2015 18:20, edited 1 time in total.
lajkujMe
Posts: 12278
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#78 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by lajkujMe »

Aj objasnite kako platiti 80 km grijanja svaki mjesec kad imas na raspolaganju 400 km mjesecno za dvije osobe.
Od toga moras platiti ostale racune i hranu?

Vidim mnogi ovdje se dice nek iskljuce, sto ne prodaju stan ma imaaajuuu oni, imaju imaju ali samo za jelo i struju.

Znam da je kapitalizam i da su u nekoj mjeri u pravu ovi iz toplana.

Ali samo ce im stetu nanijeti cinjenica da ce iskljuciti najvise grijanje onima koji stvarno ne mogu da plate (da vidimo kako ce na izborima proci sadasnja vlada zbog ovoga).
A drugo je nedostatak opcija, znam da mnogi ne zele toplane, ali kakvu god alternativu uzeo, drva, ugalj, struja, plin ti svijedno moras da platis 40% od cijene.

Nek dodju i iskljuce mi slobodno ja im svijedno necu (ne mogu) placati racun nek salju taj pausal slobodno.
Kupiti cu sebi alternativu najvjerovatnije na struju + koju deku da se ugrijem.
Pa nek se vatrogasci brinu za sve ucestalije pozare. Nek se elektroprivreda brine za frekventne nestanke struje u citavom gradu zbog preopterecenja.
Nek se sudovi brine zbog tuzbi protiv elektroprivrede zbog unistavnja elektrotehnickih uredjaja usljed naponskih fluktuacija.
Nek se sudovi brinu o tome sto su toplane ukrale radiatore od stanara (kako ja znam radiatori su vlasnistvo stanara a ne toplana).
Nek se pogrebna drustva brinu za masu umrlih od hipotermije.
I nek se vlasti brinu o tuzbama protiv njih, protiv teskih izbornih poraza a mozda i gradjanskog revolta.
User avatar
Qler
Posts: 23637
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#79 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

JOINT_1921 wrote:
Qler wrote:
JOINT_1921 wrote: Ti u Sarajevu placas vise od 100% skuplje grijanje... Dao sam primjer, u Sarajevu stan oko 65 m2 te dodje oko 100 KM (a najavili su i poskupljenje od 25%), a u Tuzli ili u Kaknju placas isto ali 6 mjeseci... ;)
Evo saberi, ja placam za stan od 86m2 119,8KM to ti dodje 1.39KM po metru kvadratnom. Koliko dodje u Tuzli? Plus, Tuzla se grije parom od elektrane, tj dobiju je prakticno dzaba jer se vraca nazad ta para. A i Kakanj se grije na isti princip dok u Sarajevu toplane rade na plin. Kada bi se uradio stari projekat da se parovodima dovede para iz elektrane Kakanj u Sarajevo i mi bi placali jos jeftinije. Uzmi sad saberi koliko bi placao isto to grijanje da ti je u citavom stanu 22*C i da se grijes na plin, a recimo dodje zima kao 2011/2012...
Cijena je tu negdje, identicna za Tuzlu, Lukavac, Sarajevo i Kakanj... Ali tu cijenu u Sarajevu placas cijelu godinu a u ostalim mjestima samo dok traje grijna sezona... Oni se griju, ne parom, nego vrelom vodom koja cirkulise kroz sistem... Ja i kazem da to isto treba uraditi i za Sarajevo, uloziti novac koji ce se 100% vratiti a ucinio si zivot 500.000 ljudi boljim jer placaju duplo manje grijanje... Zasto bih uzimao da se grijem na plin, a vreli radijatori od elektrane koja ako i otkaze to je 1 dan maksimalno jer imaju 2 kondenzacione turbine...
Dolazi para do podstanica gdje su izmjenjivacu u vrelovode, pa onda vjerovatno po zgradama imaju podstanice gdje se to hladi u toplovode. U glavnom, energent dobijete dzaba. Sto ne trazite manje cijene grijanja?
User avatar
Qler
Posts: 23637
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#80 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

lajkujMe wrote:Aj objasnite kako platiti 80 km grijanja svaki mjesec kad imas na raspolaganju 400 km mjesecno za dvije osobe.
Od toga moras platiti ostale racune i hranu?

