Studiranje po Bolonjskom procesu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Da li vam se dopada ovakav način studiranja?

DA
13
48%
NE
14
52%

Total votes: 27

zolloo85

Studiranje po Bolonjskom procesu

Post by zolloo85 » 20/07/2007 03:48

Molim sve one koji su upoznati sa ovim načinom studiranje da odgovore na anketu i daju svoj komentar o ovom načinu studiranje. Najviše me interesuju karakteristike (pozitivne i negativne) i iskustva (pozitivna i negativna). Volio bih da, ako je to moguće, mi na ovo odogovre i profesori i asistenti koji učestvuju u tome.
Komentare možete slati i na PM.

Molim bez suvišnih komentara.

Unaprijed HVALA!

sabanss

Post by sabanss » 20/07/2007 09:00

Pozitivno: gradivo je puno lakse, manji je obim i sa te strane je lakse za studenta.

Negativno: nivo znanja koji dobijes je generalno manji, stres je ogroman jer fakticki nemas pravo na gresku i sa te strane je studentima puno teze.

Neka moja ocjena je da nam to bas i nije trebalo, ali eto...

Ovo navedeno je samo moje misljenje, molim sadasnje studente da se ne nadju uvredjenim.

cyprus

Post by cyprus » 20/07/2007 23:36

Imsm i ja pitanje: ovo što se kod nas provodi, da li je to Bolonja u potpunosti? Ako nije, a 100% nije, šta nam to još treba da bismo provodit Bolonjski proces ko sav normalan svijet?

Ecko_boy

Post by Ecko_boy » 20/07/2007 23:52

Bolonja = imas pravo 4 puta izaci na ispit(KAD BI GLEDALI PRAVILA)...moras biti prisutan na svaki cas..jer ako te nema na vjezbama ili predavanjima koja su postala obavezna...onda te nema na mapi jer nemas bodova...

Bolonja je laksa..ali fakticki student pojma nema...

Ali lakapo...rok je tek 2010 da se forsira prava Bolonja..po onim pravilima kako treba da bude..do tada...mozemo ponoviti godinu vise puta...

Taman 3 godine mi treba da je lagano privedem...na pola puta sam sad...

I apslolutno mi se ne svdija nacin studiranja...samo strebaj definicije..i to je to...a kad dodjes u priliku da radis..ako ikako bude posla :D...bas se pitam koliko ce nam to pomoci????????????

Comrad

Post by Comrad » 21/07/2007 00:24

Ecko_boy wrote:Bolonja = imas pravo 4 puta izaci na ispit(KAD BI GLEDALI PRAVILA)...moras biti prisutan na svaki cas..jer ako te nema na vjezbama ili predavanjima koja su postala obavezna...onda te nema na mapi jer nemas bodova...

Ali lakapo...rok je tek 2010 da se forsira prava Bolonja..po onim pravilima kako treba da bude..do tada...mozemo ponoviti godinu vise puta...

I apslolutno mi se ne svdija nacin studiranja...samo strebaj definicije..i to je to...a kad dodjes u priliku da radis..ako ikako bude posla :D...bas se pitam koliko ce nam to pomoci????????????

Ja mislim da imaš pravo izaći samo 3 puta na ispit, jednom kroz testove i jednom na popravnom u julu + ljetna škola. I ne bih se složio da su sve definicije, na prvoj da, ali na drugoj godini se radi dosta prakse - bar na smjeru marketing (Ekonomija Sa). Slažem se da ti fax baš i neće puno pomoći sutra pri poslu, no opet zavisi gdje se zaposliš, može se dosta stvari naučiti. :)

MUNAFIK

Post by MUNAFIK » 21/07/2007 03:15

Comrad wrote:
Ecko_boy wrote:Bolonja = imas pravo 4 puta izaci na ispit(KAD BI GLEDALI PRAVILA)...moras biti prisutan na svaki cas..jer ako te nema na vjezbama ili predavanjima koja su postala obavezna...onda te nema na mapi jer nemas bodova...

Ja mislim da imaš pravo izaći samo 3 puta na ispit, jednom kroz testove i jednom na popravnom u julu + ljetna škola. I ne bih se složio da su sve definicije, na prvoj da, ali na drugoj godini se radi dosta prakse - bar na smjeru marketing (Ekonomija Sa). Slažem se da ti fax baš i neće puno pomoći sutra pri poslu, no opet zavisi gdje se zaposliš, može se dosta stvari naučiti. :)

Podrzavam Bolonju ali ovo kod nas je nidje veze!!!

