Sve napustiti u 4o-tim godinama

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
generator2020

#1 Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by generator2020 » 10/02/2010 15:56

kako je ova recesija gotove sve slojeve društva dobro uzdrmala od državnih činovnika pa naniže svi smo zabrinuti za neizvjesnot i dalje dešavanje hoce li se moci prezivjeti.
ljudi ostaju bez posla, a i ovi sto rade za male novce obavljaju svoj posao..
omladina ce se vec nekako snaci ali sta je sa onima koji sad imaju 40 i vise godina,
sta uciniti sa sobom ako se ovdje nema posla jedino rjesenje je otici vani, ali kako , gdje , kud
vaša razmišljanja

vratnik

#2 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by vratnik » 10/02/2010 16:53

generator2020 wrote:kako je ova recesija gotove sve slojeve društva dobro uzdrmala od državnih činovnika pa naniže svi smo zabrinuti za neizvjesnot i dalje dešavanje hoce li se moci prezivjeti.
ljudi ostaju bez posla, a i ovi sto rade za male novce obavljaju svoj posao..
omladina ce se vec nekako snaci ali sta je sa onima koji sad imaju 40 i vise godina,
sta uciniti sa sobom ako se ovdje nema posla jedino rjesenje je otici vani, ali kako , gdje , kud
vaša razmišljanja
s 40?
bez ikakvog poTcjenjivanja, ili zelje da te ubijem u pojam, ali poceti sve iznova s 40 je skoro pa nemoguce. A da ne spominjem da taj problem eGzistencije koji te tjera na taj korak sigurno neces tako lako rijesiti (kriza nije regionalna, vec globalna). Dobro sad, ima naravno uvijek izuzetaka, strucnjak vakav / nakav, ali nismo mi nazalost ti, inace nam ne bi ni trebao forum.
Ali sad, evo neko moje razmisljanje (pitao si za isto): ne znam, u vremenima nesigurnosti je najbolje imati nesto svoje. Da sam ja recimo u Sarajevu (sto nisam, tako da mi je lako .....) i da sad izgubim recimo posao u banci, ono sto bih ja uradio je (mada nikad nisam radio nista slicno): otisao bih na selo i poceo se baviti uzgojem ovaca, ili bih zasadio neke industrijske biljke (bambus, konoplju). Ne znam, dolaze teska vremena, a drzave na granici velikog carstva (EU) ce to visestruko osjetiti. Sretni su oni koji imaju svoju bastu.
:thumbup:

Šeha

#3 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by Šeha » 10/02/2010 17:04

Sve je do tebe. Sta sada radis i sta si spreman raditi? Koliko zrtvovati? Imas li porodicu? Djecu?

Puno nepoznatih. Uglavnom vrijedi jedno pravilo... sto ti je teze tu bice ti lakse u inostranstvu.

Mi kad smo otisli, netom poslije rata, nista nam nije bilo tesko i sve smo znali cijeniti. Dovoljno nam je bilo da nismo gladni i da se ne puca :) Sad bi vjerujem bilo drugacije. (Sta? Moram na odlazak/dolazak s posla izgubiti po sat vremena? Sta? Moram fizicki raditi? itd itd.)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by PipiDugaDevetka » 10/02/2010 17:32

@vratnik,
Znam da nisi namjerno htio biti ciničan ovim sarkazmom, ali u BiH zakonom zabranjeno saditi konoplju.
:D

Ja pokušao sve ostaviti, pa se vratio....

drmadzija

#5 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by drmadzija » 10/02/2010 17:45

vratnik wrote: s 40?
bez ikakvog poTcjenjivanja, ili zelje da te ubijem u pojam, ali poceti sve iznova s 40 je skoro pa nemoguce.
Hajd' ne laprdaj.

GeneratorE,
Gdje god da odes nece biti lahko, bio ti u dvadesetim il' sezdesetim. Trebat' ce ti strpljenja i zivaca da se naviknes na novu sredinu. Ali, ako si vrijedan radnik i ako te djeca slusaju, za tebe ne bi trebalo biti zime. Kako na legalan nacin otic' vani? Najlakse je ako vec imas rodbinu negdje u inostranstvu koji su spremni poslati potrebnu dokumentaciju. Ako nemas nigdje nikoga, nije nemoguce otici ali je veoma tesko i riskantno.

