The Big Question: Why are we here?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1 The Big Question: Why are we here?

Post by NIN »

Malo ''osvjezenja'' nije na odmet!

http://www.youtube.com/watch?v=13NPZ5Nv ... ed&search=

Pozdrav...
Azemin
Posts: 97
Joined: 05/12/2006 23:09

#2

Post by Azemin »

Becuse God want´s us here so He can see if we are good for Dzennet or Dzehennem!
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#3

Post by debela »

hvala za osvjezenje :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#4

Post by pitt »

hajde ba.....ko da je vazno :D:D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#5

Post by njonjica »

Nice....
User avatar
Arminovski
Posts: 1249
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#6

Post by Arminovski »

Ovaj stari ciko prica podugo ali malo sta rece.. Ja sam ocekivao neku veliku istinu na kraju a ono... A i ne slazem se da smo nastali od majmuna. Mozda smo imali zajednicke pretke ali nastali od majmuna? Smijesno....

Evolucija ima slabe sanse da dokaze to sto ti hoces da kazes, da Stvoritelja nema jer se jednostavno ne moze baviti tom problematikom (ne dopire dovoljno u proslost. Npr proces prirodne selekcije ne moze se primjeniti na atome i rani univerzum). Pravi odgovor na to da li Bog postoji ili ne i mogu nam dati fizika i matematika a oni dosad nismo dosli dalje od Planckove duzine (vremena) Evolucija moze samo dati indicije na to koje mekanizme je On (ako postoji) koristio pri stvaranju kompleknih organizama. Kazem "ako postoji" jer te ne mogu ubijediti da postoji kao sto ni ti ne mozes vjernika ubijediti u njegovo nepostojanje.
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#7

Post by aNTropocentrio »

Image
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#8

Post by Pearl »

aNTropocentrio wrote:Image
s bijelim misevima ili bez njih? ;)
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#9

Post by aNTropocentrio »

Pearl wrote:
aNTropocentrio wrote:Image
s bijelim misevima ili bez njih? ;)
Ma najbitnije je da su transdimenzionalni i hiperinteligentni, sve ostalo su detalji ;)
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#10

Post by Gost123 »

Arminovski wrote:Ovaj stari ciko prica podugo ali malo sta rece.. Ja sam ocekivao neku veliku istinu na kraju a ono... A i ne slazem se da smo nastali od majmuna. Mozda smo imali zajednicke pretke ali nastali od majmuna? Smijesno....

Evolucija ima slabe sanse da dokaze to sto ti hoces da kazes, da Stvoritelja nema jer se jednostavno ne moze baviti tom problematikom (ne dopire dovoljno u proslost. Npr proces prirodne selekcije ne moze se primjeniti na atome i rani univerzum). Pravi odgovor na to da li Bog postoji ili ne i mogu nam dati fizika i matematika a oni dosad nismo dosli dalje od Planckove duzine (vremena) Evolucija moze samo dati indicije na to koje mekanizme je On (ako postoji) koristio pri stvaranju kompleknih organizama. Kazem "ako postoji" jer te ne mogu ubijediti da postoji kao sto ni ti ne mozes vjernika ubijediti u njegovo nepostojanje.
a mozda je jedina velika istina ta da nema velikih istina:)
smijesno? zato jer ti se ne svidja ta ideja?
pa evoluciji nije ni cilj dokazivati da nema stvoritelja, nego otkrivati kako se zivot razvijao. ti naravno mozes vjerovati da teorija evolucije otkriva samo koje je mehanizme eventualni stvoritelj koristio, ili koje je konstante prilikom nastanka svemira odabrao, da bi se sve ovo razvilo. ali to ostaje samo pitanje vjere. sumnjam da ce se naci ikada neki dokaz koji bi indicirao da stvoritelj izravno djeluje, mijenja, mijesa se... to bi po mom misljenju ukazivali na nesavrsenost, nekako bi bilo previse ljudski.
nitko ti ni ne treba dati odgovor postoji li bog ili ne. to mozes vjerovati ili ne vjerovati.
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#11

Post by DONY »

42

It was a joke....... :) :-)
User avatar
Arminovski
Posts: 1249
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#12

Post by Arminovski »