Vidim mnogi ovdje se dice nek iskljuce, sto ne prodaju stan ma imaaajuuu oni, imaju imaju ali samo za jelo i struju.

Znam da je kapitalizam i da su u nekoj mjeri u pravu ovi iz toplana.

Ali samo ce im stetu nanijeti cinjenica da ce iskljuciti najvise grijanje onima koji stvarno ne mogu da plate (da vidimo kako ce na izborima proci sadasnja vlada zbog ovoga).
A drugo je nedostatak opcija, znam da mnogi ne zele toplane, ali kakvu god alternativu uzeo, drva, ugalj, struja, plin ti svijedno moras da platis 40% od cijene.

Nek dodju i iskljuce mi slobodno ja im svijedno necu (ne mogu) placati racun nek salju taj pausal slobodno.
Kupiti cu sebi alternativu najvjerovatnije na struju + koju deku da se ugrijem.
Pa nek se vatrogasci brinu za sve ucestalije pozare. Nek se elektroprivreda brine za frekventne nestanke struje u citavom gradu zbog preopterecenja.
Nek se sudovi brine zbog tuzbi protiv elektroprivrede zbog unistavnja elektrotehnickih uredjaja usljed naponskih fluktuacija.
Nek se sudovi brinu o tome sto su toplane ukrale radiatore od stanara (kako ja znam radiatori su vlasnistvo stanara a ne toplana).
Nek se pogrebna drustva brinu za masu umrlih od hipotermije.
I nek se vlasti brinu o tuzbama protiv njih, protiv teskih izbornih poraza a mozda i gradjanskog revolta.
A struju ces platiti?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#81 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Woody »

Ajoj, @lajkujMe,

Što me nasmija na sabahu :lol: :lol: :lol:

E, volim ovakve pročitati zorom; bolje mi je nego kupovat' AVAZ (najtiražniji dnevni list i jedino relevantno glasilo Bošnjaka na Balkanu)

Čuj, oni će se nasekirati zbog izbora :lol: Čuj, ti ćeš preći na struju :lol: Čuj, kapitalizam :lol:

Uh, brate, Bože na dobro :lol: :lol: :lol:

Ma, marš svi na selo (odakle ste i došli), pa ćete se grijati na ono što nacijepate, pićete vodu onu koju donesete (sprovedete), pa nećete ništa morati plaćati k'o što ste i naučili - a zaradićete onoliko kol'ko prodate. Život u gradu se plaća, koliko god vam to smetalo. I tako je to na vascijelom dunjaluku, ili pravite favele, i boli vas kurac i za plaćanje i za grad :evil: A, vidim počeli ste i to već...
User avatar
m@gm@
Posts: 2313
Joined: 29/03/2011 09:56

#82 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by m@gm@ »

Qler wrote:
lajkujMe wrote:Aj objasnite kako platiti 80 km grijanja svaki mjesec kad imas na raspolaganju 400 km mjesecno za dvije osobe.
Od toga moras platiti ostale racune i hranu?

Vidim mnogi ovdje se dice nek iskljuce, sto ne prodaju stan ma imaaajuuu oni, imaju imaju ali samo za jelo i struju.

Znam da je kapitalizam i da su u nekoj mjeri u pravu ovi iz toplana.

Ali samo ce im stetu nanijeti cinjenica da ce iskljuciti najvise grijanje onima koji stvarno ne mogu da plate (da vidimo kako ce na izborima proci sadasnja vlada zbog ovoga).
A drugo je nedostatak opcija, znam da mnogi ne zele toplane, ali kakvu god alternativu uzeo, drva, ugalj, struja, plin ti svijedno moras da platis 40% od cijene.

