Stvoritelj

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mr__bosnjak

Stvoritelj

Post by mr__bosnjak » 04/09/2006 17:26

Koncept o jednom Svevladajucem Stvoritelju univerzuma je nesto sto Zapad pokusava dokazat ili protiv-dokazat hiljadama godina. Ali tek zadnjih 200 godina vrhunski dijelovi ovih intelektualnih krugova nadosli do toga da je Stvoritelj univerzuma "Bio i Ostao jedan od izmisljotina ljudske fantazije". Ovakav zakljucak je nadosao kao reakcija prema krscanskim komplikovanim vjerskim doktrinama. Misticne doktrine kao "trojstvo" i "bozanski karakter Isus Hrist" su bili tako komplikovani - cak za elitu Crkve - da je koncept o Jednom Perfektnom u potpunosti Stvoritelju sa vremenom zamijenio sa gomilom novih teoria koji su trebali kako je covjek nastao i izrastao. Bilo je toliko razlicitih teorija predstavljene Zapadu u ovom vremenu ali sve su imali jedno zajednicko, (ne)vjera da ne postoji Vanjska Sila koja upravlja univerzumom.

Gdje je onda Islam u svemu tome? Da, Islam je jedini nacin zivota i religija koja do sada jos uvijek nije izazvana adekvatno ni od jedne druge vjeroispovijesti ni od neke filozofske teorije, nego bilo je zapravo obratno, Islam je danas religija koja najbrze raste u svijetu. Nova informacija za tebe, ali muslimani su znali za ovaj razumljivi razvitak jos od kako se ukazao ljudima prije 1400 godina u Kur´anu, zadnjoj Bozijoj objavi ljudskom rodu.

Kako onda Islam objasnjava postojanje ovog Stvoritelja?

Norma prirode

Stvoritelj kaze u Svojoj zadnjoj objavi, Kur’anu, prevedeno na bosanski:

"Daj se od cijele duse(ti koji trazis istinu) izvornoj vjeri, vjeri koju je Bog ostavio kao normu prirode u covjeku tokom stvaranja Zemlje - ne pomici nista od Bozijeg stvorenja! Ovo je zauvijek istinita vjera, ali vecina ljudi ne znaju."
[ar-Rum 30:30]

"Norma prirode" koja je spomenuta u ovom ajetu je vjerovatno jedan od najjasnijih dokaza za postojanje Stvoritelja bilo kome ko iskreno trazi istinu. Ko moze porec, da kada se nalaze u zivotnoj opasnosti, kada je zivot na putu da izadje iz njihovih - da se tada okrecu snazi odozgo. Koliko ih samo ima, koji su iako tvrde da ne vjeruju u Boga dolazili u situaciju gdje su one rijeci "Molim te Boze pomozi mi" prelazile preko njihovih jezika sa pravom iskrenoscu? Opet, cim grozno prodje, okrecu ledja Stvoritelju od Kojeg su upravo trazili pomoc. Bog opisuje ovo u Kur´anu:

"Kad covjeka stigne nesto zlo on Nas zove(za pomoc), gdje god da se nalazi
ali kada ga Mi oslobodimo od zla on se bezbrizno okrece nazad kao da se Nama nije nikada molio..."
[Yunus 10:12]

Fakat jeste, da ako na covjeka nebi uticali socijalni pritisci i krive vjeroispovijesti njegova vjera u Stvoritelja bi bila distinktno i u potpunosti cvrsta. Ali nazalost tako nije i vlada u svim ne-muslimanskim drustvima trend iskrivljavanja covjekovog prirodnog stanja i zaboravljanje korijena i urodjenu vjeru u Boga. Jedan od nacina kako to ide u zapadnim drustvima je kroz metode naucnog obrazovanja i njihove institucije, u naucnom obrazovanju djeca se uce da poticemo od majmuna i da se univerzum slucajnoscu stvorio, a u drugim predmetima kao u psihologiji i sociologiji ucimo se da je religija prije svega sredstvo sa kojim nekoliko privilegovanih drze moc nad potlacenom vecinom.

