Suvise dobro da bi bilo istina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Melami

Suvise dobro da bi bilo istina

Post by Melami » 07/05/2012 10:06

Ovako to ide. Svi smo vidjeli veoma povoljna auta u oglasima, i slicno, recimo i do 40-50% od vrijednosti auta, tj cijene kako se krece. Svi pomislimo da je to nemoguce i da je neka varka. Da li je neko od forumasa kupovao tako povoljna auta, prodavao, imao bilo kakva iskustva. Vecinom prodavaci kazu da su u finansijskim problemima i da im trebaju pare, al tesko da je to ikad istina.
Znaci, iskustva bilo kakva u vezi toga?
Ja sam jednom uzimao jedno auta i mogu reci skoro u pola cijene, kaze zena hoce da uzme novo auto nece sa polovnim da se pegla, meni vec auto trebalo narednog dana za posao, ja uzmem i nek mi je Bog na pomoci. Odem kod mehanicara da provjerim, kaze dobro auto, radi sve, hajd reko OK. Promjeni mi ulja. a ga vozo neko vrijeme, uglavnom kartko, zapazim na parkingu lokvu ulja, provjerim ulje kad ulja u autu nema nikako. Sve iscurilo za dan al nisam odmah reagovao. Odem kod istog mehanicara, kad me lik zovne u radnju i pokaze mi, motor totalo u raspadnom stanju, ulje na sve strane. Kaze prilicno veliku sumu za popravku, ja kazem, daj mi auto, i cao, nikad vise kod njeg nisam otisao, jer mi je prvi put rekao da je sve uredu.
Prodam auto za istu cijenu, s tim da je narendi kupac znao za curenje ulja. Auto, inace razvaljivalo, nije se uopste to u voznji primjetilo.
Danas, slucajno u oglasima vidim focus, pravo povoljan, opet skoro u pola cijene, znaci sa cjnekanjem u pola bi cijene dosao maltene. Nazovem lika, kaze hoce samo da se rijesi auta, ima adresa, dodji ako hoces da pogledas. Meni ionako bilo usput, reko hajd odo iz zezancije, bez para, pa ako se svidi docu po pare. Ja tamo, lik prodo vec auto, nije bilo vise od sat postavljanja oglasa. Ja iz zezancije pitam prodajes li ovu bubu, kaze prodajem i to. i trece auto, i kucu, u finansijskim problemmima i sve prodaje. Bubu pogledo, trazio je finu sumu, uglavnom auto je i vrijedilo, al je bilo previse izhabano za 2003 godiste tako da je trebalo kozmeticki popravki, pa sam konto kad je onako izvozano sigurno je i kilometraza prekucana, mrsko mi se peglati, nisam ionako planirao auto novo pa sam odsetao lagano. Uglavno, vrata su se zatvarala kao ko kamiona iz 79te.
Et, da vas cujem, pozz.

johntra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Suvise dobro da bi bilo istina

Post by johntra » 07/05/2012 10:20

interesantna tema, nema šta, a još intersantnija iskustva...ja nisam imao takvih slučajeva, više me recimo zanimaju takvi oglasi vani...znam da ima dosta šupljaka, ali isto tako znam da je dosta raje tako uzelo auto povoljno...
opet, ima i dosta situacija da ljudima gori pod nogama, mada su meni najsmiješniji oni oglasi: hitno prodajem, radi odlaska u inostranstvo... :D

Henry Chinaski
Been thanked: 7 times

Post by Henry Chinaski » 07/05/2012 10:21

Obično izbjegavam da gledam ovakve proizvode da se ne bih zaletio. Ponese čovjeka pa ne razmišlja racionalno.
Uglavnom, to je u pravilu zajeb.

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 10:27

Henry Chinaski wrote:Obično izbjegavam da gledam ovakve proizvode da se ne bih zaletio. Ponese čovjeka pa ne razmišlja racionalno.
Uglavnom, to je u pravilu zajeb.
DA, ali cinjenica je da ti auto koje je iznad cijene ne znaci da je sve udure zar ne? Mislim, vecinom je neki zajeb, al kao sto kaze ovaj, cujes ljudi kako s ehvale uzeli povoljno auto i sl, eh sad, dal to prikrivaju da ih je neko zezno pa sad nece da priznaju da su namagarceni il je fkt tako :S Mislim da bi trebalo biti nekih iskustvara forumasa na ovu temu uskoro, samo cekam da vidim.

