Svi smo mi Borat...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 30/10/2006 10:20

Nas klepaju kako stignu ..... :D :D bez ovakvih postklepajućih kolumni :oops:

maccarona

Post by maccarona » 30/10/2006 10:22

my government send me to US and A :D

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 30/10/2006 10:23

maccarona wrote:my government send me to US and A :D

Dis iz aaaa Vi Si Aaaar :D

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 30/10/2006 10:23

:oops: Yes :oops: :D
Grohot

Kazahstan je, iz Cohenove perspektive, odabran zato što je naprosto bio laka žrtva. Nitko nikad nije čuo za kazahstansku emigraciju, ne postoji kazahstanski lobi, nitko nikad nije jeo u kazačkom restoranu, Kazahstan nikad nije igrao na svjetskom prvenstvu, a o toj (usput - pregolemoj) azijskoj državi prosječni Englez (ili Hrvat) zna tek da je bila dio SSSR-a, a možda ni to. U takvom vakuumu, obrazovani i inteligentni cambridgeski doktor od Kazahstana je napravio ono što teoretičari postmoderne zovu “zona” - fikcionalni prostor izgrađen u mreži općih predodžbi. Borat Sagdijev i njegova domovina u toj se mreži To je ista ona kolonijalna arogancija koja je Hrvate ljutila uoči utakmice s Englezima
sastoje od svega onog što je za Engleza i Zapadnjaka Drugi: Borat i Kazahstan su Istok, oni su bivši komunistički svijet, oni su Islam, ali oni su i Balkan. Gledao sam film “Borat” prošlog tjedna na zagrebačkom filmskom festivalu, u gomili svjetine koja se grohotom smijala, jer je film stvarno furiozno duhovit. Među publikom su brojčano dominirali nabrijani klinci koji bi te vjerojatno ubili da pisneš protiv Gotovine ili Glavaša. Kad je film, međutim, počeo, urlali su od smijeha i ne razmišljajući da se Sacha Cohen zapravo ismijava i s njima. Projekciji je prethodilo instrumentalistički show naše zemljakinje Belinde Bedeković koja repertoarom, virtuoznošću i imidžem cajke zapravo nudi prenapuhanu predodžbu Balkana. Boratovo selo snimano je u Rumunjskoj, u romskim naseljima koja oličavaju “balkanstvo”. Izvorni Borat zvao se Kristo i u početku i nije bio iz Kazahstana, nego iz - znakovito - Albanije. Da bude sasvim jasno što je i kakav je taj Baronov Kazahstan, film “Borat” prate najveći Bregovićevi hitovi, uključujući i neke na nama ne sasvim nepoznatu jeziku.

Sacha Cohen tako u “Boratu” eksploatira zapravo iste one klišeje koji su propupali po Daily Mirroru i Guardianu početkom listopada. Borat je antisemit, on je islamist, on je Rus koji drži prst na plinovodu, on je crnogorski švercer duhanom, on je poljski vodoinstalater, albanski trafikant droge, on je srpski warlord, ali na kraju, i hrvatski fašistoidni navijač. Razularni klinci koji su tog petka u kinu Europa rikavali od smijeha nisu ni shvaćali da bi im smijeh zapravo trebao prisjesti. Jer, Borat - to smo svi mi.

Dobar humor

Naravno da u humoru Barona Cohena ima mnogo nepoštenog. Osobno mi nije posebno simpatično što se Cohen - bogati, privilegirani Englez iz židovske middle-class obitelji, student Cambridgea i obrazovani doktor povijesti - slasno izruguje onima koji nisu bogati ni privilegirani, koje je užasno lako etiketirati jer su ionako predmet zazora. Što je najvažnije, Cohenove žrtve, stvarni borati sagdijevi, ne mogu mu odgovoriti istom mjerom jer iza njih ne stoji ono što Baron ima: medijska snaga, moć dominantne kolonijalne kulture. Ali, unatoč tomu, treba biti iskren i priznati da Baronov/Boratov humor funkcionira iz istih onih razloga iz kojih i svaki dobar humor: jer stereotipi dijelom počivaju na zbilji. Slušajući Boratov ekspoze o akademiku doktoru Yamuku “koji je dokazao da je ženski mozak manji nego od vjeverice” odmah su mi na pamet pali naši liječnici kojima je “Biblija glavna medicinska knjiga”. Ne razlikuje se Borat toliko od prosječnog hrvatskog patrijarha sazdanog po Mišinom obrascu “nosim-lančić-oko vrata”. Pola hrvatskih, bosanskih i srpskih političara na razini ispod ministarske, slika su i prilika Borata, a obično ih nalazimo u novinskim vjesticama kako su zloupotrijebili dužnost, pronevjerili, provodili samovolju, tukli supruga ljubavnice ili sami sebi namjestili posao. Kad čovjek čita pjesmu čovjeka koji je ove godine organizirao naš frankfurtski štand, ili obrazloženja sudskih presuda po kojima je “prst u čmar kao rukovanje”, a osuđenik kriv “za petsto godina turskog zuluma”, na čas ima dojam kao da je po srijedi Boratova masna šala. I dok je god tako, bojim se da nam ne preostaje nego privinuti šiju i pustiti da nas lupaju k'o mazge.

Eto ....tovari :D :D
Last edited by manijak1 on 30/10/2006 10:28, edited 1 time in total.

shin

Post by shin » 30/10/2006 10:27

Image

Koje je ovo slovo BorAt :D :D

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 30/10/2006 10:27

Jegšemeš.

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 30/10/2006 10:28

Kad film dolazi u sarajevska kina? :D

pirmin

Post by pirmin » 30/10/2006 10:35

Nadrealisti :oops: 15 years later...nist` novo. :D

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 30/10/2006 13:36

al zato brunno ne ismijava "kazahstance" :D

Nakon 'Borata', engleski komičar Sacha Baron Cohen namjerava sljedeće ljeto snimiti i film po svom drugom alter egu – Bruni, homoseksualnom modnom novinaru iz Austrije. Universal Pictures ponudio je Cohenu više od 42 milijuna dolara za prava na filma, a u utrci su još i DreamWorks, Sony, 20th Century Fox i Warner Bros. Pictures. 'Bruno' je gay metroseksualac, novinar iz Austrije koji se bavi modom i “predstavlja glas televizije za austrijsku mladež”

melb26sa

Post by melb26sa » 30/10/2006 20:50

nebojeplavo wrote:Kad film dolazi u sarajevska kina? :D

Meni se cini da sam vidjela da ce od 3 novembra igrati u Apolu. :-)

Jara

Post by Jara » 01/11/2006 22:21

УФЫЙЦ ДЩОНСЧ МТЮЖЭГЬУ КЗРЙФЦ :x :D

genija

Post by genija » 01/11/2006 22:27

:lol:

Jedva cekam (kod nas u USA dolazi za dva dana)!

..if it not success, I will be execute... :) aa kralja..

Shamrock

Post by Shamrock » 01/11/2006 23:11

u petak u uniticu :oops:

sexy time :D

Post Reply