Tax free

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
mahalik

Tax free

Post by mahalik » 12/11/2010 12:04

E ovako planirao sam skoknuti do Zagreba u kupovinu
Interesuje me procedura sa ovim vraćanjem PDV
Kod njih je pDV 22%
E kako ide
jel ja moram taj pdv platiti ovdje ili
planirao sam kupovati odjecu i tako to
hvala

vox-populi

Re: Tax free

Post by vox-populi » 12/11/2010 12:10

mahalik wrote:E ovako planirao sam skoknuti do Zagreba u kupovinu
Kod njih je pDV 22%
E kako ide
hvala

Mislim da PDV mozes dobiti nazad samo za neke skuplje stvari, odnosno da postoji minimalna suma pojedinacnog arikla za koju mozes dobiti povrat PDV-a. Za ovo nisam siguran 100%, provjeri.

drndalo

Post by drndalo » 12/11/2010 12:14

Mislim da im je limit min. 500 HRK po prodavnici i kupovini u radnji koja ima tax-free...

Povrat love negdje ide tako da se drugi put vratis u tu radnju i uzmes lovu sa ovjerenim papirima, a trugi su mozda u Global Refund-u, pa mozes dobiti chek naplativ u npr. Raiffeisen banci...

Ne moras platiti PDV ovdje, ako ne prijavis... :wink:

vozač

Post by vozač » 12/11/2010 13:53

mahalik wrote:E ovako planirao sam skoknuti do Zagreba u kupovinu
Kod njih je pDV 22%
E kako ide
hvala

1. moraš kupiti robu u radnji gdje imaš istaknut tax free

2.provjeri koliki je limit za tax free, da ne bude platiš 400 kuna u jednoj radnji, 400 kuna u nekoj drugoj, onda se ispostavi da ne možeš imati povrat jer je minimum 500 kuna itd., znači dobro se raspitaj za limite i raspitaj se možeš li objediniti račune iz raznih tax free prodavnica u npr. jednom shoping centru

3. u radnji ti odmah popunjavaju čekove, ali i to provjeri kod nas u RF banci jer ti oni jedini isplaćuju te čekove, niko drugi, koje čekove prihvataju, znam da prihvataju global blue i global refund, možda i neke druge, ali ovo je što ja znam, dakle i u radnji u kojoj kupuješ moraš provjeriti jesu li to čekovi koje ovdje možeš naplatiti

4. procedura, ovo je za avion, kupiš u radnji, ako imaš pravo na tax free odmah ti sve popune, kad izlaziš na granici, odnosno aerodromu pokažeš robu koju iznosiš i oni ti daju pečat na tim istim čekovima da si robu iznio, kad dođeš u bosnu, zapucaš u RF i naplatiš

5. moj ti je savjet da sve prilagodiš naplati kod nas u RF banci, kad naplaćuješ naši su puno pošteniji, kad naplaćuješ na aerodromima radiš to u frci i trci, mene su jednom probali zavrnuti ni više ni manje nego 22 eura na aerodromskom šalteru (tolika je bila razlika između onoga što su mi davali na aerodromu i onoga što sam dobio u RF), može ti se čak desiti da ti i plate sve bankarske usluge i to sam doživio (plate ti ovi čiji su čekovi)

6. postoji i opcija da se naknadno vratiš u hrvatsku i uzmeš povrat PDV-a, dakle sve je isto osim što ne ideš u banku kod nas nego sve naplatiš kad se vratiš u CRO

7.kod naručivanja internetom iz inostranstva, isto bi trebalo da ti odbiju onaj njihov VAT, to je PDV

toliko od mene, ako još nešto treba pitaj

gurabija78

Post by gurabija78 » 12/11/2010 14:01

a ako ides autom, i trazis da ti na hrvatskom dijelu granice ovjere tax free dokumente , lako se moze desiti da te doceka iznenadjenje na BH granici, gdje ce ti traziti da platis carinu i PDV na proizvode koje uvozis.... to je zato sto na dosta granicnih prelaza nasi i HRV granicari komuniciraju.... a na nekim nije ni potrebno da komuniciraju zbog blizine kontrolnih tacaka, mogu te snimiti da si isao na carinski salter da 'nesto' cackas, i onda ce te preroviti... u svakom slucaju, sretno!
i ne znam je li ti ikko spomenuo? moras ovjeriti tax free dokumentaciju na izlasku iz Hrvatske, dakle ili na aerodromu ili na nekom drugom granicnom prelazu...

bigboy79

Post by bigboy79 » 13/11/2010 21:21

neces dobiti povrat svih 22% mozda 14% od vrjednosti robe.znam iz iskustva.

drndalo

Post by drndalo » 15/11/2010 12:42

Pa naravno da je manje, em sto kad skidas "odozgo" 22% nije isto kao kada se dodaje 22% na proizvod u startu, em sto sve agencije koje se time bave imaju provizije pa se i tu izgubi pokoji EUR...

