Super milijunas... ili milioner !?!?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

pirmin

Post by pirmin » 16/04/2006 12:04

kub lajkan wrote: Ako se u Hrvatskoj kaze MILIJUNAS pa zbog toga kazete da je to hrvatska rijec,

u Srbiji se kaze MILIONER, pa je logicno to srpska rijec,

de mi onda matere ti odgovori:

a koja je to nasa rijec

da ne bi nedobog bila ni srpska ni hrvatska?
Ja bih rado vidio dekret na osnovu kojeg se Srbima daje ekskluzivno pravo da rijec "Milioner" nazivaju svojom.
Zasto to ne bi bila bosanska rijec?

(rijec "Millionär" na primjer koriste i Svabe,naravno prvo su se konsultovali sa vlasnicima rijeci-Srbima :roll: )

the_stick

Post by the_stick » 16/04/2006 12:18

citav svijet kaze MILIONER... od nedavno hrvati kazu milijunas... citav svijet kaze sport (ukljucujuci i narod u hrvatskoj) samo je kod ovih nasih pametnjakovica SHport.... i tako u nedogled....

nije poenta da nesta bude razlicino od hrvatskog i srpskog, kao sto to ovdje neko propovjeda.... poenta je da ne pricamo izvjestacenim jezikom, koji nije vala ni hrvatski neko tudjmanovski.... mene prosto zaboli kojim ce ko jezikom pricati.... ali kada mi voditelj kaze da u dvorani ima 'hilj...tisucu gledalaca'... e onda stvarno! i sto neko ovdje napisa.... ne mozes zvati narodno kazaliste i sestotravanjska nagrada.... to su ipak zvanicna imena i takva su kakva jesu... sto neko ima toliku potrebu da ta zvanicna imena prevodi na 'svoj' jezik? to ti je isto kao da ja kazem na bosanskom fudbalski klub hajduk, a zvanicno ime kluba nogometni klub.... i eto ispadose bosnjaci svi redom optereceni, a hrvati aman jarabi jadnici samo brane svoja prava.... ista prica... muslimani nacionalisti teski, a jesil usao u kiseljak svakih 5 metara sahovnica ili krst...

a sto se kviza tice... ma koga briga... kad vidim da jos drze ono degenerika macu.... njihove emisije vise svakako ne gledam... ako naleti neki dobar film ili neka tekma.... ali njihove emisije... ma kriza....

H

Post by H » 16/04/2006 12:30

Milijunaš jeste hrvatska novopećena riječ, a OBN je bh. televizija. Ako se uzme u obzir da je u hrvatskom 'priznata' ili bar nekad bila riječ milioner, koja postoji i u ostala dva konstutivna naroda BiH, onda bi se moglo zaključiti da kviz ima ciljanu publiku u Hrvatima. Pa eto, treba im prepustiti neka gledaju i učestvuju.;)

Panta Rei

Post by Panta Rei » 16/04/2006 12:56

A što se sikirate oko jedne bezvezne riječi?!
Neće Bošnjaci biti manje Bošnjaci ako budu gledali Milijunaša, a ne Milionera. Jedna riječ ne čini jezik, a još manje nacionalni identitet.
:-)
Kome se ne sviđa, uvijek može prebaciti na neki drugi kanal.

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 16/04/2006 12:59

H wrote:Milijunaš jeste hrvatska novopećena riječ, a OBN je bh. televizija. Ako se uzme u obzir da je u hrvatskom 'priznata' ili bar nekad bila riječ milioner, koja postoji i u ostala dva konstutivna naroda BiH, onda bi se moglo zaključiti da kviz ima ciljanu publiku u Hrvatima. Pa eto, treba im prepustiti neka gledaju i učestvuju.;)
:-) Da su nagrade u vidu sahovnica, ... krizeva i slicno, ... ne sumnjam da bi se sve svelo na tu "ciljanu grupu", .... :oops: Medjutim, ... nagrade su suskave, a .... lova ne poznaje jezicke barijere. Zivi bili pa vidjeli imena ucesnika. :-)
Yebe se i Hasi i Matku, a bogami i Zivojinu kako ce ih zvati, .... kad zasuska milja u dzepu, ..... :kravata:

