Testiranje potrosnje??!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Larci

Testiranje potrosnje??!

Post by Larci » 26/05/2007 00:22

Vozdra svima..

Koji je nabolji nacin testiranja potrosnje goriva kod auta??
Koliko je pouzdana metoda " uspes pun rezervoar, predjes 100 km, onad opet na benzinsku i sto stane u rezervoar to je to"..

Znam da potrosnja zavisi od gradske voznje i voznje van grada i naravno koliko se stisne na papucicu gasa.,.. ali sam koristio ovu navedenu metodu i nesto mi potrosnja mala ispala :D :D
Zato me interesuje koliko je ova metoda precizna i ima li nesto preciznije?

Unaprijed Hvala.. :-D

whow

Post by whow » 26/05/2007 00:58

Najpreciznije je ako imas driver info centar u autu . Ova spravica obicno pokazuje trnutacnu potrosnju , prosjecnu potrosnju ili pojedinacno putovanje koje odaberes- dakle kompjuter sve ostalo je "od oka"

Edin H.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 6 times

Re: Testiranje potrosnje??!

Post by Edin H. » 26/05/2007 01:13

Larci wrote:Vozdra svima..

Koliko je pouzdana metoda " uspes pun rezervoar, predjes 100 km, onad opet na benzinsku i sto stane u rezervoar to je to"..

Znam da potrosnja zavisi od gradske voznje i voznje van grada i naravno koliko se stisne na papucicu gasa.,.. ali sam koristio ovu navedenu metodu i nesto mi potrosnja mala ispala :D :D

Probaj da predjes 300 ili 400 kilometara i onda puni ponovo do vrha i dijeli sa 3 ili 4.

Should be OK :D

whow

Re: Testiranje potrosnje??!

Post by whow » 26/05/2007 03:37

Edin H. wrote:
Larci wrote:Vozdra svima..

Probaj da predjes 300 ili 400 kilometara i onda puni ponovo do vrha i dijeli sa 3 ili 4.

Should be OK :D

:-) :-? :? :sad:
Visa matematika

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 26/05/2007 07:50

Halo ba!?!?!
Ja savjeta, ccc...
1. Paša, napunis rezervoar do čepa!
2. Resetujes kilometar sat (trip) na nulu
3. Vozis dok skoro ne potrosis rezervoar (valjda ce u tom periodu biti i gradske i voznje u petoj, ekonomicnoj...)
4. Kada je gorivo skoro na kraju, odes na benzinsku i opet uspes do čepa, upravo onoliko koliko si prvi put nasuo.
5. Procitas na automatu koliko ti je goriva nasuto.
6. Pogledas na kilometar satu koliko si tacno kilometara presao.
7. Podijelis koliko si potrosio litara goriva sa kilometrima koje si presao.
8. Cifru koju dobijes pomnozis sa 100
9. To ti je prosjecna potrosnja.

npr. rezervoar ti je 45 litara, predjes 550km.

(45/550)x100=8.18l/100km

E sada, to ti nece biti prosjecna potrosnja ako si komplet rezervoar potrosio na gradsku voznju, nego ce tito biti samo potrosnja u gradskoj voznji.
Da bi dobio objektivnu prosjecnu potrosnju trebas imati i gradske i auto-puta (ili makar pete brzine na 90-100km/h).
A i zavisi od doba godine, ljeti ce biti manja potrosnja, zimi veca, zavisi od kvaliteta goriva, itd...