Ma kod nas sistem ovakav kakav je vrlo FUNKCIONALAN za pravljenje LOSEG kvaliteta!!!
Kod nas jos nema tijela koje ce potvrditi da li je ovo bolonja, a et svi punih usta pricaju da jeste!!!

Mogao bih navest 1001 kritiku na ovo sto mi imamo u nasem obrazovanju, a vecina toga je greska koju uprave fakulteta prave iz razloga sto sve gledaju KROZ PROFIT!!!

pozitivna strana bi bila, vjeruj da neznam osim da et imam nadu da ce ovo nekad profunkcionisat kako treba!!!

zolloo85

Post by zolloo85 » 21/07/2007 04:09

Jedna od stvari koja se meni najviše ne dopada u svemu ovo je povečanje cijene studiranja i prisustvo na predavanjim (koje je pod moranjem). Ovo dovodi do toga da se manje ljudi obrazuje. Mi smo zemlja kojoj je potrebno što više obrazovanoh ljudi. Na jedanom seminaru sam saznao činjenicu da neke strane organizacije u našoj zemlji imaju za cilj da se smanje obrazovanist u našoj zemlji, posmebno su usmjereni na žensku populaciju.

Ako to uspiju tada će imati argument da kažu: "Glupi Bosanci!"

Ecko_boy

Post by Ecko_boy » 21/07/2007 09:28

Po Bolonji imas pravo 4 puta izaci na ispit u dvije godine (nemoj gledati ljetnu skolu)
Dakle u dvije godine imas 4 roka...jer u ljetnoj moze imati samo dva prijavljena...prema tome...4 puta imas pravo izaci u toku skolovanja..ali to je po bolonjskom kriteriju...a to jos uvijek ne vazi kod nas...
Tek od 2010 je prava bolonja... :D

Hendrix

Post by Hendrix » 21/07/2007 09:52

Ja ne znam zašto je toliki bauk što se mora ići na predavanja , pa ljudi moji to je na građevini bilo i bez Bolonje.Imaš spiskove pa nakupi izostanaka potpisa nema da si pita.Dok sam ja morao bit na predavanjima na drugim faxovima ljudi landaraju okolo i zajebavaju se i sada je problem kad se uvede obavezno prisustvo.E pa ljudi neka malo , da vidite kako se "studira" 8)

tiger_mx

Post by tiger_mx » 21/07/2007 10:00

Tako je

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 21/07/2007 12:12

cyprus wrote:Imsm i ja pitanje: ovo što se kod nas provodi, da li je to Bolonja u potpunosti? Ako nije, a 100% nije, šta nam to još treba da bismo provodit Bolonjski proces ko sav normalan svijet?

nije.Nekidan je onaj britanski ambasador pricao na tv-u da je sramota da je bih jos uvijek jedina zemlja u evropi koja se ne pridrzava bolonje haman nikako :roll:

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 21/07/2007 18:04

Mislim da je Mostarac manje vise u pravu. Postoji cetiri vrste studenata, ili ljudi kod nas:

1) IZOLANTI: Nema pojma o tome sta ne znaju, pa im je sve fino. Prema njima ETF ili bilo koliji drugi fakultet u BiH je najbolji na svijetu.

2) EMOCIONALCI: Oni vide razumom da nasi fakulteti nisu dobri i da zglave nikome ne daju potrebna umijeca za posao, ali njih uvijek vuce srce i neodoljiva zelja da bude bolje. Oni jednostavno "brane" svoje i pri tome ruse osnovne zakone logike.

3) OBJEKTIVCI: Jasno i glasno kazu istinu, pa sta da je...nisu skloni pretjerivanjima, ali ne vole bojiti stvari u sareno. Cesto ih emocionalci ne vole, jer misle da isti hoce da "napadaju" ono sto oni slijepo brane.

4) NEGATIVCI: Nista ne valja nikada, kod njih americki faksovi su glupi, njemacki zaostali, bosnaski smjesni, a jednio sto valja je njihovo LICNO znanje koje su stekli ko zna kako.

