Tito i Bosna i Hercegovina

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked

Tito je bio:

Pozitivna ličnost
104
82%
Negativna ličnost
23
18%

Total votes: 127

valterbranisarajevo

Tito i Bosna i Hercegovina

Post by valterbranisarajevo » 19/11/2006 00:24

Historijska istina o ulozi Josipa Broza Tita u razvoju BiH

Josip Broz Tito se sudbinom i razvojem Bosne i Hercegovine bavio više decenija, kazao je na početku regionalnog naučnog skupa Tito i BiH predsjednik Saveza društava Josip Broz Tito u BiH Raif Dizdarević.
Na skupu, organizovanom kako bi bila predstavljena historijska istina o ulozi Josipa Broza Tita u razvoju BiH i njenoj obnovi od 1945. do 1980. godine, Dizdarević je naglasio da o historijskoj ulozi i doprinosu Josipa Broza Tita postoji bogata literatura, ali se mnogo toga što se tiče Bosne i Hercegovine se izgubilo u toj literaturi i ne postoji kompleksniji pregled svega onog što se na nju odnosilo.

(24sata.info)

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 19/11/2006 00:58

Tito kao licnost -Pozitivna ali naslijedje -Negativno, jer nas je kostalo 200 000 zivota.

Tito je bio veliki
vojskovodja, veliki drzavnik, veliki politicar i zapazena osoba u svjetskim zbivanjima!

Kao komandant Jugoslovenskih partizana, uspjeo je da brani i odbrani prostore bivse Yu. od tadasnjeg velikog fasistickog agresora -Nacisticke Njemacke!

Ono sto se poslije Drugog svj. rata desavalo je vec druga prica.

Nacionalno pitanje je bilo zamrznuto i daleko od pravog rijesenja!
Komunisticka hegemonija je rasla. I upravo se ta komunisticka hegemonija smatra glavnim krivcem za raspad Yu.
Desavali su se obracuni Mladih Muslimana sa tadasnjom svemocnom policijom. Narodni "heroj" Mosa Pijade naredjuje strijeljanje nekoloko momcica zbog njihovog toboznjeg "antinarodnog" djelovanja, a mnogi odlaze na robije. Odpocinju politicki/rezirani procesi(Primjer '83g.)
Pise se komunisticka historija koja odgovra CK-u, a svako ko bi se usudio da preispita pojedine navode, bio bi uklonjen.
Siri se nova ideja, ideja Bratstva i Jedinstva. Ideja koja se kasnije pretvorila u veliku laz i utopiju. U nju su poneki vjerovali ali vecina nije. A oni koji su u to vjerovali skupo su kasnije platili svoju naivnost.

Ima i mnogo lijepih stvari, ali nazalos one gube vrijednos zbog onoga sto ce se kasnije desiti. Agresije i genocida, i to od onih koji su nam juce bili komsije i punili glave i ucili nas o toboznjeb bratstvu!!

Zbog svega ovoga, postavljam sebi nekoliko pitanja;

Kada je izricana presuda Izetbegovicu i njegovim drugovima, osamdeset trece godine, sudija je kazao "Molim za tisinu i postovanje casti i dostojanstva suda". Ja se pitam, kojeg suda, kojeg dostojanstva, koje casti i koje pravde!?

Kako je moguce da generacije iz '60tih i 70tih koje su rodjene i odrasle pod sloganom bratstva i jedinstva i koje su pjevale pionirske pjesmice i nosali crvene maramice, kako je moguce da nam urade ono sto su nam uradili!?

Naj vise smo voljeli druga Tita, naj vise smo voljeli Yu., naj vise smo bili Jugosloveni i naj vise smo vjerovali u bratstvo, kako je moguse da smo najvise stradali!?

Nadam se da smo nesto naucili jer ako nismo, sigurno ce mo imati popravni!!

Jugoslavija je zivjela u Bosni i umrla je u Bosni
Last edited by Dolina avalona on 19/11/2006 02:07, edited 1 time in total.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 19/11/2006 01:49

Za mene je Tito bio pozitivna ličnost!

