Studiranje u Kataru ???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
lala_i

Studiranje u Kataru ???

Post by lala_i » 24/05/2011 16:33

Jel ima neko od nasih studenata na univerzitetu u Katru ?? Da nas malo uputite :D
Last edited by lala_i on 12/07/2011 11:29, edited 1 time in total.

Enko27

Re: Studiranje u Katru ???

Post by Enko27 » 12/06/2011 19:34

Katru ?

Mars, Venera, Jupiter, gdje je to ?

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 21:08

Enko27 wrote:Katru ?

Ovdje .... :-)
http://hr.wikipedia.org/wiki/Katar

Critty Bo

Post by Critty Bo » 12/06/2011 22:31

zelenashica wrote:
Enko27 wrote:Katru ?

Ovdje .... :-)
http://hr.wikipedia.org/wiki/Katar

Ah, onda ce biti da pita za studiranje u Kataru.

Ja sam jedno vrijeme ganjala za stipendiju za Katar. Pretpostavljam da postavljacica teme misli na drzavni univerzitet u Dohi, jer oni daju stipendije nasim studentima. Njihova je stipendija je ok, i univerzitet im je dobar, ali pravila :-) . Ako nisi neki outgoing type, onda bi ti bilo ok, jer su zene zatvorene u kampusu. Petkom je dozvoljen izlaz cini mi se do 8 navecer i to je to. Muski i zenski kampus odvojeni, zenski ima obezbjedjenje koje se brine za sigurnost djevojaka, ali i za to da ne izlaze u nevakat i da ne dovode nikoga tu. Alkohol zabranjen, osim u nocnim klubovima gdje su cijene svemirske. Bilo kakav fizicki kontakt sa muskarcima u javnosti zabranjen. Jednostavno, drustvo potpuno drukcije od naseg. Univerzitet ko univerzitet je dobar. Ja sam tada stupila u kontakt sa ljudima koji su vec bili na studiju tamo i rekli su mi da su uslovi odlicni. Ja sam odustala od same aplikacije upravo zbog pravila. U takvim okolnostima bih mogla izdrzati koji mjesec, ali ne godine. Za studentice na stipendiji mislim da su sobe dvokrevetne. Zenski kampus se sastoji od stanova sa po tri sobe i (mislim) dvije ili tri kupaonice. I svaki stan je kompletno opremljen - kuhinja, veseraj i slicno. Opcenito su puno bolji uslovi u zenskom nego u muskom kampusu i mislim da je to neka vrsta kompenzacije za to sto su zene u zatvoru.

Mozda nesto ovdje nije tacno, ovo su informacije od prije dvije godine, mozda se nesto promijenilo. Najbolje bi ti bilo da stupis u kontakt sa nekim ko je vec tamo na studiju. I obavezno naglasi koji te univerzitet interesuje jer imaju par popularnih privatnih univerziteta gdje su pravila puno bliza nama. Sretno.