Henry Chinaski
Been thanked: 7 times

Post by Henry Chinaski » 07/05/2012 10:39

To, da su ljudi uzeli dobro auto u pola cijene je urbana legenda. Neko poznaje nekog čiji jaran je kupio ovakvo auto. Ne vjerujem u to.

Slažem se da visoka cijena ne znači kvalitet ali barem zvuči kao ozbiljna ponuda koju vrijedi provjeriti.

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 10:40

johntra wrote:interesantna tema, nema šta, a još intersantnija iskustva...ja nisam imao takvih slučajeva, više me recimo zanimaju takvi oglasi vani...znam da ima dosta šupljaka, ali isto tako znam da je dosta raje tako uzelo auto povoljno...
opet, ima i dosta situacija da ljudima gori pod nogama, mada su meni najsmiješniji oni oglasi: hitno prodajem, radi odlaska u inostranstvo... :D
Ovog ima mnogo, sad da li je istina :S

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 11:03

Zaboravi napisat, valjda me bilo stid. haha
Kupio sam jedno auto mozda nekih 60-65% od cijene auta, pa kad sam doso kuci skonto d ami je lik uvalio neregistrovano auto :D i bilo vlasnistvo njegovo oca tako da sam imao vrlo malih problema i oko toga. Uglavnom, i to je bilo malo zeznuto, lik ga jee valjda zagrijo prije nego sam dosao kako ja ne bi primjetio neke cake, ne bas tako male.

vukojebina

Post by vukojebina » 07/05/2012 11:26

ej jarane, imam jedno auto za prodat, pravo povoljno, vidim da si ti prava musterija za to..m :D :D

Bakir1
Been thanked: 8 times

Post by Bakir1 » 07/05/2012 11:46

takvih auta ima uvijek ali nisu u oglasima i prodaju su koliko odmah.
nije nikakva urbana legenda ni mit, ljudima kojima je zapelo da se proda, koji nece da se natezu sa raznim potencijalnim "kupcima" prvom koji dodje i prodaju.
nisam jednom kupio auto sa cijenom daj koliko das ;-)

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 11:52

Bakir1 wrote:takvih auta ima uvijek ali nisu u oglasima i prodaju su koliko odmah.
nije nikakva urbana legenda ni mit, ljudima kojima je zapelo da se proda, koji nece da se natezu sa raznim potencijalnim "kupcima" prvom koji dodje i prodaju.
nisam jednom kupio auto sa cijenom daj koliko das ;-)
i sta sad auto bilo dobro svako? daj meni nadji onda takvo. Ja se nakon sivh iskustava kontam, takvi sto kazu, daj koliko das, to je jer samo da ga uvale nekom dok jos radi :D
Iskreno, svaki put se osjecam da me naredni put ne moze niko zeznut, al uvijek mi nesto promakne.A na kraju kad skontam, svako se iskustvo placa, bar u mom slucaju.

Bakir1

Post by Bakir1 » 07/05/2012 11:58

sta ti ocekujes od auta koje se prodaje po cijeni do 3 puta manjoj od realne?
auto bez mane?
auto bez potrebe za ulaganjem?
snizi svoja ocekivanja i skoro svaki put ces dobiti dobar auto za malo para.
ne mogu ti ja traziti, nije to nesto sto je javno i transparentno.
ako ljudi znaju da ti kupujes i prodajes, obrate ti se, do svakog od nas je da li ce nesto kupiti ili ne.
ja sam siguran da kod takvih auta ima neka mahana koja se ne vidi i ukoliko je stvarno povoljno nemam potrebe ucjenjivati vlasnika auta sa cijenom.

