Svi KASHLJEMO!

Sve o zdravlju...
chuchumbamayumbe

#1 Svi KASHLJEMO!

Post by chuchumbamayumbe » 02/01/2009 14:41

Pozdrav!
Kakva je ovo epidemija zavladala, a niko nista ne govori?!
Kod mene kuci, a i na poslu, pola raje nenormalno KASHLJE!
I ja se satrah, evo me vise boli stomak od kashljanja, a rijetko sta izbacim, vise je onako suho.
Djeca dobila antibiotik, popili, nista.
Rekla doktorica da ce proci samo od sebe?!?!
Imate li vi iskustva sa dugotrajnim kasljanjem i imate li kakav pametan savjet?!
Evo sam skuh'o luka pa to pijem kao caj, uzeo nekakav Herbifit sirup, sve se nadam da necu docekati i proljece kasljuci, a najvise mi je zbog djece!

LAIBACH KUNST

#2 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by LAIBACH KUNST » 02/01/2009 14:51

Ja sam imao "Hronični,difuzni bronhitis".

Crkav"o od kašlja (naročito kad su vremenske promjene).

Pokuš"o svašta,ali bez rezultata.

A onda,ničim izazvan,lijek mi došao u ruke.

Da ne duljim:

1.)Kupiti teglu "Tahan-a" (proizvodi "Klas",cijena 7-8 maraka).

2.)Kupiti teglu meda (nije bitno koji je,ali ipak da bude nešto kvalitetno).

3.)Istresti tahan i med u jednu zdjelu i fino mixerom izmiješati.

4.)Ostaviti da stoji 24 h,i nakon toga još jednom dobro umutiti.

5.)Svako jutro,prije bilo čega,uzeti kašiku toga i držati u ustima da se lagano topi (bezveze je uzeti kašiku lijeka i samo ga progutati,fol je da se polako topi i slijeva niz grlo).

6.)Svaku noć,pred samo spavanje ponoviti postupak kao i ujutro.

7.)Ja se nakon par mjeseci izliječio.

8:)Sretno.

The Nightwatchman

#3 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by The Nightwatchman » 02/01/2009 15:02

ja otkidam komade pluća - ne pamtim da sam ikada gore kasljao u zivotu. strah me upale pluca. :skoljka:

sheilak

#4 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by sheilak » 02/01/2009 15:30

Ja bih jos preporucila i sljezov caj. Dobar je za iskasljavanje. Topli med, isto tako, barem je ovo meni pomoglo.

Jedno pitanje, mozda i glupo :-D Sta je Tahan, sto je LAICBACH KUNST preporucio/la ?

black

#5 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by black » 02/01/2009 15:36

meni su pomogle tablete Pholcodin

debela

#6 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by debela » 02/01/2009 15:38

tahan je pasta od susama.

Kjajević Majko

#7 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Kjajević Majko » 02/01/2009 15:46

Mene drži danima, počelo bezveze reko od cigareta je pa malo smanjio. I onda baš krenu i iskašljavanje i prehlada, toplota u tijelu (iako nema temperature).

Do sad sam probao neki sirup na prirodnoj bazi od bršljena, čaj od sljeza, špinovani šećer i mlijeko, ništa nije pomoglo za kašalj al eto prošla je prehlada barem. Sad sam na antibioticima XICLAV tek prvi dan kako treba pa još čekam efekte.

Sve me ovo podsjeća na jednu zimu u ratu kad smo kašljali suho puna dva mjeseca. :D

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#8 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by ladyblue18 » 02/01/2009 15:48

Kod mene kuci je prije 7 dana prvo brat bolovao, ali nista previse.
E onda od pon/utorka je uhvatilo mene i evo ne popusta, vec suprotno, samo mi je gore.
Izgubila sam sva moguca cula okusa, krajnici me izludise, a od njih bol udara i u ushi pa je to nesnosljivo.
Dio izmedju usana i nosa boli nehumano iako mazem svim mogucim kremama, potrosila sam ja sama 2 paketa (x10)maramica. Glavobolja rastura. A pijem antibiotike :roll:
A za 7 dana ispiti pocinju, ja nisam u stanju podic olovku a kamoli sta vise :(
Roditelji su isto kriticni.
I jos tona raje koju znam boluje.

