Studij u inostranstvu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
kriticarka_nikova

Studij u inostranstvu

Post by kriticarka_nikova » 23/11/2010 17:35

Za sve one koji bi htjeli ici vani u Evropu i studirat evo jedan link sa fakultetima širom Evrope...(mislim da ce nam sad kad su nam ukinuli vize, biti lakse otici vani ...)

http://www.university-world.com/Europe- ... te.html#CZ

alica.k
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Studij u inostranstvu

Post by alica.k » 23/11/2010 18:32

ukinuli su turisticke vize, ali mislim da za studiranje u drugoj drzavi treba druga vrsta vize, ili neka boravisna dozvola, nesto....sumnjam da ce nasim studentima ista lakse biti da idu studirati vani.

paloma

Post by paloma » 23/11/2010 23:00

prvo i najvaznije...

stranim organima (uredu za strance) moras prikazati da si u mogucnosti snositi sve troskove studiranja, koji su Njemackoj koliko se sjecam €500 mjesecno, pri dobijanju studentske vize na dvije godine to dodje €12.000.

Gray

Post by Gray » 24/11/2010 09:32

alica.k wrote:ukinuli su turisticke vize, ali mislim da za studiranje u drugoj drzavi treba druga vrsta vize, ili neka boravisna dozvola, nesto....sumnjam da ce nasim studentima ista lakse biti da idu studirati vani.

Upravo tako, bezvizni režim ne mjenja ništa za studente ili osobe koje žele da rade vani.

paloma wrote:prvo i najvaznije...

stranim organima (uredu za strance) moras prikazati da si u mogucnosti snositi sve troskove studiranja, koji su Njemackoj koliko se sjecam €500 mjesecno, pri dobijanju studentske vize na dvije godine to dodje €12.000.

U Švedskoj je to oko 700-750, tako da izađe oko 15-ak hiljada za dvije godine.

manki

Post by manki » 24/11/2010 09:43

Gray wrote:U Švedskoj je to oko 700-750, tako da izađe oko 15-ak hiljada za dvije godine.

Što se tiče Švedske, ja sam razmišljao o Masteru u Švedskoj, ali vidjeh na studera.nu da primaju jedino aplikante s univerziteta koji su izlistani u nekakvom International Handbook of Universities, nalazi se pod "Entry Requirements". Pogledah na toj famoznoj listi Univerziteta nigdje nema ni jednog jedinog iz Bosne i Hercegovine.

Entry requirements
To meet the entry requirements for second cycle (graduate/Master's) studies, you must:
have been awarded a Bachelor's degree (equivalent to a Swedish Kandidatexamen) from an internationally recognised university. The university must be listed in the latest edition of the International Handbook of Universities.
be able to demonstrate proficiency in English by means of an internationally recognised test, e. g. TOEFL, IELTS or the equivalent. Check the website of the higher education institution (HEI) where you would like to study for more information about language requirements.

Pošaljem im fino mail da pitam je li ipak moguće aplicirati iz BiH, jer nema nijednog univerziteta, i žena hladno odgovori "You are unfortunately in that case not eligible to apply" lol... Zna li iko išta više o tome, jer znam da u Švedskoj ima dosta naših studenata. :?

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 24/11/2010 11:51

Za Švedsku ne znam, ali mogao bi se neko javiti iz Švedske ko studira pa da odgovori na tvoje pitanje.

Što se tiče love, mislim da se u nekim zemljama moze raditi i studirati...te tako sam platiti svoj studij, a negdje sam procitala da se u nekim zemljama moze i besplatno studirati (cini mi se da je bila upitanju il Švicarska il Francuska ne znam sad nisam sigurna...), samo ne sjecam se koji su uslovi za to i sta traze zauzvrat.

Gray

Post by Gray » 24/11/2010 13:41

kriticarka_nikova wrote:Za Švedsku ne znam, ali mogao bi se neko javiti iz Švedske ko studira pa da odgovori na tvoje pitanje.

Što se tiče love, mislim da se u nekim zemljama moze raditi i studirati...te tako sam platiti svoj studij, a negdje sam procitala da se u nekim zemljama moze i besplatno studirati (cini mi se da je bila upitanju il Švicarska il Francuska ne znam sad nisam sigurna...), samo ne sjecam se koji su uslovi za to i sta traze zauzvrat.