Nas fakultet, pa i ETF, nije ni priblizno onome kako bi to trebao da izgleda. Relativno za bosanske uslove mozda je najbolji, ali koga briga za relativnu racunicu, bitna je apsolutna. Ja licno nikad ne bi zaposlio nijednog svrsenog ETF ili bilo kog bosanskog fakulteta dok mi ne bi KONKRETNO pokazao svoje znanje. Meni ne pada na pamet da trosim 3-5 godina korisnog vremena na obucavanje nekoga u stvarima koje je isti trebao da nauci davnih dana. Zalosno jeste, ali je tako.

Koliko mislim da je vjerovatnoca da neko ko zavrsi nasu ekonomiju moze da npr. napravi dobar biznis plan ili da neko ko zavrsi nas ETF moze da mi napravi dobru schemu trafo stanice, a neko ko je zavrsio gradjevinu da mi izradi dio nekog konstrukcionog projekta.....gotovo ravna nuli.

Nas faklutet dobar kao generalna skola, opste znanje, dobro za kvizova, za nekoga ko hoce da bude akademik cijeli zivot i sl.

Neupotrebljivo znanje vecinom....kako kaze mostarac bazirano na tome da po zavrsetku fakulteta isti studenti se barem jos "obucavaju" uz rad narednih 5-6 godina. Takvo sto moglo je kod Tite i socijalizma i ne rada, ista pjesma ne pjeva u kapitalizmu.

cyprus

Post by cyprus » 21/07/2007 21:17

Bosnian_spring wrote:Mislim da je Mostarac manje vise u pravu. Postoji cetiri vrste studenata, ili ljudi kod nas:

1) IZOLANTI: Nema pojma o tome sta ne znaju, pa im je sve fino. Prema njima ETF ili bilo koliji drugi fakultet u BiH je najbolji na svijetu.

2) EMOCIONALCI: Oni vide razumom da nasi fakulteti nisu dobri i da zglave nikome ne daju potrebna umijeca za posao, ali njih uvijek vuce srce i neodoljiva zelja da bude bolje. Oni jednostavno "brane" svoje i pri tome ruse osnovne zakone logike.

3) OBJEKTIVCI: Jasno i glasno kazu istinu, pa sta da je...nisu skloni pretjerivanjima, ali ne vole bojiti stvari u sareno. Cesto ih emocionalci ne vole, jer misle da isti hoce da "napadaju" ono sto oni slijepo brane.

4) NEGATIVCI: Nista ne valja nikada, kod njih americki faksovi su glupi, njemacki zaostali, bosnaski smjesni, a jednio sto valja je njihovo LICNO znanje koje su stekli ko zna kako.

Nas fakultet, pa i ETF, nije ni priblizno onome kako bi to trebao da izgleda. Relativno za bosanske uslove mozda je najbolji, ali koga briga za relativnu racunicu, bitna je apsolutna. Ja licno nikad ne bi zaposlio nijednog svrsenog ETF ili bilo kog bosanskog fakulteta dok mi ne bi KONKRETNO pokazao svoje znanje. Meni ne pada na pamet da trosim 3-5 godina korisnog vremena na obucavanje nekoga u stvarima koje je isti trebao da nauci davnih dana. Zalosno jeste, ali je tako.

Koliko mislim da je vjerovatnoca da neko ko zavrsi nasu ekonomiju moze da npr. napravi dobar biznis plan ili da neko ko zavrsi nas ETF moze da mi napravi dobru schemu trafo stanice, a neko ko je zavrsio gradjevinu da mi izradi dio nekog konstrukcionog projekta.....gotovo ravna nuli.

Nas faklutet dobar kao generalna skola, opste znanje, dobro za kvizova, za nekoga ko hoce da bude akademik cijeli zivot i sl.

Neupotrebljivo znanje vecinom....kako kaze mostarac bazirano na tome da po zavrsetku fakulteta isti studenti se barem jos "obucavaju" uz rad narednih 5-6 godina. Takvo sto moglo je kod Tite i socijalizma i ne rada, ista pjesma ne pjeva u kapitalizmu.

Biće da ja spadam u negativce. :lol: :lol:

Hendrix

Post by Hendrix » 22/07/2007 09:59

Jaran me pita sinoć znam li ja zašto vehabije klanjaju ono skraćeno i po svom fazonu. Kaže oni klanjaju po Bolonji :lol:

Ecko_boy

Post by Ecko_boy » 22/07/2007 22:49

Sta je Bolonja donijela u Bosnu????????

