SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#1 SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

prije 20-tak godina padom Berlinskog zida , raspadom Sovjetske imperije i tranzicijom zemalja koje se tretirale kao "komunisticke" ka novom sistemu neo-kapitalizma ( opaska ! komunisticke drzave nikada nisu ni postojale a niti sistem koji bi se mogao okaratkerisati kao "komunisticki", jer ako znamo bar osnove marxsizma , znamo da je komunizam zavrsni stadij razvoja besklasna drustva ,neka vrsta utopije slobodne zajednice ljudskih bica oslobodjenih privatna vlasnistva i potrebe za njim sto se naravno nigdje ni priblizno nije ostvarilo)
uz fanfare nastupilo nastupilo je novo doba na cijeloj planeti , nazvano; "globalizacija" te neo-liberalno vidjenje ekonomije dobilo je zamah , uz pojednostavljeno vidjenje ;" kapitalizam je pobijedio !", deregulacija trzista uz svjetsku razmijenu robe i novca koja je razbila sve drzavne barijere ( inegritet i konkurenciju lokalnih ekonomija ?) te explozivni razvoj elektronskih komunikacija ( web, internet , mobilna telefonija ) i USA kao jedina preostala imperija te brz uspon novih ekonomskih divova ( Indija ,Kina , Brazil a u zadnjih 8 godina i probudjena Rusija ) navelo je na zakljucak da je doista dosao kraj "politicke" historije ( po Fukojami ) i da je planeta krenula u razdoblje properiteta
i sada ? naravno , ovih dana i laici primjecuju da je demagogija , snazna propaganda korporacijskih medija uz pranje mozga masovnom industrijom zabave za mase ( kablovske i satelitske TV , industrija video-igara , zatrpavanje inerneta spamom i komercijalnim smecem ) itekao izmanipulisala realne rezultate ovih promjena jer maske padaju ! proizvod " pobjede neo-liberarne ekonomije" ili "kapitalizma" ima tragican rezultat u sveopstoj nesigurnosti ( egzistencijalnoj , ekonomskoj , moralnoj ?) propast srednje klase , neravomjerno bogacenje 1% populacije na planeti ( oko 1200 milijardera na planeti NOVA BURZOAZIJA ) te stalnim ratnim konfiktima i ratnim zaristima ,( raspad Jugoslavije , je takodje zrtva tih procesa )
sve veca policijsko-obavjestajna kontrola gradjana i u zemljama koje se smatraju "demokratskim" ( video-nadzorni sistemi na svakom cosku , uvodjenje bio-pasosa i ID kartica , snazno jacanje bezbjedonosnoga i vojnoga aparata , NATO koji je trebao biti dezintegrisan kao i Sovjetski savez , jer je i bio stvoren kao mjera ODBRANE od sovjeta , a danas je vojna sila OKUPACIJE i nametanja volje mocnih i jaci je nego ikada !) sistem bez ikavih nacela koje bi se navodile po principima etike , morala , humanosti , suradnje i kooperacije medju ljudima jer sa jedinom ;"ideologijom profita" i sistem je u raspadu
tehnoloski i lazni ekonomski razvoj nije pratio razvoj ljudske svijesti i novih ideja za rijesavanje problema sa kojima se suocavamo , zagadjenje , energetski resursi na izmaku , i dalje 2,5 milijarde siromasnih , nacionalni i medjureligijski konflikti koje se ticu sviju nas , jer nema sklonista , nema drzave ( osim mozda skandinavskih djelimicno , mozda ?) koje ovi procesi raspada nece tesko pogoditi
povratak marxstistickoj ideji ? i stvaranje prostora za nove ideje ili samo borba za opstanak bez ikave idejne vodilje ?
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#2 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Vertigo »

Cuj povratak marksizmu :-)
a za neke nove ideje, nazolost nisam cuo, znaci, idemo dalje
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#3 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by jOFLA »

Ma jok Simpozijume, kakav povratak marksisitičkoj ideji. Bio je i pravi i totalni krah berze u Americi 1929-te godine. Mnogi su počinili samoubistva, mnogi osiromašili ili bankrotirali preko noći, banke propale, država u rasulu. Samo su otišli stari bogataši, došli novi. I sve opet polako po starom. Sve i da se ponovi totalni krah berze kao onda... ništa se bitno promjeniti neće. Pa već je bilo jednom, imaju iskustva, mnogi znaju šta će i kako će, i kako će na kraju profitirati i postati novi bogatuni, ili ostati stari sa zlatom.
Last edited by jOFLA on 03/10/2008 00:01, edited 1 time in total.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#4 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Klodovik »

Nedavno pročitah...