Ljepota stvaranja

”U stvaranju nebesa i zemlje, u pomjeranja izmedju nocu i dana, u brodovima koji idu morem(natovareni) sa onim sto je dobro za ljude, u kisi koju Allah salje i tako daje zivot zemlji koja je bila mrtva i pusta zivotinje razlicitih vrsta da njome hode, i u pokretima vjetrova i oblaka, vodjeni izmedju neba i zemlje u odredjenim putevima - (u svemu tome) se nalaze poruke onima koji upotrebljavaju razum”.
[al-Baqarah 2:164]

”… zaljevani istom vodom, neki od njegovog voca Smo dali bolji okus od drugih. U svemu tome su poruke ljudima koji upotrebljavaju razum.”
[ar-Ra’d 13:4]

Zar nije tako, da kada pogledamo okolo, vidimo divotu i majstorluk. Pomisli samo na ljetnu njivu i njeno saroliko cvijece, zabjeskajucu eleganciju biljnog svijeta, ili na sve zivotne vrste svijeta i njihovi specificni izgledi koji nas ostavljaju bez rijeci. Ili pomisli na stotine cajnih i vocnih sokova svukud u svijetu koji su iako su se zaljevaju istom vodom dobili razlicite boje i forme, kao i razlicite mirise i okuse. Jesi li ikada pomislio na to da vecina ovog voca je "slucajno" i lijepo i mirisno, i okusno i zdravo a da su pored toga lahki za uzgajat - sve odjednom? Pomisli na osjetljivu bananu cija prirodna fudrala joj dopusta da bude nosana preko cijele zemlje bez da se raskomada. Podsjeti se na narandju koja, kada je ogulis, vec stoji gotovo za jelo!

Nije samo priroda dokaz za postojanje Stvoritelja, nego i mi sami. U prijevodu Kur´ana citamo:

”I Njemu pripada cudo sto vam je stvorio zene vlastite sorte, tako da mozete pronaci mir kod njih, i On je Pustio da ljubas i njeznost nastanu izmedju vas .”
[ar-Rum 30:21]

Kako ce naucnici ikada racionalizirati tesko-definisanu ljubav i njeznost koju je Allah Stvorio izmedju covjeka i zene? Ova sublima osjecanja nisu definitivno potrebna za mnozenje ljudske rase.

”Za one sto imaju pameti u vjeri postoje znakovi(za Allahovo postojanje svugdje) na zemlji, i u vama. Zasto (ne otvoriti oci i) vidjeti?"
[adh-Dhariyat 51:20-21]

Koliko pita nismo razmisljali o nasem kompleksnom sastavu i fizicki i mentalno i pronasli da je zapanjajuci. Ranije sam spomenuo raznolikost u vocu i povrcu i o njihovim razliticim okusima i mirisima, ali kako bi cijenili njihovu raznolikost ako nas jezik i nas miris nisu bili tako visoko razvijeni da mozemo osjetit ove razlike? Ili koliko mi srece od ovoga imali ako nebi istovremeno bili darovani sposobnoscu za culno uzivanje? O ovakvim stvarima mi razmisljamo rijetko, i mjesto toga sve uzmamo "zdravo za gotovo". Allah u Kur´anu kaze:
"I ako bi ste brojali Allahove blagodati, ne biste ih mogli izbrojat. Ali covjek je uistinu uvijek spreman za negiranje i grijeh i duboko je nezahvalan!"
[Ibrahim 14:34]

Zaista nebi mogli izbrojat Allahove blagodati. Upravo sada tvoji bubrezi vrse masu hemijskih analiza da ti prociste krv od otrova, a tvoja bijela krvna zrnca mozda upravo u ovom citanom momentu vode bitku protiv virusa ti ne znas da nosis. Tvoje srce bez prekida pumpa tvoju krv bez da o tome uopce moras mislit i tvoja pluca sami ti daju neophodni kisik. Lahkoca sa lojom fokusiras pogled na tekst ispred tebe je i cudo samo za sebe a tvoj mozak bas tada kategorise i analizira informaciju koju upravo sada dobijas.