Po meni donijela je zivot studenata koji se ne moze nikako zvati studentskim zivotom....

Studenti su sad streberi...i skroz izolovani od svijeta...

Dok je bio stari sistem kako je dobro bilo...raja noramalna...svako svakog postuje i provodi se nenormalno...a sad?????????

Sad bolonjci ne znaju sta je provod ...nek prica ko sta god hoce...ali tako vam je...

p.s Pitajte starije generacije malo...a ne ove nove ... 87 88 itd...

cyprus

Post by cyprus » 22/07/2007 22:52

Ecko_boy wrote:Sta je Bolonja donijela u Bosnu????????

Po meni donijela je zivot studenata koji se ne moze nikako zvati studentskim zivotom....

Studenti su sad streberi...i skroz izolovani od svijeta...

Dok je bio stari sistem kako je dobro bilo...raja noramalna...svako svakog postuje i provodi se nenormalno...a sad?????????

Sad bolonjci ne znaju sta je provod ...nek prica ko sta god hoce...ali tako vam je...

p.s Pitajte starije generacije malo...a ne ove nove ... 87 88 itd...

Pa nije poenta studiranja u provođenju. Uostalom ovo što govoriš nije istina.

Comrad

Post by Comrad » 22/07/2007 23:19

A zar se može biti dobar student bez štrebanja :roll: Ne kontam kako položiti ispit bez učenja, a i za provod se uvijek može naći vremena, važno je samo organizovati svoje obaveze.
Što se tiče bolonje, ako je svi primjenjuju zašto da mi budemo crna ovca, nego je kod nas problem što svako svoju bolonju primjenjuje, jedni nemaju ljetnu, jedni imaju, neki imaju aprilske rokove, septembarske itd. Što se mene tiče, ovaj sistem je puno bolji od onog starog, ali će trebati još nekoliko godina da dostignemo tu pravu bolonju.

Ecko_boy

Post by Ecko_boy » 23/07/2007 14:50

1. Ovo je pred Bolonju...dakle usavrsavanje...dok dodje prava Bolonja ja cu da uzivam 8)

2. Pa pogledajte koliko diplomiranih ekonomista ima na birou a ljudi nemaju posla...(nekad je bilo najmanje ecc a sad ih ima najvise...)

:zzzz:

cyprus

Post by cyprus » 23/07/2007 15:10

Ecko_boy wrote:1. Ovo je pred Bolonju...dakle usavrsavanje...dok dodje prava Bolonja ja cu da uzivam 8)

2. Pa pogledajte koliko diplomiranih ekonomista ima na birou a ljudi nemaju posla...(nekad je bilo najmanje ecc a sad ih ima najvise...)

Jebo ekonomiste, kad su svi potrčali tamo. :x

Meni nije jasno šta svi vide u ekonomiji i pravu. To će mi ostat doživotni misterij. Ja to dvoje ne bih ni mrtav studiro.

Bl_ManiaC

Post by Bl_ManiaC » 23/07/2007 15:29

Comrad wrote:A zar se može biti dobar student bez štrebanja :roll: Ne kontam kako položiti ispit bez učenja, a i za provod se uvijek može naći vremena, važno je samo organizovati svoje obaveze.
Što se tiče bolonje, ako je svi primjenjuju zašto da mi budemo crna ovca, nego je kod nas problem što svako svoju bolonju primjenjuje, jedni nemaju ljetnu, jedni imaju, neki imaju aprilske rokove, septembarske itd. Što se mene tiče, ovaj sistem je puno bolji od onog starog, ali će trebati još nekoliko godina da dostignemo tu pravu bolonju.

:lol: :lol: Po cemu to zakljuci,mislim da nisi upravu.Ali ipak to je samo tvoje MISLJENNJE.Prijasnji sistem je bio mnogo bolji i laksi nego ovaj po bolonji,sada po bolonji FAX-ovi su postali na neki nacin neorganizovani(manje rokova,ljetna skola itd).Nije ni cudo sto su studenti nedavno onoliko protestirali da se provodi bolonja kako treba ili da se ukine.Ali nije kod nas jos 100%-tna bolonja,bi ce sve u buducnosti kako treba.BAR SE NADATI!!!