Kjajević Majko

#9 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Kjajević Majko » 02/01/2009 15:58

Bosalgin za glavobolju neće ti od antibiotika prestati.

sheilak

#10 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by sheilak » 02/01/2009 15:59

@ debela

Hvala :)

I mene drzi neka cudna prehlada, kao na tihoj vatri - nekada se smanji, tako da simptome skoro da i ne osjecam,a nekad su zaista izrazeni - samo nikako da prodju potpuno. Kod mene su najkriticniji sinusi, glava me zaista boli, cak i podrucje oko ociju na dodir. Imam osjecaj kao da mi je beton oko cela i u nosu :-D Ja ne smijem vise uzimati antiobotike, osim u nekim zaista hitnim slucajevima, pa sebi pomazem prirodnim tvarima, propolisom, medom, brusnicom, koprivom..

Sva sam zamotana u salove, oko vrata, krsta - kao stara nena :-D

Cholina_Lokica

#11 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Cholina_Lokica » 02/01/2009 16:01

alpenkraft sirup protiv kaslja, mene jedino od njega prestane kasalj, jer inace uvijek nenormalno kasljem...

chuchumbamayumbe

#12 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by chuchumbamayumbe » 02/01/2009 16:04

Jebote, znaci fakat da nije samo do mene i moje porodice nego je izgleda nekakva jebena epidemija?!?!

:shock:

banjaluka078

#13 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by banjaluka078 » 02/01/2009 16:23

Opa! Nisam sama. Sa desetak ljudi sam jedva razmijenila (telefonske) novogodisnje cestitke, sto od mog kaslja, sto od njihovog. Grlobolja i kasalj, rasturise.

Sunrise00

#14 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Sunrise00 » 02/01/2009 17:30

Ja ne kasljem (jos uvijek), ali mi je, izgleda, krajnik natekao :( Boliii :(

starii

#15 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by starii » 02/01/2009 18:22

pa ako imas sta da iskašlješ, neki sadržaj onda ti je najbolji Bronchobos sirup, a ako je suh kašalj onda ti je dobar Pholcodin sirup.dobro je koristiti i tekućine za izapiranje usta kao npr. Stomatidin tako da se upala grla vrlo brzo smiri..ja imam pozitivna iskustva sa njim...sretno :)

chuchumbamayumbe

#16 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by chuchumbamayumbe » 02/01/2009 18:37

starii wrote:pa ako imas sta da iskašlješ, neki sadržaj onda ti je najbolji Bronchobos sirup, a ako je suh kašalj onda ti je dobar Pholcodin sirup.dobro je koristiti i tekućine za izapiranje usta kao npr. Stomatidin tako da se upala grla vrlo brzo smiri..ja imam pozitivna iskustva sa njim...sretno :)
Vidim ovaj Pholcodin se pojavi vise puta.
Proguglacu malo, pa ako me ovi lukovi sto ih kuham ne smire, probacu ga!
Hvala!
:dance: :thumbup:
pronadjoh odmah!
Ovo bi moglo biti zanimljivo iskustvo...vidim da ne pise da se ne smije uzimati sa alkoholom, tako da cu uzeti veceras ove bobe i zaliti ih domacom krushkom!
:D :thumbup:

http://www.tegobe.com/vademecumi/alkalo ... DJELOVANJE

Folkodin sadržava derivat morfina koji ima jako izraženo inhibitorno djelovanje na refleks kašljanja. Njegovo antitusično djelovanje je 2-3 puta jače od djelovanja morfina i kodeina. Kao i kod ovih lijekova, ono vjerojatno nastupa uslijed depresivnog djelovanja na centar za kašalj u produženoj moždini. Sprječavanje kašlja nastupa brzo i traje dugo. Za razliku od morfina, folkodin nema analgetski učinak, ne uzrokuje spazme niti povećanje tonusa u gastrointestinalnom sustavu, ne deprimira disanje i na njega se ne stvara tolerancija niti se razvija toksikomanija.

Ovaj lijek, međutim, ima blago i nespecifično depresivno djelovanje na središnji živčani sustav, budući može djelovati sedativno, antikonvulzivno i može potencirati hipnotičko djelovanje barbiturata.
Last edited by chuchumbamayumbe on 02/01/2009 18:51, edited 1 time in total.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#17 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by ladyblue18 » 02/01/2009 18:45

Kjajević Majko wrote:Bosalgin za glavobolju neće ti od antibiotika prestati.
to je pod obavezno :mrgreen:
evo ja i temperaturu dobih, bas sam se cudila sto je nemam :roll:

_tulumba_

#18 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by _tulumba_ » 02/01/2009 18:49

ja sam hvala Bogu sad, bolje a kasljao sam vise od mjesec i pol..i to onaj suhi kasalj, bas iz pluca..toliko sam kasljao, da sam imao osjecaj kad kasljem da mi se u stomaku sve pomjeri koliko je jak kasalj bio..
bio kod "doctoraaa", neke tablete i sirupe propisali, malo mi to pomoglo, kad sam popio sve lijekove, opet isto...
i uzmem sljezov caj, redovno pio i nakon par dana puno mi lakse...tako da, ako imate bas kasalj iz pluca a ne boli vas grlo, niti imate upalu krajnika...bar meni, taj caj je pomogao:)..

