Studiranje u inostranstvu (Njemacka/Austrija)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
DeyAnbRe

Studiranje u inostranstvu (Njemacka/Austrija)

Post by DeyAnbRe » 31/01/2012 18:11

Znam da je hrpa ovakvih tema, prelistavao sam ali svako pise drugacije pa ne znam sta je istina vise.

Ovako, trenutno sam treci razred srednje elektrotehnicke skole, pa trenutno planiram sta bi dalje posle srednje i najvise me vuce studiranje u njemackoj jer imam tetku koja zivi blizu Minhena, pa bi mi vec bilo lakse tamo. Odabrao bi neki IT smjer ili elektrotehniku. Postavio bi par pitanja pa ako se nadje neka dobra dusa da odgovori bicu mu veoma zahvalan :)

- Koja je procedura i sta treba da uradim da bi mogao da studiram u njemackoj (austriji)?
- Posto su sada ukinuli vize koji je sistem da tamo mogu ostati duze od 3 mjeseca?
- Koliko mjesecno treba para (za fakultet,smjestaj,hranu itd)?
- Kako ste vi naucili njemacki jezik i kako ste se snasli u pocetku, i da li ima predavanja na Engleskom posto mi on bas ide od ruke?
- Koliko je bitan prosjek iz srednje skole? (meni se krece oko 3,7-4,2)
- Negdje sam procito da je skolovanje u austriji besplatno za nas pa da li je to istina (mislim na skolarinu)?
- Je li moguce legalno raditi ako si student posto nemam bas finansijskih uslova a i nebi mogao stalno racunati na tetku?
- Koji su uslovi za dobijanje stipendije?

I da koji fakultet preporucujete sto se tice (IT, i elektotehnike) koji nije "puno tezak" jer otezavajuca okolnost ce biti jos i jezik.

btw, jel bi bilo moguce npr kad bi sebi sredio posao u njemackoj i dobio papire da se onda upisem na fakultet tamo?

Unaprijed hvala na odgovorima a jos bolje ako ima neko link gdje detaljno pise sta bi sve trebalo i koji su uslovi za studiranje, jer bi polako poceo uciti njemacki jezik jer imam jos godinu i po do kraja srednje skole.

Jos jednom hvala, ucinili bi mi veliku uslugu kad bi mi ovo pojasnili :)

EDIT: Zaboravio sam pitati, npr kada tamo zavrsim fakultet, koja je procedura da nastavis zivjeti tamo, papiri itd?

casanova123
Has thanked: 1 time

Re: Studiranje u inostranstvu (Njemacka/Austrija)

Post by casanova123 » 31/01/2012 21:29

Zdravo,

Da si barem 2 puta ukucao na google otvorilo bi ti ovu stranicu... www.studiraj.eu

Tu imas sve oko procedura upisa u sve moguce zemlje EU..
uglavnom ako hoces u njemacku morat ces prvo da ides godinu dana na studiencolleg na kojem se kao usavrsava jezik, to je kao i uvod u fax, i tu polazes jos neke stvari koje mi ne polazemo a obavezno je da se upise na fax u njemackoj..

pogledaj i forum na stranici iznad.. ima dosta tamo forumasa koji studiraju ili ce studirati ili su u proceduri upisa na faxove u inostranstvu..

Pozz

DeyAnbRe

Post by DeyAnbRe » 31/01/2012 22:37

casanova123 wrote:Zdravo,

Da si barem 2 puta ukucao na google otvorilo bi ti ovu stranicu... http://www.studiraj.eu

Tu imas sve oko procedura upisa u sve moguce zemlje EU..
uglavnom ako hoces u njemacku morat ces prvo da ides godinu dana na studiencolleg na kojem se kao usavrsava jezik, to je kao i uvod u fax, i tu polazes jos neke stvari koje mi ne polazemo a obavezno je da se upise na fax u njemackoj..

pogledaj i forum na stranici iznad.. ima dosta tamo forumasa koji studiraju ili ce studirati ili su u proceduri upisa na faxove u inostranstvu..

Pozz
Hvala ti druze, pretrazivao sam po google i nasao dosta sajtova ali nista konkretno. Ali na ovo nisam naletio a cini mi se kao od velike pomoci. HVALA!

casanova123
Has thanked: 1 time

Post by casanova123 » 31/01/2012 23:38

ma nema problema.. i drugi put :D

Post Reply