@Gost 123

Ne. Smijesno mi je zato sto to nije istina. Zajednicki preci, da. Postali od majmuna, ne. Ne poricem evoluciju. Bilo bi glupo.
NiN se razbacuje evolucijom (slicno ovom dokumentarcu) da bi dokazao da Boga nema, valjda je zato postira ovde a ne na nekom drugom podforumu
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#13

Post by NIN »

Arminovski wrote:@Gost 123

Ne. Smijesno mi je zato sto to nije istina. Zajednicki preci, da. Postali od majmuna, ne. Ne poricem evoluciju. Bilo bi glupo.
NiN se razbacuje evolucijom (slicno ovom dokumentarcu) da bi dokazao da Boga nema, valjda je zato postira ovde a ne na nekom drugom podforumu
O cemu ti covjece pricas???

Koji si ti faktor da nekome prisivas namjere onako kako ti tvoj filter prosije???

Preporucijem ti da kada nesto zakljucujes da dobro preispitas finalni ''izustak''!

Po svemu sudeci ti engleski slabo ide ili je po srijedi psiholoska disfunkcija o kojoj ne bih jer nije primjerena za iznosenje u ovom trenutku afekta.

Säda,
vrati se na SVE moje postove u zadnjih skoro godinu dana pa LAGANO sve iscitaj s ciljem da dokucis moj naum, iako sumnjam da si u stanju!


Usput, nauci pisati svoj maternji jezik jer je od koristi ako nisi znao!
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#14

Post by Gost123 »

Arminovski wrote:@Gost 123

Ne. Smijesno mi je zato sto to nije istina. Zajednicki preci, da. Postali od majmuna, ne. Ne poricem evoluciju. Bilo bi glupo.
pogledaj ovu sliku(iz scientific american-a je)...

http://img297.imageshack.us/my.php?imag ... ijasj9.jpg

s cime se ne slazes? da smo inteligentni majmuni:) ?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#15 Re: The Big Question: Why are we here?

Post by KOGOD KADGOD »

NIN wrote:Malo ''osvjezenja'' nije na odmet!

http://www.youtube.com/watch?v=13NPZ5Nv ... ed&search=

Pozdrav...
O ovakvim postovima se govori kada se pominje navodjenje nekih citata ili lnkova kao "tema" tj. osobno misljenje ili stav.

Da je @NIN svojim rijecima obrazlozio sustinu svog stava u vezi sa pitanjem "Zasto smo ovdje?" pa, usput, dodao i link - ok.

Ali ovako, svaki komentar bi bio "upucen" autoru tog linka i onoga na njemu a ne @NIN-u i njegovom stavu. Taj ocito, nije tu da "odbrani" svoj stav, pa kakva je svrha u komentarisanju uopste?

Mozemo se buniti dok ne "pozelenimo" ali autor tog linka nema nama sta da "kaze" na nasa pitanja, dok se @NIN moze jednostavno "odgraditi" jer nije on autor.

Lijepo je podijeliti nesto interesantno sa drugima, ali se ne mora otvoriti tema na koju onaj koji ju je otvorio - nista ne iznese od svog stava.

Oh, well..... ...such is life...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#16

Post by KOGOD KADGOD »

NIN wrote:
Arminovski wrote:@Gost 123

Ne. Smijesno mi je zato sto to nije istina. Zajednicki preci, da. Postali od majmuna, ne. Ne poricem evoluciju. Bilo bi glupo.
NiN se razbacuje evolucijom (slicno ovom dokumentarcu) da bi dokazao da Boga nema, valjda je zato postira ovde a ne na nekom drugom podforumu
O cemu ti covjece pricas???

Koji si ti faktor da nekome prisivas namjere onako kako ti tvoj filter prosije???

Preporucijem ti da kada nesto zakljucujes da dobro preispitas finalni ''izustak''!

Po svemu sudeci ti engleski slabo ide ili je po srijedi psiholoska disfunkcija o kojoj ne bih jer nije primjerena za iznosenje u ovom trenutku afekta.

Säda,
vrati se na SVE moje postove u zadnjih skoro godinu dana pa LAGANO sve iscitaj s ciljem da dokucis moj naum, iako sumnjam da si u stanju!


Usput, nauci pisati svoj maternji jezik jer je od koristi ako nisi znao!
Hmmm... grubo, pregrubo...

