TOEFL test/USA

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#1 TOEFL test/USA

Post by sure_alma »

e raja...ako znate i ako imate malo vise informacija o TOEFL testu koji treba da se polozi da bi insan bio primljen na USA kolede...znam dosta raje koja polazu godinama al nikako da poloze...pa eto ako neko ima vise informacija molim vas da postavite na forum...

hvala unaprijed... :D

P.S. evo gledala sam za nove termine u sarajevu al izgleda da ih sad za sad jos nema...vidim ima u zagrebu hrpa nekih termina, al ko ce sad se vozikati i put prevaliti i jos na kraju ako se padne... 8)
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#3

Post by sure_alma »

gledala sam na toefl home al nista nema za sarajevo...bas bezveze...danas sam ih zvala i direktno pitala, kazu nikad u sarajevu nije bilo toefl centra... :lol:
prva ja polagala u sarajevu pa onda hrpa neke moje raje a oni sire dezinformacije ili fakat nemaju pojma a rade za toefl organizaciju... :D

helem, o tom po tom...

hvala tech10... 8)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#4

Post by Svemirski_Jebach »

sure_alma wrote:
gledala sam na toefl home al nista nema za sarajevo...bas bezveze...danas sam ih zvala i direktno pitala, kazu nikad u sarajevu nije bilo toefl centra... :lol:
prva ja polagala u sarajevu pa onda hrpa neke moje raje a oni sire dezinformacije ili fakat nemaju pojma a rade za toefl organizaciju... :D

helem, o tom po tom...

hvala tech10... 8)
dezinformacije.

ja sam polagao TOEFL u sarajevu, u novembru 2005...termini su mislim 5-6 puta godisnje u sarajevu a u zg se moze polagati svaki dan.

Odes na TOEFL stranicu, prijavis se, platis kreditnom karticom i izaberes test centar - dakle Sarajevo, i dobijes sve kuci...i polazes.

Sa mnom je bilo jos bruka ljudi a polagalo se u onoj zgradi na grbavici.

TOEFL se ne moze poloziti/propasti...nego samo dobijes poene, a onda zavisi od skole na koju se upisujes koliko traze kao minimum. na koledz je vjerujem relativno nisko - oko 450-500.

I test je prilicno lagan, dakle, ako znas engleski solidno nece ti biti problem postici tih 450 poena. ili 500.

ako te sta jos zanima a ne uspijes naci posali PP...pa cemo vidjeti.

pozdrav
pinky071
Posts: 48
Joined: 21/12/2006 20:00

#5

Post by pinky071 »

Ja sam ga polagao u USA i nije bio uopste tezak koliko raja pricaju.Sastoji se iz tri dijela: citanje,pisanje i razumjevanje engleskog. Kakav je kriterij u Sarajevu ne znam, ali ne bi trebala biti zabrinuta previse. Sretno.
nash
Posts: 38
Joined: 03/01/2007 21:04

#6

Post by nash »

moze li se prepisati?
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#7

Post by AA CA »

A kakva su iskustva sa IELTS testom? :?

Je li iko od vas to polagao? :?
User avatar
zenny
Posts: 884
Joined: 11/03/2005 05:03
Location: Sarajevo

#8

Post by zenny »

polagao sam TOEFL test na (ja mislim) zadnjem roku koji je bio u sarajevu i to 19. oktobra... ako sta mogu pomoci samo pitaj 8-)
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#9

Post by sure_alma »

pokusala sam da se registrujem za TOEFL na njihovoj home page al kad kliknem na sarajevo/bih fino mi pise da nema termina i da se ne zna kada ce biti sljedeci termin...
:D

neka raja pricaju da nije bas tako ni lagan test....ocigledno sve zavisi od individue...

hvala raja... 8-)
Izet
Posts: 16
Joined: 24/02/2007 00:07

#10

Post by Izet »

nash wrote:moze li se prepisati?
Vjerovatno nemoze. Vjerovatno su strogi za te stvari.

Ja sam ga polagao i nije bio tezak.

Sjecam se da sam bio zatecen izrazom "Big Apple".
http://www.salwen.com/apple.html
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#11

Post by Svemirski_Jebach »

Izet wrote:
nash wrote:moze li se prepisati?
Vjerovatno nemoze. Vjerovatno su strogi za te stvari.

Ja sam ga polagao i nije bio tezak.

Sjecam se da sam bio zatecen izrazom "Big Apple".
http://www.salwen.com/apple.html
Big Apple je New York City :D

Alma, probaj se registrovati za Zagreb ako ti je hitno. Tamo se moze registrovati (probao) i da ne bi zakasnila (rezultati stizu tek za 5-7 sedmica) idi u Zg.

Tamo je internet based i to je puno lakse, a ZG nije daleko. Internet based je bolje jer ti je na ovom paper based - smeta buka, ne cuje se dobro (pustaju sa obicnog kasetofona) i slicno.

Uglavnom, test zaista nije tezak. Jedino je problem sto imas samo malo vremena po pitanju pa ako ne stignes odgovoriti nemas vremena da se zadrzavas mnogo i razmisljas...ono na prvu sto bi rekli.