Zaista teorija o da postojanje ovog komplikovanog stvorenja, kao i sve ostalo stvoreno, bi bio rezultat slucaja kao nesto tako besmisleno da i od onih koji ovo govore vjerovatno postoji izricito mali broj koji su duboko u sebi i ubjedjen o da zaista stvari tako stoje. Allah otkriva njih:

”Jesu li se mozda stvorili slucajem? Ili su sami stvoritelji? Da li su oni stvorili i nebesa i zemlju? Ne, oni nisu ni usta sigurni!"
[at-Tur 52:35-36]

Ne moze se krivit zapadnjak sto je odbio gore navede doktrine krscanstva kada su, ne samo protiv razuma i historijskih fakti, nego i protib "norme prirode" gore navedene.

Ali zazmiriti pred nevjerovatnim argumentima za postojanje Stvoritelja, i/ili pomisao da je On Dao svome stvorenju upute svjedoce o jednoj zelji da se das necemu drugom osim svojih vlastitih zelja i impulsa oko stvaranja zemlje i univerzuma i svrhe toga.

"...neki su sebe osudili da zalutaju, jer su odlucili da budu vodjeni(svojim) zlim impulsima mjesto Allaha - i opet misle da su na pravom putu"
[al-A’Raf 7:30]

"...nevjernici samo prate svoje zelje, nemaju nikakve pameti."
[ar-Rum 30:29]

Posto bez sumnje upravo ovaj nacin razmisljanja je prihvacen od ljudi na zapadu ja hocu, ovdje u Svedskoj, kao iskreni savjet osobe koja je bila ne-musliman, za kraj da razmislis o sljedecim dvjema ajetima koji konsistno zakljucuju dva, jasne sami po sebi moze se reci, ali rijetko razmisljene misli oko ovih od zivota najvaznijih pitanja:
”Onaj koji se dopusti uputit, uputi se za svoje dobro, a onaj koji zaluta, zaluta samo za svoje lose."
[al-Isra 17:15]

”Jeste li mislili da Smo vas stvorili zbog zabave i da vas necemo vratiti Nama?" [al-Mu’minun 23:115]

Tekst prenesen sa Islam.nu(svedski), tekst preveo vas mr__bosnjak. :)

danas

Re: Stvoritelj

Post by danas » 04/09/2006 18:52

mr__bosnjak wrote:

ja podjoh nesto da kazem, samo sad ne znam znaci li to da samo pratim svoje zelje :D
a ako se suzdrzim i ne kazem nista, znaci li to da mi je allah dao stagod pameti? :-)

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 04/09/2006 23:04

danas wrote:
mr__bosnjak wrote:

ja podjoh nesto da kazem, samo sad ne znam znaci li to da samo pratim svoje zelje :D
a ako se suzdrzim i ne kazem nista, znaci li to da mi je allah dao stagod pameti? :-)

To pise u Kur´anu Casnom. I ne pitaj mene oko toga. To je od Allaha. A On ce tebe uputiti na Pravi put ako On bude htio. Ali za to moras otvorit svoje srce Vjeri. Jer inace ostaje zapecaceno. Ako mi ne vjerujes, provjeri u Kur´anu. A ako ne vjerujes Kur´anu, sta ti ja mogu?

Shoshana

Post by Shoshana » 04/09/2006 23:42

Bas je lijepo sto si se potrudio da nam sve ovo prevedes :)

Samo.... a, zasto si ispustio bas (i jedino) ovaj dio?

”Det är Han som har sänt Sitt sändebud med vägledningen och (för att förkunna) den sanna religionen som skall föras till seger över alla andra religioner, hur förhatligt detta än kan vara för dem som sätter medhjälpare vid Guds sida.”