...jos ne dajes svoj stav na temu a jos se ovako okomis na nekog ko komentarise na neki link koji si ostavio kao "svoj stav", bez obzira da li je razumio link kao ti ili ne...

polahko, nemas se pravo ni ti, niti ko drugi, obracati ovako bilo kome, a narocito ne ti s obzirom na tvoje znanje i podrobnu upoznatost sa nekim stvarima...

mislim da je izvinjenje prikladno (mada za to treba dovoljno skromnosti i civilizovanosti, a koje imas, ako ne prvog drugog sigurno) :oops:
User avatar
Arminovski
Posts: 1249
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#17

Post by Arminovski »

NIN wrote:
Arminovski wrote:@Gost 123

Ne. Smijesno mi je zato sto to nije istina. Zajednicki preci, da. Postali od majmuna, ne. Ne poricem evoluciju. Bilo bi glupo.
NiN se razbacuje evolucijom (slicno ovom dokumentarcu) da bi dokazao da Boga nema, valjda je zato postira ovde a ne na nekom drugom podforumu
O cemu ti covjece pricas???

Koji si ti faktor da nekome prisivas namjere onako kako ti tvoj filter prosije???

Preporucijem ti da kada nesto zakljucujes da dobro preispitas finalni ''izustak''!

Po svemu sudeci ti engleski slabo ide ili je po srijedi psiholoska disfunkcija o kojoj ne bih jer nije primjerena za iznosenje u ovom trenutku afekta.

Säda,
vrati se na SVE moje postove u zadnjih skoro godinu dana pa LAGANO sve iscitaj s ciljem da dokucis moj naum, iako sumnjam da si u stanju!


Usput, nauci pisati svoj maternji jezik jer je od koristi ako nisi znao!

@NiN
Mislio sam ti odgovoriti istim "flame on" stilom ali necu. Image

Niti je "broj haqqani-style copy-paste" poruka neko mjerilo znanja niti imam namjeru traziti svaku poruku sto si ti ikad napisao. Procitao sam mnoge i svidjalo se to tebi ili ne to je bilo moje misljenje a internet je slobodno mjesto gdje svako moze da izrazi svoje, kao sto si i ti uradio u svojoj poruci. Toliko o meni kao "faktoru". :D

Uput onako dobrodosao na moju ignore listu. :D

@Gost123
Mala ispravka. Mislio sam na majmune tipa gorile i simpanze na sto sigurno mnogi pomisle pri pomenu evolucije. O tome nista nije receno u dokumentarcu niti je to bio njegov zakljucak tako da sam malo brzoplet bio. Medjutim bilo je pomena o potrebi ili nepotrebi Kreatora na sto sam ja reagirao jer ne razumijem kako iz teorije evolucije izvuci te zakljucke.

Moj problem je sto pokusavam da povezem svoju vjeru u Boga sa naukom sto, priznaces, nije uvijek bas jednostavno tako da u biti nemam nista protiv tvoje slike. Pitam se jedino da li ce se u narednih 100+ godina promijeniti i koliko jer slike kao ta su pravljene i prije.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#18

Post by KOGOD KADGOD »

Arminovski wrote:
NIN wrote:
Arminovski wrote:@Gost 123

Ne. Smijesno mi je zato sto to nije istina. Zajednicki preci, da. Postali od majmuna, ne. Ne poricem evoluciju. Bilo bi glupo.
NiN se razbacuje evolucijom (slicno ovom dokumentarcu) da bi dokazao da Boga nema, valjda je zato postira ovde a ne na nekom drugom podforumu
O cemu ti covjece pricas???

Koji si ti faktor da nekome prisivas namjere onako kako ti tvoj filter prosije???

Preporucijem ti da kada nesto zakljucujes da dobro preispitas finalni ''izustak''!

Po svemu sudeci ti engleski slabo ide ili je po srijedi psiholoska disfunkcija o kojoj ne bih jer nije primjerena za iznosenje u ovom trenutku afekta.

Säda,
vrati se na SVE moje postove u zadnjih skoro godinu dana pa LAGANO sve iscitaj s ciljem da dokucis moj naum, iako sumnjam da si u stanju!


Usput, nauci pisati svoj maternji jezik jer je od koristi ako nisi znao!

