Sudska praksa radni spor odluke sudova

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
MadeinSa+-64

Sudska praksa radni spor odluke sudova

Post by MadeinSa+-64 » 23/10/2015 16:17

Vazno mi je da dodjem do dokumenta iz sudske prakse iz oblasti radnog prava, tice se radnog odnosa ili bilo kojeg drugog prava

Pokusavam ostati na poslu. Treba mi dokument iz sudske prakse koji ukazuje na pravo da stariji radnik - duzeg staza u firmi - ostaje na poslu a otkaz se urucuje onom koji je dosao kasnije.

Dokument iz sindikata, iz ministarstva, pravilnik firme, elaborat o otpustanju radnika, dokument suda ili presude, zakon, uputstva, pravilnik, akt, podakt, paragrafi slicno, sve pije vode da se da upotrebiti u cilju sacuvanja hljeba.

Nadam se da ce naci za mali somun :)

TM_AGENT

Re: Sudska praksa radni spor odluke sudova

Post by TM_AGENT » 04/11/2015 23:11

Ima praksa suda u Hrvatskoj, kopiram u cjelosti a glavni dio boldiram

REPUBLIKA HRVATSKA
VRHOVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE
Z A G R E B

Broj: Rev 1582/1998-2

U IME REPUBLIKE HRVATSKE
PRESUDA

Vrhovni sud Republike Hrvatske u Zagrebu u vijeću sastavljenom od sudaca Stanka Jesenkovića kao predsjednika vijeća, te Borisa Guttmanna, Vladimira Drakulića, Stanka Hautza i Vlatke Potočnjak-Radej, kao članova vijeća, u pravnoj stvari tužiteljice Z. Ž. iz O., koju zastupa A. R., odvjetnik u O., protiv tuženika E. O., koju zastupa K. R., odvjetnik u O., radi otkaza ugovora o radu, odlučujući o reviziji tužiteljice protiv pravomoćne presude Županijskog suda u Osijeku od 5. ožujka 1998. godine br. Gž-2312/97-2 kojom je potvrđena presuda Općinskog suda u Osijeku od 22. listopada 1997. godine br. Pr-888/97-24, u sjednici održanoj 2. ožujka 1999. godine,

p r e s u d i o j e:

Revizija tužiteljice odbija se kao neosnovana.

Obrazloženje

Prvostupanjskom presudom koja je potvrđena pobijanom odlukom odbijen je tužbeni zahtjev kojim je tužiteljica zahtijevala poništenje otkaza ugovora o radu od 17. 5. 1996. godine uz nalog tuženiku da je vrati na radno mjesto na kojem je radila po osnovi ugovora o radu od 1. 4. 1996. godine. Odlučeno je da tužiteljica naknadi tuženiku parnični trošak u iznosu od 3.020,00 kn u roku od 15 dana.

Protiv pravomoćne drugostupanjske odluke reviziju je izjavila tužiteljica iz svih razloga predviđenih u zakonu s prijedlogom da se revizija prihvati, odluke sudova ukinu i predmet vrati sudu prvog stupnja na ponovno odlučivanje.

Na podnesenu reviziju nije odgovoreno niti se o izjavljenoj reviziji nadležni državni odvjetnik izjasnio.

Revizija nije osnovana.

Prema odredbi čl. 119. st. 1. Zakona o radu poslodavac koji zapošljava više od dvadeset zaposlenika, a namjerava zbog gospodarskih ili organizcijskih razloga otkazati više od 10% ugovora o radu (najmanje petorici) dužan je izraditi Program zbrinjavanja viška zaposlenika, pogotovo ako u razdoblju od mjesec dana iz istih razloga namjerava otkazati više od dvadeset ugovora o radu i u takovim situacijama poslodavac je u obvezi savjetovati se sa zaposleničkim vijećem (čl. 119. st. 2. ZR).

U postupku je utvrđeno da tuženik ima 26-27 zaposlenika i da je zbog drastičnog smanjenja usluga bio prisiljen smanjiti broj zaposlenika, što je i učinio, ali samo za troje zaposlenika. Na temelju takovih za ovaj spor i odlučnih utvrđenja proizlazi da tuženik s obzirom na broj zaposlenika, a posebno s obzirom na postotak otkazanih ugovora o radu nije ni bio dužan izraditi Program zbrinjavanja viška zaposlenika, analogno tome nije bio ni dužan se savjetovati sa zaposleničkim vijećem ili pak o tome obavijestiti nadležni Zavod za zapošljavanje (čl. 120. ZR), pa otuda i neosnovanost revizijskih prigovora o propustima tuženika vezanih za izradu Programa zbrinjavanja viška zaposlenika.

U postupku je nadalje utvrđeno da je za čišćenje radnog prostora tuženika od svega 60 i 90 m5 nisu ni potrebne dvije čistačice, te da je tuženik postupio u skladu sa odredbom čl. 106. st. 3. ZR, kada je u radnom odnosu zadržao drugu čistačicu, koja u odnos na tužiteljicu ima i duži radni staž, više godina života i koja je u tom času uzdržavala dvoje djece, pa prigovori tužiteljice protiv tog dijela nižestupanjskih odluka ne ukazuju se osnovanim, uz napomenu da revizijski navodi o ranijem vođenju spora sa tuženikom, o njenom raspoređivanju na radno mjesto čistačice za koje je sa tuženikom i zaključila i ugovor o radu nemaju značenje ni relativno bitne povrede postupka, pa nisu od utjecaja na zakonitost donesenih odluka. S obzirom na istaknute razloge i kraj nepostojanja onih povreda procesnog i materijalnog prava na koje povrede revizijski sud pazi po službenoj dužnosti (čl. 386. ZPP) reviziju tužiteljice trebalo je kao neosnovanu odbiti.