Suzie Q

Post by Suzie Q » 17/11/2010 09:23

neki dan sam kupovala odjeću u Sloveniji, u radnji su mi uz račun ispunili Tax Free obrazac, na granici sam ga ovjerila bez da sam robu pokazala jer je gužva bila. u Hrvatskoj me carinik upoznao da roba do 1000 Kuna vriejdnosti ne podliježe carinjenju.mislim da kod nas ide do 300KM
uglavnom imala sam tri opcije, jednu, da iznos naplatim u istoj radnji pri ponovnom dolasku u roku od 6 mjeseci u punom iznosu bez provizije. drugu da ovjeren obrazac i račun pošaljem Global Refundu s podatcima o bankovnom računu na koji će uplatiti novac i treća da odem u Raiffeisen banku i naplatim na licu mjesta.
otišla sam u banku, stajala u redu nekih sat vremena, nakon toga su me prebacivali sa šaltera na šalter i na kraju mi uzeli 15€ provizije.
dakle, nikad više naplata u banci.
imam ranija iskustva s ovim slanjem računa i sve je štimalo uz puno manju proviziju, tako da za mene od sada postoje samo prve dvije opcije.

valter.ba

Post by valter.ba » 17/11/2010 09:55

.

poznanik

Post by poznanik » 17/11/2010 10:12

gurabija78 wrote:a ako ides autom, i trazis da ti na hrvatskom dijelu granice ovjere tax free dokumente , lako se moze desiti da te doceka iznenadjenje na BH granici, gdje ce ti traziti da platis carinu i PDV na proizvode koje uvozis.... to je zato sto na dosta granicnih prelaza nasi i HRV granicari komuniciraju....

Roba u vrijednosti do 200 KM po osobi oslobođena je od plaćanja carine u BiH u putničkom prometu

vozač

Post by vozač » 18/11/2010 09:45

Suzie Q wrote:neki dan sam kupovala odjeću u Sloveniji, u radnji su mi uz račun ispunili Tax Free obrazac, na granici sam ga ovjerila bez da sam robu pokazala jer je gužva bila. u Hrvatskoj me carinik upoznao da roba do 1000 Kuna vriejdnosti ne podliježe carinjenju.mislim da kod nas ide do 300KM
uglavnom imala sam tri opcije, jednu, da iznos naplatim u istoj radnji pri ponovnom dolasku u roku od 6 mjeseci u punom iznosu bez provizije. drugu da ovjeren obrazac i račun pošaljem Global Refundu s podatcima o bankovnom računu na koji će uplatiti novac i treća da odem u Raiffeisen banku i naplatim na licu mjesta.
otišla sam u banku, stajala u redu nekih sat vremena, nakon toga su me prebacivali sa šaltera na šalter i na kraju mi uzeli 15€ provizije.
dakle, nikad više naplata u banci.
imam ranija iskustva s ovim slanjem računa i sve je štimalo uz puno manju proviziju, tako da za mene od sada postoje samo prve dvije opcije.

e jebi ga, ja nazvao desk info, dobio broj, nazvao prvo broj na ilidži, oni me uputili na skenderiju, na skenderiji završio za 5 minuta, bez ikakve provizije i još mi rekla ženska na šalteru da je GLOBAL BLUE platio svu proviziju za mene, a inače sam klijent unicredit banke...ovo da neko ne pomisli kako sam zaposlen u RF 8-)

bumboo

Post by bumboo » 19/11/2010 08:21

Na granici obavezno pokažite samo bosanski pasoš, ako slučajno pokažete hrvatski, povrat nije moguć, možete imati i problema, da vas kazne što ste to i pokušali...

Suzie Q

Post by Suzie Q » 19/11/2010 08:45

provizija se ne smije naplaćivati, provjerila sam. sad "ganjam" pravdu :-)

IvanaM8

Post by IvanaM8 » 23/04/2015 11:50

Da li je neko u skorije vrijeme dobijao tax refund i da li ima neke provizije u Raiffeisenu? Imam nekih sitnih 120kn povrata, pa ako će mi uzeti 15€ provizije kako je neko gore spomenuo..

Sonac

Post by Sonac » 10/01/2016 21:39

Imam slično pitanje kao Ivana s tim što izgleda Reifeisen više ne radi povrat PDV-a, ko ga uopšte trenutno radi?

Post Reply