Nek dodju i iskljuce mi slobodno ja im svijedno necu (ne mogu) placati racun nek salju taj pausal slobodno.
Kupiti cu sebi alternativu najvjerovatnije na struju + koju deku da se ugrijem.
Pa nek se vatrogasci brinu za sve ucestalije pozare. Nek se elektroprivreda brine za frekventne nestanke struje u citavom gradu zbog preopterecenja.
Nek se sudovi brine zbog tuzbi protiv elektroprivrede zbog unistavnja elektrotehnickih uredjaja usljed naponskih fluktuacija.
Nek se sudovi brinu o tome sto su toplane ukrale radiatore od stanara (kako ja znam radiatori su vlasnistvo stanara a ne toplana).
Nek se pogrebna drustva brinu za masu umrlih od hipotermije.
I nek se vlasti brinu o tuzbama protiv njih, protiv teskih izbornih poraza a mozda i gradjanskog revolta.
A struju ces platiti?
Ako ne plati dva mjeseca, iskljuce i to je ok.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#83 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by rizibizi »

Nekoliko pitanja:
Super je ovo a sto naplacuju "odrzavanje" cijelu godinu po istoj cijeni?Sto naplacuju odrzavanje u zgradama koje su samo povezane na kotlovnicu i sami odrzavaju svoju infrastrukturu? Pausalno placas za stan od 90 kvadrata svaki mjesec 120 KM i kad nestane plina smrzavas se isto ko i oni sto placaju plin koliko potrose. Sto radnici toplana kradu kalorimetre, cijele Ciglane su opuhali, satro intervencija ovo-ono i hop maznu kalorimetre? Sto ja po kvadraturi placam grijanje balkona na kojem nemam radijatora niti bilo kakvo grijno tijelo povezano na centralno? Placam da bi ovi k**ci i palci sto su sljegli iz p.m. i navukli odijela pa sjede po kojekakvim ministarstvima i vladama mogli da namaknu milju vise.

Treba sankcionisati neplatise, narocito ove visegodisnje, ali isto tako treba narodu omoguciti da placa koliko je potrosio i kako je potrosio a ne ovako zagrabi pa oguli ko majmun bananu, pa kad nema kuku.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#84 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Innovation »

rizibizi wrote: kad nestane plina smrzavas se
:hm: a mazut.
User avatar
Qler
Posts: 23637
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#85 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

U neboderu gdje sam zivio, ima ljudi koji su duzni preko 20k KM...
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#86 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Innovation »

Innovation wrote:Re: nova expertna vlada-suad zeljkovic

PostPostao/la Panini dana 14/05/2013 10:26
covjek koji je dokazani gubitnik i razarac kantonalnih firmi dobio je priliku od kriminalne SDA da bude premijer kantona sarajevo jer neko ko je napravio 77 miliona maraka gubitka u toplanama sigurno nije ekspert niti dobar menadzer


Ovako je napisao Klix
KJKP Toplane od korisnika centralnog grijanja za stambeni prostor potražuju 65 miliona KM, a za poslovni prostor 8,5 miliona KM.

:hm: Kome vjerovati i ko je kriv?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#87 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by johntra »

nego, ko garantuje da se ovi kojima su ukinuli instalacije, a i koliko vidim radijatore, neće opet sami priključiti na vertikale?
hoće li se to provjeravati naknadno? jesu li vertikale nekako zaštićene onda?
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#88 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kockica_kockica »

Bila sam nekad u grupi "neplatisa".. ne svojom voljom naravno.. niz okolnosti je dovelo do toga...
Prvo su mi htjeli naplatiti grijanje u vrijeme kada ga uopce nije bilo... Moj otac se s njima sporio ali kako tu nema postenja ni na mapi i kako se generalno takve firme koriste svakakvim sredstvima nismo uspjeli nista dobiti protiv njih... Slali su oni nama kojekakve timove da mjere temperaturu stana, pa je danima bilo -5 do - 10 i tada nisu dosli, dosli su nakon sto se temeperatura vani povecala i bila +10... Dosli su i trazili da upalimo svjetlo... iako je bilo 12.00 podne u stanu koji je bio vrlo svijetao... onda su nesto piskarali na papiru... mjerili su temperaturu postavljajuci svoj uredjaj tacno ispod sijalice i izmjerili nevjerovatnih 18 stepeni.. moj ih otac molio da izmjere u cijelom stanu nisu htjeli...

Godinama nije htio placati grijanje i cifra se svakog mjeseca povecavala...