Mislim, ako je zapelo do prevodjenja, reci, bolan, prevescu ja za raju :oops:

supersonic

Post by supersonic » 04/09/2006 23:53

taj bog i nije toliko savrsen. ako je on stvorio covjeka, kao sto vjernici tvrde, onda mu je to bio jedan veliki zajeb. ova planeta bi bila tako lijepa da nije ljudi!

crnileptir

Post by crnileptir » 05/09/2006 00:11

supersonics ti misliš da je stvaranje ljudi greška...smatraš li da si i ti greška

supersonic

Post by supersonic » 05/09/2006 00:58

crnileptir wrote:supersonics ti misliš da je stvaranje ljudi greška...smatraš li da si i ti greška

i ja sam covjek

danas

Post by danas » 05/09/2006 01:00

mr__bosnjak wrote:
danas wrote:
mr__bosnjak wrote:

To pise u Kur´anu Casnom. I ne pitaj mene oko toga. To je od Allaha. A On ce tebe uputiti na Pravi put ako On bude htio. Ali za to moras otvorit svoje srce Vjeri. Jer inace ostaje zapecaceno. Ako mi ne vjerujes, provjeri u Kur´anu. A ako ne vjerujes Kur´anu, sta ti ja mogu?

haj' nista onda... :-) :-) :-)

Murisno1

Post by Murisno1 » 05/09/2006 07:57

danas wrote:
mr__bosnjak wrote:
danas wrote:
mr__bosnjak wrote:

haj' nista onda... :-) :-) :-)

imam jednog jarana ... podsjeća me na kolegicu @danas :-D ...

ovako je inače čisti ateista samo što nije borac-ateista ovako kao naša kolegica @danas :-) ..

često se isto ovako šprda na račun pojedinih stavova,rečenica ... i sl...kao kolegica @danas ...

kao " ooj Allahu spasi ga jer samo si ti kadar!" ... :-)

... :-)

tataratira

Post by tataratira » 05/09/2006 08:04

imam i ja jednog, kada je kokuz samo se dere
"Pogledaj nas, jarabi!" :D

svi traze opipljive dokaze

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by black » 05/09/2006 10:56

danas wrote:
mr__bosnjak wrote:

mislim da nije dobro prevedeno..

29. Ali, nevjernici lahkomisleno slijede strasti svoje - a ko će na Pravi put uputiti onoga koga je Allah u zabludi ostavio? - njima neće moći niko u pomoć priteći.

u tumacenja se ne upustam....

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 05/09/2006 11:05

Shoshana wrote:Bas je lijepo sto si se potrudio da nam sve ovo prevedes :)

Samo.... a, zasto si ispustio bas (i jedino) ovaj dio?

”Det är Han som har sänt Sitt sändebud med vägledningen och (för att förkunna) den sanna religionen som skall föras till seger över alla andra religioner, hur förhatligt detta än kan vara för dem som sätter medhjälpare vid Guds sida.”

Mislim, ako je zapelo do prevodjenja, reci, bolan, prevescu ja za raju :oops:

Hvala! :)

Taj dio sam slucajno propustio, evo:

"On je poslao Svoga poslanika sa uputom i istinskom vjerom koja ce dovest do pobjede nad svim drugim vjerama, koliko god ovo(ne znam prevest) za one sto uzmaju zastitnike pored Allaha"

Sada, kao sto je black pokazao mozda ja ne prevodim najbolje jer idem bukvalno sa svedskog na bosanski. Oprostite za to.

@danas

Mislim da se ne kaze da ti nemas pameti kao inteligenciju(IQ) nego da nemas pameti odnosno dovoljno razuma da shvatis Allahove dokaze. Mozda grijesim, za ovo je potreban tefsir sto Ahmmed rece.

NIN

Post by NIN » 05/09/2006 23:50

mr__bosnjak wrote:@danas

Mislim da se ne kaze da ti nemas pameti kao inteligenciju(IQ) nego da nemas pameti odnosno dovoljno razuma da shvatis Allahove dokaze. Mozda grijesim, za ovo je potreban tefsir sto Ahmmed rece.

Da li???????