Sto se tice samog jezika, prilicno je jednostavno ako znas iole dobro...koliko ti treba poena? Kako sam rekao ne mozes propasti...samo mozes uraditi bolje ili losije...ako ides na college u USA onda ti je 450 mislim dovoljno, ili cak i manje...a to stvarno nije problem.

kad apliciras, oni ti posalju materijale da vjezbas i odlicni su.
zuta
Posts: 32
Joined: 12/02/2007 17:07
Location: USA

#12

Post by zuta »

Ja sam polagala internet toefl prosle godine u U.S.A.

Sastoji se iz tri dijela:
prvi je razumijevanje teksta (tekstovi su bili jako dugacki, i radilo se nesto o arheologiji, historiji i knjizevnosti),
drugi dio je bio pricanje na engleskom ( prvo pitanje je bilo - opisi koja ti je najdraza knjiga, drugo-slusas razgovor izmedju dvoje ljudi koji imaju neki problem, onda ti treba da prepricas razgovor i kazes sta je najbolja rijesenje za dati problem i trece- je prepricati lekciju koju si prethodno slusala) , i
treci dio pisanje koje se bazira na tekstu koji procitas i lekciji koju odslusas, i pisanje sastava na zadatu temu.

Problem je bio sto u razlicito vrijeme svako zavrsava svoju sekciju. Tako da se moze desiti, da u isto vrijeme dok neko odgovara govornu sekciju ti pokusavas da se skoncenterises na citanje teksta ili pisanje. I ako sam imala slusalice, buka je bila uzasna.

Da bi bila primljena na bolje fakultete u U.S.A. moras imati minimum 100 poena.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#13

Post by melb26sa »

Vezano za broj bodova: 500 ili vise ti je neki minimum za upis na fakultet (dodiplomski studij) - vise od toga ti traze na postdiplomskom.

Dalje na paper based testu koji je jedini bio dostupan u Sarajevu dobijas raspon bodova od 0-navise.

Na computer based testu CBT koji je za nas dostupan u Zagrebu bodovi idu od 0- 300 gdje je je 225 bodova oko 550-600 "papirnih".

Test nije tezak - osim ako si samo ucila British English - ali ima dosta americkih fraza a negdje i slenga pa to nekima moze biti problem posebno na dijelu slusanje.

Za AA CA vezano za IELTS - moja je sestra radila IELTS nedavno pa bi ti ona mogla reci sta i kako ide (ona je radila academic) i veoma dobre bodove dobila.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14

Post by Truba »

joj kako mene nerviraju ta šupljatorska pitanja o prepričavanju
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#15

Post by damirm »

Nabavi udžbenik o TOEFLU. Ja sam se spremao po njemu i polagao u ZG. Prosao super.
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#16

Post by sure_alma »

e raja hvala na odgovorima...
jeli neko od vas radio ESL Compass koji se radi kad se stigne u USA...to je kao neka opcija ako se TOEFL ne polozi ili ne odradi ovdje u SA...
ovaj koled gdje ja mislim da idem trazi mi 525 bodova ako radim paper-based test...

pozdrav... :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#17

Post by melb26sa »

Ja sam bila nadzornik na ITOEFL (Institutional TOEFL) testu koji je u osnovi isti kao i TOEFL samo se rezultati salju samo odredjenoj instituciji. Moguce da i ti mozes to da uradis na svom buducem koledju - znam da koriste stare TOEFL testove (paper-based).

Eto pa sretno,

m
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#18

Post by water »

zuta wrote:Ja sam polagala internet toefl prosle godine u U.S.A.

Sastoji se iz tri dijela:
prvi je razumijevanje teksta (tekstovi su bili jako dugacki, i radilo se nesto o arheologiji, historiji i knjizevnosti),
drugi dio je bio pricanje na engleskom ( prvo pitanje je bilo - opisi koja ti je najdraza knjiga, drugo-slusas razgovor izmedju dvoje ljudi koji imaju neki problem, onda ti treba da prepricas razgovor i kazes sta je najbolja rijesenje za dati problem i trece- je prepricati lekciju koju si prethodno slusala) , i
treci dio pisanje koje se bazira na tekstu koji procitas i lekciji koju odslusas, i pisanje sastava na zadatu temu.

Problem je bio sto u razlicito vrijeme svako zavrsava svoju sekciju. Tako da se moze desiti, da u isto vrijeme dok neko odgovara govornu sekciju ti pokusavas da se skoncenterises na citanje teksta ili pisanje. I ako sam imala slusalice, buka je bila uzasna.