U Zagrebu, 2. ožujka 1999. godine,

Predsjednik vijeća:
Stanko Jesenković, v.r.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 05/11/2015 10:17

Teško, i mene zanima ako neko ima. Ne možeš se pozivati na "pravo starijeg radnika", ali to u praksi može biti jedno od obrazloženja zašto je neki radnik ostao, a drugi dobio otkaz.

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Post by Zviz » 05/11/2015 11:30

U Danskoj ti napisu; otkaz stupana na snagu, pa zavisi koliko su dugo bio u firmi, od tog dana. Razlog; zbog smanjena troskova u poduzecu, pogotovo ako slabije posluje firma ove godine. Najgori otkazi su kad si sam kriv, ne samo da ode posao vec te i socijalna pomoc jos kazni, te stavi suspenduje socijalna primanja na dve do tri mjeseca.

identitet

Post by identitet » 05/11/2015 11:33

Zviz wrote:U Danskoj ti napisu; otkaz stupana na snagu, pa zavisi koliko su dugo bio u firmi, od tog dana. Razlog; zbog smanjena troskova u poduzecu, pogotovo ako slabije posluje firma ove godine. Najgori otkazi su kad si sam kriv, ne samo da ode posao vec te i socijalna pomoc jos kazni, te stavi suspenduje socijalna primanja na dve do tri mjeseca.

Hahahahah
Ovaj Zviz je prava komedija.

Koga briga za pravo u Danskoj ? Ovo je BH forum ?

To nikog ne zanima ?

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Post by Zviz » 05/11/2015 11:41

identitet wrote:
Zviz wrote:U Danskoj ti napisu; otkaz stupana na snagu, pa zavisi koliko su dugo bio u firmi, od tog dana. Razlog; zbog smanjena troskova u poduzecu, pogotovo ako slabije posluje firma ove godine. Najgori otkazi su kad si sam kriv, ne samo da ode posao vec te i socijalna pomoc jos kazni, te stavi suspenduje socijalna primanja na dve do tri mjeseca.

Hahahahah

To nikog ne zanima ?

Koga su ono poslali u Bangaldes prije par dana pa se na novo registrova, jer nije u stanju da ceka mjesec dana? :wink:

Slusaj mangupe, ja cu pistai sta hoce a ti zaobidji moje postove.

identitet

Post by identitet » 05/11/2015 11:45

Zviz wrote:
identitet wrote:

Hahahahah

To nikog ne zanima ?

Koga su ono poslali u Bangaldes prije par dana pa se na novo registrova, jer nije u stanju da ceka mjesec dana? :wink:

Slusaj mangupe, ja cu pistai sta hoce a ti zaobidji moje postove.

Al tvoji postovi nisu nikome od koristi, trolas, covjek pita za BiH, a ne za Dansku, to ga ne zanima.

Tvoje postove cu prijaviti moderatoru, smaras bezze.

wickerman

Post by wickerman » 05/11/2015 12:36

Koliko ja znam, godine provedene na odredjenom poslu, ili duzina radnog staza ne utice na to ko ima vise ili manje prava u radnom pravu pa tako i otkazu radnog odnosa, tj. svi ste jednaki. Mislim da bi to bio i jedan vid diskriminacije.

Dalje, jedino gdje godine staza mogu igrati ulogu je kod pisanja "Programa zbrinjavanja viska zaposlenih" (mislim clan 111. ZOR). Tu se moze navesti kao kriterij koji radnik ima prednost nad drugim radnikom, pa se mogu navesti kao uslovi godine starosti, godine staza, koliko izdrzava clanova porodice, bolesti u porodici i slicno. Ovdje stavljam BOLD na moze, jer nije duzan da navede taj kriterij. Jednostavno, ovdje poslodavac sebi nastoji olaksat pa da otkaze dijeli po nekoj moralnoj osnovi.

MadeinSa+-64

Post by MadeinSa+-64 » 22/07/2016 12:40

Radi se o netransparentnoj odluci baziranoj na licnoj procjeni poslodavca. Nije stvarna teska situacija, radi se o reorganizaciji budzetske firme.

Za dokaz o ushitrenoj odluci poslodavca ide i cinjenica da poslove iz mog radnog ugovara izvrsava osoba nedavno uposlena na neodredjeno vrijeme.

Navedena osoba je mladja, neiskusnije i poslodavac ce je uposliti ukoliko ikako bude mogao na moje poslove, cim mene prisili da promijenim radno mjesto uz probni rad !

zenicablues

Post by zenicablues » 23/07/2016 00:10

MadeinSa+-64 wrote:Radi se o netransparentnoj odluci baziranoj na licnoj procjeni poslodavca. Nije stvarna teska situacija, radi se o reorganizaciji budzetske firme.

Za dokaz o ushitrenoj odluci poslodavca ide i cinjenica da poslove iz mog radnog ugovara izvrsava osoba nedavno uposlena na neodredjeno vrijeme.

Navedena osoba je mladja, neiskusnije i poslodavac ce je uposliti ukoliko ikako bude mogao na moje poslove, cim mene prisili da promijenim radno mjesto uz probni rad !
Jesi li ti na određeno ili neodređeno vrijeme?

MadeinSa+-64

Post by MadeinSa+-64 » 27/09/2016 11:39

Na neodredjeno, vise od 17 godina. A druga je na odredjeno, lapsus.

Post Reply