The uncomfortable truth is that capitalism - assisted by a pliant state - has historically managed to extricate itself from similar crises and emerge ever more virulent. Marx died trying to explain away precisely such incongruities, while Engels chose a different route: building up a remarkable stockmarket portfolio while complaining about tax on his dividends. The final crisis has a little way to go.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#5 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

jOFLA wrote:Ma jok Simpozijume, kakav povratak marksisitičkoj ideji. Bio je i pravi i totalni krah berze u Americi 1929-te godine. Mnogi su počinili samoubistva, mnogi osiromašili ili bankrotirali preko noći, banke propale, država u rasulu. Samo su otišli stari bogataši, došli novi. I sve opet polako po starom. Ovo danas nije ni blizu tome. Čak i ako jeste i ponovi se, ha već je bilo jednom, imaju iskustva, mnogi znaju šta će i kako će.
a sada si me prepao !

1929 godine i toga crnoga utorka ( ako se ne varam ) USA berza jeste krahirala , kao i cjelokupna svjetska ekonomija , i sta se desilo u hiperinlacijskoj njemackoj toga vremena ? 1933 pojavio se hitler ! u Sovjetskom savezu je bio staljin i znamo sta je bilo poslije; svjetski rat !
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by JThomas »

jOFLA wrote:Ma jok Simpozijume, kakav povratak marksisitičkoj ideji. Bio je i pravi i totalni krah berze u Americi 1929-te godine. Mnogi su počinili samoubistva, mnogi osiromašili ili bankrotirali preko noći, banke propale, država u rasulu. Samo su otišli stari bogataši, došli novi. I sve opet polako po starom. Sve i da se ponovi totalni krah berze kao onda... ništa se bitno promjeniti neće. Pa već je bilo jednom, imaju iskustva, mnogi znaju šta će i kako će, i kako će na kraju profitirati i postati novi bogatuni, ili ostati stari sa zlatom.
pa baš...

tada je to imalo za posljedicu radikalan zaokret u ekonomskoj politici, i to ne samo u USA, nego i u cijelom svijetu...ta je kriza zauvijek dokazala da je potpuno slobodno tržište koje samo sebe reguliše fikcija. svi naredni koncepti se razlikuju samo u stepenu i načinima državne intervencije u ekonomiju.

a bogme je doprinijelo i usponu autoritarnih poredaka.
Maya l'Abeille
Posts: 39
Joined: 12/08/2008 17:24

#7 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Maya l'Abeille »

jOFLA wrote:Ma jok Simpozijume, kakav povratak marksisitičkoj ideji. Bio je i pravi i totalni krah berze u Americi 1929-te godine. Mnogi su počinili samoubistva, mnogi osiromašili ili bankrotirali preko noći, banke propale, država u rasulu. Samo su otišli stari bogataši, došli novi. I sve opet polako po starom. Sve i da se ponovi, ha već je bilo jednom, imaju iskustva, mnogi znaju šta će i kako će, i kako će na kraju profitirati i postati novi bogatuni, ili ostati stari sa zlatom.
Mislis da druge zemlje nece osjetiti krah americke ekonomije?

Ja sam po ubjedjenju socijalista (zovite i Marksistom, ak' bas morate), i mislim da je Marksisticka ideja daleko bolja nego ova koju imamo danas. Da se razumjemo, nismo mi imali Marksizam kao sto je simpozijum naveo. Ne znam za neku bolju ideju, ali bih se ubacila u redove Situacionisticke Internacionale koja se vrzmala Francuskom prije 50-ak godina.

Revolucija!
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#8 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

Maya l'Abeille wrote:
jOFLA wrote:Ma jok Simpozijume, kakav povratak marksisitičkoj ideji. Bio je i pravi i totalni krah berze u Americi 1929-te godine. Mnogi su počinili samoubistva, mnogi osiromašili ili bankrotirali preko noći, banke propale, država u rasulu. Samo su otišli stari bogataši, došli novi. I sve opet polako po starom. Sve i da se ponovi, ha već je bilo jednom, imaju iskustva, mnogi znaju šta će i kako će, i kako će na kraju profitirati i postati novi bogatuni, ili ostati stari sa zlatom.
Mislis da druge zemlje nece osjetiti krah americke ekonomije?