Može se studirati iz BiH bez ikakvih problema, ja sam tek u Septembru upisao master u Lundu, nakon što sam završio faks u Sarajevu. Tako da nema nikakvih problema za to, pogledaj malo detaljnije, koliko se sjećam Sarajevo je na tom spisku, ne bi tu trebalo biti problema.

Što se tiče besplatnog studiranja, to je bilo i u Švedskoj i ne traže ništa zauzvrat. Svo školovanje (osnovno, srednje, visoko) je bilo besplatno što se tiče školarine. Jedini troškovi su troškovi života.

Ja sam tako upisao, međutim od naredne godine se uvode školarine za sve studente van EU. Koliko će biti ovisi od programa do programa i od konkretnog Univerziteta. Npr. moj će program biti 13 hiljada eura godišnje (a traje dvije godine).

Srećom, pošto sam ja upisao po besplatnom sistemu tako ću i završiti, tako da neću morati plaćati narednu godinu.

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 24/11/2010 13:51

Gray wrote:
kriticarka_nikova wrote:Za Švedsku ne znam, ali mogao bi se neko javiti iz Švedske ko studira pa da odgovori na tvoje pitanje.

Može se studirati iz BiH bez ikakvih problema, ja sam tek u Septembru upisao master u Lundu, nakon što sam završio faks u Sarajevu. Tako da nema nikakvih problema za to, pogledaj malo detaljnije, koliko se sjećam Sarajevo je na tom spisku, ne bi tu trebalo biti problema.

Što se tiče besplatnog studiranja, to je bilo i u Švedskoj i ne traže ništa zauzvrat. Svo školovanje (osnovno, srednje, visoko) je bilo besplatno što se tiče školarine. Jedini troškovi su troškovi života.

Ja sam tako upisao, međutim od naredne godine se uvode školarine za sve studente van EU. Koliko će biti ovisi od programa do programa i od konkretnog Univerziteta. Npr. moj će program biti 13 hiljada eura godišnje (a traje dvije godine).

Srećom, pošto sam ja upisao po besplatnom sistemu tako ću i završiti, tako da neću morati plaćati narednu godinu.

Pa ima li kakvog besplatnog studiranja negdje van Evrope?

A sta je sa ovim rad i studij u inostranstvu? Koliko znam studentima je dozvoljeno da rade 20 sati sedmicno, na bijelo!

Kako ide master? Mozes li ga zavrsit za 12 mjeseci bez obzira sto bi trebao trajati dvije godine?

Koliki su ti troskovi zivota u Lundu?

paloma

Post by paloma » 24/11/2010 14:08

kriticarka_nikova wrote:
A sta je sa ovim rad i studij u inostranstvu? Koliko znam studentima je dozvoljeno da rade 20 sati sedmicno, na bijelo!

Opet Njemacka: godisnje je dozvoljeno raditi 90 punih radnih dana ili 180 polovicnih radnih dana.

Gray

Post by Gray » 24/11/2010 14:31

kriticarka_nikova wrote:
Gray wrote:

Pa ima li kakvog besplatnog studiranja negdje van Evrope?

Kako ide master? Mozes li ga zavrsit za 12 mjeseci bez obzira sto bi trebao trajati dvije godine?

Koliki su ti troskovi zivota u Lundu?

Van Evrope ne znam.

Što se tiče rada, možeš potpuno legalno raditi, mislim da nema nekog posebnog limita (drugačije je za švedske studente pošto oni primaju novac od države za studiranje, oko 300 eura mjesečno bespovratno i još 500 eura mjesečno kredita ako žele, kojeg moraju kasnije vratiti. Zato ako zarade preko određenog iznosa gube pravo na taj doprinos. Pošto stranci svakako ne primaju taj doprinos mislim da nema nekog posebno limita).

Druga stvar je što ćeš jako jako teško naći posao ako ne znaš jezik. Zato ti preporučujem da ne ideš ako misliš da ti rad bude jedini izvor prihoda, pošto je posao teško naći. Druga situacija je ako imaš novac da se izdržavaš ali želiš da radiš da malo popraviš budžet. Ali samo od studentskog rada živjeti je teško.

Master možeš završiti i za 12 mjeseci ako želiš, ali nije ista diploma kao poslije dvije godine mastera (jer je ovdje sistem 3+2). Ja želim da idem pune 2 godine.