tueg

Post by tueg » 16/04/2006 13:06

Ako TI , ... kao vlasnik TV kuce, budes nasao interes da TVOJ kviz u Sloveniji "ide" na Bosanskom, .... logicno je. Kod TEBE je kesa, ... TI odlucujes.
TV kuca je TVOJA, .... TI si debelo platio licencu za "Milijunasha", ... TI si razmisljao o tome da li ce emisija biti gledana, ... da li iza toga stoji pokrivenost reklamama, odnosno sponzorima. TI ces na kraju ili imati dobit ili, .... propasti.
Trazili ste demokratiju i trzisnu ekonomiju, pa .... nema vishe samoupravnog socijalizma, ..... trazili ste milijunashe u nasem drustvu, .... sad ih gledajte, .... :oops: :zzzz: ... slushati ih svakako morate. :D[/quote]

Jah, mudro TI zboris. Moj kviz ne bi mogao biti na bosanskom u Sloveniji zato sto oni to iz inata ne bi gledali, jer neko tim nipodastava njihov jezik, dok smo mi, ovce, OTVORENO i neoptereceno drustvo, baska.

H

Post by H » 16/04/2006 13:07

pape wrote:
H wrote:Milijunaš jeste hrvatska novopećena riječ, a OBN je bh. televizija. Ako se uzme u obzir da je u hrvatskom 'priznata' ili bar nekad bila riječ milioner, koja postoji i u ostala dva konstutivna naroda BiH, onda bi se moglo zaključiti da kviz ima ciljanu publiku u Hrvatima. Pa eto, treba im prepustiti neka gledaju i učestvuju.;)
:-) Da su nagrade u vidu sahovnica, ... krizeva i slicno, ... ne sumnjam da bi se sve svelo na tu "ciljanu grupu", .... :oops: Medjutim, ... nagrade su suskave, a .... lova ne poznaje jezicke barijere. Zivi bili pa vidjeli imena ucesnika. :-)
Yebe se i Hasi i Matku, a bogami i Zivojinu kako ce ih zvati, .... kad zasuska milja u dzepu, ..... :kravata:
Ovo nije smiješno nego žalosno. :-?

tueg

Post by tueg » 16/04/2006 13:10

pirmin wrote:
kub lajkan wrote: Ako se u Hrvatskoj kaze MILIJUNAS pa zbog toga kazete da je to hrvatska rijec,

u Srbiji se kaze MILIONER, pa je logicno to srpska rijec,

de mi onda matere ti odgovori:

a koja je to nasa rijec

da ne bi nedobog bila ni srpska ni hrvatska?
Ja bih rado vidio dekret na osnovu kojeg se Srbima daje ekskluzivno pravo da rijec "Milioner" nazivaju svojom.
Zasto to ne bi bila bosanska rijec?

(rijec "Millionär" na primjer koriste i Svabe,naravno prvo su se konsultovali sa vlasnicima rijeci-Srbima :roll: )
kub lajkan, logika ti je sjajna. A sta ako bi neko u Srbiji rekao da je ''milijunas'' hrvatska rijec, a ''milioner'' bosanska??? Sta je onda srpska, jel de? Pih

kub lajkan

Post by kub lajkan » 16/04/2006 13:10

H wrote:Milijunaš jeste hrvatska novopećena riječ
Grijesis. Ta rijec se ne moze svrstati u isti kos sa vrtoletom i brzoglasom.