Ja sam po ubjedjenju socijalista (zovite i Marksistom, ak' bas morate), i mislim da je Marksisticka ideja daleko bolja nego ova koju imamo danas. Da se razumjemo, nismo mi imali Marksizam kao sto je simpozijum naveo. Ne znam za neku bolju ideju, ali bih se ubacila u redove Situacionisticke Internacionale koja se vrzmala Francuskom prije 50-ak godina.

Revolucija!
ja nisam "salonski revolucionar" koji se iza tastature i ugodno zavaljen u fotelju zove u "revoluciju" ja sam trenutno u USA , i tesko zaradjujem svoj dolar , komuniciram sa amerikancima i bijes i ogorcenje raste , nesto ce se desiti , promjene su neminovne , nadam se na bolje , ali bojim se da oligarhija multikorporacija ( nova burzoazija )se nece dati tako lako !
dolazi tezak period i bezidejne a i zaslijepljene masovnim medijima omadjijane i izgubljene mase proletera ( da proleteri i dalje postoje , to ste svi vi radnici sa kreditima , koje izrabljuju vasi poslodavci i cijede zadnju paru vase banke !) traze pravdu
citam americke internet forume , i kazem vam , razgovaram sa njima , amerikanci postaju bijesni , znaju da je ovo pljacka , ali ne znaju sta ciniti !
Maya l'Abeille
Posts: 39
Joined: 12/08/2008 17:24

#9 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Maya l'Abeille »

simpozijum delirijum wrote: ja nisam "salonski revolucionar" koji se iza tastature i ugodno zavaljen u fotelju zove u "revoluciju" ja sam trenutno u USA , i tesko zaradjujem svoj dolar , komuniciram sa amerikancima i bijes i ogorcenje raste , nesto ce se desiti , promjene su neminovne , nadam se na bolje , ali bojim se da oligarhija multikorporacija ( nova burzoazija )se nece dati tako lako !
dolazi tezak period i bezidejne a i zaslijepljene masovnim medijima omadjijane i izgubljene mase proletera ( da proleteri i dalje postoje , to ste svi vi radnici sa kreditima , koje izrabljuju vasi poslodavci i cijede zadnju paru vase banke !) traze pravdu
citam americke internet forume , i kazem vam , razgovaram sa njima , amerikanci postaju bijesni , znaju da je ovo pljacka , ali ne znaju sta ciniti !
Takodje. Socijalista u grotlu kapitalizma. Povik "Revolucija!" se odnosio na velike simpatije koje gajim prema Situacionistickoj Internacionali - doduse vise utopistima, no komunistima (okovanom covjeku je ipak tesko razumjeti slobodu, ne?). U ovom drustvu ja ne bih isla u revoluciju, jer meni ne treba saka dolara da bi bila zadovoljnija...a cini se da bi se svelo na to.

Radim u sektoru koji se raspada, komuniciram sa kolegama i klijentima o postojecoj situaciji. Na zalost, ja nisam primjetila da stanovnici Amerike usmjeravaju bijes tamo gdje treba. Za sada su zabrinuti samo cinjenicom kako ce otplatiti basnoslovne kredite koje su podigli u doba "blagostanja" i da li ce ostati bez posla...a ne razmisljaju o tome da ih drzava pljacka konstantno kroz zdravstvo, obrazovanje i da to traje godinama. Vjerujem da je potrebna kriza vecih razmjera da shvate da problem kapitalistickog drustva danas nije cinjenica da ne mozes da platis dijetetu fakultet jer se raspala banka na Wall Street-u, nego da taj fakultet ne trebas placati uopste.

Jos ovih dana slusam punk, pa sam se zapalila kao sibica :D
User avatar
anđeo s greškom
Posts: 68
Joined: 05/09/2008 12:06
Location: istočno od raja

#10 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by anđeo s greškom »

Ovom neokapitalizmu, koji bih ja rađe nazvala neokolonijalizam ili neofeudalizam koji karakterizira sve veća razlika među klasama i sve veća razlika na globalnoj razini između bogatoga sjevera i siromašnoga juga dajem još tridesetak godina..
Ne znam što će se nakon toga dogoditi.., možda revolucija? Ili ćemo na kraju svi biti toliko indoktrinirani da više uopće nećemo biti sposobni razmišljati svojim mozgom, odnosno kritički razmišljati...
Pogledajte samo medije... a svi su isti do jednoga. Jedino što možeš u njima čitati ili vidjeti na tv-u su crna kronika i to po principu, što bizarnije, to bolje i zatupljujući reality programi, koji vrijeđaju inteligenciju i duh svakoga koji je imalo sposoban stvoriti vlastito mišljnjenje. Mislim da razina svijesti među većinom ljudi nikada nije bila niža, pretvoreni smo svi skupa u populaciju zaglupljenih i uplašenih konzumenata... Koliko ljudi uopće čita knjige, jedine informacije koje dolaze do naših mozgova su one sa televizije gdje smo svaki dan bombardirani stotinama reklama must have proizvoda i tako je neminovno da je u svijesti svih nas na prvo mjesto stavljeno "imati", inače nismo sretni.

