Tajna serijatska vjencanja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

theTruePath

#1 Tajna serijatska vjencanja

Post by theTruePath » 12/12/2012 23:14

Sta mislite o sve cescoj pojavi da se par "Tajno vjenca" serijatski? t.j da samo njih dvoje znaju,kako bi mogli imati vezu kao osobe koje su u braku(na halal nacin) :-)

malsal

#2 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by malsal » 12/12/2012 23:18

theTruePath wrote:Sta mislite o sve cescoj pojavi da se par "Tajno vjenca" serijatski? t.j da samo njih dvoje znaju,kako bi mogli imati vezu kao osobe koje su u braku(na halal nacin) :-)
---------
Zasto tajno, zar je to nesto za sakrivat ili kritikovat ? Parovi sto se u crkvi vjencaju obicno to ne kriju, zasto kriti serijatsko vjencanje ?
A ako vec odluce to drzati za sebe to je njihova privatna stvar i njihovo pravo...

Kroksica

#3 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Kroksica » 12/12/2012 23:19

Poenta serijatskog vjencanja nije hodza, nego da svijet zna da ti sad imas zenu/muza. Tako da tajno serijatsko vjencanje nema nikakvog smisla.

theTruePath

#4 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by theTruePath » 12/12/2012 23:21

malsal wrote:
theTruePath wrote:Sta mislite o sve cescoj pojavi da se par "Tajno vjenca" serijatski? t.j da samo njih dvoje znaju,kako bi mogli imati vezu kao osobe koje su u braku(na halal nacin) :-)
---------
Zasto tajno, zar je to nesto za sakrivat ili kritikovat ? Parovi sto se u crkvi vjencaju obicno to ne kriju, zasto kriti serijatsko vjencanje ?
A ako vec odluce to drzati za sebe to je njihova privatna stvar i njihovo pravo...
Pa zato sto ne zele da se vjencaju ali zele da se sexaju :-) :-) pa onda se lafo tajno vjencaju.To inace sije najvise praktikuju u Iranu

nasa

#5 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by nasa » 12/12/2012 23:33

theTruePath wrote:
malsal wrote:
---------
Pa zato sto ne zele da se vjencaju ali zele da se sexaju :-) :-) pa onda se lafo tajno vjencaju.To inace sije najvise praktikuju u Iranu
Ti mislis na muta brak,nije to ovo...
A ni ovo nije bas pohvalno,obavijestite bar roditelje onda bi mozda imalo smisla!

miskin

#6 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by miskin » 13/12/2012 00:01

Mislim da ovdje ne mislis na muta "brak", nego da se dvoje vjencaju, da znaju samo svjedoci i niko vise. To je musibet veliki i poigravanje s vjerom, odnosno trazenje rupa u serijatu. Da bi se tako svoje vjencali oni ne idu u opstinu nego ih vjenca neko u nekoj kuci, i oni onda ocejfe jedno s drugim i onda se razvedu kad im dosadi.

To ne moze tako, ima opcija da se "tajno vjencaju", ali tada mora biti prisutan velij odnosno staratelj djevojke obicno njen otac, i napravi se kao hajde da kazemo neki ugovor, da ona zivi kod svojih i dalje a on kod svojih, i da su zabranjeni jedno drugom, znaci nema nista "uh, uh" nema odnosa, jer nijedan otac nece pristati da mu neko kcerku iskoristi pa je odbaci onda, obicno se tu razvedu a ne bude ni mehr isplacen i jos dosta zabranjenih stvari, pa nekad kada on eventualno stane na svoje noge, odnosno kada mogne izdrzavati sebe i zenu onda se vjencaju.

Znam da ima slucajeva ovdje u Zenici da se tako radi, a to donosi mnogo problema, kada ne znas da je neka djevojka udata, pa joj prilaze drugi, i ima tu jos dosta problema.

Zna se sta su sartovi ispravnog braka, zna se kod nas sta je brak, zna se da se brak obznani, velike su koristi obznanivanja braka, a velike su stete njegovog skrivanja, ako tako nesto uopste mozemo nazvati brakom, jer brak sklopljen bez velija nije brak, mada kod hanefijskog mezheba nije uslov velijj, medjutim ostala 3 mezheba i vecina drugih ucenjak od prvih i potonjih je na stavu da je veliji obavezan.

Ukratko, ne valja to pa hajd, zna se sta je brak!