Malo konsultuj starije rjecnike...

tueg

Post by tueg » 16/04/2006 13:14

kub lajkan wrote: (Kao sto je Mark Tven jednom prilikom za nekog kompozitora rekao NJEGOVA MUZIKA JE BOLJA NEGO STO ZVUCI :D ).
Elem, ako cemo vec po Vuku, onda je Mark Tvejn :wink:

izbjeglica_iz_besmisla

Post by izbjeglica_iz_besmisla » 16/04/2006 13:15

tueg wrote:Pa je li onda logicno da ako ja napravim kviz u Sloveniji da bude na bosanskom!? Logicno je to samo nama kretenima, koji mislimo da nemamo svoj jezik jer nam to drugi stotinama godina govore, pa onda kao ovaj gore majstor kazemo da je postoji samo srpski i hrvatski. Bravo majstore, nema bosanskog, a sto bi ga i bilo jel de? Normalno da ce onda voditeljice na dnevniku govoriti ''sestotravanjska nagrada'' i ''narodno kazaliste u sarajevu'', ali dobro, ona ima to pravo, je li.
nek si ti uporedio sloveniju u kojoj postoji jedan i samo jedan većinski narod i ovaj bućkuriš od naše države :-) I otkud vam svima to da se stidimo bosanskog jezika ... Hvala Bogu pa ga imamo, al mi ne pada na pamet da govorim hlopta ili i ostale nebuloze koje su smislili dežurni bošnjaci ... znate već na koje pravopise mislim.

PS riječ milioner se, u skoro istom obliku, pojavljuje u njemačkom, talijanskom, francuskom i naravno engleskom, pa nema baš smisla da nju nazivamo srpskom ili našom riječju ... a hrvate i njihovu bolesnu želju za hrvatiziranjem svega i svačega bolje je ne komentarisat

kub lajkan

Post by kub lajkan » 16/04/2006 13:17

tueg wrote:
kub lajkan wrote: (Kao sto je Mark Tven jednom prilikom za nekog kompozitora rekao NJEGOVA MUZIKA JE BOLJA NEGO STO ZVUCI :D ).
Elem, ako cemo vec po Vuku, onda je Mark Tvejn :wink:
Taman sam ti htio odgovoriti na prethodni post, ali kad procitah ovu glupost vidim da to ne bi imalo nikakvog smisla...

BTW, nije poenta u samoj rijeci, nego u nacinu postavljanja problema...

Meshtar

Post by Meshtar » 16/04/2006 13:19

Još uvijek mi nije jasno zašto se ljudi oko ovoga natežu?

Zar je bitno ime?
Radi se o privatnoj televiziji zar ne?
Na jeziku je jednog od naroda BIH Zar ne??
Jel neko ne razumije milijunaš ili milioner?

Niđe veze rekli bi mostarci. :shock:

pape

Post by pape » 16/04/2006 13:20

H wrote:
pape wrote:
Smijesna je tvoj stav, da kviz treba prepustiti Hrvatima da gledaju i ucestvuju u njemu.
Zalosno je slusati te kako ovdje kukumavcis, a jedva cekas da kviz krene sa emitovanjem, .... :oops: :zzzz:

pape

Post by pape » 16/04/2006 13:27

pape wrote:Ako TI , ... kao vlasnik TV kuce, budes nasao interes da TVOJ kviz u Sloveniji "ide" na Bosanskom, .... logicno je. Kod TEBE je kesa, ... TI odlucujes.
TV kuca je TVOJA, .... TI si debelo platio licencu za "Milijunasha", ... TI si razmisljao o tome da li ce emisija biti gledana, ... da li iza toga stoji pokrivenost reklamama, odnosno sponzorima. TI ces na kraju ili imati dobit ili, .... propasti.
Trazili ste demokratiju i trzisnu ekonomiju, pa .... nema vishe samoupravnog socijalizma, ..... trazili ste milijunashe u nasem drustvu, .... sad ih gledajte, .... :oops: :zzzz: ... slushati ih svakako morate. :D
tueg wrote:Jah, mudro TI zboris. Moj kviz ne bi mogao biti na bosanskom u Sloveniji zato sto oni to iz inata ne bi gledali, jer neko tim nipodastava njihov jezik, dok smo mi, ovce, OTVORENO i neoptereceno drustvo, baska.
Jah, a Ti opet grijesis, .... ako bi Zmajceki nasli svoj financijski interes, .... isao bi kviz na Bosanskom, ... i sa reisom kao voditeljem, ... :oops: :D

muha_sa

Post by muha_sa » 16/04/2006 13:30

a ja bih volio dobit tu lovu pa makar i dvoglavio orao nacrtan na novčanicama bio.