Pod tackom 4 (kada ti je gorivo skoro pri kraju) podrazumijevam da ti je u rezervoaru ostalo jedno 4-5 litara, sto je sasvim dovoljno do iduce pumpe.
Ne brini se ako stanes na Alipasinom, samo vici CHUCHUMBAMAYUMBE, CHUCHUMBAMAYUMBEEEEEEEEE....!!!....Ja cu se pojaviti u roku od 10 sekundi! :D
Last edited by chuchumbamayumbe on 26/05/2007 15:49, edited 2 times in total.

pascal_hens

Post by pascal_hens » 26/05/2007 08:36

ma najbolje ti je ovako kako je momak iznad rekao...
naspes, resetujes rezervorar i cekas da ti stane negdje i to je to...

ja imam Opel Vectru 1.8 (94god), i najcesce vozam po gradu. Naspem za 10KM goriva i mogu preci oko 52km, gradske voznje po cijeni goriva od 1.93(BENZIN).

Stane nekad, jbg...al uvijek pred benzinskom!!!
Hehehehhehe

Larci

Post by Larci » 26/05/2007 14:04

Probao sam sa ovom mojom navedenom metodom gdje sam napunio auto do cepa presao 101.5 km i otisao na benzinsku i opet nasuo do cepa.. Stalo mi je nevjerovatnih 5.5 litara 95ice . doduse 80% od prednjenih kilometara je bila voznja van grada u 5-oj ekonomicnoj gdje papucica gasa nimalo nije stedjena (120-140 km/h)...
Inace radi se o Ford Mondeu kojeg sam neki dan uzeo ( http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=36918 ) i zelio sam da ga testiram.
Motor je 2.0 sa 145 ks i po informacijama iz fordove knjige potrosnja van grada je nekih 6.8l/100 km , dok je u gradu skoro pa duplo.
Nazalost nemam driver info u autu tako da mi ne preostaje nista drugo nego ovako mjeriti od oka..
Porbat cu uraditi isto nakon novih predjenih 100 km, pa cu onda probati probati isprazniti rezervoar i opet ga nasuti do cepa pa izracunati..
Tako bi vjerovatno trebao dobiti neki prosjek ..

whow

Post by whow » 26/05/2007 15:19

pascal_hens wrote:ma najbolje ti je ovako kako je momak iznad rekao...
naspes, resetujes rezervorar i cekas da ti stane negdje i to je to...

ja imam Opel Vectru 1.8 (94god), i najcesce vozam po gradu. Naspem za 10KM goriva i mogu preci oko 52km, gradske voznje po cijeni goriva od 1.93(BENZIN).

Stane nekad, jbg...al uvijek pred benzinskom!!!
Hehehehhehe

:lol: :lol: :lol:
Samo da ti auto ne stane na Alipasinom. Tamo je ko' u Bronksu. Ako testiras potrosnju tim metodom onda nije zgorega imati kanister goriva negdje u gepeku u slucaju da stanes negdje ne cesti.
Mondeo je extra auto .

ado-šampion

Post by ado-šampion » 26/05/2007 15:49

Ja sam nekad davno pročitao da auto treba malo zaljuljati kad se pištolj zaustavi, jer se navodno tako istjeruju mjehurići koji nastaju u rezervoaru, i onda ponovo nasuti još goriva.

Ipak stručnjaci smatraju da ovo nije pouzdana metoda za mjerenje potrošnje. Valjda zbog netačnosti instrumenata na pumpi, kvaliteta goriva i sličnih stvari. Isto tako davno, gledao sam test potrošnje Logana DCi na onog emisiji o automobilima na RTS (SAT ili tako nešto) i oni su uzeli gorivo u kanistere onda mjerili gustoću goriva koliko se sjećam ( ne sjećam se dobro šta su tačno mjerili) posebnim digitalnim instrumentima i onda nasuli u auto. Nakon što su prešli određen broj kilometara istankali su preostalo gorivo i opet mjerili na isti način. Čini mi se da je trošio 6,8 l/100 km kombinovane vožnje.