Onda su pocele stizati razne tuzbe...
Odem da se nagodim sa njima da placam uvijek vise nego je racun mjesecni (citaj dupli racun)... tuzbe su i dalje stizale iako je receno da ako se nagodimo nece stizati... a cifra se nije smanjivala.. ja uplatim dupli racun a meni dodje cifra naredni mjesec za cijelih 1 KM ili 2KM manje nego prethodni... tuzbe i dalje stizale...

U medjuvremenu je otac umro... ja naslijedim dugove... izgubim posao.. nemam platiti ni osnovne stvari a ne jeb..o grijanje koje nije ni radilo...

Kad sam nasla posao dignem kredit i odem u toplane da platim jedan dio duga... nakon samo 10 dana dobijeme ne jednu vec tri nove tuzbe sa novim datumom... ko vele ova placa iz straha hajmo je jos malo handriti u mozak sa tuzbama sve ce platiti.. godinama sam placala po dva racuna (rupa bez dna jer ja stvarno ne znam gdje su te pare odlazile)... dizala kredite i ponovo placala dijelove duga...

odlucim prodati stan.. medjutim to nije tako jednostavno i svako ko je ikad pokusao prodati ili kupiti stan zna o cemu pricam....

Konacno nadjem kupca.. odem u fuck.n toplane da platim jos tih nekih 1000 KM sto je ostalo... nasli su pored tih 1000 jos 600 KM nekakvih troskova koje mi nisu mogli izlistati i morala sam platiti jer bez te potvrde ne mogu prodati stan, morala sam vjerovati na rijec da ja dugujem tih 600 KM koje nigdje nisu prikazane... dobila sam nota racun sa tim iznosom da je placen....

Onaj koji nije nikad bio u toj situaciji da ne moze nesto platiti ne zna kako je to... nema jednostavnih rjesenja, ali njima nije ni staklo do jendostavnih rjesenja... njima je dobro i ovako...
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#89 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

kad im trazis listing za koji period si duzan sa tacnim datumom
oni posalju listing sa uplatama,ali nikako nije vidljivo n koji vremenski period se odnosi dug
i to sve platis 15KM
i to su te opalili za 600KM tj.prevarili
sta mozes ocekivati od mizerije koja na salteru savjetuje gradjane da prodaju vrijednosti da bi platili njihov lopovluk
treba njima njihove zivote iskljuciti
regresi su 700KM redovni bez obzira na gubitke kao i plate zavidne
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#90 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by palamuda »

Ljudi koji se griju sa toplana se ponašaju ko razmažena djeca.
Grijem se na plin i nikad me niko nije upitao kako, šta, evo subvencija, račun 220 km jedan, drugi 250 km, ako nemaš da platiš drvo i dekica su ti alternative, nema priče o socijali, nema pravne države

Krajnje je vrijeme da se sve neplatiše isključe sa sistema i zdrao, bez suvišnih pitanja i objašnjenja. Toplane su u propasti zbog neplaćenih računa i neusklađenih cijena sa gasom, čitaj socijalna firma, nešto ko i GRAS, sam daj pokrij iz budžeta.

Nema tu filozofije sve jasno ko dan.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#91 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kockica_kockica »

Hemera wrote:kad im trazis listing za koji period si duzan sa tacnim datumom
oni posalju listing sa uplatama,ali nikako nije vidljivo n koji vremenski period se odnosi dug
i to sve platis 15KM
i to su te opalili za 600KM tj.prevarili
sta mozes ocekivati od mizerije koja na salteru savjetuje gradjane da prodaju vrijednosti da bi platili njihov lopovluk
treba njima njihove zivote iskljuciti
regresi su 700KM redovni bez obzira na gubitke kao i plate zavidne
U vrijeme kad sam placala duple racune... racun je 1200 KM
racun za mjesec te godine je bio 100 KM
ja uplatim 200 KM
Kazu ostatak duga oni rasporede na stara dugovanja
Naredni mjesec meni dodje racuna na 1197,90 KM

JA nisam ekonomista ali da li vama ne stima nesto u svemu ovome?

Onih 600 KM sam halalila .. za lijeka im trebalo...