Comrad

Post by Comrad » 23/07/2007 23:21

Kao prvo u Univerzitet u Sarajevu ima preko 30.000 studenata, na proteste je došlo oko 50 studenata + DOSTAŠI, tako da to ne bih ni nazvao "onolikim protestima studenata". No, slažem se da naša bolonja ima nedostataka i to ogromnih, ali mislim da će se stanje iz godine u godinu poboljšavati. Rekao sam da je ovaj sistem bolji, jer se redovno uči, dakle nema onoga da ti je ispit u januaru i ti prespavaš cijeli semestar, boli te gabri, ovako imaš testove gotovo svaki mjesec, no naravno to je moje subjektivno mišljenje. Također, broj rokova jeste smanjen sa nekih 6-7, na 2 i također bolonjci imaju isti broj predmeta kao i oni sa 4-godišnjeg studija (stanje na ekonomiji), ali valjda je u tome i fazon da fakultet ne može svako završiti, čemu onda to vodi. Kod nas je u modi valjda da studiraš nešto, nema veze što tebe to ne zanima, upiši ti to, index u ruke, e sad kad ćeš, ili da li ćeš ti to ikada završiti to nije važno. :roll:

Comrad

Post by Comrad » 23/07/2007 23:23

cyprus wrote:
Ecko_boy wrote:1. Ovo je pred Bolonju...dakle usavrsavanje...dok dodje prava Bolonja ja cu da uzivam 8)

Meni nije jasno šta svi vide u ekonomiji i pravu. To će mi ostat doživotni misterij. Ja to dvoje ne bih ni mrtav studiro.

Nemoj generalizovati stvari, jesi li možda pomislio da ima ljudi koje zanima ekonomija :roll:

cyprus

Post by cyprus » 23/07/2007 23:37

Comrad wrote:
cyprus wrote:

Nemoj generalizovati stvari, jesi li možda pomislio da ima ljudi koje zanima ekonomija :roll:

Takvim ljudima svaka čast, ali koliko ja znam puno je više ekonoma i pravaša, koji to upišu jer jednostavno ne znaju šta bi drugo upisali. I valjda kontaju da će se najlakše zaposlit i doć do nekih para sa ovim fakultetom. Mislim, poštujem i takve odluke, ali stvarno mislim da previše ljudi studira ekonomiju i pravo i onda poslje čuđenje zašto ih je najviše nezaposlenih. Primjerice, meni se stvarno smuči kad vidim nekoga ko ima jedva 2 iz matematike, a želi upisat ekonomiju. To je meni van svake pameti

Ali kažem: ko ima smisla za to i koga to zanima, svaka mu čast i protiv takvih nemam ništa protiv, nego sve pohvale.

in33sa

Post by in33sa » 24/07/2007 09:55

Comrad wrote:Kao prvo u Univerzitet u Sarajevu ima preko 30.000 studenata, na proteste je došlo oko 50 studenata + DOSTAŠI, tako da to ne bih ni nazvao "onolikim protestima studenata". No, slažem se da naša bolonja ima nedostataka i to ogromnih, ali mislim da će se stanje iz godine u godinu poboljšavati. Rekao sam da je ovaj sistem bolji, jer se redovno uči, dakle nema onoga da ti je ispit u januaru i ti prespavaš cijeli semestar, boli te gabri, ovako imaš testove gotovo svaki mjesec, no naravno to je moje subjektivno mišljenje. Također, broj rokova jeste smanjen sa nekih 6-7, na 2 i također bolonjci imaju isti broj predmeta kao i oni sa 4-godišnjeg studija (stanje na ekonomiji), ali valjda je u tome i fazon da fakultet ne može svako završiti, čemu onda to vodi. Kod nas je u modi valjda da studiraš nešto, nema veze što tebe to ne zanima, upiši ti to, index u ruke, e sad kad ćeš, ili da li ćeš ti to ikada završiti to nije važno. :roll:

I opet ce bar 1/3 svrsenih studenata biti oni koji su nasli vezu, prepisali na ispitu, podjonili, prevarili, dobar mu babo sa dekanom, dobar mu daidza sa prodekanom.