Sa moje tačke gledišta bio je pozitivna ličnost i za BiH

Evo zašto:

Stara kraljeva Jugoslavija ( ai BiH u tom sklopu)je bila prilično zaostala država sa nerazvijenom industrijom i poljoprivredom. Sučeni sa tim nasljedjem a i posljedicama II svjetskog rata Tito i njegova BiH raja su kada se podvuće crta njihove 45-godišnje vladavine BiH promijenili stanje i od zaostale države sa nerazvijenom industrijom i poljoprivredom na kraju od nje napravili malu industrijsku velesilu. Sagrađeno je puno tvornica, škola, fakulteta, bolnica, hidrocentrala. većina poštenih i radnih ljudi je imala sve uslove da normalno živi od kolijevke pa do groba: osigurano obdanište, škola, fakultet, posao, stan, krediti za namještaj, auto pa i za vikendicu na planini i moru za veliki dio ljudi, i na kraju penzija. Sada sve to izgleda kao lijep i neostvariv san.

Sa politickog aspekta moramo se opet vratiti u vrijeme stare Jugoslavije. U njezinom politickom ustroju BiH kao parvno politicki subjekat nije ni postojala, bila je rascjepkana, na takozvane banovine. Na II zasjedanju Avnoja Tito i grupa zanesenjaka i bosanskih patriota su uspjeli osigurati da u novu drzavu BiH udjekao jedinstvena cjelina i dobije status republike sto recimo nije uspjelo Vojvodini i Kosovu, a taj njegov potez je do dana današnjeg bio trn u oku zagovornicima velikonacio drzavnih projekata.

Znaci smatram da je Tito i sa ekonomskog a i sa politickog aspekta bio pozitivna ličnost za BiH i njezin veliki prijatelj. :)

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 19/11/2006 01:55

i ja smatram da je tile bio pozitivna licnost...

kekec

Post by kekec » 19/11/2006 02:26

Valtere, nisi trebao postavljati ovu temu.
Tito je bio pozitivna licnost i to niko, ko imalo
poznaje nasu blizu istoriju, ne moze poreci.
Mnogi ce se sada raspisati, kao ova gore
"gospoda", sforovac i avalonac i pokusati
"dokazati" suprotno, ali ce samo pokazati svoje
neznanje.

Dzaba, kad neko vrijedi, onda vrijedi.
Prizor iz ratnog Mostara:
http://www.purr.demon.co.uk/jack/Travel/Mostar/tito.jpg

i pored svih teskoca koje su mostarci pregurali, ON je tu.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 19/11/2006 02:33

Dolina avalona wrote:Tito kao licnost -Pozitivna ali naslijedje -Negativno, jer nas je kostalo 200 000 zivota.

Tito je bio veliki
vojskovodja, veliki drzavnik, veliki politicar i zapazena osoba u svjetskim zbivanjima!

Kao komandant Jugoslovenskih partizana, uspjeo je da brani i odbrani prostore bivse Yu. od tadasnjeg velikog fasistickog agresora -Nacisticke Njemacke!

Ono sto se poslije Drugog svj. rata desavalo je vec druga prica.

Nacionalno pitanje je bilo zamrznuto i daleko od pravog rijesenja!
Komunisticka hegemonija je rasla. I upravo se ta komunisticka hegemonija smatra glavnim krivcem za raspad Yu.
Desavali su se obracuni Mladih Muslimana sa tadasnjom svemocnom policijom. Narodni "heroj" Mosa Pijade naredjuje strijeljanje nekoloko momcica zbog njihovog toboznjeg "antinarodnog" djelovanja, a mnogi odlaze na robije. Odpocinju politicki/rezirani procesi(Primjer '83g.)
Pise se komunisticka historija koja odgovra CK-u, a svako ko bi se usudio da preispita pojedine navode, bio bi uklonjen.
Siri se nova ideja, ideja Bratstva i Jedinstva. Ideja koja se kasnije pretvorila u veliku laz i utopiju. U nju su poneki vjerovali ali vecina nije. A oni koji su u to vjerovali skupo su kasnije platili svoju naivnost.

Ima i mnogo lijepih stvari, ali nazalos one gube vrijednos zbog onoga sto ce se kasnije desiti. Agresije i genocida, i to od onih koji su nam juce bili komsije i punili glave i ucili nas o toboznjeb bratstvu!!

Zbog svega ovoga, postavljam sebi nekoliko pitanja;

Kada je izricana presuda Izetbegovicu i njegovim drugovima, osamdeset trece godine, sudija je kazao "Molim za tisinu i postovanje casti i dostojanstva suda". Ja se pitam, kojeg suda, kojeg dostojanstva, koje casti i koje pravde!?

