Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
Umanaja
Posts: 15
Joined: 26/06/2012 22:33

#1 Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by Umanaja »

Vjerujem da se svi sjećate studentskih dana. Nekome su u lijepom sjećanju, nekome su protekli lagodno, ali ubijeđena sam da je većini vas ostao barem jedno tužno sjećanje na njih. Dvije sestre, E. i E. S. (zbog njihove nelagodnosti neću navoditi imena, već samo inicijale), studentice su Veterinarskog i Filozofskog fakulteta. Starija E. je apsolvent engleskog jezika i zbog trećine ispita i doslovnog maltretiranja profesorice, još uvijek nije diplomirala. Mlađa E. je studentica druge godine Veterine i uz pomoć udruženja žena Hedija uspjela je upisati drugu godinu. Danas sam sa Azrom iz Hedije bila u posjeti ovim djevojkama. Djevojke su inače porijeklom iz Viteza, u porodici radi samo otac, kao radnik u Komunalnom preduzeću, majka je domaćica. Uprkos teškim životnim uvjetima, ove dvije djevojke plijene svojim lijepim vaspitanjem, lijepim ahlakom, vedrinom i željom za školovanjem. Nažalost, primanja njihovog oca nisu ni blizu dovoljna da bi njima obezbijedio barem osnovne uslove za život i studije. Žive u iznajmljenom stanu, u kojem imaju samo jedan kauč, sto i komodicu. Kuhinju skoro i ne koriste jer je neuslovna. Stan nema grijanja, pa zimu jedva prezime. Električne instalacije također trebaju biti popravljene, u kupatilu je začepljen odvod. Djevojkama trebaju i osnovni uslovi za studije, sveske, olovke, rokovnici... Odjeća im je također neophodna, pogotovo zimska.

Dragi moji, svi znate da sam maximalno angažovana u raznim humanitarnim aktivnostima. Međutim, iako često stavljam apele na svoj zid, do sad nikad nisam upućivala apel svakom od vas pojedinačno. Iskreno se nadam da ovoga puta moj apel neće ostati bez reakcije, bilo kakve. Ovim djevojkama je potrebno sve. Duguju kiriju za nekoliko mjeseci, samo je sreća što gazdarica ima sluha pa ih ne istjera van. Vjerujem da svako od nas može pomoći barem simbolično. Ne mora to biti novac, to može biti majica, jakna, trenerka, čizme. Djevojke su raspoložene i da rade, tako da ako znate da nekome treba pričuvati dijete, instrukcije iz engleskog, očistiti stan čak, ja od srca preporučujem stariju sestru. Ukoliko mislite da ne možete pomoći, možete barem ovu informaciju proslijediti dalje i tako omogućiti da što više ljudi vidi ovu priču i tako dobije mogućnost da pomogne. Za sve informacije možete kontaktirati mene. Znači, ova situacija je provjerena od strane mene lično, i ja ću uraditi sve što je u mojoj moći da ovim djevojkama pomognemo. Računam i na vašu dobru volju, i samo ću vas podsjetiti na jednu mudrost koju sam nedavno pročitala i o kojoj često razmišljam, a glasi "Raduj se ako možeš pomoći nekom, jer si možda baš ti njegova ispunjena dova/molitva"

Vaša Azra

P.S. Ovdje sad ide jedan link na priču meni jako drage osobe, Lejle Pi, molim Vas da izdvojite vrijeme i pročitate ga.

http://www.akos.ba/svako-treba-da-brine-o-nekome/

Bilješka je kopirana sa fb, evo link:
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#2 Re: Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by strongwoman »

Za pocetak, mozes li nam reci kolika im je mjesecna kirija za taj iznajmljeni stan ili sprat kuce? Sta je vec u pitanju?

