Stres - kako se boriti sa njim? Posljedice

Sve o zdravlju...
Post Reply
meteorit135531

Stres - kako se boriti sa njim? Posljedice

Post by meteorit135531 » 18/10/2016 03:20

Postoji li način kako uspješno se boriti sa stresom? U mom slučaju, posljednjih 6 mjeseci sam bio pod izuzetnim pritiskom i stresom, što je išlo do te mjere da sam počeo piti antidepresive. Unazad mjesec, možda malo jače simptomi i posljedice su takve da osjećam da mi organizam više ne uspijeva da se bori sa tim. Kao primjer ću uzeti da sam mnogo žedan, što ide do te mjere da ne mogu ugasiti žeđ, što se nikad prije nije dešavalo. Svako jutro kad ustanem, ili navečer kad se probudim, moram popiti barem 2 čaše vode, a preko dana i do 5 litara vode i opet sam žedan. Obzirom da sam vagao 86 kg, a sad imam 71 , zabrinut sam. svi me pitaju zašto sam toliko smrsao?

Čak štoviše, djelujem nezainteresirano za neke aktivnosti, pa seksualna želja i ne postoji.

Možda prije 10 , ili 15 dana nisam dobro vidio na oči, zamagljen vid, na daljinu ne vidim najjasnije. Sve ovo mi je ukazivalo na simptome šećerne bolesti, ali nalazi kažu drugačije. 3,54 natašte, ujutro, a preko dana sam mjerio na trakicu 5,3 i 6,4 navečer. E ono što me mnogo brine je neutoljiva glad. Toliko sam ujutro gladan da moram odmah jesti, jer se ne osjećam dobro... i mnogo se osjećam umorno. Jer osjećam da ne mogu raditi kao ranije , jer, eto jučer na bilo koji vid napora, moram sjesti jer osjećam da će mi se noge oduzeti

Odsustvo koncentracije je također prisutno. Svi ovi simptomi mi se nikad nisu prije pojavljivali, ali obzirom da sam bio pod intenzivnim i neprekidnim stresom punih 6 mjeseci, povezujem sa tim da su ovo posljedice. Ja jednostavno osjećam da nisam onaj stari.
Nemam onu snagu kao ranije, pa me zanima samo kako da se vratim na stari način i kako bi mogao da se izborim sa ovim?

Šta vama pomaže i mogu li ovi simptomi biti uzrok nečemu ozbiljnom?

Vadio sam krvne nalaze, i limfociti su mi ispod granične vrijednosti od 20, oni su 12, 7 i leukociti su 11. I neutrofilni granulociti su također povišeni, granica je 72, meni su 82

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Last edited by meteorit135531 on 18/10/2016 03:26, edited 1 time in total.

pustopoljina

Re: Stres - kako se boriti sa njim? Posljedice

Post by pustopoljina » 18/10/2016 08:20

To fakat izgleda kao secer...pogledaj i stitnu zlijezdu...hiperfunkcija...ma zapravo odi endokrinologu i neka te on pregleda.
nista nije vrijedno tvog zdravlja...i najbolje rjesenje je da uklonis problem: promijenis posao ili partnera ili stan...sta god je to sto ti uzrokuje stres.
organizam ti porucuje da se ne osjeca dobro, a glava ga zlostavlja prisiljavajuci da ostane u situaciji koja ti skodi.
poslusaj svoje tijelo, to ti je najbolji nacin da budes zdrav.
kad riknes, zamijenice te neko drugi vec sutra na poslu...los partner ce malo zaliti sebe, svi koji su ovisili na neki nacin o tebi ce naci nekog drugog da ga iscrpljuju...jedino ces svom djetetu ako ga imas uvijek faliti...cak ce ti i roditelji nastaviti sa zivotom...zato eliminisi taj stres i ozdravi.
u nekim drugim manje stresnim situacijama, kad sve ostalo pase, dovoljno je obratiti paznju na work-life balans, izaci sa rajom, partnerom, stvoris vremena za seks, dodje onda i zelja, vikendom u prirodu, 2x sedmicno neka aktivnost i vec si bolji, lakse podnosis taj svakodnevni stres.
kako tvoj stres tebe vec jede, rijesi ga se potpuno.
ako je faks: mijenjaj ili prekidaj.
mozes pokusati i gledati drugacije na stres...promijeniti svoj stav...gledati na sve kao na igru, izazov...ali mislim da ti nisi taj...jer sta god da je u pitanju, pustio si taj problem preblizu sebi.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 18/10/2016 08:31

Mislim da imaš poseban test na šećer, ne znam kako se zove ali kao mogu ti vidjeti po tom nalazu kretanje šećera u zadnjih 6 mjeseci i to je kao najmjerodavnije.

Ja sam prije 3 godine imao slične probleme samo što su kod mene bili povišeni trigliceridi i osjećao sam se jako loše, malaksao, isrpljen, udebljao do 95kila. Nakon pregleda uveo dijetu, više kretanja, nedugo iza dao otkaz na poslu jer čovjek dođe u fazu da skonta da takav polu-bolestan, pogotovo ako bi se desilo nešto ozbiljnije, nećeš biti od koristi ni porodici a poslodavac će brzo naći zamjenu. Kada posložiš neke stvari u glavi skontaš prioritete i postupiš prema njima. Danas radim sasvim drugi posao (više neizvjesniji), mnogo sam sretniji i zadovoljniji i što je najvažnije krvna slika sasvim dobra, bez povišenih masnoća, LDL, HDL i sve ostalo. U međuvremenu sam naučio i odreagovati na neke stvari tako da više ne gutam sve u sebe, znam se i posvađati, jebati *ater kada zatreba i vjeruj da djeluje, pogotovo u ovom našem nakaradnom sistemu.

Želim ti sve najbolje, samo hrabro, kontroliši nalaze i nemoj se bojati. :thumbup:

pustopoljina

Post by pustopoljina » 18/10/2016 08:34

HbA1c se zove...
kod endokrinologa bi sve mogao obaviti.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 18/10/2016 08:36

pustopoljina wrote:HbA1c se zove...
kod endokrinologa bi sve mogao obaviti.
Tako je, hvala. :thumbup: Obavezno bi trebao ovo uraditi ali najbolje savjet sa ljekarom.

Dope_Man

Post by Dope_Man » 18/10/2016 08:41

Prvo kod doktora na pregled da utvrdis sta od simptoma je mozda neka fizicka bolest.

As sto se samog stresa tice, najbolje ti je par puta posjeti nekog psihologa, ima ih u centrima za mentalno zdravlje i sl. a ima i privatno. Posjeta psihologu je isto sto i posjeta doktoru, doktor ce ti reci sta da radis da se rijesis tjelesnih problema, psiholog ce te malo bolje nego mi na forumu (iako sam ja diplomirani psiholog nisam terapeut niti se bavim tim poljem) posavjetovati kako da se nosis sa stresom. 1-2 sastanka bi trebala biti dovoljna da promijenis nacin gledanja na stres.

emmir1

Post by emmir1 » 18/10/2016 09:12

Kod mene drug je zapao u probleme nakon velikog stresa.

Promijeni način života i ishranu te obavezno posjeti psihologa.

Piješ mnogo vode, stalno si gladan, magli ti se vid...to jesu simptomi šečera.

No može biti da ti je bio povišen tokom tog stresa pa si imao i te simptome.

Post Reply