Kroksica

#7 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Kroksica » 13/12/2012 00:17

miskin wrote:
Mislim da ovdje ne mislis na muta "brak", nego da se dvoje vjencaju, da znaju samo svjedoci i niko vise. To je musibet veliki i poigravanje s vjerom, odnosno trazenje rupa u serijatu. Da bi se tako svoje vjencali oni ne idu u opstinu nego ih vjenca neko u nekoj kuci, i oni onda ocejfe jedno s drugim i onda se razvedu kad im dosadi.

To ne moze tako, ima opcija da se "tajno vjencaju", ali tada mora biti prisutan velij odnosno staratelj djevojke obicno njen otac, i napravi se kao hajde da kazemo neki ugovor, da ona zivi kod svojih i dalje a on kod svojih, i da su zabranjeni jedno drugom, znaci nema nista "uh, uh" nema odnosa, jer nijedan otac nece pristati da mu neko kcerku iskoristi pa je odbaci onda, obicno se tu razvedu a ne bude ni mehr isplacen i jos dosta zabranjenih stvari, pa nekad kada on eventualno stane na svoje noge, odnosno kada mogne izdrzavati sebe i zenu onda se vjencaju.

Znam da ima slucajeva ovdje u Zenici da se tako radi, a to donosi mnogo problema, kada ne znas da je neka djevojka udata, pa joj prilaze drugi, i ima tu jos dosta problema.

Zna se sta su sartovi ispravnog braka, zna se kod nas sta je brak, zna se da se brak obznani, velike su koristi obznanivanja braka, a velike su stete njegovog skrivanja, ako tako nesto uopste mozemo nazvati brakom, jer brak sklopljen bez velija nije brak, mada kod hanefijskog mezheba nije uslov velijj, medjutim ostala 3 mezheba i vecina drugih ucenjak od prvih i potonjih je na stavu da je veliji obavezan.

Ukratko, ne valja to pa hajd, zna se sta je brak!
:thumbup:
Poseban :thumbup: za "oni onda ocejfe jedno s drugim". Odlican odabir rijeci.

malsal

#8 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by malsal » 13/12/2012 17:33

theTruePath wrote:
malsal wrote:
---------
........ Opet mi nije jasno, zasto se onda ne sexsat (je'l se sjeca ko izraza "jastuciti" iz serije "Shogun" ) bez opterecivanja? Zar smo dosli do toga da je vanbracni sex problematican ?? Pa ko je od nas cekao brak da ga umoci ? Niko koga ja znam u svako slucaju...makar ne ako su imali izbora :)

harač

#9 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by harač » 13/12/2012 20:22

pratim :D obećava :D

[istina, ljevaković reče da IZ neće vjenčavati bez građanskog braka, tako da su ovdje u igri i hodže na crno :lol: ]

miskin

#10 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by miskin » 14/12/2012 08:38

harač wrote:pratim :D obećava :D

[istina, ljevaković reče da IZ neće vjenčavati bez građanskog braka, tako da su ovdje u igri i hodže na crno :lol: ]
Ne mora znacit, ja znam slucajeva gdje prvo obavljeno vjencanje u dzamiji pa tek onda nekad u opstini, naravno za ovo moras biti dobar s nekim hodzom ili da ti neko sredi, dakle nije praxa da se to radi.

Nasa drzava ne priznaje brakove sklopljene samo u dzamiji, za razliku od najblizih nam susjeda Hrvatske koji to priznaju i svu papirologiju odrade u elektronskoj formi bez puno komplikacija. Znam da Britanija isto priznaje. Postavlja se pitanje zasto kod nas ne moze?

bizet

#11 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by bizet » 14/12/2012 09:25

ja teme, ne mozes vjerovati...sklapaju brakove samo da bi se mogli sexati...neko stvarno razmislja o ovome :shock:

dje si miske bolan :)...ma neko te prevario...kod nas se serijatski brakovi uredno sklapaju prije opcinskog vjencanja...znam vise parova koji se vjencase serijatski po sedmicu-dvije-pa i mjesec, cini mi se ali za mjesec nisam 100% sigurna, prije nego rekose DA u Opcini

zasto nasa drzava ne priznaje serijatske brakove?...a zasto bi ih priznavala?...znas li koliko bi ih onda bilo zasto je "zasvrbilo", a onda bi se isti mahom i razvodili...jer u islamu je razvod normalna stvar...i sta si dobio-samo jos veci cinganluk nego sto ga trenutno imamo...a to bi bio i korak blize poligamiji/giniji....iako i ovih primjera imamo kod nas, sve vise, mahom po selima...valja se izboriti i sa ovim....jos da nadodam, opcinski razvod je procedura koja zna biti pravo teska...serijatom se ona fino zaobidje...e pa ne moze, neka malo i muke kad si srljao za onom stvari a ne svjesno i sa iskrenom ljubavi

bogami se ja naljutih sad na sve koji bi se zenili/udavali jer je "grijeh" voditi ljubav bez bozijeg odobrenja...pa taj sve vidi i od njega se nista ne moze sakriti...tako da traziti amin od hodze je bas blesavo...hej dragi Boze ja svakavog sarenila na ovom svijetu