Ne znam, možda trebamo još malo evoluirati (ljudski mozak je jedini organ koji je još u evoluciji) pa se onda okrenemo nekom humanijem društvenom poretku kao što je npr. komunizam... ali kako je evolucija vrlo spor proces u okvirima našeg shvaćanja vremena... načekati ćemo se...
Do onda možemo samo pokušati promijeniti svoj unutarnji stav o svijetu u kojem živimo...

viva revolucija!
Zejnil
Posts: 163
Joined: 30/07/2008 17:51

#11 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Zejnil »

Ljudi malo se vratimo unazad 5-10 godina kada su se počele spominjati teme za devizne štediše (prijeratne). Slušao sam jednom prilikom Amilu Omersoftić kada je govorila o tome da će naša država oprostiti dug Sloveniji koji je napravila Ljubljanska banka a da će narod vraćati kroz porez te štednje štedišama. Kada malo bolje pogledamo (ako ste u toku naravno) svaka druga firma u Sarajevu je slovenačka i to me jako ljuti. Famos je kompletan raspodijeljen na slovenačke male firmice. Bilo koje predstavništvo neke firme njemačke, austrijske, itd. se diriguje iz Slovenije. Ja sam malo u toku o tome pa znam, začudili bi ste se koliko oni drže monopol u odnosu na bilo koje druge ulagače. Mrzim ih više od onih govnara koji su nam priredili ovaj rat iza nas i koji su u njemu učestvovali.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#12 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

anđeo s greškom wrote:Ovom neokapitalizmu, koji bih ja rađe nazvala neokolonijalizam ili neofeudalizam koji karakterizira sve veća razlika među klasama i sve veća razlika na globalnoj razini između bogatoga sjevera i siromašnoga juga dajem još tridesetak godina..
Ne znam što će se nakon toga dogoditi.., možda revolucija? Ili ćemo na kraju svi biti toliko indoktrinirani da više uopće nećemo biti sposobni razmišljati svojim mozgom, odnosno kritički razmišljati...
Pogledajte samo medije... a svi su isti do jednoga. Jedino što možeš u njima čitati ili vidjeti na tv-u su crna kronika i to po principu, što bizarnije, to bolje i zatupljujući reality programi, koji vrijeđaju inteligenciju i duh svakoga koji je imalo sposoban stvoriti vlastito mišljnjenje. Mislim da razina svijesti među većinom ljudi nikada nije bila niža, pretvoreni smo svi skupa u populaciju zaglupljenih i uplašenih konzumenata... Koliko ljudi uopće čita knjige, jedine informacije koje dolaze do naših mozgova su one sa televizije gdje smo svaki dan bombardirani stotinama reklama must have proizvoda i tako je neminovno da je u svijesti svih nas na prvo mjesto stavljeno "imati", inače nismo sretni.

Ne znam, možda trebamo još malo evoluirati (ljudski mozak je jedini organ koji je još u evoluciji) pa se onda okrenemo nekom humanijem društvenom poretku kao što je npr. komunizam... ali kako je evolucija vrlo spor proces u okvirima našeg shvaćanja vremena... načekati ćemo se...
Do onda možemo samo pokušati promijeniti svoj unutarnji stav o svijetu u kojem živimo...

viva revolucija!
nemojmo se bojati, zeljeli ili ne ,promjene nas cekaju .. revolucija ? zasto ne ? imamo li sta da izgubimo ? osim svojih okova !
User avatar
anđeo s greškom
Posts: 68
Joined: 05/09/2008 12:06
Location: istočno od raja

#13 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by anđeo s greškom »

I još bih dodala... ne znam tko je to rekao:

"Jednakost među klasama biti će moguća tek kada klasa više ne bude" :thumbup:
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#14 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

anđeo s greškom wrote:I još bih dodala... ne znam tko je to rekao:

"Jednakost među klasama biti će moguća tek kada klasa više ne bude" :thumbup:
bit cemo "oprijedeljeni" i "razvrstani" ( rasno, religiozno ,nacionalno i svakako ) sve dok ne skontamo da nas iste muke pate , svi mi , na planeti , i sistem nepravde i jeste ! jeste nepravedan , prezivljavajuci uz MTV i kablovske televizije , jeftinu pivu i masovnu zabavu , internet spam , video igre bez buducnosti koje nas ubijaju u pojam
a vrijeme jeste za budjenje ! jer ? sistem je propao !
pozdrav!
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#15 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by paratrooper »

Maya l'Abeille wrote:Ja sam po ubjedjenju socijalista (zovite i Marksistom, ak' bas morate), i mislim da je Marksisticka ideja daleko bolja nego ova koju imamo danas. Da se razumjemo, nismo mi imali Marksizam kao sto je simpozijum naveo. Ne znam za neku bolju ideju,
zato sto je yuga bila neophodna da se sprijeci izlaz komnistcke rusije na topla mora. kada vise nije imala svrhu postojanja, ta balkan socijalsticka tvorevina je samu sebe i unistila.
united bosnae
Posts: 480
Joined: 23/07/2005 06:40
Location: Here&There

#16 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by united bosnae »

Ako vec moram izabrati izmedju dvije relativne krajnosti onda u svakom slucaju glasam za neo-kapitalizam u odnosu na neo-komunizam.
U svakom slucaju mislim da ce se svijet, htio on to ili ne, pribliziti nekom srednjem rijesenju koje ce naravno imati razlicitih varijacija od regije do regije.
Ako u Americi, vlada postane vlasnik ili sufinansijer vodecih finansijskih ustanova onda i samim tim ta zamlje gubi epitet "truhle" kapitalisticke zemlje.
Ako su u Kini vlasnici ili sufinansijeri vodecih firmi inostrani investitori, onda i ta zemlja gubi karakteristike klasicne komunisticke zemlje.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by JThomas »

američka ekonomija je zadnjih godina u praksi toliko udaljila od neoliberalizma da je on bukvalno ostao mrtvo slovo na papiru.

samo najočiglednije stvari: dug i javna potrošnja nikad nisu bili veći, porezi ogromni (a bez socijale i zdravstvene zaštite), porezne olakšice za kompanije i bogataše (i to je vid državne intervencije)...a ovo sada s "bailoutom" je samo logičan nastavak onome ko je pratio stvari. i to sve sa republikancima na vlasti...licemjerje i zavaravanje.

tako da ekonomisti neoliberalnog opredjeljenja vide uzrok sadašnjeg kraha u PREVIŠE regulacije i intervencije u praksi. ja nisam mjerodavan da sudim koliko su u pravu...ali znam barem toliko da je "bubble" s nekretninama vještački "napuhan" potpuno kontra logike slobodnog tržišta.
Maya l'Abeille
Posts: 39
Joined: 12/08/2008 17:24

#18 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Maya l'Abeille »

paratrooper wrote:
Maya l'Abeille wrote:Ja sam po ubjedjenju socijalista (zovite i Marksistom, ak' bas morate), i mislim da je Marksisticka ideja daleko bolja nego ova koju imamo danas. Da se razumjemo, nismo mi imali Marksizam kao sto je simpozijum naveo. Ne znam za neku bolju ideju,
zato sto je yuga bila neophodna da se sprijeci izlaz komnistcke rusije na topla mora. kada vise nije imala svrhu postojanja, ta balkan socijalsticka tvorevina je samu sebe i unistila.

Ne razumjem sta zelis da kazes? Nisam postavila pitanje, samo sam konstatovala da sam socijalista po politickom opredenjenju.
Po ubjedjenju sam anarhista :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#19 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by seln »

JThomas wrote:američka ekonomija je zadnjih godina u praksi toliko udaljila od neoliberalizma da je on bukvalno ostao mrtvo slovo na papiru.

samo najočiglednije stvari: dug i javna potrošnja nikad nisu bili veći, porezi ogromni (a bez socijale i zdravstvene zaštite), porezne olakšice za kompanije i bogataše (i to je vid državne intervencije)...a ovo sada s "bailoutom" je samo logičan nastavak onome ko je pratio stvari. i to sve sa republikancima na vlasti...licemjerje i zavaravanje.

tako da ekonomisti neoliberalnog opredjeljenja vide uzrok sadašnjeg kraha u PREVIŠE regulacije i intervencije u praksi. ja nisam mjerodavan da sudim koliko su u pravu...ali znam barem toliko da je "bubble" s nekretninama vještački "napuhan" potpuno kontra logike slobodnog tržišta.
E, ovo je najgluplje sto sam cuo u mojih 380 godina zivota. Upravo sada, kad dozivljavamo divljanje kapitalizma i samovolju korporacija, neko govori o "nedostatku slobode trzista".
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by JThomas »

drug, ja sam socijaldemokrata i ljevičar po uvjerenju.