Dalje, visina i tezina djevojaka za odjecu i obucu...
Umanaja
Posts: 15
Joined: 26/06/2012 22:33

#3 Re: Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by Umanaja »

Mjesecna kirija im je 100 KM + rezije, tako da su neki troskovi oko stana cca 150 KM mjesecno.
Sto se tice odjece, starija je malo krupnija, otprilike nosi velicinu 40/42, a mladja je mrsava, nosi otprilike velicinu S/M. Obucu obje nose 39.
Meni se nakon 2 dana od pokretanja akcije javilo jako puno ljudi koji zele pomoci ovim djevojkama uglavnom u garderobi, pa bih ovom prilikom zamolila da odjeca koju zelite donirati bude zaista ocuvana i nesto sto im moze koristiti. Kroz humanitarne aktivnosti koje vodim do sad sam se uvjerila da ljudi uglavnom doniraju ono sto im je zao da bace a potpuno je neupotrebljivo. .:(
Posto ovu akciju vodim uz pomoc GuGu humanitarne organizacije i udruzenja zena Hedija, sva odjeca koju djevojke dobiju, a ne bude im odgovarala ili jednostavno bude previse, mi cemo prodati na gugu bazaru i aukcijama, a sav prihod od prodaje ici ce u fond za njihovo stipendiranje.
Zahvaljujuci zvrku, sinoc su dobile kauc, laptop, nesto sudja...
Ja cu se potruditi voditi detaljnu evidenciju o prikupljenim sredstvima kako se ne bi odredjene stvari gomilale.
Ono sto im je takodjer prijeko potrebno je: manja plinska pec, frizider, mali sporet (mislila sam im kupiti ako obezbijedimo sredstva onaj mali sporet, sto je kao reso, sa dva kola i rernom)...
Ako ima neki dobar vodoinstalater i elektricar koji bi besplatno pregledao instalacije i uradio neke sitne popravke neka se javi. Odvod u kupatilu im je zacepljen, a koliko sam uspjela vidjeti to nije neki veliki kvar, medjutim ipak treba strucnjak.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#4 Re: Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by CaneBos »

Duznost i obaveza vlasnika kuce je da snosi troskove popravke strujnih i vodovodnih instalacija, kao i svega ostalog sto iznajmljuje u toj kuci (pod uslovom da steta koja je nastala nije nastala nestrucnim rukovanjem ili namjernim ostecenjima). U ovom slucaju, posto one u tom prostoru nemaju ama bas nista, pa su i te instalacije lose, a duguju vec nekoliko kirija, onda je najbolje da se dogovore sa vlasnikom da te zaostale kirije uloze u popravke instalacija i stanje kuce, jer ovako bacati i 100KM na smjestaj u kojem ni struja ni voda ne funkcionisu kako treba je u njihovoj situaciji luksuz i za taj iznos kirije mogu naci makar smjestaj u kojem imaju vodu i struju kako treba.
granita
Posts: 207
Joined: 31/08/2012 21:30

#5 Re: Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by granita »

Je li jos aktuelno doniranje odjece? Imam jako lijepe odjece koju skoro nikada nisam nosila, ocuvana, a mogla bi toj djevojci koja nosi velicinu S/M. Mogu otici uzeti i stvari za faks, olovke, sveske i sl, sta treba. Gdje mogu donijeti sve to?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#6 Re: Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by zvrk »

mislim da ova tema moze pod lock
GuGu i druga udruzenja su djevojkama izmirili dug kirija, donirali odjecu, kupili obucu, popravili sto je bilo za poprpravku, obezbijedili drva.
starija je diplomirala i akcija je okončana.

Hvala svim dobrim ljudima, a jako ih je mnogo, koji su ucestvovali
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2670
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#7 Re: Studentice, sestre E. i E. S. trebaju našu pomoć

Post by Toffee karamela »

zvrk wrote:mislim da ova tema moze pod lock
GuGu i druga udruzenja su djevojkama izmirili dug kirija, donirali odjecu, kupili obucu, popravili sto je bilo za poprpravku, obezbijedili drva.
starija je diplomirala i akcija je okončana.

Hvala svim dobrim ljudima, a jako ih je mnogo, koji su ucestvovali
:thumbup:
Post Reply