Da bi bila primljena na bolje fakultete u U.S.A. moras imati minimum 100 poena.
Davno je to bilo al' cini mi se da je uslov za prijem bio minimum 550, ako se sta nije promijenilo od 95-96. Sega su oni Indijci i drugi azijati kojima je engleski manje vise maternji, a osim toga su ionako pametniji od nas :D oni ce nabiti maximum svakako. Ja sam imao nekakvih 580 i to je bilo dovoljno a nisam nesto bas ni bio posebno dobar sa engleskim tada (ko ni sada vjerovatno al tisu) :lol:
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#19

Post by sure_alma »

sto se tice samog testa ne vjerujem da bi bio neki veliki problem, al fazon je u tome sto se rezultati cekaju mjesec pa i vise dana...meni treba I-20 u skorije vrijeme...
ima par nekih drugih opcija...zanima me ako bi se TOEFL polagao u USA kolko se rezultati cekaju...jel isto vremenski se ceka kao i u SA?

hvalaaa... :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#20

Post by Svemirski_Jebach »

sure_alma wrote:sto se tice samog testa ne vjerujem da bi bio neki veliki problem, al fazon je u tome sto se rezultati cekaju mjesec pa i vise dana...meni treba I-20 u skorije vrijeme...
ima par nekih drugih opcija...zanima me ako bi se TOEFL polagao u USA kolko se rezultati cekaju...jel isto vremenski se ceka kao i u SA?

hvalaaa... :D
rezultati se cekaju isto bez obzira da li polagala u US ili u sa...I-20 ne mozes dobiti dok ne budes primljena na college i dok ne budes prihvatila ponudu i platila onu neku reservation fee. A ne mozes biti primljena dok ne dobijes dovoljno bodova na TOEFLU...

e jebi ga sad, ne goji se krme pred bozic...sorry al o tome si trebala ranije misliti.
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#21

Post by sure_alma »

nasla sam soluciju...ima koled u USA koji izdaje I-20 da se dodje na "english education" i onda u USA polazes ispit ako taj english education kurs nije dovoljan za dati koled...mjesec dana je taj kao neki summer camp i to se ide u skolu 8 sati dnevno/30 dana...i nakon toga se polaze test ako je jos uvijek potreban...cool stuff... ;-)

hvalaaa... :D
lily0001
Posts: 70
Joined: 09/03/2006 00:56
Location: daleko

#22

Post by lily0001 »

Sure Alma, provjeri ti dobro tu informaciju. pazi da nije neki drugi "education" nisam nikad do sad cula za taj kamp. ja sam polagala TOEFL prosle godine, u USA najduze cekas da dobijes termin ostalo je prilicno jednostavno, a kompjuterizovan test i mozes se vracati i citati ponovo ako imas vremena a imaces vremena ako znas prilicno engleski, citaj malo vise na internetu i proci ces sa puno bodova. Rezultati stignu brzo , mozda sedmica dvije ali moras znati u koju skolu(koledz)planiras, pa da oni direkno salju u tu skolu, to ti je dosta jeftinije. Kasnije svaki prepis moras platiti.
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#23

Post by sure_alma »

lily0001 wrote:Sure Alma, provjeri ti dobro tu informaciju. pazi da nije neki drugi "education" nisam nikad do sad cula za taj kamp. ja sam polagala TOEFL prosle godine, u USA najduze cekas da dobijes termin ostalo je prilicno jednostavno, a kompjuterizovan test i mozes se vracati i citati ponovo ako imas vremena a imaces vremena ako znas prilicno engleski, citaj malo vise na internetu i proci ces sa puno bodova. Rezultati stignu brzo , mozda sedmica dvije ali moras znati u koju skolu(koledz)planiras, pa da oni direkno salju u tu skolu, to ti je dosta jeftinije. Kasnije svaki prepis moras platiti.
dobila sam I-20 od skole koja ima English Seconde Language odsjek...kod njih cu biti mjesec dana i nakon toga uzimam COMPAS test...ako to polozim to je ravno TOFelu i imam pravo da se prebacim na koled na koji sam mislila ici od pocetka... :D
u glavnom, hvala vam svima na odgovorima...za sve ima opcija neka... :-D

pozdrav...
lily0001
Posts: 70
Joined: 09/03/2006 00:56
Location: daleko

#24

Post by lily0001 »

COMPAS nije isto sto i TOEFL. Na COMPAS-u ima matematika i engleski i on se polaze kad si vec primnjen na odredeni fax a oni hoce da provjere tvoj level poznavanja mat i engl. i prema tome ti predlazu koje credite da uzmes u odredenom semestru. Svaku informaciju provjeri i vidi da li je ta ustanova "acteditovana" tj. da li je priznata i da li ce ti se priznati crediti (ocjene, poeni) iz te skole. SRETNO
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#25

Post by sure_alma »

lily0001 wrote:COMPAS nije isto sto i TOEFL. Na COMPAS-u ima matematika i engleski i on se polaze kad si vec primnjen na odredeni fax a oni hoce da provjere tvoj level poznavanja mat i engl. i prema tome ti predlazu koje credite da uzmes u odredenom semestru. Svaku informaciju provjeri i vidi da li je ta ustanova "acteditovana" tj. da li je priznata i da li ce ti se priznati crediti (ocjene, poeni) iz te skole. SRETNO
e lily hvala ti na komentarima i savjetima..
pa ja sam provjerila neke informacije i ovako su mi rekli: ako polozim COMPAS test da ce mi to uzeti kao TOFEL..tu su mi izasli u susret i umjesto TOEFLA priznat ce mi COMPAS ako ga prodjem...

hvala jos jednom... :D
Post Reply