@NiN
Mislio sam ti odgovoriti istim "flame on" stilom ali necu. Image

Niti je "broj haqqani-style copy-paste" poruka neko mjerilo znanja niti imam namjeru traziti svaku poruku sto si ti ikad napisao. Procitao sam mnoge i svidjalo se to tebi ili ne to je bilo moje misljenje a internet je slobodno mjesto gdje svako moze da izrazi svoje, kao sto si i ti uradio u svojoj poruci. Toliko o meni kao "faktoru". :D

Uput onako dobrodosao na moju ignore listu. :D

@Gost123
Mala ispravka. Mislio sam na majmune tipa gorile i simpanze na sto sigurno mnogi pomisle pri pomenu evolucije. O tome nista nije receno u dokumentarcu niti je to bio njegov zakljucak tako da sam malo brzoplet bio. Medjutim bilo je pomena o potrebi ili nepotrebi Kreatora na sto sam ja reagirao jer ne razumijem kako iz teorije evolucije izvuci te zakljucke.

Moj problem je sto pokusavam da povezem svoju vjeru u Boga sa naukom sto, priznaces, nije uvijek bas jednostavno tako da u biti nemam nista protiv tvoje slike. Pitam se jedino da li ce se u narednih 100+ godina promijeniti i koliko jer slike kao ta su pravljene i prije.
pohvalan odgovor, nema sta.

odlican primjer ne dozvoljavanja da se bude provocirano necijim brzopletim i naglim komentarom. aferim.

a nije tesko uskladiti vjeru u Boga sa procesom stvaranja, ne smatram da su moji postovi dovoljno "vazni" da ih se pogleda, ali bi mozda nasao interesantnim neke moje postove na tu temu uskladjivanja vjere sa procesom stvaranja (koji nazivaju evolucija). samo u "pretraga" upises nadimak forumasa i svi postovi doticnog su na raspolaganju da se "prelistaju" a i koja kljucna rijec kao "stvaranje" jos preciznije izoluje postove

to ako si zainteresovan naravno... Bozije stvaranje je u svaku ruku savrseno povezano, logicno i objasnjivo zato i jeste Uzvisen i Savrsen jer sve sto je stvoreno nije, kako to neki bukvalno shvataju, npr. Bog napravio "kip" od blata i "puhnuo" u njega dusu i slicno... u Objavama nam se Bog obraca na nacin na koji su sve naprednije generacije u stanju da i sve detaljnije i ispravnije shvate, kao koristenje rijeci "dan" sto se nekad (da ne kazem cesto) bukvalno shvata dok u stvari znaci "vremenski period" (pogledaj post)...

sve sto su ljudi u stanju da pronadju i objasne svojim intelektom Bog je "ostavio" nedetaljisano, bas da bi nas potstakao na izucavanje i razmisljanje, i ono sto nalazimo je mnogo cudesnije, logicnije, sistematicnije, harmonicnije i divnije nego "ozivljavanje komada blata u ednom trenu" - to bi bilo jednako iluziji koju koriste madjionicari sto su i neki ljudi "usavrsili" dok su prava cudesa ocita, logicna, jasna - a ipak neponovljiva (od strane ljudi) osim grubom imitacijom...

lijepo je vidjeti da je vjernik otvorena uma, takvi su bili pojedinci prvih generacija vjernika i pokorenika, i zato i jesu ogromnom brzinom naucno napredovali kada je ostali svijet jos bio u mraku (u vezi sa shvatanjem svijeta oko sebe) - oni su Qur'an vidjeli kao isaret (ukaz) i Uputu u kom "smjeru" da uprave svoja istrazivanja u svim granama nauke...

i da... uskoro ce se promjeniti "slike" dosadasnjih saznanja i pokazati se u jos jasnijem obliku sto nama sto generacijama poslije nas (a kako idemo za unistavanjem ove nase planete, mozda i nece biti bas mnogo preostalih generacija ako se ne "probudimo" i preventiramo negativan ishod ljudskih pronalazaka koji se koriste u pogresne svrhe...)
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#19

Post by Gost123 »

Arminovski wrote: @Gost123
Mala ispravka. Mislio sam na majmune tipa gorile i simpanze na sto sigurno mnogi pomisle pri pomenu evolucije. O tome nista nije receno u dokumentarcu niti je to bio njegov zakljucak tako da sam malo brzoplet bio. Medjutim bilo je pomena o potrebi ili nepotrebi Kreatora na sto sam ja reagirao jer ne razumijem kako iz teorije evolucije izvuci te zakljucke.

