Stranci

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Pitalica
Posts: 3
Joined: 23/05/2010 13:18

#1 Stranci

Post by Pitalica »

Pozdrav raja,

Vec neko vrijeme pregledam oglase polovnih automobila (imam namjeru uzimati nesto) i primijetim da ima dosta "stranaca" koji se nude za veoma male pare. U cemu je fazon? Odnosno, sta je potrebno uraditi da bi se auto normalno registrovalo na moje ime i koliko to uopce kosta? Isplati li se to sve u konacnici?

Nemam nikakvu predstavu kako to hoda :-)

Zahvaljujem.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#2 Re: Stranci

Post by chelo »

Pitalica wrote:Pozdrav raja,

Vec neko vrijeme pregledam oglase polovnih automobila (imam namjeru uzimati nesto) i primijetim da ima dosta "stranaca" koji se nude za veoma male pare. U cemu je fazon? Odnosno, sta je potrebno uraditi da bi se auto normalno registrovalo na moje ime i koliko to uopce kosta? Isplati li se to sve u konacnici?

Nemam nikakvu predstavu kako to hoda :-)

Zahvaljujem.
Male pare jesu, ali ako je starij od 7g ne mozes mu nista, sem nastaviti na stranim tablama, sto je rizik i pegla.
A ako je unutar 7g, opet te male pare nadoknade prevodi, porezi, carine, dodje na isto kao kod nas. MADA u konacnici ono jest bolje na strancu 200k nego na nasem 50k - cisto zbog puteva i kulture odrzavanja.
Ali da se ne zavaravas.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#3 Re: Stranci

Post by sinus »

Znam lika koji je kupio auto starije od 7 godina, i nabavio saobračajnu od drugog auta te marke...sredio negdje sa nekim i eno voza auto koje se ni po kojem osnovu nije moglo registrovati u BiH, ali ipak u policiji sve regularno prošlo.

Ja ovo nikada ne bih uradio, ali neki ljudi i ovo rade.
Pitalica
Posts: 3
Joined: 23/05/2010 13:18

#4 Re: Stranci

Post by Pitalica »

Hvala na odgovoru. Meni trebaju detalji :)
Dakle, kako, sta, koliko? Moze i na nekom konkretnom primjeru..

A, ja bih gledala da ide po zakonu :)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11041
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: Stranci

Post by chuchumbamayumbe »

I ja sam se bavi mislju da nabavim takvog jednog stranca u dobrom stanju.
Imam Civic-a koji je u poluraspadnom stanju, a moze se za mizerne pare uvesti fin Civic, isti model.
Fino ga prepakovati i dobijes isto auto za malo para.
Jeste da je problem broja na sasiji i motora, ali moze se sve to srediti, a i zavisi koja opcija pakovanja je u pitanju (da li cuvas svoju sasiju i na nju ugradis stranca), ili prebaciti na stranca plocicu i motor.
Ovo je iliegalno, da se razmijemo.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#6 Re: Stranci

Post by respo »

kupis golfa 79-o godiste i uvuces ga legalno kao old timer-a :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#7 Re: Stranci

Post by Bakir1 »

postoji i legalan nacin,pravi legalni nacin je da autootpad uvozi sasiju ne bas toliko ogoljenu kao rezervni dio,koja se sa racunom moze atestirati pri cemu stari broj sasije biva ukinut iz sistema tj iz cipsa.
polulegalna varijanta je da se u dogovoru sa nekim vlasnikom autootpada izganjaju papiri tj racun za karoseriju,pri cemu se auto ne mora rastavljati,broj motora nece biti ok,ali opet treba vazeca saobracajna dozvola za te poduhvate.
uglavnom teska i mukotrpna procedura posebno za aute koji nemaju sentimentalnu ili ekonomsku vrijednost.
da ima jos fol sa povratnicima,auto u vlasnistvu vise od 6 mjeseci itd bez obzira na godine starosti moze se regularno registrovati.
bitna stvar je da ne mozes nikako i ni u jednom slucaju voziti automobil registrovan recimo u sloveniji jer ti ga svaka patrola moze oduzeti bez obzira na registraciju uredne papire itd.voznja takvim automobilom se smatra carinskim prekrsajem
Pitalica
Posts: 3
Joined: 23/05/2010 13:18

#8 Re: Stranci

Post by Pitalica »

Narode, ovo su sve neke varijante "ispod ruke". Ja zelim sve uredno platiti, ocariniti i sl. Sta se u tom slucaju radi?
Ono, kupim stranca u BiH i sta radim s njim da bih na kraju imala svoje reg. auto sa nasim tablama? Dakle, sve po ps-u :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#9 Re: Stranci

Post by Bakir1 »

nikako ukoliko ne zadovaljava 7 godina starosti.
eto to ti je varijanta na ruku :lol:
cuj varijante ispod ruke :lol: dodaj mi jednog stranca ispod ruke :mrgreen: :run:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11041
Joined: 20/10/2006 22:02

#10 Re: Stranci

Post by chuchumbamayumbe »

Pitalica wrote:Pozdrav raja,

Vec neko vrijeme pregledam oglase polovnih automobila (imam namjeru uzimati nesto) i primijetim da ima dosta "stranaca" koji se nude za veoma male pare. U cemu je fazon? Odnosno, sta je potrebno uraditi da bi se auto normalno registrovalo na moje ime i koliko to uopce kosta? Isplati li se to sve u konacnici?

Nemam nikakvu predstavu kako to hoda :-)

Zahvaljujem.
Stranci koje si ti ovdje spominjala, ili su stariji od 7 godina (pa ih legalno ne mozes registrovati kod nas), osim ovih opcija sto je Bakir spominjao, ili su mladji od 7 godina i na njih nije placena carina i porez (u tom slucaju imas nekoliko tema na forumu koje se bave uvozom polovnjaka iz inostranstva, pa pogledaj).
Kada kazes da se nude za veoma male pare, onda je 99% opcija da su stariji od 7 godina i to je to, vec smo ti objasnili koji je deal sa tim.
Post Reply