ali ono kako se u americi sada radi je jako daleko od ekonomskog liberalizma.

i intervencija na strani kompanija (a koje ima strašno puno) je opet intervencija. pa kažem ti, državni budžet i potrošnja je veći nego ikad, porezi haman isti kao u evropi koju nazivaju komunističkom (s tim da oni on toga ne dobijaju ništa što evropljani dobijaju), nacija finansira dva beskorisna rata u isto vrijeme, milijarde i milijarde za "war on drugs" i "war on terror", za prisluškivanje miliona ljudi...jesu li to postulati ekonomskog liberalizma?

ne, nego baš obratno. više je tu elemenata totalitarizma nego liberalizma.
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#21 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by paratrooper »

Maya l'Abeille wrote:Ne razumjem sta zelis da kazes? Nisam postavila pitanje, samo sam konstatovala da sam socijalista po politickom opredenjenju.
Po ubjedjenju sam anarhista :D
anarhista i socijalista ? :D

pa ako si u bosni onda i bukvalno znas kako je lijepo zivjeti u anarhiji , gdje drzavna birokracija radi sto, kako i kada zeli - klasicna anarhija.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#22 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by seln »

JThomas wrote:drug, ja sam socijaldemokrata i ljevičar po uvjerenju.

ali ono kako se u americi sada radi je jako daleko od ekonomskog liberalizma.

i intervencija na strani kompanija (a koje ima strašno puno) je opet intervencija. pa kažem ti, državni budžet i potrošnja je veći nego ikad, porezi haman isti kao u evropi koju nazivaju komunističkom (s tim da oni on toga ne dobijaju ništa što evropljani dobijaju), nacija finansira dva beskorisna rata u isto vrijeme, milijarde i milijarde za "war on drugs" i "war on terror", za prisluškivanje miliona ljudi...jesu li to postulati ekonomskog liberalizma?

ne, nego baš obratno. više je tu elemenata totalitarizma nego liberalizma.
Sa ekonomskim liberalizmom ti je kao sa komunizmom.
Super zamisljeno...ali u praksi ne funkcionira.
leticija
Posts: 793
Joined: 17/01/2004 00:00

#23 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by leticija »

Ko vlada svetom?

@Ivona Zivkovic - 23. јули 2005. у 22.48 (209.175.*)
Pretvaranje novca u robu koja se trzisno vrednuje I prodaje ne samo
da je bankare stvorila bogatim ljudima, već je najveci deo covecanstva
pretvoren u robove. Jer, sa spekulativnim (fals) novcem bankari su stotinama godina kupovali realna bogatstva: zemlju, naftu, rudnike, ljudski rad.
Investirali su u gradnju inftastruktura u brojnim državama sveta, dok su istovremeno sirili svoju bankarsku imperiju.

Čitav svet danas je podeljen na one koji rade i stvaraju istinske vrednosti I one koji te stvorene vrednosti bez rada prisvajaju.
Ovo možda nekome lici na davno ukinuti robovlasnicki sistem. Ne, ne samo da lici, već danasnje drustvo to I jeste. Čitav svet se danas I formalno ustrojava upravo ka takvom sistemu gde će najveci deo covecanstva raditi I stvarati za malu i odabranu elitu bankara I njihovih izvrsnih upravitelja, koji se modernim recnikom zovu menadzeri. Primetili ste koliko bankari otvaraju skola za internacionalne menadzere I takozvane finansijske eksperte?