zlatan01

Post by zlatan01 » 27/05/2007 14:12

Larci wrote:Probao sam sa ovom mojom navedenom metodom gdje sam napunio auto do cepa presao 101.5 km i otisao na benzinsku i opet nasuo do cepa.. Stalo mi je nevjerovatnih 5.5 litara 95ice . doduse 80% od prednjenih kilometara je bila voznja van grada u 5-oj ekonomicnoj gdje papucica gasa nimalo nije stedjena (120-140 km/h)...
Inace radi se o Ford Mondeu kojeg sam neki dan uzeo ( http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=36918 ) i zelio sam da ga testiram.
Motor je 2.0 sa 145 ks i po informacijama iz fordove knjige potrosnja van grada je nekih 6.8l/100 km , dok je u gradu skoro pa duplo.
Nazalost nemam driver info u autu tako da mi ne preostaje nista drugo nego ovako mjeriti od oka..
Porbat cu uraditi isto nakon novih predjenih 100 km, pa cu onda probati probati isprazniti rezervoar i opet ga nasuti do cepa pa izracunati..

Ova metoda je u osnovi tacna, ali je, da tako kazem, suvise mali uzorak. 100 km nije bas reprezentativno. Gore imas savjet da vozis dok ne ispraznis rezervoar, a ja bih jos dodao da test ponovis vise puta i onda uzmes prosjek. Ako testiras na tako malu kolicinu , onda igra ulogu malo odstupanje, recimo u kojem momentu pistolj na pumpi izbaci. Ako sipas na dvije razlicite pumpe ili ako je temperatura okoline znacajno razlicita kod ta dva punjenja, onda moze biti odstupanje par decilitara, sto na 5,5 litara recimo daje gresku od nekoliko procenata.

AenemA

Post by AenemA » 27/05/2007 19:50

Najbolji nacin testiranje potrosnje,hm,...ugradis mjerac protoka fluida direktno na dovodnu dovodnu cijev/crijevo goriva, predjes 100 km i vidis koliko je benzina proslo do motora...ovo je poprilicno tacno ali skupo i sumnjam da je odgovor koji si trazio al' eto ....

kekec

Post by kekec » 27/05/2007 23:59

Fabricki podaci:

Grad 11,3
Kombinirano 7,8
Otvorena cesta 5,9
Obujam spremnika [l] 58

http://www.index.hr/auto/baza/prikaz.as ... 13&tip=689

Imajuci u vidu da proizvodjac daje podatke koji idu njemu u korist,
vjerovatno ne postoji mogucnost da tvoje auto trosi MANJE od 5,9 lit.
Da je tako, sam proizvodjac bi to naveo u karakteristikama ovog modela.
Znaci, nacin mjerenja ti nije tacan.
Primjeni metodu sa predjenih par stotina km i nadji prosjek.

Kod mog jarana isti model, u kombinovanoj voznji trosi 7,9 - 8,2 lit/100km.
Razlika se javlja zbog kolicine prtljaga, koristenja klime...

zlatan01

Post by zlatan01 » 28/05/2007 11:43

kekec wrote:Fabricki podaci:

Grad 11,3
Kombinirano 7,8
Otvorena cesta 5,9
Obujam spremnika [l] 58

...pritiska u gumama, snage i pravca vjetra, nacina voznje...i td.
Postoji puno elemenata koji uticu na potrosnju, tako da je nemoguce generalizirati. I meni se cini da ne rezultat od 5,8 za takvo auto premalo, sto je rezultat pogresnog nacina mjerenja.

ado-šampion

Post by ado-šampion » 28/05/2007 13:32

kekec wrote:Fabricki podaci:

Grad 11,3
Kombinirano 7,8
Otvorena cesta 5,9
Obujam spremnika [l] 58

Proizvođač potrošnju testira u laboratoriju, na kotačima koji se okreću tako da simuliraju kretanje automobila dok on ustvari stoji (samo se točkovi okreću). Znači, sigurno ne postoji mogućnost da auto troši manje od 5,9 l/100 km.