Troškovi su meni i djevojci (pošto oboje idemo na master i živimo zajedno (uz stvarno mnogo pažnje na svaku krunu koja se potroši) oko 8.000 mjesečno, od čega pola otpada na stan. To izađe oko 1.600 KM mjesečno.
Last edited by Gray on 24/11/2010 21:47, edited 2 times in total.

Gray

Post by Gray » 24/11/2010 14:34

Plus što svakako moraš prikazati novac na računu da bi uopšte dobio vizu za studiranje. Šveđani traže da imaš na računu 73 hiljade kruna godišnje, za dvije godine moraš odmah na početku prije nego dobiješ vizu pokazati iznos za obje godine, 146000 kruna, oko 31 hiljadu KM.

manki

Post by manki » 24/11/2010 18:26

E Gray, je li ti se mogu javiti na privatni da te štošta upitam za Lund, jer i ja tu namjeravam aplicirati?

Gray

Post by Gray » 24/11/2010 21:46

manki wrote:E Gray, je li ti se mogu javiti na privatni da te štošta upitam za Lund, jer i ja tu namjeravam aplicirati?

Slobodno :)

vox-populi

Post by vox-populi » 24/11/2010 22:00

paloma wrote:
kriticarka_nikova wrote:

Opet Njemacka: godisnje je dozvoljeno raditi 90 punih radnih dana ili 180 polovicnih radnih dana.

Nije, dozvoljeno je raditi 20 sati sedmicno, ne vise od 4 sata dnevno. Sto se zarade tice, do 800€ se ne oporezuje (ili oporezuje se vrlo malo). Ako se zaradjuje preko 800€ gubi se status studenta, ali se i dalje moze studirati, samo se gube pogodnosti koje ima student (jeftina zdravstvena zastita, tax-free zarada do 800€, popusti na prevoz, muzeje i sl.).

Ovo ogranicenje koje ti spominjes se odnosi samo na studente koji primaju BAföG.

Ukoliko stranci zele studirati u Njemackoj, moraju dokazati da su finansijski sposobni. Trenutna suma je oko 660€ mjesecno, minimalno na godinu dana.

paloma

Post by paloma » 24/11/2010 23:07

vox-populi wrote:
paloma wrote:
kriticarka_nikova wrote:

Nije, dozvoljeno je raditi 20 sati sedmicno, ne vise od 4 sata dnevno. Sto se zarade tice, do 800€ se ne oporezuje (ili oporezuje se vrlo malo). Ako se zaradjuje preko 800€ gubi se status studenta, ali se i dalje moze studirati, samo se gube pogodnosti koje ima student (jeftina zdravstvena zastita, tax-free zarada do 800€, popusti na prevoz, muzeje i sl.).

Ovo ogranicenje koje ti spominjes se odnosi samo na studente koji primaju BAföG.

Ukoliko stranci zele studirati u Njemackoj, moraju dokazati da su finansijski sposobni. Trenutna suma je oko 660€ mjesecno, minimalno na godinu dana.

De mi molim te pokazi ili nekako drugacije potvrdi gdje ovo gore boldirano stoji.

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 24/11/2010 23:40

vox-populi wrote:
paloma wrote:
kriticarka_nikova wrote:

To znaci da moras imat neki dokaz da na racunu imas 660 eura puta 12 mjeseci?

A sta spada u tih 660 eura? Stan ili studij? Nisam te razumjela.

Gray

Post by Gray » 24/11/2010 23:56

kriticarka_nikova wrote:To znaci da moras imat neki dokaz da na racunu imas 660 eura puta 12 mjeseci?

Mislim da je to za troškove života, a ako ti fakultet traži plaćanje školarine to je odvojeno od ovih sredstava, vjerovatno i tmo moraš dokazati da si platio. To je koliko država traži da minimalno imaš prema njihovim procjenama koliko ti je potrebno za život, dakle to ti je za troškove života za jedan mjesec.

vox-populi

Post by vox-populi » 25/11/2010 00:01

paloma wrote:De mi molim te pokazi ili nekako drugacije potvrdi gdje ovo gore boldirano stoji.

Studiram i radim. Doduse trecinu radnog vremena ali mi je dozvoljeno 4 sata dnevno ili 20 sedmicno. U periodu pon-pet smijem raditi do 4 sata dnevno, vikend neograniceno. Sedmicno ne smijem preci 20 sati, odnosno mjesecno 80. Sada mi je mrsko google-ati ali ima zakon negdje online.