Skyfox

#19 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Skyfox » 02/01/2009 19:28

cajevi, med, tablete... sve sto moze pomoc... moji su se vratili iz Hrvatske s tim kasljom, uzas... znaci nije samo kod nas.

Krigla_Sa

#20 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Krigla_Sa » 03/01/2009 09:45

Ma zagadjen zrak,udisemo samo smog.
Last edited by Krigla_Sa on 19/01/2009 12:55, edited 1 time in total.

otherside

#21 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by otherside » 03/01/2009 10:10

chuchumbamayumbe wrote:
starii wrote:pa ako imas sta da iskašlješ, neki sadržaj onda ti je najbolji Bronchobos sirup, a ako je suh kašalj onda ti je dobar Pholcodin sirup.dobro je koristiti i tekućine za izapiranje usta kao npr. Stomatidin tako da se upala grla vrlo brzo smiri..ja imam pozitivna iskustva sa njim...sretno :)
Hvala!
pronadjoh odmah!
Ovo bi moglo biti zanimljivo iskustvo...vidim da ne pise da se ne smije uzimati sa alkoholom, tako da cu uzeti veceras ove bobe i zaliti ih domacom krushkom!

Folkodin sadržava derivat morfina koji ima jako izraženo inhibitorno djelovanje na refleks kašljanja. Njegovo antitusično djelovanje je 2-3 puta jače od djelovanja morfina i kodeina. Kao i kod ovih lijekova, ono vjerojatno nastupa uslijed depresivnog djelovanja na centar za kašalj u produženoj moždini. Sprječavanje kašlja nastupa brzo i traje dugo. Za razliku od morfina, folkodin nema analgetski učinak, ne uzrokuje spazme niti povećanje tonusa u gastrointestinalnom sustavu, ne deprimira disanje i na njega se ne stvara tolerancija niti se razvija toksikomanija.

Ovaj lijek, međutim, ima blago i nespecifično depresivno djelovanje na središnji živčani sustav, budući može djelovati sedativno, antikonvulzivno i može potencirati hipnotičko djelovanje barbiturata.
zašto je ovo boldirano? zato što ti se od folkodina može prispavati, zato što NEĆEŠ od njega dobiti napad epilepsije :? ili zato što ćeš čvrsto zaspati ako ga uzimaš sa lijekovima za liječenje epilepsije? :?

van Basten

#22 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by van Basten » 04/01/2009 16:48

uijek treba odvojiti suhi kašalj od onog sa šlajmom. Prvi se zaustavlja, drugi čak treba potencirati.
Mojim ukućanima u zaustavljanju suhog kašlja dosta je pomogao sirup od islandskog lišaja, vrlo brzo je zaustavio kašljanje

Sunrise00

#23 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by Sunrise00 » 04/01/2009 21:22

otherside wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
Hvala!
pronadjoh odmah!

zašto je ovo boldirano? zato što ti se od folkodina može prispavati, zato što NEĆEŠ od njega dobiti napad epilepsije :? ili zato što ćeš čvrsto zaspati ako ga uzimaš sa lijekovima za liječenje epilepsije? :?
Priznaj da samo hoces da pokazes da razumijes ovo sto pise ovdje :P :D :D

kockica_kockica

#24 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by kockica_kockica » 04/01/2009 23:16

imam cudnu prehladu... kasalj kao da ce pluca ispasti... nemam temperaturu ali me pluca bole... pijem antibiotik... dzizis :roll:

burek_in_space

#25 Re: Svi KASHLJEMO!

Post by burek_in_space » 04/01/2009 23:17

kockica_kockica wrote:imam cudnu prehladu... kasalj kao da ce pluca ispasti... nemam temperaturu ali me pluca bole... pijem antibiotik... dzizis :roll:
Samo preznojavanje tu mozhe pomoci! :oops: :mrgreen:

Post Reply