motor

Post by motor » 28/05/2007 14:18

Najucinkovanija metoda bez neki posebni mjerni uredjaja je bas ta gore pomenuta, 100 km je premalo, ali 300 ili 400 km je sasvim dovoljno. Ja sam par puta tako testirao, naspem do cepa i iz austrije krenem za bosnu preko podravske magistarle u hrvatskoj (znaci ne autocestom). Napravim neki 400 km prije kuce, odem na benzinsku i ponovo do cepa. Iznenadila me je niska potrosnja, a nisam ga stedio tih 400 km. Doduse u austriji uvjek sipam Shell, sto hocu reci..., da osim svih navedeni uslova koji uticu na potrosnju, kvaliteta goriva je sigurno jedan od najvaznijih, kao i to sto je motor uvjek zagrijan i radi na optimalnoj temperaturi.

-direktor-

Post by -direktor- » 28/05/2007 14:40

gledaj. ako se ti voziš samo po gradu. onda će ti prosječna potrošnja bit tolika koliko naspeš pun rezervar i voziš se recimo 300 km po gradu pa opet naspeš i izračunaš. zašto varat sam sebe ???
ako ti je 90 % gradska vožnja onda si tako i mjeri. đabe tebi putovat na otvorenom i mjerit kad ti u budučnosti računica neće štimat

Mislilac

Post by Mislilac » 29/05/2007 19:37

ado-šampion wrote:Ja sam nekad davno pročitao da auto treba malo zaljuljati kad se pištolj zaustavi, jer se navodno tako istjeruju mjehurići koji nastaju u rezervoaru, i onda ponovo nasuti još goriva.

Ipak stručnjaci smatraju da ovo nije pouzdana metoda za mjerenje potrošnje. Valjda zbog netačnosti instrumenata na pumpi, kvaliteta goriva i sličnih stvari. Isto tako davno, gledao sam test potrošnje Logana DCi na onog emisiji o automobilima na RTS (SAT ili tako nešto) i oni su uzeli gorivo u kanistere onda mjerili gustoću goriva koliko se sjećam ( ne sjećam se dobro šta su tačno mjerili) posebnim digitalnim instrumentima i onda nasuli u auto. Nakon što su prešli određen broj kilometara istankali su preostalo gorivo i opet mjerili na isti način. Čini mi se da je trošio 6,8 l/100 km kombinovane vožnje.

Da, da, i board computer prikazuje potrošnju ovakovog tipa: 3,45245 na 100 km.

Otprilike se mjeri na način čepčep. I sasvim je dovoljno znati da auto troši oko 6-7-8-9 litara.

edit: I još jedna stvar. Ako se mjeri na češčeš način, najbolje je to učini mjerenjem 4-5-6-7 rezervora goriva. Dobije se tačnija cifra.- I to na istoj pumpi sipati gorivo.

atko

Post by atko » 30/05/2007 09:26

E, ima jedan naj naj najbolji od najboljih metoda :D

Kupis mali blok i olovlu, i drzis u nekom od pretinaca u autu, na svakom sipanju zapisi datum i cifru za koju si sipao, poslije godinu dana saberi mjesecne i godisnju potrosnju i pokazatelj koji dobijes u KM ti je jedini pouzdani pokazatelj :-D

janje_

Post by janje_ » 30/05/2007 11:47

atko wrote:E, ima jedan naj naj najbolji od najboljih metoda :D

Kupis mali blok i olovlu, i drzis u nekom od pretinaca u autu, na svakom sipanju zapisi datum i cifru za koju si sipao, poslije godinu dana saberi mjesecne i godisnju potrosnju i pokazatelj koji dobijes u KM ti je jedini pouzdani pokazatelj :-D

i najstrasniji.. kad sam sracunao da sam za gorivo za mog tadasnjeg zderaca nadavo 3000 eura za godinu, namah sam ga zamijenio.

zlatan01

Post by zlatan01 » 30/05/2007 13:23

atko wrote:E, ima jedan naj naj najbolji od najboljih metoda :D

Da, samo je nedostatak sto se mora cekati godina dana na rezultat...

milano

Post by milano » 21/06/2007 09:31

zlatan01 wrote:
Larci wrote:Probao sam sa ovom mojom navedenom metodom gdje sam napunio auto do cepa presao 101.5 km i otisao na benzinsku i opet nasuo do cepa.. Stalo mi je nevjerovatnih 5.5 litara 95ice . doduse 80% od prednjenih kilometara je bila voznja van grada u 5-oj ekonomicnoj gdje papucica gasa nimalo nije stedjena (120-140 km/h)...