Drugi primjer, moja djevojka. Dok je studirala primala je BAföG. Imala je ogranicenje od 180 radnih dana godisnje na Teilzeit ili 90 dana Vollzeit. I bilo joj je ograniceno koliko smije zaraditi unutar kalendarske godine, ne mogu se sjetiti limita li je dosta manje od 800€ mjesecno.

paloma

Post by paloma » 25/11/2010 00:08

vox-populi wrote:
paloma wrote:De mi molim te pokazi ili nekako drugacije potvrdi gdje ovo gore boldirano stoji.

Studiram i radim. Doduse trecinu radnog vremena ali mi je dozvoljeno 4 sata dnevno ili 20 sedmicno. U periodu pon-pet smijem raditi do 4 sata dnevno, vikend neograniceno. Sedmicno ne smijem preci 20 sati, odnosno mjesecno 80. Sada mi je mrsko google-ati ali ima zakon negdje online.

Drugi primjer, moja djevojka. Dok je studirala primala je BAföG. Imala je ogranicenje od 180 radnih dana godisnje na Teilzeit ili 90 dana Vollzeit. I bilo joj je ograniceno koliko smije zaraditi unutar kalendarske godine, ne mogu se sjetiti limita li je dosta manje od 800€ mjesecno.

Hajd se molim te malo potrudi, nemoj da ti je mrsko kad mi vec pobijas stav.
Onda bih te jos i zamolio da mi napises u kojoj saveznoj drzavi se nalazis i kakav status/koju vizu imas, tu gdje si.

vox-populi

Post by vox-populi » 25/11/2010 00:20

kriticarka_nikova wrote:To znaci da moras imat neki dokaz da na racunu imas 660 eura puta 12 mjeseci?

Da bi kao strankinja dobila nacionalnu studentsku vizu, na osnovu koje se moze traziti boravisna dozvola, pored osnovnih uslova (Abitur i C1 nivo njemackog jezika), moras dokazati finansijsku sposobnost. Odnosno, moras dokazati da imas na raspolaganju oko 660€ mjesecno za period za koji trazis vizu/boravisnu dozvolu.

Ovo mozes dokazati na dva nacina. Prvi je da imas novac. U tom slucaju otvoris racun u njemackoj banci, uplatis cijelu sumu i zatvoris racun sa opcijom da ti se mjesecno oslobadja 660€. Dakle, bez obzira koliko ti traje studij, u pocetku mozes traziti samo godinu dana boravka. To znaci da, prije nego sto uopste apliciras za vizu, na njemacki racun moras uplatiti oko 7900€. Taj racun moras zatvoriti i uzeti potvrdu iz banke.
Drugi nacin je da ti neko da finansijsku garanciju. Osoba koja ti daje finansijsku garanciju mora imati dovoljno visoka primanja. Postoji tacno definisano kolika netto plata mora biti, cini mi se 380€+stan+eventualni krediti+660€. I ovo u slucaju da osoba zivi sama. Finansijski garant ti moze biti i porodica (recimo bracni par), gdje je kalkulacija nesto drugacija, ali opet kada plate stan+eventualne kredite, te uracunaju zivotne troskove od cca. 360€ po osobi, mora ima ostati slobodno 660€ netto. Ako imaju djecu, dodaje se i zivotni troskovi djece.
Uglavnom, ako je neko sposoban da ti bude garant, mora potpisati i ovjeriti garanciju u odjelu za strance.

Prije nego sto apliciras za vizu moras upisati fakultet u Njemackoj, dakle predati papire (dokaz o zavrsenoj srednjoj skoli koji je priznat u Njemackoj i certifikat C1). Ako je sve ok, dobijes dokaz o upisu na fax.

Sa tom potvrdom i finansijskim dokazom, ides u ambasadu i apliciras za nacionalnu studentsku vizu.
Na osnovu te vize mozes ostati tri mjeseca u Njemackoj. U toku ta tri mjeseca moras aplicirati za boravisnu dozvolu. Za to ti treba nacionalna viza, prijava mjesta boravka, dakle adresa u Njemackoj na kojoj si prijavljena i isti onaj dokaz iz banke. Boravisnu dozvolu dobijas na godinu dana. Da bi je produzila, treba ti ponovo finansijska garancija, dakle opet 660€ mjesecno na zatvorenom racunu.