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 12:07

Bakir1 wrote:sta ti ocekujes od auta koje se prodaje po cijeni do 3 puta manjoj od realne?
auto bez mane?
auto bez potrebe za ulaganjem?
snizi svoja ocekivanja i skoro svaki put ces dobiti dobar auto za malo para.
ne mogu ti ja traziti, nije to nesto sto je javno i transparentno.
ako ljudi znaju da ti kupujes i prodajes, obrate ti se, do svakog od nas je da li ce nesto kupiti ili ne.
ja sam siguran da kod takvih auta ima neka mahana koja se ne vidi i ukoliko je stvarno povoljno nemam potrebe ucjenjivati vlasnika auta sa cijenom.
sa takvom namjerom sam isao da gledam focusa, jeftino i kontam se ako izgleda OK, ne zalim ni uloziti u njeg, u krajenjm slucaju mogu vratiti svojee pare uvijek. jbg covjek ga prodo odmah.Nisam rekao da je auto bez mane, to je druga stvar, ja sam ti rekao, jednom mi je ZENA uvalila auto sa totalno raspadnutim motor, ne brojim sitnice. Drugi put je takodjer bio poprilicno velik problem, ulaganja u popravku toga dostizu i do 40% trenutno vrijednosti auta. Ja sam rekao u najboljem slucaju, cijene je 2 puta niza od vrijednosti, nikad 3 puta kao sto si ti naveo. Al eeto, recimo neka j ei dva puta, reci mi ko ce to prodati auto koje vrijedi(kad kazem vrijedi, ne mislim vrijedi Ako je u perfektnom stanju, vec u onakvom kakvo je, izgrebano i slicno, zavisi) recimo 8k i on ti ga proda za 4k. ako mu se zuri, moze ga prodavati za 7k, i prodo bi ga veoma brzo, u krajnjem slucaju, 6,5k zar ne?

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 07/05/2012 12:11

U sustini, ako je auto, za vise od 1/3 ispod cijene, sigurno je neka muljaza, ili je auto "zamazano", ili papiri nisu u redu...Bitna stavka zbog koje se auta prodaju vrlo povoljno, a mehanicari ih provjere i stvarno nisu losa su upravo situacije oko papira (vlasnik umro, ne moze se prevesti i registrovati i sl.).

Ima situacija da je nekome zapelo za pare. Takva situacija je bila kod mene prije 10-ak dana. Odlucili se ja i supruga kupiti novo vozilo na leasing, ali ima ucesce, pa smo trebali prodati nase auto.

Radilo se o dobrom SEAT-u, 2004. godina, sa dosta opreme i u dobrom stanju, koji je prodat za mozda 500-600 KM ispod cijene, a opet, dobro smo i prosli, jer se tesko prodaju za kes auta od 11-12 hiljada KM.

Prodali smo auto bukvalno za jedan dan. Prvi covjek koji nas je nazvao, dosao je i kupio (interesantno, osim ovog kupca, gotovo da niko nije ni nazvao niti se interesirao).

Znaci, koliko god je nekome hitno, ta cijena je u oglasima najvise 10-20% manja od prosjecne cijene auta tog godista.

Sve preko, 20% jeftinije, znaci da je neka muljaza u pitanju, bilo u vezi stanja auta, papira, porodicne svadje (ima i toga, zakace se muz i zena, auto na njoj i ona hoce da proda bez njegovog znanja i sl).

Dakle, kao kupac auta, a i kao prodavac, treba ici posteno, dobrim srcem i biti realan. Izbjegavati kupovine od sumnjivih tipova, koji te pozuruju da das pare, a kao papire cete zavrsiti za dan-dva (auto-pijaca je nedjeljom, kada puno ljudi dolazi gledati auta, jer jedonostavno nemaju vremena radnim danom, a sverceri i muljatori to koriste , jer se ne moze provjeriti regularnost a ni odvesti na servis, jer malo servisa radi nedjeljom).

Kada si kupac, idi sa namjerom da kupis, nemoj bezveze peglati ljude, ali se nemoj ni zalijetati, vec idi sa nekim umjerenim entuzijazmom za kupovinu-znaci imas stav:imam pare, necu svasa, a ne bjezim da platim auto, ako ono zaista i vrijedi.

