Testament

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
Pirke_033

Testament

Post by Pirke_033 » 28/06/2011 11:38

Pozdrav,

Ukoliko dedo zeli da prepise stan u sarajevu na mene pitanje je da li taj testament vazi ili se pored svega njegova djeca (tj. moj otac, amidze i tetke) moraju pismeno odreci toga, da bi on meni kao svom unuku to prepisao?

Kakva je procedura u Kantonu Sarajevo za to?
Koliko sve to s prevodom kosta?

braca

Re: Testament

Post by braca » 28/06/2011 11:50

Mimo svake logike, ali sukladno pravnoj logici, MISLIM da se oni moraju pismeno odreci svoga dijela, a takodjer mislim da to postoji i neki tzv. "Nuzni dio" koji pripada...ne znam kome. Posto je ovo veoma osjetljiva tematika, preporucujem ti da uzmes 50 KM u ruke i odes kod advokata ili notara po pravni savjet.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 34 times
Been thanked: 32 times

Post by plain vanilla » 28/06/2011 12:59

Pirke_033 wrote:Pozdrav,

Ukoliko dedo zeli da prepise stan u sarajevu na mene pitanje je da li taj testament vazi ili se pored svega njegova djeca (tj. moj otac, amidze i tetke) moraju pismeno odreci toga, da bi on meni kao svom unuku to prepisao?

Kakva je procedura u Kantonu Sarajevo za to?
Koliko sve to s prevodom kosta?

Da, jer postoji nuzni dio
pitaj na ovoj temi, meni su tu pojasnili viewtopic.php?f=1&t=87341
sve moras obaviti kod notara..nije ni jeftino

asafa_powell

Post by asafa_powell » 28/06/2011 16:26

Samo da ne bude ovako ;

:-)

Eborg

Post by Eborg » 28/06/2011 16:35

Malo si se nezgrapno izrazio.

Ako želiš da postaneš vlasnik stana dok je dedo živ onda se naravno ne radi o testamentu već o ugovoru o poklonu.

Ukoliko želiš postati vlasnik tek nakon djedove smrti onda se radi testament.

U slučaju testamenta djed ima pravo da stan ostavi tebi dok ostali zakonski nasljednici imaju pravo na nužni dio. Nužni dio iznosi polovinu iznosa koji bi zakonski nasljednici (u suženom obimu) dobili zakonskim putem.

Pretpostavimo da djed ima 2 sina i 2 kćerke, dakle 4 nasljednika. Da nema testamenta svako od njih bi dobio po 1/4 nasljedstva. Ukoliko testamentom tebi bude ostavljeno nasljedstvo svako od njih ima pravo na po 1/8 nasljedstva koju mogu tražiti a ne moraju dok tebi ostaje nedirnuta 1/2.

Dakle, ne treba nikakva saglasnost ostalih nasljednika, na njima je hoće li tražiti taj svoj nužni dio ili ne.

Post Reply