DeepPurple

Post by DeepPurple » 03/07/2011 20:30

Ne studiram dolje, ali sam bila nekoliko puta u posjeti univerzitetskom kompleksu University City i Georgetown univerzitetu. Uslovi rada su na prvi pogled zaista fantasticni. Ima i solidan broj nasih studenata. Ulazila sam u zenski studentski dom kod jedne studentice iz BiH. Ona zapravo ima stan koji dijeli sa cimericom iz Indije :D i u tom stanu ima kuhinju, dnevni boravak, zajednicku spavacu i malo kupatilo. Ona studira na Georgetownu i vidim da je pravo zadovoljna. Stipendija pokriva sve troskove (stanovanje, 3 obroka dnevno, skolovanje), a od fakulteta je dobila laptop na poklon na pocetku studiranja. Pravila nisu prestroga (na internacionalnim univerzitetima, pogotovo americkim), ali ne preporucujem njihove nacionalne fakultete, kako zbog nastave, tako i zbog konzervativnosti. Odnos izmedju studenata i profesora je na zavidnom nivou, nesto o cemu se ovdje moze samo sanjati (vec 2 godine imam saradnju s nekim profesorima i veoma su ljubazni, tako da planiram da jedan dio studija nastavim tamo). Sto se grada tice, ima svega i svacega, sad je u izgradnji zbog sportskih desavanja 2012. Ja sam sve vrijeme hodala u majicama kratkih rukava ili bez rukava i niko me nije cudno gledao + uvijek sam sa sobom vodila svog prijatelja i normalno smo se zezali i grlili usred grada. Nekakva veca prisnost izmedju osoba suprotnog spola bi se smatrala cudnom i neprikladnom, ali svakako ne planiras ici da usavrsavas tehnike ljubljenja, tako da nema problema :-) :-) Koliko sam dosad mogla skuziti, njima je bitno da se ne petljas sa njihovim lokalnim stanovnistvom i sve je okej. Eh sad, mane su: nocni zivot je do 22h-22,30h, temperatura zimi je savrsena (oko 25), ali ljeti dostize i 45 (mada nema mnogo vlaznosti i moze se dobro podnijeti), nema alkohola nikako (meni je ovo odlicno, ali mozda je to mana)....
Eto nabacala sam neke osnovne stvari, a ako te nesto posebno zanima, samo pitaj :)
I da, ako studiras medicinu, Cornell je zaista najbolji izbor :dance:
Btw zenama je kretanje dozvoljeno i poslije 20h osim ako ti roditelji ne potpisu zabranu da se kreces tamo :run:

lala_i

Post by lala_i » 12/07/2011 11:28

Wow ovo zvuci bas prestrasno O.o
Jos sam se ja zainteresovala za taj njihov Univerzitet u Dohi jer samo oni u ponudi imaju studiranje arhitekture...ostali su pretezno tehnoloski, medicina.. :((
I bas sam uzimala u razmatranje to sto su previse konvencionalni, osobito ta odvojenost djevojaka u zasebnom univerzitetu, al se nekako uvijek uspijem utjesiti da to nije tako strasno xD Al sad i odjednom sve zvuci vise nego strasno xD

michio

Re: Studiranje u Kataru ???

Post by michio » 12/07/2011 14:37

Zenama nije mjesto u Arabiji. Zaboravite to.

because_of_you

Post by because_of_you » 12/07/2011 14:42

Da se priheftam ovdje :D

To je jedna od zemalja gdje bih se ispalila, pošto je prvi izbor propao za ovu godinu :( , ali baš o njemu nisam čula koji je put za apliciranje odavde? :zoka:

DeepPurple

Post by DeepPurple » 12/07/2011 17:11

michio wrote:Zenama nije mjesto u Arabiji. Zaboravite to.

Prije bih rekla da zenama koje partijaju do ranih jutarnjih sati nije mjesto u arapskim zemljama (osim u Saudijskoj Arabiji - tamo nije mjesto nikom, ni lokalnim zenama)

lala_i

Post by lala_i » 13/07/2011 20:06

Na Wikipediji ima lista njihovih univerziteta, pa prelistaj malo njihove stranice. Tu mozes naci potrebne informacije o uvjetima za upis, prebacivanje i magistarski :)
Inace, vecina njih zahtijeva da imas polozene TOEFL i SAT kao i ICT3 testove iz pojedinih predmeta, i to ti je manje vise jedina caka jer moras ganjati rokove za polaganje tih ispita u nasim centrima :D Ugl sve info mozes naci na netu ;)
A mene samo zanima misljenje nekoga ko je upoznat sa zivotom i studiranjem tamo, jer ne mogu naci nikakav forum gdje raja pise o tome :(

because_of_you

Post by because_of_you » 13/07/2011 20:14

Pa sve ti zavisi kakav si tip osobe. :) Oni kojima je vjera jedna od bitnijih stavki u životu, u arapskom svijetu dođu na svoje :) Opet, s druge strane, i oni koji nisu vjernici, u nekim od arapskih zemalja se izuzetno dobro uklope, baš neki dan gledam na FB profil od jedne djevojke što radi u Kuvajtu, vidi se da ni u čemu nema restrikcija, kako po pitanju odjeće, tako i po pitanju izlazaka :)

Neko je već spomenuo Saudijsku Arabiju, tamo svakako žene ne mogu same otići, i bolje je da ne mogu :-) Ostatak arapskih zemalja je otvoren za sve :thumbup: (osim za baš neke razvratnike :-) )

Post Reply