Studiranje i posao.

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
Heller

Studiranje i posao.

Post by Heller » 30/09/2016 14:12

Imam problem, studiram a imam ponudu za dobar posao i trebao bi odraditi probna tri mjeseca (sve plaćeno, ugovor, nije neka prevarantska firma). Eh sad ja sam student i imam porodičnu penziju. Hocu izgubit skroz pravo na penziju, što mi je problem ako ne ostanem na poslu. I jel mogu ja neki studentski ugovor il nešto potpisati, kako to kod nas zakon tretira?

shiny

Re: Studiranje i posao.

Post by shiny » 30/09/2016 15:00

Ne znam kakvo je sad stanje sa Studentskim servisom, tamo je negdje kod McDonaldsa... Znam da je dosta raje preko njih primala studentke honorare, a da ne gubiš ni stipendije, ni pomoći, niti redovan status... Druga opcija ti je potpisivanje ugovora o djelu. Onog trena kad potpišeš ugovor o radu, sve se stopira...

Heller

Post by Heller » 30/09/2016 15:38

shiny wrote:Ne znam kakvo je sad stanje sa Studentskim servisom, tamo je negdje kod McDonaldsa... Znam da je dosta raje preko njih primala studentke honorare, a da ne gubiš ni stipendije, ni pomoći, niti redovan status... Druga opcija ti je potpisivanje ugovora o djelu. Onog trena kad potpišeš ugovor o radu, sve se stopira...
Nije meni problem nakon 3 mjeseca, al ako ne ostanem nakon 3 mjeseca,ne bi da gubim penziju. Znaci moze ugovor o djelu i penzija?

shiny

Post by shiny » 30/09/2016 19:28

Heller wrote:
shiny wrote:Ne znam kakvo je sad stanje sa Studentskim servisom, tamo je negdje kod McDonaldsa... Znam da je dosta raje preko njih primala studentke honorare, a da ne gubiš ni stipendije, ni pomoći, niti redovan status... Druga opcija ti je potpisivanje ugovora o djelu. Onog trena kad potpišeš ugovor o radu, sve se stopira...
Nije meni problem nakon 3 mjeseca, al ako ne ostanem nakon 3 mjeseca,ne bi da gubim penziju. Znaci moze ugovor o djelu i penzija?
Moje iskustvo je iz 2013. kad sam radila i studirala, potpisivala sam ugovore o djelu da bih zadržala redovni studentski status (zdravstveno osiguranje i studentsku kartu :D ) i da mogu primati opštinsku stipendiju... Taj rad nije uticao ni na šta, osim što ti uzmu, čini mi se, 17% poreza, pa od crkavice ostane još manja crkavica... Mada su kasnije usvajali novi zakon, ali mislim da se tu ništa nije promijenilo.

Samo ne dozvoli da te skinu sa redovnog studija zbog posla, a ostave te na ugovoru o djelu, pa da rintaš više od svih za upola manje novca, što pola firmi jedva dočeka.

Pola ovih penzionisanih doktora, zubara, umjetnika, novinara koji nastave raditi nakon što odu u penziju ti je na takvim ugovorima, da mogu umakati na više strana...

Horcrux

Post by Horcrux » 01/10/2016 00:29

2014. se zaposlio, odradio 3 mjeseca probnog rada, poslije toga primljen na neodredjeno. Sve to vrijeme bio 4. godina na faksu, zavrsio, pa upisao 5-tu, i opet zavrsio. Nikad nisam imao problema, niti me ikad iko ista pitao. Kome god sam ovo pricao tada, govorili su mi da krsim zakon, da ne mogu tako i slicno, a niko nikad nije znao citirati koji ja to zakon konkretno krsim. :-) Tako da, iz mog primjera, mozes raditi i studirati normalno. Ja doduse nisam prisustvovao predavanjima, tako da sam gubio bodove na prisustvo, sto je negdje 10 od 100, ali sam zato radio zadace i bio na vjezbama, koje su vecinom bili poslije 5h i radio ispite i polagao. :)

Heller

Post by Heller » 01/10/2016 07:24

shiny wrote:
Heller wrote:
Moje iskustvo je iz 2013. kad sam radila i studirala, potpisivala sam ugovore o djelu da bih zadržala redovni studentski status (zdravstveno osiguranje i studentsku kartu :D ) i da mogu primati opštinsku stipendiju... Taj rad nije uticao ni na šta, osim što ti uzmu, čini mi se, 17% poreza, pa od crkavice ostane još manja crkavica... Mada su kasnije usvajali novi zakon, ali mislim da se tu ništa nije promijenilo.

Samo ne dozvoli da te skinu sa redovnog studija zbog posla, a ostave te na ugovoru o djelu, pa da rintaš više od svih za upola manje novca, što pola firmi jedva dočeka.

Pola ovih penzionisanih doktora, zubara, umjetnika, novinara koji nastave raditi nakon što odu u penziju ti je na takvim ugovorima, da mogu umakati na više strana...
Ma meni su samo prva tri mjeseca problem, ako ostanem za stalno nisam siguran ni da ću nastaviti sa studijima, al neću odustajat dok nisam siguran.

shiny

Post by shiny » 01/10/2016 16:58

Horcrux wrote:2014. se zaposlio, odradio 3 mjeseca probnog rada, poslije toga primljen na neodredjeno. Sve to vrijeme bio 4. godina na faksu, zavrsio, pa upisao 5-tu, i opet zavrsio. Nikad nisam imao problema, niti me ikad iko ista pitao. Kome god sam ovo pricao tada, govorili su mi da krsim zakon, da ne mogu tako i slicno, a niko nikad nije znao citirati koji ja to zakon konkretno krsim. :-) Tako da, iz mog primjera, mozes raditi i studirati normalno. Ja doduse nisam prisustvovao predavanjima, tako da sam gubio bodove na prisustvo, sto je negdje 10 od 100, ali sam zato radio zadace i bio na vjezbama, koje su vecinom bili poslije 5h i radio ispite i polagao. :)
Mnogi su to tako... Kršio si zakon, ni prvi ni posljednji, i ja bih, vjeruj, da nisam imala druge opcije... Nego nastane problem kad imaš pomoć, stipendiju, porodičnu penziju... gdje god neko uoči priliv kapitala, nastaje problem, a ovaj momak očigledno hoće da izbjegne taj problem...

Post Reply