Kako je moguce da generacije iz '60tih i 70tih koje su rodjene i odrasle pod sloganom bratstva i jedinstva i koje su pjevale pionirske pjesmice i nosali crvene maramice, kako je moguce da nam urade ono sto su nam uradili!?

Naj vise smo voljeli druga Tita, naj vise smo voljeli Yu., naj vise smo bili Jugosloveni i naj vise smo vjerovali u bratstvo, kako je moguse da smo najvise stradali!?

Nadam se da smo nesto naucili jer ako nismo, sigurno ce mo imati popravni!!

Jugoslavija je zivjela u Bosni i umrla je u Bosni

valterbranisarajevo wrote:Za mene je Tito bio pozitivna ličnost!

Sa moje tačke gledišta bio je pozitivna ličnost i za BiH

Evo zašto:

Stara kraljeva Jugoslavija ( ai BiH u tom sklopu)je bila prilično zaostala država sa nerazvijenom industrijom i poljoprivredom. Sučeni sa tim nasljedjem a i posljedicama II svjetskog rata Tito i njegova BiH raja su kada se podvuće crta njihove 45-godišnje vladavine BiH promijenili stanje i od zaostale države sa nerazvijenom industrijom i poljoprivredom na kraju od nje napravili malu industrijsku velesilu. Sagrađeno je puno tvornica, škola, fakulteta, bolnica, hidrocentrala. većina poštenih i radnih ljudi je imala sve uslove da normalno živi od kolijevke pa do groba: osigurano obdanište, škola, fakultet, posao, stan, krediti za namještaj, auto pa i za vikendicu na planini i moru za veliki dio ljudi, i na kraju penzija. Sada sve to izgleda kao lijep i neostvariv san.

Sa politickog aspekta moramo se opet vratiti u vrijeme stare Jugoslavije. U njezinom politickom ustroju BiH kao parvno politicki subjekat nije ni postojala, bila je rascjepkana, na takozvane banovine. Na II zasjedanju Avnoja Tito i grupa zanesenjaka i bosanskih patriota su uspjeli osigurati da u novu drzavu BiH udjekao jedinstvena cjelina i dobije status republike sto recimo nije uspjelo Vojvodini i Kosovu, a taj njegov potez je do dana današnjeg bio trn u oku zagovornicima velikonacio drzavnih projekata.

Znaci smatram da je Tito i sa ekonomskog a i sa politickog aspekta bio pozitivna ličnost za BiH i njezin veliki prijatelj.

:faraon1: :bih:

Ova dva posta najbolje objasnjavaju Tita!
Sve u svemu: Pozitivna licnost.

lindjo

Post by lindjo » 19/11/2006 03:22

suma sumarum :D ...ma necemo nista reci :)

crfenu maramu ..nooosicu ja...i plafu kapicu tra-la-la-la :zzzz:

sreca... :oops: nisam ucetvovao u tom ritualu,obozavanja totema :shock:

reformator

Post by reformator » 19/11/2006 03:54

Pozitivan je i po tome što se četiri puta ženio;neki dan mu pronašli vjenčani list u Rusiji;bio zaveden pod njemačkim imenom.Pozitivan je;volio je i Nijemce.Doduše,taj brak je bio tridesetih godina prošlog stoljeća.

Maksim

Post by Maksim » 19/11/2006 04:13

On je najzasluzniji za opstanak BiH s okoncavanjem Drugog svjetskog rata. BiH iako toliko nevazno smatrana od nasih susjeda je postala ravnopravna republika zajedno sa ostalih 5. Pocevsi od SHS kraljevine, preko Kraljevine Jugoslavije i njemacke okupacije odnosno okupacije od strane satelitske drzave NDH, covjek mora reci da je puka slucajnost da je BiH opstala. Za to Drugu Titu moramo biti zauvijek zahvalni. Tijekom njegovog vladanja se BiH razvila u modernu drzavu. Industrija se cvjetala, skolstvo je cvjetalo, gradovi su konacno postali gradovi, postojao je naucni i kulturno-umjetnicki zivot i vladala je sigurnost.