Ovih 660€ ne pokriva troskove studiranja. Mozes mjesecno podizati 660€ i od toga mozda zivjeti, zavisi od grada, ali moras imati na umu da ako potrosis sav novac, neces moci produziti vizu jer na pocetku druge godine opet moras imati 7900€ na racunu.

Studij kosta oko 650€ po semestru i placa se unaprijed za semestar. Tu nisu ukljuceni troskovi knjiga, prevoza i sl.
Cijene stana, hrane, prevoza i generalno zivota zavise od grada do grada, Minhen je jako skup, Berlin je nesto jeftini, Hamburg takodjer. Manji gradovi su dosta jeftiniji, za izuzetkom hrane u supermarketima koja kosta isto u bilo kojem gradu.

Eto ukratko, pa ako sta treba pitaj.

vox-populi

Post by vox-populi » 25/11/2010 00:22

paloma wrote:Hajd se molim te malo potrudi, nemoj da ti je mrsko kad mi vec pobijas stav.
Onda bih te jos i zamolio da mi napises u kojoj saveznoj drzavi se nalazis i kakav status/koju vizu imas, tu gdje si.

Od nedavno imam Niderlassung. Zivim u Minhenu, savezna drzava Bayern. Jos informacija?

paloma

Post by paloma » 25/11/2010 00:34

vox-populi wrote:
paloma wrote:Hajd se molim te malo potrudi, nemoj da ti je mrsko kad mi vec pobijas stav.

Od nedavno imam Niderlassung. Zivim u Minhenu, savezna drzava Bayern. Jos informacija?

Hvala lijepa. Zamolio bih te da kad nam budes iduci put dijelio svoja misljenja i negirao/pobijao tudja , ne pocinjes dijalog sa tvoje tacke gledista nego sa opste (mada se iz drugog threda da primjetiti da ti to bas i ne ide od ruke).

Ti imas Niederlassung, cestitam, onaj ko zeli da dodje iz inostranstva da studira ga nazalost nema nego mora da aplicira za studentsku vizu, znaci ima drugi status nego ti.

Jedno ogranicenje, koje vazi za studente iz BiH, koji su dosli iz BiH da studiraju i po tom osnovu dobili studentsku vizu (a mislim da to vazi i za ostale drzave van EU) je to, da im je dozvoljeno da godisnje rade do maksimalno 90 punih radnih dana ili 180 polovicnih radnih dana, osim ako rade kao wissenschaftliche Hilfskraft (HiWi), onda to ogranicenje ne postoji, u tom slucaju mogu raditi vise radnih dana.

Raspitaj se, odi u Akademisches Auslandsamt/International Office, pitaj nekog od kolega/kolegica tu gdje studiras.

vox-populi

Post by vox-populi » 25/11/2010 00:47

paloma wrote:Jedno ogranicenje, koje vazi za studente iz BiH, koji su dosli iz BiH da studiraju i po tom osnovu dobili studentsku vizu (a mislim da to vazi i za ostale drzave van EU) je to, da im je dozvoljeno da godisnje rade do maksimalno 90 punih radnih dana ili 180 polovicnih radnih dana,

Opet nisi upravu. Zakon ne pravi razliku izmedju studenata dravljana Njemacke, studenta sa Niederlassungserlaubnisom ili studenata sa studentskim Aufenthaltom. Ukoliko studiras imas status studenta. Dok god imas taj status, mozes raditi do 20 sati sedmicno, ukupno 26 sedmica godisnje u sta nisu uracunate pauze izmedju semestara, praznici i vikendi.

http://www.jobber.de/_1_myjobber/jobforum,arbeitsrecht.html
http://dejure.org/cgi-bin/suche?Suchenach=arbeitszeit&Bereich=#b2ArbZG

vox-populi

Post by vox-populi » 25/11/2010 01:05

@ paloma

moram dodati da si bio djelimicno upravu a ja djelimicno u krivu. Izvinjavam se.

Dakle, postoji ogranicanje od 180 dana pola radnog vremena za studente iz trecih zemalja. S tim da se za mnoga zanimanja moze dobiti dozvola za duzi rad od strane Agentur für Arbeit. Dovoljno je da se aplicira i u slucaju da u tom trenutku niko ne trazi taj posao, ili da u roku od tri sedmice Agentur für Arbeit ne moze ponuditi nekoga drugog za taj posao, studenti iz trecih zemalja mogu dobiti dozvolu da rade duze.