Sta god da odlucis, sretno.

SoulSeeker

#6 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by SoulSeeker » 10/02/2010 17:47

vratnik wrote:s 40? bez ikakvog poTcjenjivanja, ili zelje da te ubijem u pojam, ali poceti sve iznova s 40 je skoro pa nemoguce. A da ne spominjem da taj problem eGzistencije koji te tjera na taj korak sigurno neces tako lako rijesiti (kriza nije regionalna, vec globalna). Dobro sad, ima naravno uvijek izuzetaka, strucnjak vakav / nakav, ali nismo mi nazalost ti, inace nam ne bi ni trebao forum. Ali sad, evo neko moje razmisljanje (pitao si za isto): ne znam, u vremenima nesigurnosti je najbolje imati nesto svoje. Da sam ja recimo u Sarajevu (sto nisam, tako da mi je lako .....) i da sad izgubim recimo posao u banci, ono sto bih ja uradio je (mada nikad nisam radio nista slicno): otisao bih na selo i poceo se baviti uzgojem ovaca, ili bih zasadio neke industrijske biljke (bambus, konoplju). Ne znam, dolaze teska vremena, a drzave na granici velikog carstva (EU) ce to visestruko osjetiti. Sretni su oni koji imaju svoju bastu.
:thumbup:
Brat mi je otišao u USA 1998-me, u svojoj 48-moj godini života. Ovdje u BiH je doslovce svaki dan razmišljao o samoubistvu jer je izgubio posao, a učestalu depresivnost nakon demobilizacije i "onoga što je dobio za uzvrat" ne moram ni napominjati. Živio je kao podstanar, ženu su mu jedno vrijeme zvali "ustaškom kujom" (mješoviti brak), posao nije mogao naći gotovo nigdje, a i one koje je nalazio više su ga koštali nego što je zarađivao. Iz ovog pakla je pobjegao zahvaljujući ICMC-u iz Splita, odijelu za mješovite brakove. Kada su došli u USA njegova iskustva su na početku bila jako grozna. Pričao mi je kako žive u nekakvom prihvatnom centru gdje ih uče "šta je frižider i za šta služi" i ostale slične gluposti. Poslije je našao slabije plaćeni posao, nešto malo se osamostalio, i krenuo hrabro naprijed. Danas se taj čovjek gotovo ne može prepoznati. Nema više podočnjaka, plačljivu depresivno-suicidnu pičkicu je zamjenila stabilna ličnost koja se jako dobro snašla u novom društvu, i što je najinteresantije... Čovjek je pun neke neopisive energije, elana, nekakvih ludih projekata, i budalaština koje normalnom čovjeku ne mogu pasti na pamet. Nedavno me je pitao šta mislim o "kući ljubavi", odnosno rekreativnoj ustanovi koju bi posjećivali usamljeni ljudi. Tamo bi dobijali "ljubav", odnosno, uposlenici sa kojima se druže bi ih s vremena na vrijeme zagrlili, potapšali po ramenu i rekli im da ih jako vole. Po njemu, današnji ljudi su jako izolovani i treba im puno ljubavi, a eto njegova "kuća ljubavi" bi uz određenu novčanu nadoknadu sve to ispunila i omogućila ljudima da pronađu svoj kutak u kojem će biti voljeni. Ja sam ga samo onako blijedo slušao cijelo vrijeme i nisam vjerovao da je to jedan te isti čovjek - moj brat. :)

U 40-tim godinama većina ljudi zrelije razmišlja i dosta ubrzanije nastoji raditi na ostvarenju zacrtanih ciljeva. Četrdeset godina možda izgleda puno, ali i malo jer imaš još 20 za raditi, a za tih dvadeset godina na zapadu možeš uraditi sve ono što ovdje uradiš za dva miliona godina. Nije dakle sve u godinama, stvar je u psihi čovjeka i ciljevima koje želi.