Da li je potreban tefsir?

Da li ti je potreban tvoj razum ili razum "nekoga"?

Da li?

"Valja nam kad tad' otici od kuce, kad tad'!" JA

Drugovi, vatra je samo ugljik koji interakcijom sa kisikom stvara energiju koja JEBE sve jarane oko sebe i sjebaje im koncepciju pa pocnu svijetliti i jebavati SVE OKO SEBE! Nista natprirodno, kako ljudi kontase hiljadama godina...

Pozdrav...

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 06/09/2006 01:33

NIN wrote:
mr__bosnjak wrote:@danas

Da li???????

Da li je potreban tefsir?

Da li ti je potreban tvoj razum ili razum "nekoga"?

Da li?

"Valja nam kad tad' otici od kuce, kad tad'!" JA

Drugovi, vatra je samo ugljik koji interakcijom sa kisikom stvara energiju koja JEBE sve jarane oko sebe i sjebaje im koncepciju pa pocnu svijetliti i jebavati SVE OKO SEBE! Nista natprirodno, kako ljudi kontase hiljadama godina...

Pozdrav...

Svako ko ima razum moze, ako iskreno zeli, da shvati i uvidi Allahove dokaze. Ko nece, ne mora. U vjeri nema prisile. A Allah koga On hoce upucuje na Pravi put.

Pozdrav :)

P.S. Mislio sam da je potreban tefsir za pojasnjenje ajeta :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 06/09/2006 09:40

Pa ako je vec Allah taj koji upucuje na pravi put samo onoga koga on hoce, cemu onda ova i ovakve teme? :?

vesela

Post by vesela » 06/09/2006 10:51

http://www.islam.nu

Dr. Saleh as-Saleh

"Människan letar alltid det som hjälper HENNE(?) och som skyddar HENNE(?) från fara."

moj mr_bosnjak!

znala sam da ne znas bosanski jezik i uspjeh te DONEKLE nauciti osnovnom stvarima, da te ljudi ne ismijavaju!

za svedski sam pretpostavljala da nisi daleko od "bara, tala, barn...", jer ga, beli, citas kako pise...

nakon otvaranje ove teme shvatam da si beznadezno ogranicen, da ti neki
Saleh, pa jos Dr. drzi predavanje na svedskom!

U citiranoj recenici tzv. Dr. Saleh NE ZNA da koristi osnovna pravila svedskog jezika...a ostatak prevoda na svedskom jeziku je ravno poznavanju "skolskog" jezika, naucenog u nekoj SFI skoli, i nista dalje!

ali , ocito mu ovo "pali" kod tebe i tebi slicnih i, vjerovatno, unesrecenim Svedima, odbacenim od drustva zbog alkoholizma, drogiranja. asocijalnosti i usamljenosti!...pa, k'o vele, haj'mo probat nesto novo!

nece te ova "nacionalisticka zbunjenost" odvesti na ispravan put!

ovo je moje POSLJEDNJE komentarisanje tvojih postova i komunikacije s tobom u svakom pogledu!...tako da se ne trudis da mi odgovoris, jer cu te ignorisati!

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 08/09/2006 09:22

vesela wrote:www.islam.nu

Dr. Saleh as-Saleh

"Människan letar alltid det som hjälper HENNE(?) och som skyddar HENNE(?) från fara."

moj mr_bosnjak!

znala sam da ne znas bosanski jezik i uspjeh te DONEKLE nauciti osnovnom stvarima, da te ljudi ne ismijavaju!

za svedski sam pretpostavljala da nisi daleko od "bara, tala, barn...", jer ga, beli, citas kako pise...

nakon otvaranje ove teme shvatam da si beznadezno ogranicen, da ti neki
Saleh, pa jos Dr. drzi predavanje na svedskom!