Chisum

#12 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Chisum » 14/12/2012 09:46

Cuj "tajna serijatska vjencanja" :lol:

Ulazeci na topic kontam da se radi o onima koji, nezadovoljni ovosvjetovnim zakonima, zele da i na ovaj nacin potrvrde svoju odanost vjeri, kad ono... :lol: ... hodza vjencava, u pozadini svira Barry White, mladozenja trlja ruke, a mlada se zagonetno smjeska i namiguje....

Medjutim, iako sam u svemu protiv ovih besmislenih, ovom drustvu potpuno nepotrebnih zakona, moram reci da me ovaj aspekt islama, ovaj tajni serijat sa ciljem slobodnog sexa prijatno iznenadio... :-D Da li je ovo zakasnjela (zakasnjela kao i sve ostalo) seksualna revolucija islamskog svijeta na vidiku? :lol:

Neka se ljud "vole i maze".... bolje na vrijeme, pa makar i u tajnosti (mada je ovo danas toliko smijesno i tuzno), nego da postanu kao oni neizivljeni, isfrustrirani arapski slabojebi, koji se, nakon svih ovih besmislenih zapreka u mladosti, i u cetrdesetoj ponasaju i razmisljaju k'o pubertetlije... ili oni napaljeni, perverzni katolicki svecenici cije plodove celibata i "odanosti Bogu" kasnije na svojoj kozi osjete desetogodisnji djecaci koji im padnu saka.

bizet

#13 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by bizet » 14/12/2012 10:19

Chisum wrote:Cuj "tajna serijatska vjencanja" :lol:

Ulazeci na topic kontam da se radi o onima koji, nezadovoljni ovosvjetovnim zakonima, zele da i na ovaj nacin potrvrde svoju odanost vjeri, kad ono... :lol: ... hodza vjencava, u pozadini svira Barry White, mladozenja trlja ruke, a mlada se zagonetno smjeska i namiguje....

Medjutim, iako sam u svemu protiv ovih besmislenih, ovom drustvu potpuno nepotrebnih zakona, moram reci da me ovaj aspekt islama, ovaj tajni serijat sa ciljem slobodnog sexa prijatno iznenadio... :-D Da li je ovo zakasnjela (zakasnjela kao i sve ostalo) seksualna revolucija islamskog svijeta na vidiku? :lol:

Neka se ljud "vole i maze".... bolje na vrijeme, pa makar i u tajnosti (mada je ovo danas toliko smijesno i tuzno), nego da postanu kao oni neizivljeni, isfrustrirani arapski slabojebi, koji se, nakon svih ovih besmislenih zapreka u mladosti, i u cetrdesetoj ponasaju i razmisljaju k'o pubertetlije... ili oni napaljeni, perverzni katolicki svecenici cije plodove celibata i "odanosti Bogu" kasnije na svojoj kozi osjete desetogodisnji djecaci koji im padnu saka.
citam ja ovo tvoje i u prvi mah sam odusevljena...ali ostaje da lebdi u zraku...ti dakle podrzavas "tajna" vjencanja (mada takvo nesto po islamu ne postoji koliko ja znam, tj. ne bi smjelo da postoji bas iz razloga zloupotrebe o kojoj je i ovdje rijec) samo da bi se dvoje mogli ispucati i isprazniti?....sta poslije?...sta ako se desi dijete koje vjerovatno barem jedno od njih nece htjeti?...sta u tim slucajevima?...ili je to predaleko da razmislis o takvim posljedicama u ovom trenu?
seriatski brak nikako ne moze biti tajni...prirodne nagone bi treblo obuzdati, ako vec vjerujes u Boga i zelis da zivis po njegovim propisima, sve dok sebi ne nadjes osobu za koju znas da zelis provesti zivot sa njom, a ne dovoljno zanimljivu da ti dize "osmijeh" na licu...takav brak nema tendenciju da bude tajni, a nema ni potrebe za tim...u ovakvim brakovima i jeste sva ljepota :)...isto se odnosi i na brakove sklapane u opcini ili crkvi

pristupanje braku jer se ne more vise durat...a jbg, nemam komentara

harač

#14 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by harač » 14/12/2012 12:03