Naravno, bilo je i negativnih stvari, no to se ne moze Titi pripisivati, jer zlocinacka djela Aleksandra Rankovica npr. nisu bila sastav njegove ideologije. On kada je saznao sto je Rankovic cijelo vrijeme radio, odma ga je poslao u kucni pritvor u kojem je i krepao. Isto to je ucinio i Jovanki koja je planirala s nekim generalima izvrsiti drzavni udar. Tito je jedan od najcijenjenih politicara 20. stoljeca. Bio je mudrac i znao je kako baratati i sa Varsavskih paktom i sa Zapadom u korist svojih naroda i svoje zemlje. Sto je Tito ucinio za nas, nije nikad nitko.

Naravno ce mu se uvijek zamjeriti sto je previse vlasti dao Srbima, koji su uzivali status zrtve od strane ustasa, koji su to zloupotrijebili i opecatili sve Hrvate kao ustase. Pogotovo nakon Titove smrti kada je srpski nacionalizom sa Memorandumom SANU-a iz 1986. godine postao ocigledan, poceli su montirani procesi protiv svih koji su htjeli skrenuti paznju na velikosrpske planove. Ljudi koji su se suprotstavili fasizmu su bili Dzemal Bijedic (koji je prije Tita strijeljan, a tko zna, mozda je i zbilja imao nesrecu), Branko Mikulic i Hamdija Pozderac. Branko Mikulic je BiH uspio spasiti od raznovrsnih napada od strane Srbije sa organizovanjem Olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine a Hamdija Pozderac je sproveo montirani proces protiv Izetbegovica i njegovih istomisljenika (koji jeste bio ono za sto je optuzivan, ali ne moze se netko kazniti za nesto sto jos nije prenio u djelo) 1983. godine da bi umirio situaciju i sacuvao BiH. Srpskim nacionalistima nije tada uspjelo razdrmati BiH, ali im je poslije uspjelo unistiti Pozderca sa ponovnim montiranim procesom Agrokomerc nakon cega je Pozderac poprijeko umro.

Mozda se to mozda zamjeriti Drugu Titu, jer nije znao kome zapravo prepusta dio sudbine.

Iako je Drug Tito izdan od svih iako mu je vecina ostala nezahvalna, ja cu reci Druze Tito, mi ti se kunemo, da s tvog puta ne skrenemo!!

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 19/11/2006 06:24

Maksim wrote:ja cu reci Druze Tito, mi ti se kunemo, da s tvog puta ne skrenemo!!

S kojeg puta!?

I sta mislis da smo svi tako pjevali od '92 do '95-te, gdje bi nas to dovelo!?

Srecom nismo, vec smo se latili puske da se branimo od onih koji su nas ocili tim pjesmicama...

Maksim

Post by Maksim » 19/11/2006 07:33

Dolino, jesi li se ti latio puske i branio BiH? Eto nismo pjevali te pjesme, radije se pjevao nacional-romanticarski kic i vidi se dokle smo stigli. No, to nema nista sa temom i moj slogan nema blage veze sa obranom BiH. jer taj slogan je postojao prije rata u BiH i prije tebe i mene. Ono sto se desilo izmedju `92 i `95 su sproveli ljudi koji nisu htjeli da pjevaju pjesmice koje ja npr. "pjevam".

Posto vidim da si prespavao cas historije, zamolio bih te da malo bistris literaturu ili da makar u internetu malo potrazis stvari koje bi tvom postu dale vise smisla uvezi ove teme, jer tema je Tito i BiH a ne svakodnevna tema rat u BiH.

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 19/11/2006 08:13

jedan od rijetkih politicara koji je veoma cijenjen na ovoj planeti

http://www.youtube.com/watch?v=A30C7yI5 ... ed&search=

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 19/11/2006 09:35

2005.g., u Kinshasi sam upoznao Mao Ce-Tunga i Tita. Crnci, oko 50 godina starosti.

Trebamo se ugledati na druga Starog kako je tamanio četnike u II sv. ratu (Bitka na Neretvi)!

shana_majka

Post by shana_majka » 19/11/2006 10:00

Tito je bio TITO! :-D .Na zalost, bilo je puno "titica" :x

Vodenjak

Post by Vodenjak » 19/11/2006 10:59

reformator wrote:Pozitivan je i po tome što se četiri puta ženio;neki dan mu pronašli vjenčani list u Rusiji;bio zaveden pod njemačkim imenom.Pozitivan je;volio je i Nijemce.Doduše,taj brak je bio tridesetih godina prošlog stoljeća.