U citiranoj recenici tzv. Dr. Saleh NE ZNA da koristi osnovna pravila svedskog jezika...a ostatak prevoda na svedskom jeziku je ravno poznavanju "skolskog" jezika, naucenog u nekoj SFI skoli, i nista dalje!

ali , ocito mu ovo "pali" kod tebe i tebi slicnih i, vjerovatno, unesrecenim Svedima, odbacenim od drustva zbog alkoholizma, drogiranja. asocijalnosti i usamljenosti!...pa, k'o vele, haj'mo probat nesto novo!

nece te ova "nacionalisticka zbunjenost" odvesti na ispravan put!

ovo je moje POSLJEDNJE komentarisanje tvojih postova i komunikacije s tobom u svakom pogledu!...tako da se ne trudis da mi odgovoris, jer cu te ignorisati!

Ignorisi me koliko zelis, sta ti ja mogu?

U citiranoj recenici Dr. Saleh je rekao da ljudi traze to sto njima pomaze i sto ih stiti od opasnosti. Ako nisi znala Svedjani kazu "Henne" za covjeka ;-)

Kao i za broda, jesi li kad gledala one emisije na SVT-u? "Jag ska åka och segla med HENNE", ista stvar sa ljudima. Ne znam ko ovdje ne zna pisat svedski. A ako ti smeta moj prijevod, bujrum promjeni ga, popravi gdje sam pogrijesio, da vidimo... Ovako samo bezveze bacas optuzbe oko sebe a ne znas ni o cemu pricas...

P.S. Mozda si fulila podforum, spominjes nacionalizam, ovo je tema o Stvoritelju i podforum Religija & Filozofija, ocito ne razlikujes najosnovnije pojmove...

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 08/09/2006 09:25

_BosanaC wrote:Pa ako je vec Allah taj koji upucuje na pravi put samo onoga koga on hoce, cemu onda ova i ovakve teme? :?

Dobro pitanje! Koliko sam ja razumio iz raznih ajeta, Allah upucuje na Pravi put onoga ko hoce da vjeruje i da Mu bude odan. Onaj koji nece, vjerovatno nece biti upucen. Jer inace bi Allah cijeli svijet ucinio vjernicima. Ali zato je i svijet tu, da iskusi ljude, pa ce On vjerovatno uputiti na Pravi put one koji zele da vjeruju i cija su srca otvorena, a ne zatvorena vjeri i Allahu. :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/09/2006 09:30

mr__bosnjak wrote:
_BosanaC wrote:Pa ako je vec Allah taj koji upucuje na pravi put samo onoga koga on hoce, cemu onda ova i ovakve teme? :?

Dobro pitanje! Koliko sam ja razumio iz raznih ajeta, Allah upucuje na Pravi put onoga ko hoce da vjeruje i da Mu bude odan. Onaj koji nece, vjerovatno nece biti upucen. Jer inace bi Allah cijeli svijet ucinio vjernicima. Ali zato je i svijet tu, da iskusi ljude, pa ce On vjerovatno uputiti na Pravi put one koji zele da vjeruju i cija su srca otvorena, a ne zatvorena vjeri i Allahu. :)

Pa zasto onda otvori ovu temu?

Personificiras u sebi Boga pa upucujes nekoga na pravi put?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 08/09/2006 09:32

_BosanaC wrote:
mr__bosnjak wrote:

Vjernici imaju pravo(mozda i obavezu) da opominju... Ako ne vjerujes, no problem, nece te niko tjerat...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/09/2006 10:04

mr__bosnjak wrote:
_BosanaC wrote:
mr__bosnjak wrote:

Vjernici imaju pravo(mozda i obavezu) da opominju... Ako ne vjerujes, no problem, nece te niko tjerat...

Vjernici imaju pravo...

S jedne strane nadrimuslimani sa zavrnutim hlacicama i bradama hodaju i imaju pravo da opominju par na klupi na Vilsonovom sta i kako treba, pa makar i silom. Jer imaju pravo i obavezu.

S druge strane Jehovini svjedoci ti pozvone u subotu ujutro u pola osam na vrata, probude te jedan od dva dana kada ne radis i mozes spavati, i jos te jebu narednih pola sata u zdrav mozak. Jer imaju pravo i obavezu.