Najgore od svega je cinjenica da su tuzbu poslali 2,5 mjeseca nakon sto su mi izdali potvrdu o izmirenju dugovanja...
Rekli su mi da nisu povukli sve tuzbe odmah nakon izmirenja dugovanja :-)
User avatar
Qler
Posts: 23637
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#92 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

palamuda wrote:Ljudi koji se griju sa toplana se ponašaju ko razmažena djeca.
Grijem se na plin i nikad me niko nije upitao kako, šta, evo subvencija, račun 220 km jedan, drugi 250 km, ako nemaš da platiš drvo i dekica su ti alternative, nema priče o socijali, nema pravne države

Krajnje je vrijeme da se sve neplatiše isključe sa sistema i zdrao, bez suvišnih pitanja i objašnjenja. Toplane su u propasti zbog neplaćenih računa i neusklađenih cijena sa gasom, čitaj socijalna firma, nešto ko i GRAS, sam daj pokrij iz budžeta.

Nema tu filozofije sve jasno ko dan.

To i ja kazem, navikli da im je dzaba. Sad kad je doslo da se mora platiti aman zaman... nema dzabe nista.
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#93 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

ljevoruki wrote:Odoste predaleko sa ovom babom i njenim velikim stanom i malom penzijom. :D
Cinjenica je da svugdje u svijetu ljudi se prilagodjavaju uslovima i sami odredjuju na koji ce nacin rasporediti svoj budzet.
Interesantno je to da niko ne pominje vlasnike kuca i njihove probleme sa grijanjem jer je to rijeseno na vrlo jednostavan nacin - platicu koliko sam potrosio i pazicu dobro da se ne energija ne rasipa jer mi to povecava troskove.
To je formula i za stanove - pusti me da sam odlucim koliko cu grijati, hocu li sjediti u dzemperu ili majici kratkih rukava. Usluge Toplana su ekstremno skupe i nefleksibilne, to je nesto sto je naslijedjeno iz proslog sistema i iako je proslo vise od 20 godina tesko je zapoceti proces promijene jer je potpuno nepoznato sta bi izaslo od svega toga. Vjerovatno bi troskovi po stanu porasli, iz pocetka, dok stanari ne usklade svoje navike i promijene nacin razmisljanja.
U svakom slucaju vrlo teska tema i dilema, bilo bi dobro kad bi postojalo jednostavno rjesenje.
Slažem se :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81991
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#94 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

kome su toplane skupe daću mu brojeve drva
birajte cijepana necijepana stara nova pokisla
također preporučam kupovinu hepo kocki i drva za potpalu te koju vreću uglja
kad puše vjetar nemojte ložit jer će se vraćati dim
kad krenete na put zatvorite vodu i ispraznite wc šolju jer će vam puknuti od leda
vodu izvlačite velikom auto spužvom
pazite da vam ne ostane vode u cijevima jer mogu pući
pogotovo one koje su izvan zidova

ko ne želi centralno da bude gospodin može proći jeftinije s drvima...
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#95 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

Qler wrote:
palamuda wrote:Ljudi koji se griju sa toplana se ponašaju ko razmažena djeca.
Grijem se na plin i nikad me niko nije upitao kako, šta, evo subvencija, račun 220 km jedan, drugi 250 km, ako nemaš da platiš drvo i dekica su ti alternative, nema priče o socijali, nema pravne države

Krajnje je vrijeme da se sve neplatiše isključe sa sistema i zdrao, bez suvišnih pitanja i objašnjenja. Toplane su u propasti zbog neplaćenih računa i neusklađenih cijena sa gasom, čitaj socijalna firma, nešto ko i GRAS, sam daj pokrij iz budžeta.

Nema tu filozofije sve jasno ko dan.

To i ja kazem, navikli da im je dzaba. Sad kad je doslo da se mora platiti aman zaman... nema dzabe nista.