Ovo ono ko kad bi pitali da li je Ajnstajn bio veliki naucnik a @reformator odgovorio da nije jer je pish´o u lavabo... :oops:

reformator

Post by reformator » 19/11/2006 11:08

Maksim wrote:Dolino, jesi li se ti latio puske i branio BiH? Eto nismo pjevali te pjesme, radije se pjevao nacional-romanticarski kic i vidi se dokle smo stigli. No, to nema nista sa temom i moj slogan nema blage veze sa obranom BiH. jer taj slogan je postojao prije rata u BiH i prije tebe i mene. Ono sto se desilo izmedju `92 i `95 su sproveli ljudi koji nisu htjeli da pjevaju pjesmice koje ja npr. "pjevam".

Posto vidim da si prespavao cas historije, zamolio bih te da malo bistris literaturu ili da makar u internetu malo potrazis stvari koje bi tvom postu dale vise smisla uvezi ove teme, jer tema je Tito i BiH a ne svakodnevna tema rat u BiH.

Ono što je učinjeno između 1992. i 1995. godine su učinili ljudi koje je Tito školovao i učio svojoj religiji(ideologiji).

Vodenjak

Post by Vodenjak » 19/11/2006 11:09

Murat Sabanovic wrote:jedan od rijetkih politicara koji je veoma cijenjen na ovoj planeti

http://www.youtube.com/watch?v=A30C7yI5 ... ed&search=

@Murate, praaavo si ubo sa linkom!

Zanemarujuci ideolosku obojenost govora, sustina izgovorenih rijeci je ono nad cim bi svako od nas trebao da se zamisli ako zaista zeli bolji zivot svojoj djeci u buducnosti!

:thumbup:

Vodenjak

Post by Vodenjak » 19/11/2006 11:12

reformator wrote:
Maksim wrote:Dolino, jesi li se ti latio puske i branio BiH? Eto nismo pjevali te pjesme, radije se pjevao nacional-romanticarski kic i vidi se dokle smo stigli. No, to nema nista sa temom i moj slogan nema blage veze sa obranom BiH. jer taj slogan je postojao prije rata u BiH i prije tebe i mene. Ono sto se desilo izmedju `92 i `95 su sproveli ljudi koji nisu htjeli da pjevaju pjesmice koje ja npr. "pjevam".

Ono što je učinjeno između 1992. i 1995. godine su učinili ljudi koje je Tito školovao i učio svojoj religiji(ideologiji).

Ko je tebe skolovao ljudino?
Molio bih ime i prezime.
Hvala unaprijed!

reformator

Post by reformator » 19/11/2006 11:19

Školovao sam se poslije smrti Tita.Jest da sam ustajao nekoliko godina na noge kad bi počela sirena povodom Titove smrti;učio sam Titovim stazama revolucije...jel ti misliš da bi Tito dozvolio ovako slobodno iznošenje mišljenja,da je kojim slučajem postojao internet u njegovo doba!?Pa koga bi zatvarao u zatvor što ga opsuje;kako bi zatvarao one što su protiv poretka,suvereniteta i integriteta države!?TRST JE NAŠ!

reformator

Post by reformator » 19/11/2006 11:23

Čovjek je na silu "sastavio" džavu Jugoslaviju;morala se jednog dana raspasti.O kakvom je on bratstvu i jedinstvu govorio!?Pokazalo se bratstvo i jedinstvo po logorima širom Bosne.Pokazalo se koliko se volimo.Hvala Tito što si nas učinio braćom.

reformator

Post by reformator » 19/11/2006 11:25

A zašto bi bagru držao zajedno,ako bagra neće zajedništvo?

reformator

Post by reformator » 19/11/2006 11:39

ostro i na prvu wrote:pozitivna licnost u svakom slucaju,valjalo je drzat bagru zajedno.

Mislim da si mamuran pa još nisi svjestan šta pričaš;ipak,nedjelja je.

reformator

ostro i na prvu wrote:pozitivna licnost u svakom slucaju,valjalo je drzat bagru zajedno.

...
Last edited by reformator on 19/11/2006 11:40, edited 1 time in total.

reformator

Mislim da si mamuran pa još nisi svjestan šta pričaš;ipak,nedjelja je.

muha_sa
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Post by muha_sa » 19/11/2006 11:50

dok pišete o ovom velikanu-nadam se da ne sjedite--ustanite kad ovo ime pominjete-Josip Broz-Tito.

Locked