pirmin

Post by pirmin » 16/04/2006 13:31

Meshtar wrote: Niđe veze rekli bi mostarci. :shock:
Zasto Mostarci :D ??? :? :?
Tu sintagmu koristim evo vec 30 godina a Mostara ni vidio ni cuo nisam. :D

muha_sa

Post by muha_sa » 16/04/2006 13:33

[quote="pape"

Jah, a Ti opet grijesis, .... ako bi Zmajceki nasli svoj financijski interes, .... isao bi kviz na Bosanskom, ... i sa reisom kao voditeljem, ... :oops:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

senada

Post by senada » 16/04/2006 13:58

muha_sa wrote:a ja bih volio dobit tu lovu pa makar i dvoglavio orao nacrtan na novčanicama bio.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

lovu sa troglavim orlom, mjesecom i zvijezdom ili sa sahovnicom ni kada bih umirala od gladi.... SIGURNO NE!

pape

Post by pape » 16/04/2006 14:09

senada wrote:
muha_sa wrote:a ja bih volio dobit tu lovu pa makar i dvoglavio orao nacrtan na novčanicama bio.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

lovu sa troglavim orlom, mjesecom i zvijezdom ili sa sahovnicom ni kada bih umirala od gladi.... SIGURNO NE!
:-) Ma Senci, .... deduka je mislio u "Rijksmarkama", ... :-)

muha_sa

Post by muha_sa » 16/04/2006 14:11

Senći ode na našu lovu--feslije i guslare. :-D

senada

Post by senada » 16/04/2006 14:25

ti muha ko rahmetli behkin Ljuca.. gluho bilo.......pomak se s mjesta...sjecas li se ti deduka Behke? jednom ja usla u neki plaho, nabas lijep restaurante kad na spratu dama sa dupetom ko ormar udara u daire, piva ka slavuj a lova pljusti... :-)

muha_sa

Post by muha_sa » 16/04/2006 14:41

lovu sa troglavim orlom[/quote]
-zar ima ovo?
ko se Behke i Ljuce ne bi sjećo--ja sam stariji čikica.

everybody hurts

Post by everybody hurts » 16/04/2006 14:44

Jarane, plati pa klati, jel tako??? Vlasnik je hrvat, njegove pare, njegovo ulaganje, sad da ne ponavljam sto su vec rekli prije mene....a koliko me pamcenje sluzi hrvatski jezik je "ravnopravan" jezik u bih, zar ne? Sta je cudno sto jedan hrvat zeli emisiji u koju je ulozio pare dati hrvatski naziv???

A ovo za ksc.....ne pricajte gluposti

H

Post by H » 16/04/2006 15:09

pape wrote:
H wrote:
pape wrote: :-) Da su nagrade u vidu sahovnica, ... krizeva i slicno, ... ne sumnjam da bi se sve svelo na tu "ciljanu grupu", .... :oops: Medjutim, ... nagrade su suskave, a .... lova ne poznaje jezicke barijere. Zivi bili pa vidjeli imena ucesnika. :-)
Smijesna je tvoj stav, da kviz treba prepustiti Hrvatima da gledaju i ucestvuju u njemu.
Zalosno je slusati te kako ovdje kukumavcis, a jedva cekas da kviz krene sa emitovanjem, .... :oops: :zzzz:
A nije žalosno to što ti tvrdiš da bi 'Haso, Matko, Zivojin, prodali i jezik i sve' za nekoliko 'milja u džepu'?!

Post Reply