Koliko mi se čini nije stvaru plaćanju računa, već upravo to što ste napisali, a to je plati koliko potrošiš i tačka, a ne da se plaća po paušalu, koji je enormno visok. Isto tako da se, kako sam ranije napisao, da se sa svim javnim preduzećima potpiše ugovor o korištenju njihovih usluga, pa bujrum, ko neće toplane neće i ok. nema grijanja, ali nema ni plaćanja istog 40% što je nebuloza, jer se to odnosi navodno na održavanje, a održavanje sistema toplana je do ulaza u zgradu, sve od toga i u ulazu je praktično privatno vlasništvo, i to je osnovni problem. Treba stanove tretirati kao kuće i samim tim i slobodu izbora. tebe niko nije natjerao da priključiš plin, sam si ga priključio jer si ocijenio da je najjeftinije i to je ok.
Ako ja neću toplane to mi neće biti omogućeno, jer tplane su MONOPOL, a hoću da uvedem etažno grijanje (što je moguće), pa da plaćam koliko potrošim. Ovo je samo naslijeđeno od prošlog sistema i apsolutno se nije ništa ni diralo jer to odgovara toplana jer imaju položaj MONOPOLA.
Samo Ugovor o korištenju usluga u kojem će biti definisano rok, način i vrijeme isporuke, kao i način plaćanja (što se dogovora sa isporučiocem usluge), jer nemogu svi imati jednake uslove naplate, a pogotovo u ovom vremenu, kada je nezaposlenost 50%, nerdevno plate, kašenjenje penzija, raznih dotacija i to sve bi se moglo regulisati ugovoro o isporuci usluge, tek onda bi bilo pravo stanje i ne bi toplane bile u dubiozi 65 milioba za domaćinstva, bilo bi mnogi manje, jer bi korisnika bilo mnogo manje.
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#96 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

Black swan wrote:kome su toplane skupe daću mu brojeve drva
birajte cijepana necijepana stara nova pokisla
također preporučam kupovinu hepo kocki i drva za potpalu te koju vreću uglja
kad puše vjetar nemojte ložit jer će se vraćati dim
kad krenete na put zatvorite vodu i ispraznite wc šolju jer će vam puknuti od leda
vodu izvlačite velikom auto spužvom
pazite da vam ne ostane vode u cijevima jer mogu pući
pogotovo one koje su izvan zidova

ko ne želi centralno da bude gospodin može proći jeftinije s drvima...
ili evo im još nešto bolje. kotao na pelet. ulože oko 5000KM, radni vijek oko 15 godina kada treba kupiti novi+ostala dodatna oprema oko 1000+plaćanje majstora. kila peleta oko 30pf, za jednu zimu oko 3t, +plaćanje servisa i održavanje opreme. utovar i istovar peleta......
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#97 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by rizibizi »

To i ja kazem daj da platim koliko potrosim pa ako mi je cejf nahajcati grijanje i otvoriti prozor bujrum ali plati.Kod mene je kalorimetar i dobra izolacija,placam po potrosnji i ok mi je jedino sto placam i odrzavanje koje ne postoji pa su mi tu uracunali i balkon koji narocito ljeti grijem.Kod staraca ista kvadratura ali je njima grijanje pausal i najveca mjesecna stavka od svih rezija i troskova.Da jebe jeza to nije normalno i sto je najgore ba nemos` promjeniti nista.Uzimaju lopatom na foru satro iz onog sistema,u onom sistemu niti jebio ovakav standard niti je bila ova cijena grijanja al eto samo nek se ima za suplju levatima uvaliti.Ovce su vazda bile za sisanje a kod nas stado ocupavilo valja sisnuti.
User avatar
drndalo
Posts: 22836
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#98 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by drndalo »

Samo vi pametujte i seruckajte... Ja znam da kada sam svog starog ubijedio da nepostojeci dug ne prizna i ne placa, onda je tu nesto debelo smrdilo od pocetka... I na te pare mogu racunati, ali samo onako, na papiru, i da zamisljaju da ih imaju, a nemaju... Nije puno, jedna plata salteruse u istoj firmi, ali covjeka razveseli...
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#99 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by rizibizi »

RahatHurmašica wrote:
Black swan wrote:kome su toplane skupe daću mu brojeve drva
birajte cijepana necijepana stara nova pokisla
također preporučam kupovinu hepo kocki i drva za potpalu te koju vreću uglja
kad puše vjetar nemojte ložit jer će se vraćati dim
kad krenete na put zatvorite vodu i ispraznite wc šolju jer će vam puknuti od leda
vodu izvlačite velikom auto spužvom
pazite da vam ne ostane vode u cijevima jer mogu pući
pogotovo one koje su izvan zidova

ko ne želi centralno da bude gospodin može proći jeftinije s drvima...
ili evo im još nešto bolje. kotao na pelet. ulože oko 5000KM, radni vijek oko 15 godina kada treba kupiti novi+ostala dodatna oprema oko 1000+plaćanje majstora. kila peleta oko 30pf, za jednu zimu oko 3t, +plaćanje servisa i održavanje opreme. utovar i istovar peleta......