Najbolja je kupovina kada su i prodavac i kupac bar koliko-toliko zadovoljni.
Ima i dosta kontra primjera od ovog, a to su ljudi koji pretjerano cijene svoja vozila i precjenjuju, o njima bi se dao i roman napisati...Ima jedan lola sto je meni prodavao auto, a cijeni ga otprilike 2-3 hiljade vise, nego sto se takva vozila krecu po oglasima. Vidim da se to auto prodaje i danas po PIK-u, ima oko 3000 pregleda oglasa i niti jedno pitanje, sto dovoljno govori o tome kako ga kupci smatraju..

Treba biti realan i normalan i kao kupac i kao prodavac...

Bakir1

Post by Bakir1 » 07/05/2012 12:15

@Melami
ti i ja ne mozemo pricati o istim stvarima jer zivimo u razlicitim okruzenjima, kako ekonomski tako i psihicki.
ljudi u bosni nisu u toj mjeri optereceni vrijednosti vozila koje posjeduju, a isto tako ni cijene usluga vezanih za popravku automobila nisu iste.
nije mi se jednom desilo da ljudi zele sto prije da se rijese automobila, jednostavno ih je poceo nervirati, nemaju dovoljno znanja o istom, imaju majstora koji im je rekao za kvar i koliko ce kostati pa ga pod tim dojmom prodaju za male novce.
ovdje su ljudi jos uvijek koliko toliko posteni pa ti kazu sta je i kako je.
meni je gospodja prodala accent iz 98 godine za 400 KM jer je majstor rekao da je motor pri kraju, i zaista auto trza radi na 3, pusi, kad tamo zadnji put filteri, svjecice, ulje, kablovi, bilo kakav vid servisa radjen prije 3 godine, kad se to izmjenjalo, auto opralo, auspuh zavario, nije to bilo to auto ali nikako.
brzo je nasao svoju musteriju po cijeni daleko manjoj od trzisne.

hogar strasni

Post by hogar strasni » 07/05/2012 17:23

Evo citam i sjetih se zgode od prosle godine, hocu reci sve je pitanje srece i kad se nadjes na pravom mjestu u pravo vrijeme i imas kesh, sa prijateljem poslo na put i svratili na benzinsku pumpu gagro benz iza Mostara na kafu, sretnemo poznanika i onako u pricu spontano,covjek begenisao zemlju neku kupit al mu fali para, i auto prodaje mecka okonja domacinsko auto,zapelo mu, brat bratu vrijedi bar 10.ooo al i vise vrijedi,i bogami ova se dvojica uozbiljise izasli vani pogledat,provozali se, nema sta fin auto. Nevjerovatno al mecka pade na 7 milja.Ja put nastavio sam, ova dvojica otisla do banke i papire zavrsavat.
Prvo ga je konto prodat, al proda svog clia a mecku evo voza sad ce godina, zadovoljan skroz. Kako ono kazu ljudi, ko je sretan ni u hali nije gladan.

TDK-90
Has thanked: 1 time

Post by TDK-90 » 07/05/2012 19:12

Moj slučaj:
-Prijatelj me zamolio da pođem s njim u Njemačku da kupi neki repromaterijal za svoju radnju tačnije u Minhen i usput da pogledamo neki vw cady u Nirnberg ( naime on je na internetu pronašao auto i kada dođemo u Minhen i obavimo posao da nazovemo prodavača i vidimo auto)

-Nazovem ja iz Minhena i pitam je li auto još na prodaju i možemo li doći da vidimo....kaže prodavač auto je tu i može se doći vidjeti i zapucamo mi u Nirnberg cca 180 km i dođemo na plac ....kad tamo čovjek ima više istih caddyja i svi su karambolirani manje više .....i nisu u voznom stanju :shock: :? :-)
I pitamo mi za onaj caddy sa slike i s opisa ......aaaaa kaže... ima i taj na drugom mjestu i cijena je cca 30% viša :-)
Opis i slike su od auta koje OK a kad dođeš on kaže to se odnosi na druga auta :?
Čest slučaj naročito kod stranaca prodavača ( a takvih je najviše) nazoveš i kaže dođi.....kad dođeš , auto upravo prodano al ima drugih auta.
Ja sam sebi tražio auto onako usput kroz posao, i nikad ni jedno nisam naišao da je povoljno, naime jeftinije je isto auto ovdje u BiH sa plaćenim dadžbinama nego gore oko Minhena :?