Ocito, ako je svaki gradjanin na planeti zaduzen, ako je svako
preduzece zaduzeno, svaka država, gde su onda ovi bankari nasli taj novac kojim nas kreditiraju? Nisu ga nasli nigde. Oni su ga izmislili, oni su ga kreirali .
CILJ BANKARA JE SVETSKA VLADA
Mogu li vlade država, koje su gradjani na demokratskim izborima
birali, da spreče bankare da gospodare našim zivotima? To se od vlade I ocekuje, zar ne? Mogle bi vlade, naravno, kada bi pojedinci koji imaju moc da o nečemu odlucuju bili van kontrole bankara. A videli smo kako su zavrsili oni koji nisu bili pod kontrolom, a kako su radili oni pod kontrolom.
Ali, da bi svaki takav cin nacionalnih vlada predupredili, bankari su shvatili da je važno unistiti sve nacionalne centralne banke, osloboditi države granica, kako bi fiktivni kapital mogao slobodno da cirkulise, obesmisliti I ukinuti nacionalne vlade I umesto država stvoriti međunarodne organizacije I multinacionalne korporacije. Kljucne odluke bi tako donosili politicari u međunarodnim organizacijama (kao sto su EU, UN, NATO) koje bi
bankari mnogo lase kontolisali.
Dakle, globalizacija , odnosno smanjivanje broja mesta na kojima se donose politicke I ekonomske odluke, cilj je Novog Svetskog Poretka. Stozer okupljanja nije SAD kao takozvana „najmocnija sila”, već bankarska elita.
Odakle tolika moc bankarima? Da li su sve to uspeli samo stampanjem novca? Naravno, da nisu. Specifican smisao za kreianje novca iz ničega dopunjen je I specificnim shvatanjem biznisa. Taj specifican smisao za posao ogledao se u shvatanju da se određeni dogadjaji koji mogu uticati na trzisna kretanja mogu preduprediti, ili još bolje vestacki I pod kontrolom izazvati.
A najbolji posao za bankare je rat I svaka druga krizna situacija, gde se ekonomske vrednosti preko noćimenjaju. Zato su se bankari izvestili u četiri najunosnija posla: finansiranje ratova, igra na berzi, kontrola
infomacija (medija) I trgovina strateskim sirovinama. Ove vestine I poslove bankari su negovali I razvijali vekovima.

ROTSILDI PRVI NAPRAVILI SPIJUNSKU MREZU
Saznanje o tome koja bi dinastija u Evropskim državicama I
grofofijama mogla imati najjači uticaj, ko bi koga mogao svrgnuti sa vlasti I doći na presto, gde se sprema rat, kome eventualno pomoći novcanom pozajmcicom, gde investirati, sve je to bilo od neprocenjive vrednosti I bankarska porodica Rotsild je marljiva prikupljala takve podatke.
Tako su Rotsildi, pre dve stotine godina, imali svoje trgovacke agente locirane u svim glavnim evropskim centrima trgovine I prestonicama. Bila je to prava obavestajna mreza koja je prikupljala podatke o mogućima previranjima na dvorovoma I odnosima među državama.
Poruke su izmenjivali preko mreze kurira , a postanska sluzba ciji su oni bili vlasnici pretvarala se u pravu spijunsku mrezu.
Njihovi postanski fijakeri putovali su drumovima, brodovi su isli preko Lamansa. Njihova njuskala u liku sitnih trgovaca I postara bili su na ulicama, na pijacama. Nosili su kes novac, obveznice, pisma i vesti.
Obratite paznju na poslednje- vesti. Vesti koje su njihovi glasnici donosili pokretale su berzu. Od tih infomacija zavisila je cena mnogih artikala.
U vreme bitke kod Vaterloa, nije bilo dragocenije vesti nego kakav će ishod biti. Od toga je zavisila buducnost čitavog evropskog kontinenta. Ako bi Napoleon pobedio bio bi neosporiv gospodar na čitavom evropskom tlu. Ako bi izgubio, engleska bi održavalala balans uticaja u Evropi I mogla bi ga vremenom I proširiti.
Od ishoda bitke zavislo je ko će šta dobiti, a ko izgubiti. U igri je
bila velika imovina. Berza u Londonu se groznicavo punila toga dana, dok su
trgovci I bankari cekali vesti o ishodu bitke. Ako bi Engleska izgubila njen
novac, konsul, postaao bi prilično bezvredan, dok bi mu u slučaju pobede
vrednost vrtoglavo porasla.
Natan Rotsild je imao poverenike koji su radili na obe strane linije
fronta kako bi sakupili sto vise informacija o tome kako bitka napreduje.
Drugi agenti imali su zadatak da stoje na raspolaganju I prenesu kratak
izvestaj specijalnoj komandi koja je bila locinara u blizini.
Kasnog popodneva, 15. juna 1815. Rotsilodov glasonosa je pozurio preko
kanala u Englesku. Imao je kod sebe vrhunsku tajnu. U zoru, sutradan, sreo
se sa samim Rotsildom. Natan je kratko analizirao dobijene informacije I
odmah se uputio na Londonsku berzu.
Atmosfera na berzi je bila fanaticna. Svi su cekali vesti. Rotsild,
koga savremenici opisuju kao hladnokrvnog, pronicljivog i izopacenog coveka,
bez trunke emocija, ledenog pogleda bez duse, stigao je na berzu I stao kraj
svog stuba. Bez ikakve emocije citljive na licu, dao je veoma diskretan znak
rukom svojim berzanskim agentima, koji su samo oni mogli da rastumace.
Istog trenutka oni su poceli da prodaju engleske konzule. Stotine
hiljada dolara vredni konsuli nasli su se na berzi i njihova vrednost pocela
je vrtoglavo da pada. Natan se lagano naginnajo na stub gledajuci prizor
reakcije prisutnih, potpuno hladnokrvno. Prodavao je, prodavao i prodavao.
Vrednost konsula je potpuno opala, a među prisutnima je polako zavladala
uskomesanost. Na usnama prisutnih sve cesce se čulo: „Rotsild zna”, „Englezi
su izgubili kod Vaterloa”, „Rotsild to sigurno zna”.
U trenutku je nastala prava panika I ljudi su jurnuli da se oslobode
sada skoro potpuno bezvrednih konzula i da papirni novac zamene za zlato ili
srebro, kako bi povratili makar deo njihove vrednosti.
Nakon nekoliko sati groznicave trgovine jedan konzul se prodavao po
ceni od pet centi za dolar. Rotsild je I dalje hladnokrvno stajao pored svog
stuba. Sasvim diskretno dao je ponovo znak svojim agentima, ovaj put
drugaciji. Istog casa desetine njegovih berzanskih agenata krenule su ka
pultu za kupovinu I kupile svaki obezvredjeni konsul budzasto.
Samo nekoliko trenutaka kasnije stigle su postanske kocije I donele
zvanicne vesti sa bojista. Engleska je bila pobednik I novi gospodar Evrope.
U sekudi je engleski konsul dobio astronomsku cenu, daleko veću nego sto je
imao ikada ranije.
Rotsildovo bogatsvo preko noćije uvecano dvadeset puta I on je tada
postao glavni kontrolor nad britanskom ekonomijom. Ostao je to, veruje se, I
danas. Iako je Benk ov Ingland, 1946. formalno nacionalizovana, to nije
značajno promenilo uticaj bankara na britansku ekonomiju jer se guverner I
vlada pitaju samo o tome koliko će novcanica i kovanog novca biti pusteno u
opticaj svake godine. Međutim, kes novac se odavno koristi samo neznatno u
ukupnim finansijskim transakcijama. Tako je nacionalizaija centralne banke u
Britaniji dala gradjanima samo utisak da je državna ekonmija u rukama
države. Vecina finansijskih transakcija danas se obavlja samo preko ekrana
na komputeru, sa apstraktnim racunima I brojkama I, naravno, sa
spekulativnim kapitalom.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#24 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by gaius »