90% vas sto pricate drva i to vi ste se vazda na drva grijali i vazdda vam je tako bilo ja se nesto ne sjecam da je u onom sistemu bilo ovoliko neplatisa i ovakvih cijena tako da nije nesto trulo u drzavi Danskoj trula je nasa Danska komplet.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#100 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kockica_kockica »

Sikandar wrote:
Qler wrote:
palamuda wrote:Ljudi koji se griju sa toplana se ponašaju ko razmažena djeca.
Grijem se na plin i nikad me niko nije upitao kako, šta, evo subvencija, račun 220 km jedan, drugi 250 km, ako nemaš da platiš drvo i dekica su ti alternative, nema priče o socijali, nema pravne države

Krajnje je vrijeme da se sve neplatiše isključe sa sistema i zdrao, bez suvišnih pitanja i objašnjenja. Toplane su u propasti zbog neplaćenih računa i neusklađenih cijena sa gasom, čitaj socijalna firma, nešto ko i GRAS, sam daj pokrij iz budžeta.

Nema tu filozofije sve jasno ko dan.

To i ja kazem, navikli da im je dzaba. Sad kad je doslo da se mora platiti aman zaman... nema dzabe nista.

Koliko mi se čini nije stvaru plaćanju računa, već upravo to što ste napisali, a to je plati koliko potrošiš i tačka, a ne da se plaća po paušalu, koji je enormno visok. Isto tako da se, kako sam ranije napisao, da se sa svim javnim preduzećima potpiše ugovor o korištenju njihovih usluga, pa bujrum, ko neće toplane neće i ok. nema grijanja, ali nema ni plaćanja istog 40% što je nebuloza, jer se to odnosi navodno na održavanje, a održavanje sistema toplana je do ulaza u zgradu, sve od toga i u ulazu je praktično privatno vlasništvo, i to je osnovni problem. Treba stanove tretirati kao kuće i samim tim i slobodu izbora. tebe niko nije natjerao da priključiš plin, sam si ga priključio jer si ocijenio da je najjeftinije i to je ok.
Ako ja neću toplane to mi neće biti omogućeno, jer tplane su MONOPOL, a hoću da uvedem etažno grijanje (što je moguće), pa da plaćam koliko potrošim. Ovo je samo naslijeđeno od prošlog sistema i apsolutno se nije ništa ni diralo jer to odgovara toplana jer imaju položaj MONOPOLA.
Samo Ugovor o korištenju usluga u kojem će biti definisano rok, način i vrijeme isporuke, kao i način plaćanja (što se dogovora sa isporučiocem usluge), jer nemogu svi imati jednake uslove naplate, a pogotovo u ovom vremenu, kada je nezaposlenost 50%, nerdevno plate, kašenjenje penzija, raznih dotacija i to sve bi se moglo regulisati ugovoro o isporuci usluge, tek onda bi bilo pravo stanje i ne bi toplane bile u dubiozi 65 milioba za domaćinstva, bilo bi mnogi manje, jer bi korisnika bilo mnogo manje.
Upravo tako... mogucnost izbora za svakoga...
Oni iskljuce i opet salju racune 40% jer se kao grijes od stanova pored ispod i iznad... pa nidje veze...
Naplatili su grijanje za period koji uopce nije bilo grijanja... pa su naplatili grijanje po punoj cijeni u vrijeme kad su im energenti bili donacija...
Puna cijena za grijanje u vrijeme grijanja i isto toliko van sezone grijanja je totalni lopovluk i kradja.... Pa to nema nigdje...

da puste grijanje treba im milion odobrenja...
da ga iskljuce ne treba im nista oni to po svom nahodjenju...

Duznici trebaju platiti dug.. to stoji...
I da im svi duznici vrate dugovanje oni ce opet naci neki klinac da kukaju...
Post Reply