Posao sa polovnim autima je pravi biznis tako da su se i oficijelne kuće prilično okrenule prodaji polovnjaka :dance:

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 20:31

Eh zaboravi i taj faktor, desilo se da vidim da ljudi prodaju auto jer se rasvode pa im trebaju hitno pare. :S
Isto tako, ovi sto precjenjuju auto su cudna prica, ima ih mnogo i vecinom su u neku ruku bolesni ljudi.
Ja sam jednom nasao audia a6, fin, ima novih dijelova, iznad cijene je, al nista strasno, eh nazovem ja covjeka, covjek pravo cudan, maltene, dere se na mene(nisam def tezak kupac kao neki sto znaju biti), nakon toga, zove nakon nekoliko sati, izvinjuje se sto je bio drzak, kaze to je bio njegov sin, a ne on, i tako neke gluposti, uglavnom ako hocemo da dodjemo vidjeti auto, hajd reko OK, nesto mi se nije islo, reko auto je ionako preko cijene, kad narednog dana me zove, i kaze:
Evo zovem sve sto su mi rekli da je auto iznad cijene i da vam kazem da sam auto prodao po toj cijeni upravo sad.
Mislim ono :S boli me q

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 21:06

TDK-90 wrote:Moj slučaj:
-Prijatelj me zamolio da pođem s njim u Njemačku da kupi neki repromaterijal za svoju radnju tačnije u Minhen i usput da pogledamo neki vw cady u Nirnberg ( naime on je na internetu pronašao auto i kada dođemo u Minhen i obavimo posao da nazovemo prodavača i vidimo auto)

-Nazovem ja iz Minhena i pitam je li auto još na prodaju i možemo li doći da vidimo....kaže prodavač auto je tu i može se doći vidjeti i zapucamo mi u Nirnberg cca 180 km i dođemo na plac ....kad tamo čovjek ima više istih caddyja i svi su karambolirani manje više .....i nisu u voznom stanju :shock: :? :-)
I pitamo mi za onaj caddy sa slike i s opisa ......aaaaa kaže... ima i taj na drugom mjestu i cijena je cca 30% viša :-)
Opis i slike su od auta koje OK a kad dođeš on kaže to se odnosi na druga auta :?
Čest slučaj naročito kod stranaca prodavača ( a takvih je najviše) nazoveš i kaže dođi.....kad dođeš , auto upravo prodano al ima drugih auta.
Ja sam sebi tražio auto onako usput kroz posao, i nikad ni jedno nisam naišao da je povoljno, naime jeftinije je isto auto ovdje u BiH sa plaćenim dadžbinama nego gore oko Minhena :?

Posao sa polovnim autima je pravi biznis tako da su se i oficijelne kuće prilično okrenule prodaji polovnjaka :dance:
Mozes misliti kakvi su tek oni sto nam uvezu u BiH i prodaju za 9k??? golfovi IV

Melami

Post by Melami » 07/05/2012 21:07

hogar strasni wrote:Evo citam i sjetih se zgode od prosle godine, hocu reci sve je pitanje srece i kad se nadjes na pravom mjestu u pravo vrijeme i imas kesh, sa prijateljem poslo na put i svratili na benzinsku pumpu gagro benz iza Mostara na kafu, sretnemo poznanika i onako u pricu spontano,covjek begenisao zemlju neku kupit al mu fali para, i auto prodaje mecka okonja domacinsko auto,zapelo mu, brat bratu vrijedi bar 10.ooo al i vise vrijedi,i bogami ova se dvojica uozbiljise izasli vani pogledat,provozali se, nema sta fin auto. Nevjerovatno al mecka pade na 7 milja.Ja put nastavio sam, ova dvojica otisla do banke i papire zavrsavat.
Prvo ga je konto prodat, al proda svog clia a mecku evo voza sad ce godina, zadovoljan skroz. Kako ono kazu ljudi, ko je sretan ni u hali nije gladan.
pa dobro, to je ipak puno povoljnije, to ti ga opet dodje 30% niza cijene, znaci oni od 50% cijene su def neki veci kvarovi. Jer kao sto rekoh i sa 20% nizom cijenom odma bi ga ljudi prodali.

Post Reply