Ova metoda je u osnovi tacna, ali je, da tako kazem, suvise mali uzorak. 100 km nije bas reprezentativno. Gore imas savjet da vozis dok ne ispraznis rezervoar, a ja bih jos dodao da test ponovis vise puta i onda uzmes prosjek. Ako testiras na tako malu kolicinu , onda igra ulogu malo odstupanje, recimo u kojem momentu pistolj na pumpi izbaci. Ako sipas na dvije razlicite pumpe ili ako je temperatura okoline znacajno razlicita kod ta dva punjenja, onda moze biti odstupanje par decilitara, sto na 5,5 litara recimo daje gresku od nekoliko procenata.

ja vise matematike. Jarane mozes voziti koliko hoces, samo onda opet sipas do cepa i izracunas. Treba znati racunati. Pravi si mislilac iliti smislov

zlatan01

Post by zlatan01 » 21/06/2007 11:50

milano wrote:
zlatan01 wrote:

ja vise matematike. Jarane mozes voziti koliko hoces, samo onda opet sipas do cepa i izracunas. Treba znati racunati. Pravi si mislilac iliti smislov

Moj komentar nije upucen tebi, jer ti naravno vec sve znas. Izvini zbog uznemiravanja...

amrica

Post by amrica » 21/06/2007 12:16

Dok sam vozala Golfa, nisam imala pojma kolika je prosjecna potrosnja, pricali ljudi trebalo biti 10-12 l, inace golf 2 1,8 benzin.
Od kad imam Clia sa racunalom , samo zbunjuje, napr uz Djidjikovac drugom dok hvatam zalet za 3, trosi 24 l!!!!!!!!! Ali ako ides 4. ili 5. i pustas gas, na 60 ili 70 na sat, potrosnja pada na 2l, .. do 0 l.
Ukratko, ne mozes izracunati tacan podatak sa gradsku voznju, nije isto ako ides po ravnom ili se svaki dan veres na Jarcedole...

tbaharis

Post by tbaharis » 21/06/2007 12:36

amrica wrote:Dok sam vozala Golfa, nisam imala pojma kolika je prosjecna potrosnja, pricali ljudi trebalo biti 10-12 l, inace golf 2 1,8 benzin.
Od kad imam Clia sa racunalom , samo zbunjuje, napr uz Djidjikovac drugom dok hvatam zalet za 3, trosi 24 l!!!!!!!!! Ali ako ides 4. ili 5. i pustas gas, na 60 ili 70 na sat, potrosnja pada na 2l, .. do 0 l.
Ukratko, ne mozes izracunati tacan podatak sa gradsku voznju, nije isto ako ides po ravnom ili se svaki dan veres na Jarcedole...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: aferim amrice kraljice...

ado-šampion

Post by ado-šampion » 21/06/2007 19:26

amrica wrote:Dok sam vozala Golfa, nisam imala pojma kolika je prosjecna potrosnja, pricali ljudi trebalo biti 10-12 l, inace golf 2 1,8 benzin.

Pa sve pravilno pokazuje, u čemu je problem?! Megane dCi od 100 KS kad hvataš zalet u drugoj troši 16 litara k'o od šale, bez pretjeranog stiskanja. Kad pustiš gas i treba da pokazuje nula u bilo kojoj brzini, jer fakat je tako.

Post Reply