I ja imam blizu četrdeset, i ozbiljno razmišljam da odavde spičim jednom za sva vremena.
Last edited by SoulSeeker on 10/02/2010 17:49, edited 2 times in total.

jutarnji

#7 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 17:47

generator2020 wrote:sta uciniti sa sobom ako se ovdje nema posla jedino rjesenje je otici vani, ali kako , gdje , kud
Nikao i nigdje, sem ako si kakav strucnjak pa znas presadjivati bubrege, stimati hercike, rjesiti sve nerjesive
probleme za windows7 i sl. stvari.
generator2020 wrote:kako je ova recesija gotove sve slojeve društva dobro uzdrmala od državnih činovnika pa naniže svi smo zabrinuti za neizvjesnot i dalje dešavanje hoce li se moci prezivjeti.
...ako ce ti biti lakse, i "`vamo" je sve otislo u tri lijepe pm.

jutarnji

#8 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 17:50

SoulSeeker wrote: Nedavno me je pitao šta mislim o "kući ljubavi", odnosno rekreativnoj ustanovi koju bi posjećivali usamljeni ljudi. Tamo bi dobijali "ljubav", odnosno, uposlenici sa kojima se druže bi ih s vremena na vrijeme zagrlili, potapšali po ramenu i rekli im da ih jako vole
Eto sta onaj Dr. Phil i luda Oprah urade od normalnog svijeta. :D
Sala...

SoulSeeker

#9 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by SoulSeeker » 10/02/2010 17:51

jutarnji wrote:rjesiti sve nerjesive probleme za windows7 i sl. stvari.
Đe` se trebam javit` ?

SoulSeeker

#10 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by SoulSeeker » 10/02/2010 17:52

jutarnji wrote:
SoulSeeker wrote: Nedavno me je pitao šta mislim o "kući ljubavi", odnosno rekreativnoj ustanovi koju bi posjećivali usamljeni ljudi. Tamo bi dobijali "ljubav", odnosno, uposlenici sa kojima se druže bi ih s vremena na vrijeme zagrlili, potapšali po ramenu i rekli im da ih jako vole
Eto sta onaj Dr. Phil i luda Oprah urade od normalnog svijeta. :D
Sala...
Ma sve oke, šali se koliko hoćeš. I ja sam ga poslije zajebavao pola godine zbog toga. :D

Šeha

#11 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by Šeha » 10/02/2010 17:54

jutarnji wrote:
generator2020 wrote:sta uciniti sa sobom ako se ovdje nema posla jedino rjesenje je otici vani, ali kako , gdje , kud
Nikao i nigdje, sem ako si kakav strucnjak pa znas presadjivati bubrege, stimati hercike, rjesiti sve nerjesive
probleme za windows7 i sl. stvari.
Mislim da ovo nije tacno, barem ne za SAD. Ovdje se najvise cijeni sopstveno poduzetnistvo i zanati se znaju jako, ali bas jako, isplatiti. Daleko od toga da moras biti doktor, inzinjer ili nesto sl. da bi uspio.

Dva najbogatija covjeka medju nasim imigrantima su zanatlije. Jedan ima gradjevinsku firmu a drugi instalira kuhinjske elemente. Obojica su milioneri. Naravno ovo je ako uzimas novac kao mjerilo uspjeha :D.

jutarnji

#12 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 17:54

SoulSeeker wrote:
jutarnji wrote:rjesiti sve nerjesive probleme za windows7 i sl. stvari.
Đe` se trebam javit` ?
Microsoft-u :D .

SoulSeeker

#13 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by SoulSeeker » 10/02/2010 17:56

jutarnji wrote:Microsoft-u :D .
LoL !!!

