Stres - rastutja epidemija ili?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#1 Stres - rastutja epidemija ili?

Post by The_Fluid »

Americhko istrazhivanje pokazalo je da meditacija znatno smanjuje tenziju i jacha pozitivne emocije. Nauchnici sa Univerziteta Wisconsin tvrde da je budistichka meditacija najbolji lijek za stres.

Budistichka meditacija od ostalih se nachina meditiranja razlikuje po tome shto pokushava um osloboditi od onoga shto budisti zovu pet otrova, a to su zhelja, vezanost za materijalne stvari, ponos, ljubomora i ljutnja.

Tibetanski duhovni vodja Losal Rinpoche smatra da ostali pristupi meditaciji obetjavaju da tje onaj ko meditira vremenom stetji unutarnji mir, ali da se ne bave pravim uzrokom nezadovoljstva, te ne mogu garantovati tako dobre rezultate.

Isto vrijedi i za ostale oblike antistres terapije. Chak i karate i plivanje trazhe od uma da bude aktivan, pa netje dotji do nikakvih bitnih promjena.

Lama savjetuje:"Sjedite prekrshtenih nogu na pod ili najobichnije na stolicu i razmislite o lichnim prioritetima te pokushajte odrediti koja vam je najslabija tachka u zhivotu."


-----
Da li smo svjesni stresa i svih opasnosti koje isti donosi? 9 od 10 zaposlenih u razvijenim zemljama tvrdi da pati od stresa. A vi?
User avatar
Truba
Posts: 82663
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2

Post by Truba »

normalno da sam pod stresom kada me svakog trenutka mogu istjerati na ulicu :( :( :(
nikakv zakon me ne štiti
sem zakona šake i oružja :D
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#3 Re: Stres - rastutja epidemija ili?

Post by Engram »

The_Fluid wrote:Americhko istrazhivanje pokazalo je da meditacija znatno smanjuje tenziju i jacha pozitivne emocije. Nauchnici sa Univerziteta Wisconsin tvrde da je budistichka meditacija najbolji lijek za stres.

Budistichka meditacija od ostalih se nachina meditiranja razlikuje po tome shto pokushava um osloboditi od onoga shto budisti zovu pet otrova, a to su zhelja, vezanost za materijalne stvari, ponos, ljubomora i ljutnja.

Tibetanski duhovni vodja Losal Rinpoche smatra da ostali pristupi meditaciji obetjavaju da tje onaj ko meditira vremenom stetji unutarnji mir, ali da se ne bave pravim uzrokom nezadovoljstva, te ne mogu garantovati tako dobre rezultate.

Isto vrijedi i za ostale oblike antistres terapije. Chak i karate i plivanje trazhe od uma da bude aktivan, pa netje dotji do nikakvih bitnih promjena.

Lama savjetuje:"Sjedite prekrshtenih nogu na pod ili najobichnije na stolicu i razmislite o lichnim prioritetima te pokushajte odrediti koja vam je najslabija tachka u zhivotu."


-----
Da li smo svjesni stresa i svih opasnosti koje isti donosi? 9 od 10 zaposlenih u razvijenim zemljama tvrdi da pati od stresa. A vi?
interesantno

bum provjerio pa ti javnem detalje fluhidni

btw izvor?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by Pooll »

Jutarnji budilnik je stres... a kamoli sve ostalo...

Meditacija, plivanje... bilo kakava relaksacija, muzikoterapija, setnja.-.. jako pomaze.. ali nam je tako vrijeme da je tesko izdvojiti vrijeme za sebe. ALI UVIJEK SE MOZE; ako se hoce... ;)
paradox
Posts: 9
Joined: 18/04/2003 00:00

#5

Post by paradox »

Neznam za druge,ali meni je to odavno poznato.
Nego,ima li ko efektivan lijek :? .
Meni meditiranje izaziva :zzzz:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#6

Post by tempora »

Ne bih da propagiram blud :D al' sex je jedan od najucinkovitijih terapijskih sredstava :s u borbi protv stresa iiiiiiiitd.
Ovim putem, apelujem na sve osobe muskoga pola koje pretendiraju radjanje SINOVA ( kao veceg stadijuma ljudskoga postojanja) da u tom slucaju nadasve paze na ne-stresne situacije svojih partnerica ( sto ce rec da ih maze i paze i trude se da iste budu u odlicnoj psihickoj i fizickoj formi) jer-bo muski hromozomici "ugibaju" brze zbog krhkosti i ne odupiranja stresnom tlu. 8-)
mudo_labudovo
Posts: 3
Joined: 08/02/2004 00:00
Contact:

#7

Post by mudo_labudovo »

Flu, a koje su sve opasnosti koje donosi stres?

Ne moze nista sprijeciti da upadnes u stres. Do stresa dolazi kad se nakupi mnogo problema.....i onda kad to sve eruptira..... :( .....dolazi do kulminacije.....a na probleme ne mozes preventivno djelovati......ne mozes ih sprijeciti....a ako ih imas mnogo....onda ces jednom vjerovatno doci u stanje teske neuroze, depresije.......na sta preventivno vrlo tesko mozes utjecati.......vrlo tesko....
paradox
Posts: 9
Joined: 18/04/2003 00:00

#8

Post by paradox »

angela wrote:
paradox wrote:Neznam za druge,ali meni je to odavno poznato.
Nego,ima li ko efektivan lijek :? .
Meni meditiranje izaziva :zzzz:
Jedna od najboljih stvari - hamam. S tim da u hamamu treba ostati 3-4 sata, otici jednom nedjeljno imajuci dovoljno vremena. Ali ovi moderni centri welness su previse high-tech, preskupi, tako da i oni, svojom cijenom, na neki nacin generisu stres. Pitanje je prestiza ici u dobar centar, pokazati se tamo ili reci drugima da si redovan korisnik snobovske verzije orijentalnog hamama. A takvi jos uvijek postoje.
Pa upravo to "imajuci dovoljno vremena" jeste problem. :(
Kisna nedelja je odlican dan za hamam,pod uslovom da su mi sve drage osobe odsutne.
Jeli ko probao japanski bazen?Pravo dobar 8)
Post Reply