Moj problem je sto pokusavam da povezem svoju vjeru u Boga sa naukom sto, priznaces, nije uvijek bas jednostavno tako da u biti nemam nista protiv tvoje slike. Pitam se jedino da li ce se u narednih 100+ godina promijeniti i koliko jer slike kao ta su pravljene i prije.
prema onomu sto danas znamo, prije oko 6 milijuna godina nasa vrsta se odvojila u razvoju od cimpanzi... i razvijali su se svakakvi nekakvi hominidi dok se prije oko 50ak tisuca godina nije pojavio homo sapiens:
http://www.archaeologyinfo.com/species.htm

to se sve temelji na onomu sto su arheolozi iskopali, sto znamo iz raznih drugih znanosti. znaci, pristup je multidisciplinaran. nemamo sve dijelove slagalice, ali imamo dovoljno da znamo osnovne crte, negdje detaljnije, negdje manje detaljno. koliko ce se nasa slika promijeniti buducim otkricima ili saznanjima, tesko je reci. ipak temelji ce ostati:postupan razvoj zivota od jednostavnijih ka slozenijim organizmima, covjek potekao iz zivotinjskoga carstva.

a spominjanje kreatora u onoj emisiji je bilo zbog objasnjavanja kako radi prirodni odabir, da nema potrebe za izravnom intervencijom.

sto se tice uskladjivanja osobne vjere i znanosti, pa time i teorije evolucije, cini mi se da su katolici to inteligentno proveli: njih ne zanima sto ce znanstvenici otkriti, kako je nastao svemir, covjek, suncev sustav, koji su sve zakoni, mehanizmi koji djeluju i upravljaju. njima je vazno da je bog stvoritelj svemira, da je svemir njegova ideja, volja. da on nije htio, svemira ne bi ni bilo. a bog je po definiciji takav da ga znanost nikada nece moci dokazati ni opovrgnuti. sto mislis o takvom pristupu? meni se cini 50 puta pametniji nego oni razni kreacionisti koji govore da je svijet star 6000 godina, da je teorija evolucije podloga ateizma i materijalizma i da ju zbog toga treba odbaciti.

p.s. inace, richard dawkins je jedna od najvecih faca na podrucju teorije evolucije.
User avatar
Arminovski
Posts: 1249
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#20

Post by Arminovski »

Gost123 wrote:
p.s. inace, richard dawkins je jedna od najvecih faca na podrucju teorije evolucije.
Znam da jeste ali mi se licno ne svidja jer mi se njegov nastup cini nekako dosta arogantan. Ipak volio bih da procitam neka njegova djela mada priznacu da jos nisam... Nemam vremena. Borim se sa "svojom" literaturom. Te kreacioniste koje navodis ne bih komentirao jer su oni sami sebi komentar. Meni je svemir star barem 12 milijardi godina a zemlja oko 4,5.
User avatar
Arminovski
Posts: 1249
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#21

Post by Arminovski »

@KOGOD KADGOD
Forumam od proslog stoljeca ;) tako da me takve stvari ne tangiraju previse.
Ja jesam nakaradno sastavio moj prvi post ali to nije do toga sto ne znam gramatiku vec do jedne druge stvari zbog koje moram svaki post 100 puta pregledati ali nekad se omakne... Nazalost :(

Inace hvala na komplimentima. Onaj zadnji me posebno obradovao.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#22

Post by amrino »

"Bibliija, Kur' an i nauka"- Maurice Bucaile (dobro stivo- ako nekoga zanima)...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#23

Post by NIN »

UPDATE:

http://video.google.com/videoplay?docid ... rd+dawkins

Ugodno gledanje i pozdrav...
ja71
Posts: 5444
Joined: 31/03/2006 14:45

#24

Post by ja71 »

aNTropocentrio wrote:Image
Cisto informativno pitanje posto nisam dugo na forumu a i ne pratim ga svaki dan:
Sta znaci ta cifra ?
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#25

Post by digger »

"The Big Question: Why are we here?"

Posto smo mi samo dijelic sekunde u razvoju svega oko nas, ostavicu starijim i iskusnijim—u ovom slucaju, ne ljudima—da na to odgovore.

Ali sad' skontah: pa svi su skoro stariji na zemlji od ljudi?!?

Hebes ga: ne vrijedi se truditi. Lakse mi je da predpostavim da je to stvoreno na brzaka... za nekoliko dana. :D
Post Reply