Takodjer, ovo ne mijenja njihov status studenta, niti moraju traziti drugaciju vizu,

Nakon zavrsenog studija, moze se ostati jos godina dana u Njemackoj. Ukoliko se u toj godini nadje posao, automatski se dobija radna viza.

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 25/11/2010 11:11

Iako sam Njemacki ucila u Osnovnoj skoli, ono imam elementarno znanje iz tog jezika, medjutim jezik kao jezik ni malo me ne privlaci da ga ucim jer ga smatram teskim jezikom. Zato sam i pitala postoji li negdje u Evropi studij na engleskom jeziku.

Sto se tice statusa (koliko sam razumjela) Niederlassung, ja u biti ni ne razumijem sta on zapravo predstavlja, ali po postovima vidim da je to nesto sto se smatra na visokoj skali.

Takodjer ja licno ne mislim ici na studij od pocetka, jer ja imam fakultetsku diplomu. No,medjutim, posto ja nemam sličnosti s ovim nasim Bosancima(nas Bosnjo kad dobije posao u firmi u istoj dočeka i penziju, svako mijenjanje posla za njega je katastrofa), sklona sam da mijenjam posao (ali uvijek na sigurno) te sam dobila potrebu da nadogradim svoju diplomu, no, ne znam koja bi zemlja priznala moju diplomu? Ako priznaju diplome srednje skole zasto ne bi i tu? Znam da je Njemacka uvijek komplikovala oko tih stvari zato nisam ni pomišljala na Njemacku da idem tamo.

Treca stvar su financije. Ja mislim studirati i raditi jer drugih prihoda nemam. Naravno ne bih mogla raditi cijeli dan, jer bih morala ici na predavanja, zato sam pitala da li negdje u Evropi postoji studij za studente koji uz put mogu zaraditi za zivot. Cetiri sata rada na dan je sasvim dovoljno za skromnu zaradu , samo da li ta skromna zarada moze pokriti troskove za zivot to vjerojatno zavisi od zemlje do zemlje….ali ja nikad u zivotu nisam nigdje drugo zivjela sem u BiH tako da ne znam kako je vani…

I zadnja stvar jeste ta da u zemlju u koju odem trebam u roku od 1 godine zavrsiti 4 semestra ako je moguće, jer znam kakva su pravila kod nas, nista ne moze na preskok….

Ja u biti ni ne znam kako izgleda studij u inostranstvu, ali znam kako izgleda kod nas u BiH. Das crno ispod nokata prvo dok prodjes pismeni ispit pa onda usmeni. Ako padnes na usmenom vracaju te na pismeni….neki zbog takvih stvari odustaju…
Recimo pismeni ispit iz predmeta elektrotehnika: izracunas zadatak sa otpornicima ono kretanje struje folovi golovi, a onda izadjes na usmeni ispit koji veze nema sa pismenim. Iz matematike radis pismeni i kad ga prodjes izadjes na usmeni i profo te postavi ispred sebe da ti list papira i zada zadatak…znaci opet pismeni.

S druge strane su korupcije. Veliki broj studenata upisu lakse fakultete samo radi toga da imaju neki fakultet da se računaju kao akademici i onda se dešava svasta na fakultetima. Da se razumijemo, ne podcjenjujem ja druge faxove, imo ti ne znam ti kakvu diplomu ili ne, ako si pametan il glup to se vidi iz aviona, ako si snalažljiv ili ne isto se da primjetiti i naravno ako si sposoban za rad sto je i najbitnije za firmu takodjer se može uočiti.

Zaboravih rec cudni su mi ovi vasi masteri. Moja drugarica je upisala master (lupam sad) recimo u aprilu i znala je tacan datum kad ce ga zavrsiti, recimo u martu tamo iduće godine. Kako možes znat taj datum, kako možes tvrditi da ces proc neki ispit? Ili su ti masteri kao kursevi. Pohadjas, bitno je da si prisutan, da redovno pises projekte, i to je to…prolazis sigurno…stvarno ne znam, ko ce mi iskreno objasniti nacin studiranja u Evropi?

Post Reply