Šeha

#14 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by Šeha » 10/02/2010 17:59

Ne bih da ti razocaram brata ali slicne kuce vec postoje :D :D :D Koncept nije bas identican ali je slican. Doduse ne potpuno legalan svugdje ali ucinkovit :P :D Usko su povezane sa najstarijom profesijom na svijetu :D

jutarnji

#15 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 18:01

Šeha wrote:Ovdje se najvise cijeni sopstveno poduzetnistvo i zanati se znaju jako, ali bas jako, isplatiti.
Slazem se. Moj akcenat je bio na trenutnu situaciju u kojoj samoinicijativni i poduzetni svakodnevno "padaju".
Na svakom cosku zjape poslovni prostori sa reklama, "for rent", "for sale", "for lease"...i onaj najcesci
"out of busniess".
Šeha wrote:Dva najbogatija covjeka medju nasim imigrantima su zanatlije. Jedan ima gradjevinsku firmu a drugi instalira kuhinjske elemente.
Ja sam mislio da se radi o nekakvom mesaru iz Utice :lol: . Navodno ima nekoliko pogona gdje se preradjuju
cevapi, salame...sarme :D

Šeha

#16 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by Šeha » 10/02/2010 18:04

jutarnji wrote:
Šeha wrote:Dva najbogatija covjeka medju nasim imigrantima su zanatlije. Jedan ima gradjevinsku firmu a drugi instalira kuhinjske elemente.
Ja sam mislio da se radi o nekakvom mesaru iz Utice :lol: . Navodno ima nekoliko pogona gdje se preradjuju
cevapi, salame...sarme :D
Govorim o uzoj zajednici, mojoj mahali :) :D

jutarnji

#17 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 18:09

Šeha wrote:Govorim o uzoj zajednici, mojoj mahali
Šeha wrote:drugi instalira kuhinjske elemente
Chicago?

Šeha

#18 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by Šeha » 10/02/2010 18:11

jutarnji wrote:
Šeha wrote:Govorim o uzoj zajednici, mojoj mahali
Šeha wrote:drugi instalira kuhinjske elemente
Chicago?
NYC

hik--meta

#19 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by hik--meta » 10/02/2010 18:15

@ seha
kakve to ti uspjesne ljude spominjes?
eki ugradjivanje kuhinje i gradjevina.
one pg-jevce iz astorije? :lol:

jutarnji

#20 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 18:20

Šeha wrote:NYC
Ja znam jednog u Chicagu koji se bavi istim poslom, to kuhinja nekuhinja, i ovaj je milioner. Cak je jedne
godine bio gost na veceri kod predsijednika vlade Brazila. Ovaj je ugostio sve americke privrednike koji su
te godine imali trgovacku razmjenu sa brazilskim kompanijama vecu od, ne znam tacno, koliko miliona
dolara. Nevjerovatno...Odoh kontat` kako se te kuhinje tesu :D

Šeha

#21 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by Šeha » 10/02/2010 18:21

hik--meta wrote:@ seha
kakve to ti uspjesne ljude spominjes?
eki ugradjivanje kuhinje i gradjevina.
one pg-jevce iz astorije? :lol:
Ja sam fino rekao, ako je novac mjerilo uspjeha.
Sta fali imati gradjevinsku firmu? Jel' to sramota? Jel' to nije uspjeh?

Ne znam sta je smijesno, ali fakat?

SoulSeeker

#22 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by SoulSeeker » 10/02/2010 18:24

Sa koliko ste vi godina spičili van, i da li vam naslov teme ima smisla?

drmadzija

#23 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by drmadzija » 10/02/2010 18:28

Šeha wrote: Ne znam sta je smijesno, ali fakat?
Seha, sto se uopste zamaras?

SoulSeeker

#24 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by SoulSeeker » 10/02/2010 18:31

drmadzija wrote:
Šeha wrote: Ne znam sta je smijesno, ali fakat?
Seha, sto se uopste zamaras?
Ma cura mu se nabacuje a on ne konta... Jednom Bosanac, na vijeke vijekova Bosanac... :)

jutarnji

#25 Re: Sve napustiti u 4o-tim godinama

Post by jutarnji » 10/02/2010 18:33

SoulSeeker wrote:Sa koliko ste vi godina spičili van, i da li vam naslov teme ima smisla?
25, energican, samoinicijativan i sa milijardu poroka :D . ...i jbg.
Ne kontam ovo za smisao naslova teme?

Post Reply