Katolici u Livnu uniste tehno party (iako ni sam to ne volim) zato sto su u njemu vidjeli personifikaciju zla i Sotone. Jer imaju pravo i obavezu.

I da ne nabrajam dalje...

Imaju li ikakva prava oni koji ne vjeruju?

danas

Post by danas » 08/09/2006 13:11

_BosanaC wrote:Imaju li ikakva prava oni koji ne vjeruju?

imaju sveto pravo da budu opominjani od dusebriznika i bozjih izaslanika raznih fela :lol: :lol: :lol: :lol:

:roll:

Murisno1

Post by Murisno1 » 08/09/2006 13:20

imaš pravo na svoje nevjerovanje ... naravno ..

imaš pravo da svakog ko ti zakuca na TVOJA vrata otjeraš ako želiš ... i to ti pravo niko ne može oduzeti sve dok se ne pokosi sa tuđim pravom ..

imaš pravo da zaobiđeš ovu temu kao što i pokretač ima pravo da je otvori ...

imaš pravo da postaviš svoj komentar na ovu temu sve dok je normalan i neuvredljiv i mislim da svi težimo k tomu ..

vjerniku je dužnost da nekome saopšti (dakle ružno je reći da opominje, barem ovdje na sa-x-u) nešto vezano za religiju ... da to argumentirana na način koji je propisan ( govorimo samo o Islamu).

pozdrav ...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/09/2006 13:24

Murisno1 wrote:imaš pravo na svoje nevjerovanje ... naravno ..

imaš pravo da svakog ko ti zakuca na TVOJA vrata otjeraš ako želiš ... i to ti pravo niko ne može oduzeti sve dok se ne pokosi sa tuđim pravom ..

imaš pravo da zaobiđeš ovu temu kao što i pokretač ima pravo da je otvori ...

imaš pravo da postaviš svoj komentar na ovu temu sve dok je normalan i neuvredljiv i mislim da svi težimo k tomu ..

vjerniku je dužnost da nekome saopšti (dakle ružno je reći da opominje, barem ovdje na sa-x-u) nešto vezano za religiju ... da to argumentirana na način koji je propisan ( govorimo samo o Islamu).

pozdrav ...

Slazem se u potpunosti...

Ali sta je sa primjerom koji navedoh a vezanim konkretno za pripadnike Islama?

Murisno1

Post by Murisno1 » 08/09/2006 13:48

_BosanaC wrote:
Vjernici imaju pravo...

S jedne strane nadrimuslimani sa zavrnutim hlacicama i bradama hodaju i imaju pravo da opominju par na klupi na Vilsonovom sta i kako treba, pa makar i silom. Jer imaju pravo i obavezu.
S druge strane Jehovini svjedoci ti pozvone u subotu ujutro u pola osam na vrata, probude te jedan od dva dana kada ne radis i mozes spavati, i jos te jebu narednih pola sata u zdrav mozak. Jer imaju pravo i obavezu.

Katolici u Livnu uniste tehno party (iako ni sam to ne volim) zato sto su u njemu vidjeli personifikaciju zla i Sotone. Jer imaju pravo i obavezu.

I da ne nabrajam dalje...

Imaju li ikakva prava oni koji ne vjeruju?

ako misliš na ovo ..
pazi .. ovdje ti tvrdiš da oni imaju "pravo i obavezu" .. dakle niko od forumaša nije to napisao ..
naravno extremista ima na sve strane ... ali možeš li molim te razmisliti malo o ovome ..
u sarajevu ima mnogo muslimana koji prolaze kraj parova,kraj diska,kraj kafana koji nikad nisu ni pomislila da nekome dobace nešto a kamoli nešto kao što rade ovi s kojima nas ti strpavaš u isti koš ..

da li bi ta činjenica ( a mislim da je neosporna ) navela ikada tebe da pomisliš da su možda kulturni ..
ako pređeš predrasude shvatićeš šta ti pričam ..

Post Reply