Sudbina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Zvrkicaa

Sudbina

Post by Zvrkicaa » 16/07/2011 16:07

"U vašim trenucima odluke oblikuje se vaša sudbina."

Vjerujete li u sudbinu?! Vjerujete li da bez obzira na odluke postoji nesto vise, neka sila koja vas vuce na svoju stranu?

Iskreno, ja vjerujem. Vjerujem da je sve povezano necim visim od Nas.

fatamorgana

Re: Sudbina

Post by fatamorgana » 16/07/2011 16:58

Zvrkicaa wrote:"U vašim trenucima odluke oblikuje se vaša sudbina."

Vjerujete li u sudbinu?! Vjerujete li da bez obzira na odluke postoji nesto vise, neka sila koja vas vuce na svoju stranu?

Iskreno, ja vjerujem. Vjerujem da je sve povezano necim visim od Nas.
Ta takozvana sudbina u Hinduizmu i Budizmu je zapravo karma. Po tom ucenju covjek stvara
vlastitu sudbinu, bolje karmu, mislima rijecima. akcijama i djelom.
Samo znacenje rijeci karma je otprilike svrsena radnja.

Po budistickom shvatanju karme ili zakona,principa uzroka i posljedice, mi svakom mislju rijecju i djelom
polazemo karmicko "sjeme" u takozvani "osmi sloj svijesti" koji je kao "magazin" karme ili karmickog
sjemenja. (postoji 9 nivoa svijesti, Vasubandhu)

P.S. Razlika izmedju sudbine i karme je ta sto se za prvu obicno smatra da je nemoguce uticati na nju,
dok je za karmu je izvjesno da ju je moguce "popraviti", promijeniti na bolje.

Nije neophodno da karmicko sjeme koje je "pohranjeno" odmah proklija. Ono moze biti relativno dugo
pohranjeno bez da se odmah manifestuje, nekad prodju mjeseci a nekad godine a prenose se i iz zivota u zivot.
Kad se pojave vanjski uslovi ( situacije ili osobe) pogodni za manifestovanje unutrasnjeg uzroka
(karmickog sjemena) tada dolazi do konkretne situacije u kojoj se materijalizuje povoljna ili
nepovoljna posljedica po nas.

Npr. ako ja nosim ljutnju, srdzbu u sebi kao "sjeme" onda ce se prije ili poslije pojaviti osoba
( npr.svadljiva) ili situacija (stresna, puna tenzije) koja ce uciniti da se to moje unutrasnje sjeme,
taj unutrasnji uzrok manifestuje i ja cu se ponovo posvadjati ili gore (ojacavajuci na taj nacin
vec prisutnu negativnu po mene tendenciju.(pritom polazuci jos jedno lose sjeme)

U slucaju da ja ne nosim takvo "sjeme srdzbe" u sebi, mogu sresti koliko hocu vanjski svadljivih osoba ili
stresnih situacija, ali posto nema srdzbe u meni ja cu reagovati na sasvim drukciji nacin na tu vanjsku
situaciju.

Na srecu karmu ili karmicke tendencije je moguce ispraviti, poboljsati, promijeniti na bolje. Znaci
radom na sebi i vlastitoj NAMJERI, koja je uzrok koji direktno formira nasa misli rijeci i djela, bili oni
dobri ili losi, moguce je postepeno promijeniti na bolje osobine vlastite karme ili sudbine.

Pozz, :)

soda

Post by soda » 16/07/2011 17:09

Ja u globalu ne vjerujem al ponekad se stvarno poklope neke stvari, ono kao da je neka visa sila il sta vec, tamam da se coJek zapita :D

fatamorgana

Post by fatamorgana » 16/07/2011 17:16

Zaboravih, moze se reci da je osnovna razlika izemdju poimanja sudbine i karme to sto se obicno
za sudbinu vjeruje da ju je nemoguce promijeniti dok je za karmu izvjesno da je moguce djelovati na nju
vlastitim naporom, znaci da ju je moguce poboljsati i promijeniti na bolje!

amrica

Post by amrica » 16/07/2011 19:33

.

:?

ja bih to drugacije formulirala:

"Na vase odluke utice sudbina."

Ne oblikuju odluke sudbinu, nego obrnuto.

Nasa sudbina je, napr. rat.

A sad, sta mislim o sudbini .... :|

fatamorgana

Post by fatamorgana » 16/07/2011 23:28

amrica wrote:

.

:?

ja bih to drugacije formulirala:

"Na vase odluke utice sudbina."

Ne oblikuju odluke sudbinu, nego obrnuto.
Ukoliko pasivno prihvataš sudbinu onda je nemoguće da postaneš akter vlastitog života. Međutim, ukoliko odlučiš
da ODLUČIŠ, onda možeš postati akter vlastitog života.

Na nama je mogućnost ovog izbora: Odlučiti ili se prepustiti.

Pozz, :)

Post Reply