Chisum wrote:moram reci da me ovaj aspekt islama, ovaj tajni serijat sa ciljem slobodnog sexa prijatno iznenadio... :-D Da li je ovo zakasnjela (zakasnjela kao i sve ostalo) seksualna revolucija islamskog svijeta na vidiku? :lol:
:lol: i ja sam pomislio da ovo i nije imanentno loš trend :-)

azurna_obala

#15 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by azurna_obala » 14/12/2012 12:14

Ima svega...ja znam i slučajeve gdje se mlada ''ukrala'' i udala se, hodže očima vidjela nije, a kamoli opštinu...to dolazi nekad kasnije...ako dođe naravno ''kad oćejfe''.

otherside

#16 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by otherside » 14/12/2012 12:37

Chisum wrote:Cuj "tajna serijatska vjencanja" :lol:

:lol: :lol: :lol: sjoooo...dobre svadbe :D

graue_maus

#17 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by graue_maus » 14/12/2012 12:42

a kako se rastaju ...

Magarece_godine

#18 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Magarece_godine » 14/12/2012 12:45

graue_maus wrote:a kako se rastaju ...
Javno :D

Muderris

#19 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Muderris » 14/12/2012 12:47

Pa talaknu se. :D

Salu na stranu...

DOZVOLA STARATELJA JE UVJET VALIDNOSTI BRAKA

Pitanje: Je li dozvoljeno ženi da se uda bez dozvole staratelja?

Odgovor: Jedan od uvjeta validnosti braka je dozvola staratelja, odnosno ženi nije dozvoljeno da se uda bez saglasnosti staratelja. Ako se desi da se žena uda bez dozvole staratelja, njen brak nije validan, na osnovu hadisa Ebu Musaa, r.a., da je Allahov Poslanik kazao: ''Nema braka – brak nije validan osim uz saglasnost staratelja''; i na osnovu predaje Sulejmana ibn Musaa, koju prenosi od Zuhrija, on od Urveta, a on od Aiše, r.a., da je Allahov Poslanik kazao: ''Koja god se žena uda bez dozvole staratelja, njen brak je neispravan (batil), njen brak je neispravan, njen brak je neispravan.'' (Ova dva hadisa zabilježila su peterica – osim imama Nesaija, a drugi je zabilježio Ebu Davud Tajalisi, u sljedećoj formi: ''Nema braka – brak nije validan, osim uz saglasnost staratelja. Koja god se žena uda bez dozvole staratelja, njen brak je neispravan (batil), njen brak je neispravan, njen brak je neispravan; ako ne bude imala staratelja, vladar – sultan je staratelj onima koje nemaju staratelja.''
Kazao je imam Ibn el-Munzir: ''Nije poznato da je neko od ashaba imao stav suprotan ovome.''
(Fetve Stalne komisije: fetva broj 1273, 18 tom, str. 141)

nasa

#20 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by nasa » 14/12/2012 13:47

azurna_obala wrote:Ima svega...ja znam i slučajeve gdje se mlada ''ukrala'' i udala se, hodže očima vidjela nije, a kamoli opštinu...to dolazi nekad kasnije...ako dođe naravno ''kad oćejfe''.
"Kradja mlade" nije islamski obicaj nego obicaj ovih nasih prostora prisutan u svim religijama!

malsal

#21 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by malsal » 14/12/2012 14:12

FAIL

Chisum

#22 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Chisum » 14/12/2012 15:15

E sad, sta mene ovdje zanima...

Da li ovaj tajni, simpaticni serijat obred, tj. ova islamska verzija safe sexa - jebiga, razlicita su shvatanja safe sexa... neko neko na trfiku po durex, neko hodzi "ispod tezge" - da li sve ovo ima veze sa Erdoganovom septembarskom posjetom i porukom - Bosnjaci, jebite se! :lol:

insomnia78

#23 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by insomnia78 » 14/12/2012 15:19

[quote="Chisum"]Cuj "tajna serijatska vjencanja" :lol:
hodza vjencava, u pozadini svira Barry White, mladozenja trlja ruke, a mlada se zagonetno smjeska i namiguje....

Kralju

s' moje sokocalo

Pitar sa Kariba
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#24 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by Pitar sa Kariba » 14/12/2012 15:24

Validno je k`o diploma sa univerziteta u Kiseljaku ;)

pupavac2011

#25 Re: Tajna serijatska vjencanja

Post by pupavac2011 » 14/12/2012 15:28

I koga onda oni, kao, isfoliraju???!!!

Post Reply