samo ovo za marksizam.. nije moj fah.. ali zar marks nije govorio naposljetku o evoluciji a ne o revoluciji..
Maya l'Abeille
Posts: 39
Joined: 12/08/2008 17:24

#25 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Maya l'Abeille »

paratrooper wrote:
Maya l'Abeille wrote:Ne razumjem sta zelis da kazes? Nisam postavila pitanje, samo sam konstatovala da sam socijalista po politickom opredenjenju.
Po ubjedjenju sam anarhista :D
anarhista i socijalista ? :D

pa ako si u bosni onda i bukvalno znas kako je lijepo zivjeti u anarhiji , gdje drzavna birokracija radi sto, kako i kada zeli - klasicna anarhija.
Vucem vise prema socijalizmu, no kapitalizmu... a anarhista po ubjedjenju, odnosno volim utopisticke (?) ideje koje nisu nikad zazivjele. Sanjar, sta da radim. Soijalista "pod moranjem".
Bosna - anarhija???!!! Hahahahahahha... Aj' da se preslishamo:

"Anarhija je oblik društva u kojem bi se nastojalo poništiti svaki oblik nametnutog autoriteta; anarhisti vjeruju u čovjekovu prirodnu sposobnost autokontrole u društvu. Postojanje društvenih pravila i ugovora nije a priori isključeno u anarhiji, bitno je samo da je ta pravila i te ugovore slobodno odredila i prihvatila zajednica koje se ona i tiču i da nisu nametnuta odozgo, kao što se događa tamo gdje jedni ljudi imaju veću moć od drugih."

Kao sto reko' , moje ideje su utopisticke.

Stvarnost, gradjanstvo u naprednim zemljama (amerika vise od drugih) je jos uvijek daleko od spoznaje sta je dobro za njih. Mislim da Amerika mora da zaglibi u blato i vise no sto je sada, da ljudi shvate koliko je ovaj sistem postao (bio?) kvaran i nerealan.
Locked