Vi govorite kao da se raspravlja o Kembridzu, a ne o sugavom SA univerzitetu.
Jedina promjena koja se desila na SA fakultetima, u odnosu na stari sistem, je smanjivanje broja ispitnih rokova (citaj: manje posla za ionako vise odsutne nego prisutne profesore) a sve ostalo je ostalo na istom. I robovlasnicki odnos prema studentima i mito i korpucija na svakom koraku.

Motokultivator

Post by Motokultivator » 24/07/2007 12:06

Evo da se i ja priljucim.

Ja sam vazda bio protiv te bolonje. I dok sam bio predsjednik nekakav na svom faksu vazda sam govorio da nam to ne treba. Razloga nema previse, al su jasni ko dan. Osnovni razlog sto smo mi mala populacija (nema nas ni 3miliona kako treba). Kod nas je NEMOGUCE imati fakultet sa milion smejrova i striktnim usmjerenjem. Jer realno niko te nece zaposlit ako si ti strucnjak za jednu jedinu stvar. Kod nas ce se uvijek traziti ljudi koji su vise svestrani. Ono jednu stvar ili eto bar dvije moras znat kao pravi pravcati profesionalac, a ostale ono usput. Jer kod nas nema firme i nece je nikad ni biti (ako gledamo realno, bez da prostis preseravanja), koja ce zaposliti 5 ljudi, kad moze zaposliti 2 ili jos bolje jednog. Bolonja forsira ljude da znaju minimum i od jednog usmjerenja, a o opstem znanju da i ne pricam.
Ja sam vazda govorio, to jeste tesko, al je glavni problem na svim fakultetima u BIH (ne ubrajajuci ove nadri fakultete, gdje se parama sve zavrsava), odnos izmedju predavaca i slusaoca u nasem slucaju prof/ass/labor/...-student. Kod nas, je slucaj da su svi predavaci li bar velika vecina mozda oko 80-90% svi nekakvi ufurani ljudi, koji ne mogu nikako da se spuste na zemlju i da shvate da je njihov poso uzvisen, da ne kazem svet. Da nisu na katedri zbog plate, nego zbog prenosenja znanja. Mislim ono svi mi zivimo od plate, al njihova situacija je drukcija. Znanje se ne moze kupiti, nemoze se ni prodati, a oni uporno pokusavaju da to rade. Oni prodaju znanje za platu, pa to je nemoguce.
E sad, dosli neki pametnjakovici i uveli bolonju. OK, mora se EU integracija ovo ono. OK. Ako je tako ja cu rec more. Kud svi turci tu i mali mujo. Al sta se dogodilo. Odnos osto isti i opet problem. Sad prof nemoze da gleda da studenti, posto se gradivo smanjilo, polazu tek tako i zavrsavaju fakultet tek tako, pa hajmo ih malo maltretirat. E pa ne ide to tako drugo i drugarice :D. Imam mnogo prijatelja i na istoku i na zapadu, koji pricaju kakvi su odnosi kod njih, cak sami sam imo priliku biti jedan od slusalaca/studenata na takvim skolama i predavanjima. Imam i prijatelja koji je asisten na fakultetu u njemackoj i znam sta covjek prica.
Ako vec imaju kolkoviji, ako imaju vjezbe, cemu onda nekakvi BUM zavrsni ispiti. Ljudi skontali da je lakse nauciti stvar u osnovoj i srednjoj skoli. Ucis po manje i izlazis vise puta. Na kraju se to sabere i eto ocjene. Ko hoce vise nek izlazi na zavrsni ispit, a o tome kolko se pika ili ne pika predhodno stecena ocjena tu se moze diskutovati.

A sto se tice ovih, sto bi samo da prodju kroz fakultet i da dobiju diplomu, o tome je suvisno komentar davat. Na mom faksu, je bilo uvijek i bice, kao i na mnogim prirodnih i tehnickim fakultetima, da se MORA biti na predavanjima i vjezbama jer inace nes znat nista. Da se more sve naucit iz knjiga, ne bi fakultet ni trebo. Dodji u sept upisi godinu, opet u junu polozi i zdravo. Ne treba ni fakultet, ni labos, ni nista. Samo jedna mala kancelarica,ko notar. Dodje cojek polozi, ovaj uzme pare i idemo dalje.

Uh, alaj se ja napisa. :D

Post Reply